Оголошення

Проєкт "Науковий подвиг П'єра і Марії Кюрі. Радій"

| sveta
П'єр і Марія Кюрі
Тематика:
Автор роботи:
Чеверда Валерія Романівна
Керівник:
Любивий Денис Віталійович
Навчальний заклад:
ОЗ загальної середньої освіти «Академічний» Краматорської міської ради Донецької області
Клас:
9

В навчальному дослідницькому проєкті з фізики "Науковий подвиг П'єра і Марії Кюрі" учениця 9 класу вивчає історію відкриття радію і полонію, дослідження радіоактивності і створення рентгенівського апарату сімейною парою Кюрі. Окрім цого в міні-проєкті досліджується життя кожного з вчених П'єра і Марії Кюрі та історію їх знайомства, одруження і життя.

Докладніше про роботу:

У процесі дослідницької роботи з фізики на тему "Науковий подвиг П’єра і Марії Кюрі" учениця 9 класу докладно розглядає та описує біографію видатних вчених, відкриття радію і полонію подружжям без жодного захисту, дослідження радіоактивності і використання рентгенівських апаратів при лікуванні під час I Світової війни.

Насамперед інформаційно-пошуковий проєкт, присв'ячений науковому подвигу П’єра і Марії Кюрі, розкриває біографію і особисте життя подружжя, спільну працю вчених і розвиток їх стосунків. Авторка роботи зрозуміла, у чому полягає геніальність цих польсько-французьких вчених та чим завдячує світ цій видатній парі.

Зміст

Вступ

 1. Марія Кюрі
 2. П'єр Кюрі
 3. Подарунок долі
 4. Дарунок людству
 5. Трагедія подружжя Кюрі
 6. Марія Кюрі: діяльність після смерті чоловіка

Висновок

Вступ

Напевно, історія всіх часів і народів не знає іншого прикладу, щоб дві подружні пари в двох поколіннях внесли настільки значимий внесок у науку, як подружжя Кюрі. Звичайно ж, я розкажу про найвідомішу пару світової науки – полячку Марію Склодовську і француза П'єра Кюрі. Відносини в їх шлюбі були настільки близькі до досконалості, наскільки це дозволяє наше життя.

П'єпа і Марію об'єднувало багато: точні науки, нерозбірливість в їжі, любов до квітів. Марія писала про свого чоловіка: «Мій чоловік – це межа моїх мрій. Він – справжній небесний дар, і чим довше ми живемо разом, тим більше любимо один одного», а їхня молодша дочка Єва так описувала їх весілля: «У ці щасливі дні зав'язуються прекрасні з уз, які коли-небудь з'єднували чоловіка з жінкою. Два серця б'ються в унісон, два тіла зливаються воєдино, два обдарованих мозки звикають мислити спільно».

Згадаймо, як все починалося: історію знайомства, ідеальних відносин, відкриття нового елемента радію, врешті-решт, адже це теж своєрідна маленька історія кохання. Цікаво, відбувся б цей знаменитий прорив у фізичній науці, якби вони не зустрілися?

Проблема: маленька історія двух життів. Що створило подружжя Кюрі і яка їх заслуга в історії радіактивності?

Мета роботи: дізнатися більше про видатних польсько-французьких вчених і зрозуміти, в чому полягає їх геніальність.

Завдання проєкту: розглянути відкриття радію та біографію людей, що перевернула науку.

П’єр і Марія Кюрі. Подружжя, що вразило світ

Подружжя П’єр і Марія Кюрі

26 липня 1895 р. у мерії французької комуни Со (Sceaux), південне передмістя Парижа, розташованій у департаменті О-де-Сен, регіон Іль-де-Франс, округ Антоні, одружилися два видатні фізики, два майбутніх лауреата Нобелівської премії – П’єр Кюрі (Pierre Curie; 1859-1906) і Марія Склодовська (Maria Skłodowska; 1867-1934).

Наречена, тендітна білявка із сірими очима не сяяла у розкішній білій сукні, а на церемонію з'явилась у практичному костюмі з темно-синьої вовни, під якими була вдягнена блуза у блакитну смужку.

Наречений гінкого зросту з каштановим волоссям і великими світлими очима, типовий мрійник, здавався зануреним у власні думки. Годі дивуватися, що він і зовсім прибув до мерії в заношеному костюмі – іншого просто не мав.

У цієї пари ніякого цукерково-букетного періоду не було. Їх об'єднувала, хіба що... фізика.

Ця сімейна пара започаткувала сімейну спадщину Кюрі з п'яти Нобелівських премій: її дочка Ірен Жоліо-Кюрі і зять Фредерік Жоліо-Кюрі отримали також Нобелівську премію.

Марія Кюрі

Марія Кюрі (фр. Marie Curie, пол. Maria Salomea Skłodowska, до шлюбу Марія Саломе́я Склодо́вська; 7 листопада 1867 — 4 липня 1934) - польська та французька науковиця (фізик і хімік), викладачка університету, громадська діячка.

Марія Кюрі

Марія Склодовська виросла у Варшаві (народилася 7 листопада 1867 року) і до 16 років здобула найкращу освіту, доступну на той час для польських дівчат: закінчила школу. Їй пощастило з’явитися на світ в учительській родині – директора чоловічої гімназії Владислава Склодовського

Але щасливо жити довгий час не вдалося. Становище ускладнила втрата грошей. Довелося відкрити будинок для постояльців, що принесло у дім заразу: двоє дітей захворіли на тиф, що забрав життя старшої доньки Зофії.  А того року, коли молодша Марія мала піти до школи, померла від туберкульозу мати.

Підготовку до дослідницької роботи в галузі хімії та фізики вона розпочала в лабораторії при Музеї промисловості та сільського господарства в Варшаві. З огляду на те, що університети, які працювали на польських землях не приймали жінок, у 1891 році виїхала до Парижу. Там розпочала навчання в Сорбонні на Природничо-математичному факультеті.
Бажаючи продовжувати наукову діяльність повернулась до Польщі. Але після невдалої спроби знайти роботу повернулась в Париж.

У 1906 році Марія Кюрі стала першою жінкою, яка стала професором Паризького університету. Перша жінка, яка стала лауреаткою Нобелівської премії, та єдина в світі отримала дві Нобелівські премії: з фізики (1903) та з хімії (1911). Авторка «Трактату про радіоактивність» (1910).

П'єр Кюрі

П'єр КюріП'єр Кюрі (фр. Pierre Curie; 15 травня 1859 — 19 квітня 1906) — французький фізик, один із перших дослідників радіоактивності, член Французької академії наук, лауреат Нобелівської премії з фізики 1903 року. 

Французький фізик П’єр Кюрі народився в Парижі. Він був молодшим з двох синів лікаря Ежена і Софі-Клер Кюрі. Хлопчик отримав домашню освіту і вже в шістнадцять років отримав вчений ступінь бакалавра Паризького університету (Сорбонни). Два роки по тому він отримав ступінь ліценціата (магістра) фізичних наук.

У 1878 р. Кюрі разом зі своїм старшим братом Жаком зайнявся дослідженням природи кристалів. Брати Кюрі відкрили п’єзоелектрику і п’єзоелектричний кварцовий балансир, який можна вважати попередником основних вузлів і модулів сучасних кварцових годинників і радіопередавачів. Статті Кюрі і понині не втратили свого значення для кристалографії.

На підставі великого числа експериментальних даних (1890-1895) Кюрі встановив залежність між температурою і намагніченістю, що згодом отримало назву закону Кюрі. Його статті з геометричної симетрії кристалів і досі не втратили свого значення для кристалографів.

Подарунок долі

До моменту зустрічі з Марією, П’єру було 35 років.  Він вів спосіб життя «монаха від науки». Марія до моменту знайомства з відомим фізиком теж встигла налаштуватися на аскетичне життя одиначки. Вони познайомилися в гостях, проводячи спільний експеримент.

Спочатку зав'язалася дружба. Навіть перший подарунок від П'єра для Марі був начисто позбавлений романтизму: він послав їй свою нову статтю «Про симетрії в фізичних явищах». Згодом новий знайомий став її колегою та чоловіком.

Влітку 1895 року П’єр і Марія розписалися в передмісті Парижа за місцем проживання батьків нареченого. Реєстрація шлюбу пройшла без гостей, вінчання, фати та каблучок. Наречена була у темно-синьому костюмі, в якому потім працювала у лабораторії. У весільну подорож до Іль-де-Франсу молоді вирушили на велосипедах, куплених собі як весільний подарунок.

Через два роки народилася їхня дочка Ірен.
Наступна вагітність Марії закінчилася у серпні 1903 року народженням на п’ятому місяці нежиттєздатної дівчинки. Виною трагедії могли стати як постійні дози радіації, так і виснажлива велосипедна подорож, здійснена в невідповідний час.

Сімейна пара П’єр і Марія Кюрі

Друга дочка Ева народилася 1904 року, коли її батько П’єр Кюрі був уже професором фізики в Сорбонні, а мати Марія Склодовська-Кюрі завідувала лабораторією свого чоловіка.

Дарунок людству

Природою радіаційного випромінювання займався так само П’єр, а Марія зацікавилася цим питанням після дослідження уранових з’єднань французьким фізиком Анрі Беккерелем, який встановив факт проникнення променів за їхньою здатністю засвічувати фотоплівку (Нобелівську премію отримають усі три дослідники).

Впродовж експериментів Склодовська-Кюрі припустила наявність у речовині, отриманій із уранової смоли, невстановленої домішки, яка посилює ефект. Відкритий нею неописаний метал науковиця назвала на честь рідної країни полонієм (від назви латиною Polonia). Крім відкриття явищ радіоактивності, заслуга видатної польки – у хімічному виділенні та визначенні атомної маси радію та полонію.

Відкриття полонію і радію П’єром і Марією Кюрі

На початку роботи з вивчення радіоактивності Склодовська та Кюрі не знали про небезпеку радіації. Науковці виділяли найдорожчий метал в умовах стайні. З 1898 по 1902 роки подружжя переробило в непровітрюваному сараї з дахом, що протікав, вісім тон уранової сировини. На виділення 1902 року 0,1 грама хлориду радію їм знадобилося чотири роки. Марія писала, що наявність коштів та належного обладнання дозволили б упоратися зі складною роботою за рік.

Водночас науковці вирішили відмовитися від патентування відкриття радію, передавши його в користування людству безоплатно. Натомість вартість грама речовини на той час становила $100 000. Більш коштовного металу на початку XX століття у світі не було.

Трагедія подружжя Кюрі

У 1904 році вартість грама речовини зросла у Франції до 750 000 франків. Перетворенню радію на ринковий продукт, що став вироблятися у промисловому масштабі, сприяло відкриття радіотерапії. Лікувати за допомогою медичної радіології шкірні хвороби та рак Марія і П’єр запропонували, вивчивши вплив радіації на власні живі тканини.

«Епідерма, зруйнована дією радію, перетворюється на здорову шкіру», – записала Склодовська-Кюрі у щоденнику. Через постійний контакт із радіоактивними зразками руки у подружжя вкрилися виразками. Але навіть цей факт науковці використали на благо прогресу: у медичній практиці. Ось такою несподіваною виявилася історія відкриття радію.

Загибель П'єра Кюрі

Їхнє сімейне життя здавалося щасливим і радісним. Разом подружжя працювало, розвивалося та мріяло про гарне майбутнє власної родини, але у один момент усе обірвалося. Трагедія трапилася 19 квітня 1906 року. Як і тисячі днів доти, уранці професор фізики Сорбонни П'єр Кюрі навіть не зважив на дощовий день, а без парасольки залишив їхній будинок. Прокручуючи найближчі плани, він вирушив на службу. До Марі чоловік більше не повернувся.

Перетинаючи забиту транспортом рю Дофін (Rue Dauphine) і не бажаючи прослизнути на трохи вільнішу Куай-де-Конт (Quai de Conti), якось незграбно, навіть безглуздо він підсковзнувся і трагічно загинув під колесами важкого воза, запряженого кіньми.
Колесо розчавило його світлу голову – смерть настала миттєво.

Марія Кюрі: діяльність після смерті чоловіка

Жінка залишилась сама з двома маленькими дітьми. Наукова рада Сорбонни вирішила передати їй керівництво кафедрою, оскільки ніхто в тогочасному світі не знав стільки про радіоактивність, скільки вона. Як перша у світі жінка вона стала керівником кафедри у виші та розпочала регулярні лекції для студентів, продовжуючи водночас дослідження.

Нобелівська премія Марії Кюрі в галузі хімії

У 1911 році за відокремлення чистого радію вдруге отримала Нобелівську премію, цього разу в галузі хімії. Вона мріяла заснувати Радієвий інститут, що сталося у 1914 році в Парижі, а в 1932 в Варшаві.

Воєнний та міжвоєнний період у житті видатної польки

Початок I світової війни застав Марію Склодовську-Кюрі в Парижі. Дослідниця не хотіла залишитись непотрібною. Дізнавшись, що в польових госпіталях немає рентгенівських апаратів, вирішила організувати рентгенівську службу. Їй вдалося приготувати 20 автомобілів радіологічної служби. З огляду на недостатність кваліфікованих працівників разом з донькою проводила для жінок прискорені курси використання апаратів.

Рентгенівські апарати Марії Кюрі у 1 світову війну

Часто вона сама сідала за руль фургона та їхала на лінію фронту, де протягом довгих годин робила рентген пораненим. Завдяки її праці та організаційним талантам у 1917-1918 роках виконано мільйон сто тисяч рентгенівських знімків. У 1918 році в Парижі під керівництвом Марії Кюрі було відкрито Інститут радію при Паризькому університеті, котрий став одним із світових центрів з хімії і ядерної фізики

Наскільки радіоактивна спадщина Марії Склодовської-Кюрі сьогодні

Постійна і тривала робота з радіоактивними речовинами коштував Кюрі здоров'я та життя. Внаслідок багаторічної роботи з радієм здоров'я Марії Кюрі стало помітно погіршуватися. У неї розвинулася катаракта і знову з'явилися проблеми з нирками. У подорожі Марія застудилася, проведені аналізи показали негативні зміни складу крові в часі, що свідчили про погіршення здоров'я.

Марія Кюрі померла 4 липня 1934 року від апластичної анемії. Коли Кюрі померла, її тіло було настільки радіоактивним, що її довелося покласти в обшиту свинцем труну. 6 липня 1934 року вона була похована на кладовищі у могилі свого чоловіка П'єра Кюрі.

Речі Марії Кюрі, включаючи меблі, кулінарні книги, одяг і лабораторні записи, залишаються надзвичайно радіоактивними. Останні фактично зберігаються у свинцевих ящиках у Французькій національній бібліотеці в Парижі. Для того, щоб отримати доступ до цих об’єктів, відвідувачі бібліотеки повинні підписати документ про відмову від відповідальності та вдягати спеціальний  захисний одяг.

З огляду на те, що період напіврозпаду цього конкретного ізотопу становить близько 1600 років, цілком імовірно, ці важливі документи залишаться дуже надовго шкідливим нагадуванням про потужну спадщину Марії Склодовської-Кюрі. 

Висновок

Під час дослідницької роботи в рамках навачального проєкту ми роздивилися науковий подвиг подружжя П'єра і Марії Кюрі у відкритті радію, а також їх особисте життя та розвиток стосунків напротязі життя; ми зрозуміли, у чому полягає геніальність цих людей та розглянули відкриття радіаційних елементів, що завдячує світ видатній парі.

Використані джерела інформації

В роботі використовувались наступні джерела мережі Інтернет:

 1. https://50plus.com.ua/protypryrodne-zhyttya-mariyi-sklodovskoyi-kyuri/
 2. https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3068810-per-i-maria-kuri-para-velosipediv-i-himia.html
 3. https://ckpide.eu/ua/aktualnosci/wydarzenia/5334-mariia-sklodovska-kiuri-persha-zhinka-vidznachena-nobelivskoiu-premiieiu
 4. https://tsn.ua/tsikavinki/yiyi-tilo-pohovali-v-obbitiy-svincem-truni-cina-viznannya-znamenitoyi-zhinki-2338444.html
 5. https://gazeta.ua/articles/history/_podruzhzhya-naukovciv-chotiri-roki-pracyuvalo-abi-vidiliti-gram-radiyu/876728
 6. https://starylev.com.ua/blogs/malenka-istoriya-odnogo-zhyttya-mari-kyuri
 7. https://www.jnsm.com.ua/h/0420M/

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна