Оголошення

Як дихають черв'яки - досліди

Досліди з дощовими черв'яками

Дослід №1

Мета досліду: Дізнатися, як дихають черв'яки.

Викопали ми черв'яків і поклали на папір. Виявляється, вони дуже добре пересуваються. Потім набрали в прозору пластикову склянку землі і поклали червя. Через деякий час черв'як зарився в землю.

Після цього ми стали бризкати водою в склянку. Черв'як поступово став виповзати на поверхню грунту. Значить дощовий черв'як дихає усією поверхнею тіла, яке покрите слизовою оболонкою вологою шкірою.

У воді розчинено занадто мало повітря, і тому дощовий черв'як там задихається. Тому в дощову погоду черв'якам набагато легше дихати на поверхні землі.

Дослід № 2

Шари грунтуМета досліду: довести, що дощові черв'яки приймають активну участь в перемішуванні шарів грунту, переробки рослинних залишків і створенні капролитів.

Ми брали дві скляні банки об'ємом 3 л. У обидві посудини поміщаються шарами: грунт, пісок, грунт. У одну з банок поміщається звичайний дощовий черв'як. Досвід доцільно проводити у кінці жовтня, початку листопада, коли в грунті вже немає яєць дощових черв'яків, а дорослі особини пішли в грунт на зимівлю.

Самого дощового черв'яка треба приготувати заздалегідь. Друга банка буде служити контролем. Раз на тиждень необхідно підгодовувати тваринку. Йому ми давали спиту чайну заварку, а також зволожували грунт.

Спостереження

Черв'як у моїх руках

У перші два тижні видимих ознак змін не спостерігалося. Швидше за все тваринка адаптувалася, оскільки до цього вона знаходилося в холодному приміщенні і біологічно вже готувалося до зимового спокою.

За два тижні на поверхні грунту почали з'являтися маленькі грудочки - копроліти сліди життєдіяльності черв'яка. Через стінку банки були видні ходи, які прокладав черв'як, а гірка чайних листочків поступово почала зникати.

Черв'як почав активно жити. Через три місяці усі три шари в посудині "дослід" були перемішані в однорідну масу.

Висновки

Отже, в ході моєї роботи, я спостерігала за дощовими черв'яками, читала про них в книгах, знайшла матеріал в інтернеті.

Підводячи підсумки, я можу сказати, що дощові черв'яки є скарбом для рослин, тварин і людини.

Вивчивши літературу і провівши дослідження я побачила, що черв'яки активно впливають на формування грунтів. Перемішуючи їх вони створюють умови для проникнення води та повітря. Дощові черв'яки дозволяють рівномірно у грунті розподілятися поживним елементам і збагачувати його органічними речовинами.

Наша гіпотеза знайшла підтвердження в цій роботі.

Наступного року я хочу продовжити своє дослідження, і провести експеримент, результатом якого буде перевірка гіпотези про сприятливий вплив землі, переробленої черв'яком, на зростання і розвиток рослин.

Література про черв'яків

1. Бінас А.В. та ін. Біологічний експеримент у школі. - Просвіта, 1990. - 192с.

2. Кропив'яний А.П. Короткий зоологічний словник. - Вища школа - 1990. - 238с.

3. Енциклопедичний словник юного біолога / Скл. М. Є. Аспіз. - Педагогіка, 1986. - 352с.

4. Джерела глобальної мережі Інтернет.

5. Література зі шкільної бібліотеки.

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика