Оголошення

Дослідницька робота "Водні ресурси рідного краю. Річка Вільшанка"

| nikolay
Дослідницька робота "Водні ресурси рідного краю. Річка Вільшанка"
Тематика:
Автор роботи:
Кузюра Олег
Керівник проєкту:
Леменчук Лариса Олександрівна
Навчальний заклад:
Мазівська гімназія Новослобідської сільської ради Сумської області
Клас:
8

В ході представленої пошуково-дослідницької роботи з географії на тему "Водні ресурси рідного краю. Річка Вільшанка" учень 8 классу береться дослідити сучасний стан річки Вільшанка та її басейну, простежити історію походження назви, привернути увагу педагогів та учнів до проблеми забруднення річки.

Докладніше про роботу:

У дослідницькому проекті з географії на тему "Водні ресурси рідного краю. Річка Вільшанка" автор дає обгрунтування терміна "вода", а також визначає в роботі, яку роль грає вода у нашому житті, і чому необхідно піклуватися про природні водні ресурси та пам'ятати про історію винекнення річок і їхніх назв.

Створений міні-проект про дослідження водних ресурсів включає в себе дослідження довідкової літератури та встановлення фізико-географічної характеристики річки Вільшанка. Результати цієї дослідницької роботи з географії на тему "Водні ресурси рідного краю. Річка Вільшанка" можуть бути використані учнями-старшокласниками, авторами-краєзнавцями, всіма, кому не байдужа доля річок, та тими, хто просто хоче більше знати про водні ресурси рідного краю.

Зміст

Вступ
1. Скарби рідної землі.
2. Фізико-географічна характеристика річки Вільшанка.
Висновок
Список використаних джерел і літератури
Додатки

Вступ

«Річко, моя, життя моє, люблю я воду твою,
лагідну та життєдайну… Дивлячись на тебе,
стаю я добрим, людяним і щасливим».
Олександр Довженко

Вода – це друге диво після Землі. Воду називають колискою всього живого. Не випадково наші далекі предки вважали її началом усіх начал. Люди думали, що світ утворений водою. І це дійсно так, бо вода – невіддільний компонент усіх біохімічних процесів.

Вона зрошує і запліднює землю, сприяє  примноженню біомаси рослинного покриву, забезпечує протікання всіх хімічних реакцій у товщі земної кори і на її поверхні. Вода становить 80-90 % маси рослин і майже 75 % маси тварин. Організм людини на 65 % складається з води. Без води не мислиме життя на Землі.

Актуальність дослідження. Я народився в Україні. Це-моя Батьківщина, яку дуже люблю, з якою тісно пов’язане моє життя, життя моїх близьких, друзів.  Щиро переживаю за все, що відбувається і у моєму селі, часто замислююсь, що  можу зробити вже сьогодні і коли буду дорослим, для процвітання села та держави.

Одним із головних, життєво необхідних ресурсів села є водні ресурси, природний баланс яких порушений, вони втратили здатність до самоочищення.

На мою думку, малі річки відчули за останні десятиріччя найбільший вплив людської діяльності, саме вони найбільше змінилися, багато з них просто зникли з карти нашої Батьківщини. Виходячи з ситуації, що склалася з малими річками в Україні, дослідження їх  є досить актуальним.

Мета дослідження дослідити сучасний стан річки Вільшанка та її басейну, простежити історію походження назви, привернути увагу педагогів, учнів  до осмислення та усвідомлення важливості реалізації заходів щодо посилення морального виховання; зберегти для нащадків факти про походження географічних назв водних ресурсів рідного краю.

Об`єктом дослідження є річка Вільшанка.

Предметом дослідження виступають газетні публікації, власні історико-краєзнавчі дослідження, архівні матеріали.

Практичне значення роботи полягає в тому, що результати можуть бути використані учнями-старшокласниками, авторами-краєзнавцями, всіма, кому не байдужа доля річок, та тим, хто просто хоче більше знати про водні ресурси рідного краю.

Я думаю, що моє дослідження стане в пригоді вчителям і учням при вивченні відповідних тем із історії  рідного краю та з географії.

Скарби рідної землі

Всім відомо, що кількість прісної води на Землі катастрофічно падає. Мільйони людей у всьому світі потерпають від нестачі води, тисячі і тисячі квадратних кілометрів колись родючої землі перетворюється у випалену сонцем пустелю, де немає нічого живого.

Ми з вами несемо відповідальність перед майбутніми поколіннями в тому сенсі, що якщо ми і надалі будемо забруднювати наші річки, струмки, озера побутовими відходами і сміттям, для наших нащадків чисті води наших водотоків залишаться тільки на світлинах та на кіноплівці.

Йдучи вулицями рідного села, я часто думаю про те, що доля  річки дуже схожа на долі людей. У них своє життя, своя історія. Скільки всього вона «побачила»  на своєму віку! Мені іноді здається, що вона «дивиться» на нас із докором, а  ми все кудись поспішаємо, боїмося не встигнути...

На даний час на території України нараховується 1103 водосховища, в Сумській області 43, в Новослобідській об’єднаній територіальній громаді 3 «Каліщанське» біля с.Нова Слобода, площею водного дзеркала 46 га, і об’ємом води 1,34 млн.м³, «Бувалинське» (1971 року будівництва) біля с.Бувалине, площею водного дзеркала 67 га, об’ємом 1,72 млн.м³ та «Мачулищанське» (1985 року будівництва) в с.Мачулища на р.Берюшка, площею водного дзеркала 72 га, об’ємом 1,2 млн.м³). Ставків на території громади 40 шт.

Установою, що опікується станом річок і водойм Новослобідської громади, є Клевенське водне господарство. Поспілкувавшись з С.Г. Прилуцьким, провідним інженером відділу водних відносин та басейнової взаємодії регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області, дізнався, що на всіх водосховищах на території Новослобідської громади  відповідно до вимог Водного кодексу України дозволене загальне водокористування – відпочинок, купання, плавання на веслових човнах, спортивне та любительське рибальство, а в межах прибережної захисної смуги (ПЗС) сінокосіння, регульоване випасання худоби.

Поряд з цим забороняється будь-яке капітальне чи тимчасове будівництво, гірничо-розвідувальні роботи, розробка корисних копалин, порушення грунтового покриву, забруднення території та водного об'єкту хімічними речовинами, паливно-мастильними матеріалами, забрудненими стоками, побутовими відходами тощо.

З метою охорони водосховищ, річок, ставків від забруднення і засмічення  вздовж їх берегів виділяється прибережна захисна смуга.  Її призначення полягає у збереженні або створенні умов для природного очищення забруднених поверхневих вод, що стікають з водозбору до водних об'єктів, а також зменшення кількості наносів, що надходять до них разом з цими водами.

В межах прибережної захисної смуги забороняється: розорювання земель, садівництво і городництво, застосування пестицидів і добрив, улаштування літніх таборів для худоби, будівництво будь-яких споруд крім гідротехнічних, гідрометричних, обслуговування і миття транспортних засобів і техніки, влаштування гноєсховищ, звалищ сміття та ін.. Така інформація доводиться до громадян шляхом встановлення водоохоронних знаків, через засоби масової інформації та шляхом публічних виступів перед громадянами.

Я гадаю, що навряд чи знайдеться людина, яку не цікавить світ, в якому вона живе. Адже тут приховано багато таємниць, насамперед історичного минулого, а також величезний інтерес представляє колосальна кількість водосховищ, ставків, річок. Ми є спадкоємцями всього цього!

Фізико-географічна характеристика річки Вільшанка

Вільшанка - річка в Україні, у Конотопському районі Сумської області. Ліва притока Берюшки (басейн Дніпра). Довжина річки 16 км, похил річки — 2,4 м/км. Площа басейну 76,4 км². Бере початок на північній околиці Князівки. Тече переважно на північний схід і у с.Руднєвому впадає у річку Берюшку, ліву притоку Клевені. Населені пункти вздовж берегової смуги: Сиром'ятникове, Новослобідське, Почепці, Оріхівка.

Існує багато легенд щодо походження назви річки. Одна з версій – через велику кількість вільх, які росли уздовж її берегів. Дуже цікавою є легенда, що назва піщла від імені княгині Ольги, яка була визнана рівноапостольною святою та покровителькою  християн. За іншою легендою Вільшанка почала називатись так від переселенців вільних козаків, а також  від вислову «волю шанувати». Навіть і зараз у нашому селі поселяються люди з різних держав, недарма наше село багатонаціональне.

За режимом водозабезпечення річка  відноситься до типу рівнинних з мішаним типом забезпечення з переваженням атмосферного (снігового 60%  і дощового) видів живлення. Підземних джерел живлення дуже мало, які восени замилюються і річка в окремих ділянках може пересихати.      Флора і Фауна. У рослинному покриві річки лучно-болотна рослинність. Із ссавців тут мешкають кріт звичайний, миша польова,  бобер, заєць сірий, білка звичайна, лисиця звичайна.

Джерелами забруднення Вільшанки є поверхневий стік сільськогосподарських угідь, недостатньо очищені зливові та талі води, сміття та господарсько-побутові відходи, якими забруднюються береги річки. Особливо великої шкоди річці завдає розміщення в межах прибережних смуг об’єктів житлової забудови.

Тому проблема охорони водних ресурсів  повинна вирішуватись комплексно, системно, з урахуванням взаємовпливу усіх факторів, процесів та компонентів географічної мережі, а також впливу господарської та іншої діяльності з боку людини.

Проаналізувавши ситуацію, дійшов висновку, що малі річки забруднюються більше, ніж великі. Зважаючи на це, хочеться привернути увагу громадськості до особливостей малих річок нашого регіону так, як саме з малих річок набирають силу величезні водні артерії.

Висновок

Підводячи підсумок  дослідження, я можу твердо сказати, що життєдайна енергія води має бути у нашій свідомості. Пам’ятаймо, що якщо ми з вами дбатимемо про чистоту навколишнього середовища, цінуватимемо природній дар – воду, то наші близькі, рідні, знайомі, друзі заражатимуться добрим прикладом.  Як кажуть, «не там чисто, де прибирають, а там, де не смітять!». Життєдайна енергія води не зникне тільки в тому випадку, якщо ми будимо про це турбуватися.

Хочеться закінчити своє дослідження словами відомого історика, уродженця Нової Слободи, М.Ф. Берлинського «Батьківщину люблять не тому, що вона велика, а тому, що вона своя».

Список використаних джерел і  літератури

  1. «Каталог річок України».-К.: Видавництво АН

    УРСР 1957.-С.96.

  2. Малі річки України: Довідник./А.В. Яцик.-К.:1991.
  3. Інтернет-сайти.

Додатки

водні ресурси 1

Вільшанка біля с.Новослобідське

водні ресурси 2

Г. Прилуцький, провідний інженер відділу водних відносин та басейнової взаємодії регіонального офісу водних ресурсів у Сумській області

водні ресурси 3

Селище Новолобідське

водні ресурси 4

Ставок в селище Новослобідське

водні ресурси 5

Ставок с. Руднєве

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика