Оголошення

Історія Блаженного каменя за Скитом Манявським

1. Витвір природи

Блаженний камінь - дивовижний витвір природи, камінь-брила розміром 10x3 метри , що утворює зі схилом гори печеру, схожу на велику звірину пащу.

Манявський Блажений камiнь - сучасний вигляд

Природна ніша в скелі має ширину біля 4-х метрів, висоту 1,5 метра і на 2 метри врізається в гору.
З каменя витікає вода, яка вважається цілющою. Кажуть, що джерело Блаженного каменя має такі ж властивості, як і води Люрду. Саме через цю воду камінь отримав назву Блаженний.

Блаженний камінь знаходиться майже на кілометровій відстані від мосту на р. Манявці, по лісовій дорозі, за Скитом, монастирським озером. Далі гірською долиною на південний схід до критого дерев'яного місточка, на піддашші якого є напис: «До Блаженного каменя — 300 метрів».

Неподалік від Блаженного є трохи менший камінь, правда з нього вода не витікає.

2. Історія Блаженного каменя в селі Манява

Історія Блаженного каменя є маловідомою.

А. Копистянський описує походження святині Блаженного каменя-великої брили, що лежить між горами так: «І в день, і в ночі Господь оберігає своїх людей, посилаючи їм все чого щиро бажають. Та однієї темної ночі стався прикрий випадок: чорти несли величезний камінь, щоб кинути його на монастир-святе місце.

Малюнок Блаженного каменю в селі Манява Соломон Тетяни

Але чи то камінь був дуже важкий, чи пізно взялися до роботи-ніхто не знає, бо проспівали треті півні, і камінь впав, недалеко від скиту, в прогалині…».

Згідно з іншою легендою біля Блаженного каменя був притулок двох ченців, котрі в ХІ столітті прибули з Києво-Печерської лаври на захід, у Карпати. Ігумен Антоній видав монахам посудину з лаврською водою. Ченці мали знайти водойму з важчою за лаврську водою і закласти там монастир. Довго мандрували ченці. Таке місце вони знайшли, де гірський потік Батерс зливався з річкою Манявкою.

І. Вагилевич вказував, що «у 1281 році у печері Блаженного каменя ченці заснували первісний скит».Пізніше у цій печері перебував Йов Княгиницький – засновник Скиту Манявського. Невідомо, коли і чому занепав стародавній скит у печері Блаженного каменя. Можливо, до цього спричинилося монголо-татарське нашестя.

3. Сакральна пам’ятка сьогодні

На даний час Блаженний камінь доглядають монахи Манявського монастиря. Посередині печери простелений вишиваний рушник, є ікони, свічки, квіти. У правому кутку із заглиблення знову просочується цілюща вода.

Стежка до Блаженного каменя Манявського Скита

Саме тому Блаженний камінь відвідує багато паломників та туристів. Житель села Маняви, Михайло Винник писав у вірші «Скит»: «… І люди йшли потоками сюди, щоб помолитись Богові щоденно та ще набрать цілющої води, яка текла під каменем Блаженним.»

За свідченням ченців завдяки воді з Блаженного каменя видужала дівчина, яка хворіла на виразку шкіри. Цілюща вода допомагає відновити зір та зцілює хвороби кісток.

Висновки

У процесі дослідницької роботи "Манявський Блаженний камінь - пам’ятка природи" я дізналася легендарну історію Блаженного каменю за Манявським Скитом, з'ясувала, чому камінь у селі Манява називають Блаженним, відвідала цю природню пам’ятку.

Підсумком роботи над навчальним проєктом стали дослідження, малюнок, презентація та екскурсія до Блаженного каменю. Інформаційні та фото-матеріали даного проєкту можуть використовуватися вчителями історії та географії для підготовки до уроків на краєзнавчу тематику, а також учнями шкіл для розширення своїх знань про рідний край.

Інформація проєкту буде цікава для туристів, щоб краще познайомитися з різними місцями села Маняви.

Список літератури

1. Бабій В. Скит Манявський (Короткий краєзнавчий путівник).- Івано-Франківськ : Місто НВ, 2003.- 16 С.
2. Винник М. З днів далеких і близьких.- Львів: Батерс, 2008, с.41.
3. Звіт пам’яток Івано-Франківської області. Богородчанськийрайон.-Івано-Франківськ: Лілея –НВ, 2008.- с.183-196.
4. Скрипник І.Р. Нариси історії Скиту Манявського.-Богородчани: Галичина,1994,- 120С.
5. Інтернет-ресурси.

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна