Оголошення

Біографія Олекси Довбуша

1. Біографія Олекси Довбуша

Хто був недавно князем і владикою тих гір,
орлом того воздуха, оленем тих борів,
паном тих панів аж ген по Дністрові води? Довбуш!
Перед ким дрожали смілі і сильні, корилися горді?
Перед Довбушем!

Іван Франко

Робін Гуд - ватажок лісових розбійників, який за переказами діяв зі своєю ватагою в Шервудському лісі біля Ноттінгема і боровся за справедливість — грабував багатих лицарів і священиків, віддаючи здобич біднякам. Його вважають національним героєм Англії.

Олекса Довбуш — найвідоміший із опришківських ватажків у Карпатах. Опришки — учасники селянського повстанського руху в Галичині, на Закарпатті, Буковині проти польської шляхти.

На підставі даних відомого історика Михайла Грушевського з'ясовано, що Олекса Васильович Довбуш (Добощук) народився у 1700 році у селищі Печеніжин. Змалку хлопець бачив знущання панів над селянами. Поступово проникся волелюбним духом та ненавистю до панів. Існує легенда, що коли хлопець був малим і займався випасом худоби, йому зустрівся справжній чорт.

Біографія Олекси Довбуша

Але Олекса не злякався і незадумуючись вистрілив у нього. В цей момент з неба злетів янгол та промовив: «Твоє життя буде недовгим, але твої подвиги надовго залишаться в пам’яті людей».

Перші згадки про виступи Довбуша знайдені в документах за 1738 рік. У 1738-1739 роках Олекса Довбуш розгорнув діяльність навколо Печеніжинського ключа, а згодом і всього Яблунівського староства. Його виступи набули масового характеру.

Загін Олекси Довбуша був досить чисельним, складався з відбірних, перевірених у боях, фізично сильних та витривалих. Головною зброєю була бартка, без якої гуцул у гори не йде. Власне, саме сокира робить українське опришківство унікальним з поміж інших повстанських рухів, де переважали лук зі стрілами, шаблі та ножі або вогнепальна зброя. Грошима, відібраними у панів, Олекса часто ділився із селянами.

У 1740-1741 роках під натиском польських військ Довбуш змушений був залишити околиці Печеніжина і Яблунова, відступити на Верховину й втаборитися на Буковецькій полонині. Звідси знову почав нападати на шляхетські маєтки не лише на Коломийщині, а й на Буковині та Закарпатті. Опришки діяли випробуваною партизанською тактикою — вночі долаючи великі відстані, а вдень відсипаючись у безлюдних місцях. І атакували там, де їх ніхто не чекав.

1742 – 1743 рр. – Основним місцем перебування Довбуша і його загону була гора Стіг в Чорногорі на пограниччі Галичини, Закарпаття і Буковини. Стрімка і недоступна вершина на найдальшому південному крилі гірського пасма Чорногори серед високих скель, на прикордонні Угорщини, Молдавії та Галичини.

Карта походів Олекси Довбуша

Звідси народні месники за допомогою закарпатських опришків завдають дошкульних ударів не лише галицькій шляхті, а й багатіям Закарпаття.

У травні 1744 р. відбувся один з найвідоміших походів Олекси на територію сучасної Тернопільщини, у Борщів. Там він наскочив на маєток полковника Костянтина Злотницького - значного польського магната, що вирізнявся особливою жорстокістю у ставленні до селян.

Історично задокументовано фразу, сказану Олексою Злотницькому 4 травня 1744 року: "…не по гроші твої я прийшов - сми суда, а по твою душу - щоби ти людей бирше не мучив. І не проси, і не трать слів дурно - все одно вмреш у лютих муках".

Улітку 1744 р. народний герой здобув Богородчанську фортецю пана Романовського, захоплює заховані тут панами багаті скарби і знищує економічні книги феодалів Прикарпаття. Опришки розтрощили «шляхетську скарбницю, порубали дерев’яні скрині з дорогоцінними речами, інші контуші з багатої матерії, оздоблені соболями, і золотими прикрасами, знищили коштовні речі, привезені з Гданська, забрали зброю, паризькі пістолі, шаблі... монети на 2 тис. злотих”.

У жовтні цього ж року з повідомлення шляхтича Гаєвського з Корчина довідуємося: „Довбущук після пограбування в Богородчанах пана Романовського перейшов у Перемишльські гори” і підступив під Турку — міцну шляхетську фортецю.

1744 р. – Олекса Довбуш побував у Перегінську, Скиті Манявському, Краснополі, на Буковині, Микуличині, загрожував містам Яблунів і Солотвино, чим викликав переполох серед панівної верхівки.

1744 р. – Народний герой пише письмові звернення до прикарпатської шляхти – т. зв. „Маніфести проти князів”, в яких погрожує карати всіх, хто гнобить і мучить селян.

1744 – 1745 рр. – Переслідуваний польськими, угорськими і молдавськими феодалами, Олекса Довбуш перезимовує зі своїми побратимами в хаті-зимарці у Чорногорі.

13 травня 1745 р., як засвідчують архівні матеріали, „поширилася звістка про Довбуша” у районі Рогатина. Його загони з’являлися в шумлянських, стратинських та інших лісах Рогатинщини. Шляхтичі бачили 12 опришків біля с. Янушкова.

Кінець травня 1745 – О. Довбуш перебував в селі Зелена і готував похід на Надвірну і Солотвино. Перелякана шляхта й орендарі готували свої фортеці до оборони. У Солотвині була встановлена військова сторожа, що у шляхетському дворі „пильнувала цілу ніч”.

Розправа Довбуша з лихварями, орендарями у 1738-1745 роках викликала серед простого люду симпатію. Селяни вважали Довбуша «своїм спасителем». Карпатські селяни надавали опришкам притулок, лікували їх, виготовляли для них зброю. Опорним пунктом загону Довбуша була Чорногора у Карпатах.

Загинув Олекса Довбуш 24 серпня 1745 року в селі Космачі від руки зрадника Степана Дзвінчука. Кажуть, що рана Довбуша не була смертельною, а вмер він від втрати крові. Мертвого Олексу пани довго возили по селах, щоб переконати народ у смерті героя, потім тіло виставили в Коломийській ратуші. За наказом гетьмана Потоцького тіло ватажка порубали на 12 шматків і розвішали на палях в одинадцяти селах і містах Покуття, щоб тримати населення у страсі.

Тривалість боротьби, відозви і маніфест Довбуша підносять його до рівня видатних керівників народно-визвольного руху України та Європи. Він дійсно був символом мужності і нескореності. Через це й отримав прізвисько Карпатський Робін Гуд та став героєм народного фольклору.

Перейти до розділу 2. Цікаві факти про Довбуша

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна