Оголошення

Вивчення моїх домашніх рослин-хижаків

Дослідницька робота

У моїй домашній колекції опинилися три рослини з трьома різними видами пристосувань для полювання.

«Хижак №1» Жирянка

Хижа рослина Жирянка

Росте ця рослина-хижак Жирянка на берегах струмків, на болотах, деякі з них на мхах і деревах. Комахоїдні, трав'янисті хижі рослини Жирянки ростуть у воді або вологих місцях і мають неправильну квітку. Ловецький апарат жирянки - це листя.

На верхній стороні листя знаходяться залозки на ніжках, які виділяють солодкий в'язкий слиз для залучення комах, а також спеціальні залозки, які виробляють слиз з ферментів для переварювання впійманої комахи.

Комаха, що сіла на лист, приклеюється до його поверхні, після чого жирянка скручує листя і починає переварювання захопленої здобичі. Рослини Жирянки полюбляють сонячні або напівтінисті місця розташування з вологим піщаним грунтом.

«Хижак №2» Цефалотус

Рослина-хижак ЦефалотусРослина-хижак Цефалотус - мешканка узбережжя Західної Австралії. Вона росте серед густих заростей осоки і кущів, особливо вона любить околиці торфовищ. Це одне з старіших рослин на землі.

Це низькоросла рослина, листя якої має різну форму: плоскі, у формі глеків, із строкатим забарвленням як квіти. Ці невеличкі глечики заманюють комах, які стають жертвою цефалотуса. Розміром з наперсток хижа рослина Цефалотус вважає за краще ласувати повзаючими комахами.

Направляючими волосками і ваблячим запахом вона заманює мурашок у свої травні надра.
Спокусившись ароматом нектару, комаха рухається у напрямку до зіву невеличкого глечика і наближається до його порожнини.

Потрапивши всередину дуже гладкого і слизького зіву урни, комаха легко зісковзує вниз і майже неминуче стає жертвою цефалотуса. Комахи перетравлюються як ферментами, що виділяються поверхнею невеличкого глечика, також ймовірно, і бактеріями.

«Хижак №3» Венерина мухоловка

Хижа рослина Венерина мухоловка

Це, мабудь, найвідоміша м'ясоїдна рослина, яка живиться в основному комахами і павукоподібними. Листові долі проробляють різкий рух, закриваючись, коли стимулюється его чутливі волоски. Рослина настільки розвинена, що може відрізнити живий стимул від неживого. І для свого полювання навіть навчилася виробляти електричний розряд.

Процес полювання рослини-хижака Венериной мухоловки заслуговує на окрему увагу. З науково-популярного ролика BBC я дізнався, як проходить процес полювання моєї рослини. Наш мисливець робить себе привабливішим для комах, виробляючи солодкий нектар по краях свого листя-пасток.

Але комахам треба бути пильними і побоюватися цих 6 крихітних волосків, які називаються тригерами! Муха потрапляє в цей солодкий рай. Она пересувається по поверхні листа і зачіпає небезпечний волосок. І тут таймер включається. Виникає крихітний електричний розряд.

Заряд накопичується у тканини листа, проте его недостатньо, щоб механізм, що закривається, спрацював - це поки страховка від неправдивої тривоги. Коли муха впродовж наступних 20 секунд зачіпає ще один волосок, додаючи до першого розряду другий, - то вже тут пастка закривається. Пастка мухоловки спрацьовує за долі секунд і стає в'язницею для комахи.

Якщо муха дуже велика або дуже маленька, то в неї є ще шанс вибратися між зубців-вій. Коли таке відбувається, в тригерів припиняється стимуляція - і пастка знову розкривається повністю (приблизно через день).

Цей механізм реагування теж необхідний, саме він допомагає запобігти втраті часу на "неправдиве спрацьовування" пастки із-за сторонніх перешкод (наприклад, краплі дощу, впавшої палички або гілочки).

Але якщо до хижої рослини Венериної мухоловки попався в капкан жучок, то він вже не зможе з нього вибратися бо пастка буде закриватися все щільніше і щильніше. Почнеться процес травлення. Із залоз, розташованих на внутрішніх поверхнях стулок пастки Венериной мухоловки, рясно виділятиметься травний сік і комаха повністю потоне в цій рідині.

Через 10 днів пастка відкривається. Все, що залишилося від мухи - це її оболонка.
Кожна пастка рослини Венериной мухоловки розрахована приблизно на три травні процеси, а потім вона відмирає.

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика