Публікація на сайті

4668db27925fd4901c1ff901226804a6.jpg
Тематика проекту: 
Історія
Автор проекту: 
Васютин Аліна
Керівник проекту: 
Струтинська Руслана Василівна
Найменування навчального закладу: 
Манявський НВК

У даному дослідницькому проекті з історії "Лялька мотанка як український оберіг" вивчається історія ляльок-мотанок, як найдавнішнього оберігу українського народу, який могла створити кожна жінка, для того щоб оберегти свою родину від недоброї сили.

Лялька має особливе значення у традиції народу, де зберігаються уявлення про жінку-матір всього живого. Вважали, що лялька є посередником між тими, хто живе зараз, та минулими і прийдешніми поколіннями.

У представленому дослідницькому проекті з історії "Лялька мотанка як український оберіг" головною метою дослідження є з’ясувати історію походження ляльки мотанки; розглянути традиції пов’язані з даним оберегом; створити сувенірну ляльку мотанку.


Наукова значущість дослідницької роботи з історії "Лялька мотанка як український оберіг" полягає у вивченні, узагальненні та оприлюдненні унікального елементу слав'янської культури та віри людини у вищі сили.

Завершальним етапом роботи є самостійне виготовлення автором проекту найдавнішого українського оберіга - ляльки-мотанки.

Зміст

Вступ
1. Історія виникнення ляльки мотанки.
2. Види ляльок мотанок.
3. Обряди та традиції, пов’язані з лялькою мотанкою.
Висновки
Список літератури

Вступ


Лялька мотанка — зроблена з тканини вузликова лялька. Назва походить від українського мотати. Вважається, що у давнину мотанки виконували функцію сакральних оберегів. Лялька має особливе значення у традиції народу, де зберігаються уявлення про жінку-матір всього живого. Вважали, що лялька є посередником між тими, хто живе зараз, та минулими і прийдешніми поколіннями.

Сьогодні у магазинах є велике різномаїття іграшок. Вони створені за допомогою машин і не передають тепла душі їхніх творців. Я вважаю, що і в ХХІ столітті ми не повинні забувати обереги українців. Саме тому я вирішила дослідити історію ляльки мотанки, зібрати якомога більше матеріалу з даної теми та створити свою ляльку.

Об’єктом даного дослідження є лялька мотанка.

Мета проекту: з’ясувати історію походження ляльки мотанки; розглянути традиції пов’язані з даним оберегом; створити сувенірну ляльку мотанку.

Передбачувані результати:

  • я з’ясую коли була створена перша лялька, як вона виглядала, з якою метою вона створювалася;
  • опишу традиції пов’язані з даним оберегом, створю свою ляльку мотанку.

Кінцевий результат:

  • результати досліджень з історії ляльки мотанки;
  • малюнки;
  • презентація;
  • створення ляльки мотанки.

Практичне значення: матеріали даного проекту можуть використовуватися на уроках історії, українознавства, трудового навчання для розширення знань учнів з даної теми; створення ляльки мотанки для гри та подарунку.

1. Історія створення ляльки мотанки

Історія виникнення ляльки сягає прадавніх часів. Перші ляльки виникли 5000 років тому і поширеними були практично в кожній країні. Тоді ці ляльки були схожими між собою, адже виготовляли їх лише із шматків тканини та матеріалу, який замотували всередину . У Єгипті знайдена римська ганчір'яна набивна лялька: виконана з грубого полотна та набита клаптиками і папірусом. Діти часів Римської імперії гралися такими ляльками.

Лялька МОТАНКА

На території України прототипи ляльки знайдено на палеолітичній стоянці Мізин на Чернігівщині. У ХІХ столітті археолог Вікентій Хвойка відкрив трипільську цивілізацію на території України. Було знайдено глиняні фігурки жінки матері.

Я можу припустити, що якщо діти трипільської цивілізації мали іграшковий посуд, то обов’язково мали бути ляльки. Так як трипільці вирощували льон, коноплі, то могли робити ляльки обереги з цього матеріалу. Поширеними ляльки мотанки були у ХІХ столітті.Дослідник

М. Грушевський зазначав, що «в Україні ганчір'яні ляльки були популярні серед дівчат. Навіть після одруження молодиці везли із собою ляльки, які ховали у скринях».

Українськими ляльками етнографи зацікавилися наприкінці XIX — початку XX ст. Колекцію мотанок Наддніпрянщини зібрав М. Грушевський у 1900-х рр. Українські (так звані решетилівські) ляльки виставлені у Музеї іграшки у Сергієвому Посаді. Вони були зібрані на початку XX ст. засновником музею Миколою Бартрамом (1873–1931).

Перейти к разделу: 2. Види ляльок мотанок

Зміст:

Це цікаво!

Банер сайту

Ми будемо вдячні, якщо Ви встановите на своєму сайті наш банер!
Банер нашого сайту
Код банера:
<a href="http://obuchonok.com.ua/" target="_blank"> <img src="http://obuchonok.com.ua/banners/obuchonokua1.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і творчі проекти учнів"></a>
Усі банери...

Статистика