Оголошення

Дослідницька робота "Гарні білі зуби - ознака здоров'я"

| nikolay
Гарні білі зуби — ознака здоров’я
Тематика:
Автор роботи:
Ліщенко Вікторія
Керівник проєкту:
Соколова І. Д.
Навчальний заклад:
Вільногірська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Клас:
4

У самостійно виконаноній дослідницькій роботі в рамках проєкту на тему "Гарні білі зуби — ознака здоров’я" учениця 4 класу початкової школи оглядає наукову літературу та з'ясовує, від чого залежить здоров'я зубів, та яким чином його підтримувати людині.

Докладніше про роботу:

У своїй науково-дослідницькій роботі на тему "Гарні білі зуби — ознака здоров’я" з предмету "Я досліджую світ" учениця 4 класу розглядає, що шкодить здоров’ю зубів, та пояснює, яким чином кожного дня ми можемо проявити турботу про наші зуби і досягти гарної білосніжної усмішки.

У межах дослідницького проєкту "Гарні білі зуби — ознака здоров’я" з предмету "Я досліджую світ" було встановлено дієві методи відбілювання зубів. Автор дослідницької роботи (міні-проєкту) детально пояснює принцип кабінетного відбілювання зубів, метод AIR-FLOW, особливості відбілювання зубів ультразвуком, фотовідбілювання зубів, лазерного і хімічного відбілювання зубів. Також у міні-проєкті наведено плюси і мінуси домашнього відбілювання зубів, вивчається ефективність відбілюючих зубних паст.

Зміст

Вступ
1. Огляд наукової літератури.
1.1 Що шкодить здоров’ю зубів?  
1.2 Методи відбілювання зубів.    
1.2.1 Кабінетне відбілювання зубів.         
1.2.2 Метод AIR-FLOW.
1.2.3 Відбілювання зубів ультразвуком.
1.2.4 Фотовідбілювання зубів.
1.2.5  Лазерне відбілювання зубів.
1.2.6 Хімічне відбілювання зубів.
1.2.7 Домашнє відбілювання зубів.
1.2.8  Відбілюючі зубні пасти.
1.2.9 Відбілюючі системи.
2. Практична частина.
2.1 Аналіз досліджень.
2.2 Анкетування.     
Висновки     
Додаток

Вступ

Білосніжна красива посмішка – це не лише ознака краси й здоров’я, а й своєрідний атрибут успішності. Люди завжди хотіли мати гарні білі зуби. Відбілювання зубів у наш час набуває все більшої популярності. Сьогодні гарна  посмішка стала невід’ємною частиною образу сучасної красуні.

Мені також хочеться все життя пишатися білозубою усмішкою та здоровими  зубами. Тому тема моєї науково-дослідницької роботи (проекту) «Гарні білі зуби- ознака здоров’я».

Мета дослідження: виявити чинники, які  впливають на стан зубів і сприяють їх здоров’ю .

Коли я задумалася над темою у мене виникла гіпотеза «Правильний щоденний догляд за зубами – джерело їх здоров’я і краси».

Щоб довести правильність гіпотези, я поставила перед собою наступні завдання:

1. Проаналізувати літературу та виявити:

 • коли люди почали доглядати за зубами та яким чином;
 • як рекомендують лікарі доглядати за зубами в сучасних умовах;
 • причини зміни кольору зубів;
 • способи відбілювання зубів.

2. Дослідити за допомогою експерименту:

 • вплив агресивних середовищ на руйнування зубів;
 • захисні властивості зубних паст.

Практичне значення роботи. Матеріали науково-дослідницької роботи «Гарні білі зуби - ознака здоров’я» можуть використовувати вчителі з основ здоров’я, валеології, біології, як фактичний агітаційний матеріал щодо правильного догляду за порожниною рота.

Огляд наукової літератури

Із літератури я дізналася, що доглядати за зубами люди почали ще 5000-3000 років до н.е.  Перші прототипи сучасних зубних паст з’явилися ще в Стародавньому Єгипті – про це свідчать манускрипти з рецептами зубних порошків, до складу яких входив попіл спалених тварин, пісок і лушпиння від переробки злаків. 

Перси 1000 років до н.е. рекомендували застосування порошку з оленячого рогу, роздрібнених раковин равликів і молюсків, а також обпаленого гіпсу. Інші перські рецепти включали склади з різних сушених частин тварин, трав, меду, мінералів, ароматичного масла.

Петро I звелів боярам чистити зуби товченою крейдою і вологою ганчірочкою. А в народі був відомий інший спосіб: вугілля з березової деревини, яке відмінно відбілює зуби.

Зубний порошок, а потім і зубна паста, найбільш наближені до сучасних, вперше з’явилися в кінці 18 століття у Великобританії.

Напевно, найбільш важливим відкриттям 20 століття в цій області можна вважати введення до складу зубних паст з’єднань фтору, які сприяють зміцненню емалі – в 1956 році компанія Proctor & Gamble представила першу пасту з фтором.  Я з’ясувала, що у наших зубів є три основні вороги. Перший – це наліт, в якому живуть і плодяться мікроорганізми, які  руйнують зуби. Другий зубний ворог – цукор, який не лише є хорошою їжею для мікроорганізмів, але ще і допомагає зубному нальоту міцніше “приклеюватися” до наших зубів. Третій ворожий чинник – нестача фтору, що є головною причиною виникнення карієсу.

Стоматологи впевнені,що гарний спосіб догляду за зубами — паста та зубна щітка.

Правильний  щоденний догляд за зубами допоможе зберегти їх здоров’я та красу:

 • чищення зубів вранці після їжі та ввечері перед сном;
 • використання флосів — спеціальних зубних ниток;
 • полоскання ротової порожнини після кожного прийому їжі;
 • щорічний профілактичний огляд зубів у стоматолога.

Також, покращують стан зубів такі продукти, як морква, яблука, груші, капуста. Щоденно потрібно вживати сиру моркву та яблука. Крім того, що вони містять вітаміни та мікроелементи необхідні для зубів та ясен, вони прекрасно очищають та масажують їх.

Що шкодить здоров’ю зубів?

Є деякі моменти, які не кращим чином позначаються на зубах. Що шкодить здоров’ю зубів? В першу чергу, це часті перекуси, особливо напоями та солодкою їжею. Це сприяє підгодівлі шкідливих бактерій, що є причиною того, що виникає карієс. Рекомендовано чистку зубів проводити після кожного прийому їжі, а в разі частих перекусів постійна чистка зубів буде не тільки проблемою, а й здатна привести до надмірного очищенню емалі і її зношування.

Крім цього, негативний вплив на стан зубів надає боязнь болю. Дослідженнями доведено, що більшість пацієнтів схильні до думки, що процедура лікування зубів болюча, але  дійсно часто це не так, оскільки проведення багатьох стоматологічних процедур здійснюється під місцевою анестезією.

Для вигляду сучасної людини, його успішного життя і кар'єри красиві білі зуби стали мати дуже велике значення. Адже білі зуби - це приваблива посмішка і впевненість у собі в будь-яких ситуаціях.

Саме тому сьогодні так затребувані різні засоби і процедури відбілювання зубів. Цим займається спеціальна область стоматології - косметична стоматологія. Косметична стоматологія використовує найсучасніші прогресивні методи, що дозволяють зберегти зуби здоровими і красивими на все життя.

Методи відбілювання зубів. Кабінетне відбілювання зубів

Цей вид відбілювання зубів сьогодні дуже популярний. Кабінетне відбілювання зубів включає в себе кілька методів, проводиться в кабінеті стоматолога і займає від 1 до 2 годин.

Метод AIR-FLOW

Цей метод відбілювання зубів є одним з найбільш затребуваних і високотехнологічних в косметичній стоматології. Під час цієї процедури використовується спеціальна система, що дозволяє безболісно і швидко очищати зуби від нальоту (пігменту), видаляти зубні відкладення і одночасно полірувати поверхню зубів.

Відбілювання зубів ультразвуком

Наступний популярний метод відбілювання зубів - використання ультразвуку. Цей дбайливий спосіб видаляє навіть самий щільний зубний наліт, при цьому емаль зуба повністю захищена від пошкодження.

Ефект відбілювання виходить за допомогою спеціального гелю, який під впливом ультразвуку виділяє кисень, завдяки чому емаль освітлюється. Досить десяти хвилин, щоб зуби стали білими й красивими, причому пацієнт не відчуває жодних неприємних відчуттів.

Фотовідбілювання зубів

Використання цього методу відбілювання зубів почалося відносно недавно. Загалом ця процедура може зайняти близько двох годин. Тут зуби також вибілюються з допомогою кисню, але вже іншим способом - на вибілюючий склад впливають галогеновим світлом. Зубні камені і наліт у цьому випадку видаляються спеціальним апаратом, а потім обробляються поліруючими пастами, які до того ж захищають зубну емаль від шкідливих впливів.

Лазерне відбілювання зубів

Цей метод можна назвати менш щадним, зате він дає більш ефектний і дуже швидкий результат. Для того, щоб відбілити зуб за допомогою вуглекислотного лазера, потрібно всього кілька секунд. Зуби при цьому не отримують жодних ушкоджень і виглядають відмінно. Ця процедура косметичної стоматології також має бактерицидну дію, що запобігає захворювання карієсом.

Хімічне відбілювання зубів

Назва методу говорить сама за себе - зуби вибілюються з допомогою хімічних речовин, а саме - окислювальних процесів, що відбуваються під час процедури. Ця процедура передбачає трохи більше терпіння - якийсь час необхідно перебувати в кріслі, не рухаючись - зате білосніжна посмішка буде нагородою.

Домашнє відбілювання зубів

На відміну від кабінетного відбілювання, домашнє відбілювання зубів займає набагато більше часу - до 3-4 тижнів. Для досягнення ефекту відбілювання треба носити спеціальні капи, заповнені відбілюючим складом. Під час домашнього відбілювання необхідно також перебувати під наглядом стоматолога, щоб отримати максимальний ефект. Плюсом цього методу можна вважати його більш низьку вартість, а також відсутність будь-яких побічних ефектів.

Відбілюючі зубні пасти

Сучасні відбілюючі зубні пасти містять багато компонентів, що володіють різними властивостями - абразиви, наповнювачі для густоти і стабілізації, барвники та піноутворювачі, допомагають видалити зубний наліт. З'єднання фторидів забезпечують профілактику карієсу, смакові добавки та підсолоджувачі надають приємний смак, консерванти роблять неможливим розмноження хвороботворних бактерій, а зволожувачі запобігають висиханню зубної пасти.

Таким чином, кожен компонент сучасної зубної пасти, в тому числі і відбілюючої, виконує свої функції. Відбілюючий ефект зубних паст досягається в основному завдяки дії м'яких абразивів, а також ферментних добавок. Зуби освітлюються, коли зникає зубний наліт, плями і зубні камені. Процес утворення плям і каменів при цьому пригнічується.

Краще, однак, використовувати пасти з низькою абразивністю, що містять у низьких концентраціях перекис водню. Ефект відбілювання в цьому випадку досягається не відразу, проте він абсолютно безпечний і пов'язаний з відновленням природного здорового стану порожнини рота. Є також зубні пасти та ополіскувачі, які допомагають відновити потрібну кількість мінералів в зубній емалі, завдяки чому зуби, навіть пофарбовані і старі, значно світлішають. Ці пасти та ополіскувачі також забезпечують повну гігієну і не дають розмножуватися бактеріям, що викликають карієс.

Відбілюючі системи

Останнім часом в роздрібній мережі стали продаватися швидкодіючі відбілюючі засоби. До них слід ставитися обережно, так як вони містять кислоти, здатні порушувати структуру зубів. Відбілюючий ефект в цьому випадку, як правило, тимчасовий і неефективний. Зуби стають білими не самі по собі, а за рахунок нанесення білого пігменту на поверхню емалі, яка перед цим стає грубішою за допомогою гелю. Поверхня зубної емалі при цьому може постраждати.

Виходячи з написаного вище можна зрозуміти, що найкращий ефект відбілювання зубів можливий тільки при комплексному підході: використання сучасних засобів для догляду за порожниною рота, а також своєчасної стоматологічної профілактики, бажано з використанням сучасних засобів кабінетного відбілювання зубів. У цьому випадку ваші зуби довго будуть залишатися білими і здоровими.

Аналіз досліджень

зуби 1

Під час роботи над темою я провела експеримент для якого об’єктом дослідження обрала яєчну шкаралупу, яка за хімічним складом збігається зі складом кісток та зубів людини.

Для проведення експерименту було використано шкаралупу 6-ти білих курячих яєць.

Середовища: кип`ячена вода, 9% розчин оцту, Coca-cola, розчинна кава Jacobs, цукровий сироп, натуральне червоне вино.

зуби 2

Зубна паста: Colgate.

Досліджувався вплив зазначених середовищ на захищену і незахищену яєчну шкаралупу в часі. Для цього шкаралупу обробляли зубною пастою і поміщали в розчин. Аналіз впливу зазначених середовищ робився через 0,3; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 14; 21 годину.

Товщина шкаралупи визначалася візуально та тактильно. Інтенсивність забарвлення - візуально. Хід експерименту фіксувався фотографіями.

Незважаючи на те, що у зубній пасті вказувався вміст фтору, дія якого спрямована на зміцнення зубної емалі, в результаті проведення експерименту, вона не виявила стійкість до дії кислоти. Після закінчення 21 години оброблена зубною пастою та не оброблена шкаралупи повністю розчинилися в оцтовій кислоті.

зуби 3

Візуальне визначення інтенсивності забарвлення шкаралупи показало, що вже через 30 хвилин після занурення в розчин кави і Coca-colи шкаралупа набуває жовто-коричневий колір, а в червоне вино - червоно-фіолетовий. Інтенсивність забарвлення збільшувалася із збільшенням часу перебування зразка в розчині. Оброблена зубною пастою шкаралупа виявилась трохи білішою.

Після закінчення експерименту встановлено, що в склянках з не обробленою зубною пастою під шкаралупою виявився осад, там, де шкаралупа була оброблена зубною пастою – осаду в склянках немає. Це свідчить про те, що в ході експерименту, необроблена шкаралупа зазнала руйнування в зазначених середовищах.

Анкетування

З метою виявлення, чи знають і вміють мої однокласники доглядати за порожниною рота, я провела анкетування, в якому прийняло участь 28 учнів. При опрацюванні анкет я з’ясувала:

 • Чистять зуби двічі на день  — 27 учнів
 • Перекушують фруктами і овочами — 19
 • Часто їдять солодке — 24
 • Не гризуть ручки і олівці — 17
 • Міняють зубну щітку кожні три місяці — 18

зуби 4зуби 5

Двічі на рік відвідують стоматолога — 13

зуби 6зуби 7зуби 8зуби 10

Я з’ясувала, що мої однокласники дуже полюбляють солодощі, які шкідливо впливають на здоров’я зубів.  Більшість з респондентів відвідує стоматолога лише за потребою: при виникненні гострого болю.

Презентувавши свою роботу в класі, я допомогла одноліткам зрозуміти, яке велике значення має правильний догляд за ротовою порожниною. З часом я впевнилася, що вони почали слідувати моїм рекомендаціям.

Висновки

Працюючи над темою дослідницької роботи (проекту) на тему "Гарні білі зуби — ознака здоров’я" я прийшла до висновку, що відбілююча зубна паста, на жаль, не дає такого приголомшливого ефекту білизни, як нам це підносять в численних рекламних роликах.

Матеріал, який я проаналізувала, підтвердив мою гіпотезу «Правильний щоденний догляд за зубами – джерело їх здоров’я і краси».

Стан зубів залежить від правильного догляду за зубами та від того,  чим ми харчуємося. Якщо ви дбаєте про свою усмішку і виконуєте правила догляду за зубами, логічно буде доповнити догляд відмовою від шкідливих звичок та більше вживати корисних продуктів, які зміцнять ваші зуби.

Перефразовуючи відому приказку, можна сказати: здорові зуби, не ті, які добре лікують, а ті, за якими постійно і добре доглядають.

Гарна посмішка - це одна зі складових вашого здоров'я і впевненості в собі. Тому не залишайте догляд за зубами на потім. Приділяйте зубам належну увагу.

Список використаних джерел

В.М.Зубачик. Профілактика стоматологічних захворювань / Імунологічні особливості порожнини рота. «ГалДент», 2008. -№ 11. – С.42-46.
Л.О. Цвих, О.А. Петришин, В.В. Кононенко, М.В. Гисик. Пропедевтика терапевтичної стоматології. Львів, «Гражда», 2012. - № 22.-С. 13-18.
Л.О.Цвих, О.А. Петришин, В.В. Кононенко, М.В. Гисик. Методичні вказівки до практичних занять з пропедевтики терапевтичної стоматології. Львів, «Гражда», 2012. Серія 3т № 21. – С. 21-30.
Антоненко М.Ю. Особливості організації лікувальної та профілактичної допомоги при стоматологічних захворюваннях в Європі та світі // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. — 2013. — № 2/3. — С. 225-231.
Пелих С. Коли стомлюється посмішка // Вісник Червоного Хреста України. — 2014. — № 4. — С. 11.
Вплив ортодонтичного лікування скупчення зубів на стан порожнини рота / О.В. Суслова [и др.] // Вісник стоматології. — 2016. — N 1. — С. 41-44.
Ципан С.Б. Рівень санітарно–гігієнічних знань та якість гігієни порожнини рота в дітей з розладами аутистичного спектра / С.Б. Ципан, І.І. Якубова // Современная стоматология. — 2014. — № 4. — С. 67-70.
Якимець М.М. Взаємозв’язок між карієсом зубів та формуванням шкідливих звичок у дітей / М.М. Якимець // Вісник наукових досліджень. — 2015. — № 1. — С. 75-77.
Клініко-епідеміологічні паралелі хронічного тонзиліту і карієсу зубів у дітей молодшого шкільного віку / Т.В. Почуєва, Є.Є. Ямпольська, І.М. Сапожнікова // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. — 2015. — № 4. — С. 27-36.
Борисенко А.В. Терапевтична стоматологія: У 4 т. — Т. 1: Пропедевтика терапевтичної стоматології. – 2011. – 360 с.

Додаток. Як правильно чистити зуби?

Не треба чистити зуби вздовж зубного ряду. Ви не дрова пиляєте і не на скрипці граєте. Ви повинні змітати бруд із зубів. Правильно, коли зубна щітка здійснює кругові рухи від ясен до зуба. Не можна чистити тільки передню поверхню зубів (те, що видно при посмішці). В цьому випадку неминучий неприємний запах від інших невичищених поверхонь. А пізніше саме там  з’явиться карієс.

На жаль, питанням профілактики в нашій країні приділяється недостатньо уваги, і культурний рівень профілактичної освіченості населення поки що залишає бажати кращого. З огляду відсутності інформації, отриманої від професіоналів, зростають й множаться міфи й чутки у тому, чи потрібно  доглядати за зубами.

Міф №1. Жувальна гумка зробить нашу посмішку білосніжною.

На жаль, ніяка жувальна гумка не зробить посмішку білосніжною, тому що  вона не здатна зробити наші зуби білосніжними і видалити зубний камінь.

Навіть жувальна гумка з замінником цукру здатна завдати шкоди зубам. Цукрозамінники хоча і знижують ризик утворення карієсу, але одночасно сприяють виробленню більшої кислотності в ротовій порожнині, що руйнує емаль зубів.

Як зробити зуби здоровими

Для того щоб зуби були здоровими, досить дотримуватися всього деяких нескладних правил. Розглянемо основні постулати, як зробити зуби здоровими:

2 рази на день необхідна чистка зубів зубною пастою, нанесеної на щітку. Використання щітки рекомендується з ранку після сніданку і ввечері перед сном після того, як пройшов останній прийом їжі. В середньому потрібно проводити зміну зубної щітки кожні 3 місяці;

бажано регулярне використання зубної нитки, призначеної для того, щоб із проміжків між зубами видалити залишки їжі та зубного нальоту. Її використання рекомендується після кожного чищення зубів і кожного прийому їжі;

чищення язика. Прибрати наліт з поверхні язика можна, використовуючи зубну щітку, звичайну ложку або скребок, спеціально придбаний в аптеці. Починати чистку слід з дальніх ділянок, потім потрібно поступово переходити до передніх поверхнях;

завершальним етапом турботи про зуби є зубний еліксир. Саме ополощувач для порожнини рота попереджається утворення зубного нальоту і дезодорує порожнину рота. Використання зубного еліксиру передбачено після чистки зубною щіткою, ниткою і скребком.

забути про страх стоматолога, оскільки ніхто не може надати кращу допомогу, ніж досвідчений лікар. Необхідно регулярне відвідування зубного лікаря, а не тільки у випадку сильного зубного болю. Саме таким чином є можливість своєчасного запобігання багатьох проблем із зубами.

Для збереження здоров’я зубів достатньо виконання трьох основних заходів. До першого з них відноситься чистка зубів за допомогою щітки і зубної нитки. Наступним заходом є регулярне відвідування лікаря для проведення огляду. І третє — при наявності звички жувати жуйку, слід віддати перевагу продукту без цукру.

Це може бути жуйка з ксилітом, що сприяє запобіганню розвитку карієсу. Крім цього, рекомендується звертати увагу на своє харчування, оскільки для зубів необхідно забезпечення необхідними речовинами і створення найменш приємних умов для розмноження бактерій.

Учасники анкетування

зуби 12

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика