Оголошення

Методи визначення якості меду. Висновки

2.2. Методи визначення якості меду

Якість меду визначають комплексно:

  • за зовнішнім виглядом (колір, вязкість, запах) і смаком - органолептично;
  • через виявлення різних домішок з допомогою хімічних реакцій.

Для своєї дослідницької роботи ми взяли зразок меду із пасіки молодого бджоляра, жителя села Яланець Зелененького Р. М. Займається він бджільництвом 5 років і має на своїй пасіці 24 бджоло сімей.

Під час проведення експериментальної роботи ми досліджували  якість  меду органолептичним (смак, запах, в’язкість) методом та визначали наявність інших домішок у домашніх умовах, а окремі методи проводили у хімічному кабінеті.

Досліджуваний зразок меду мав приємний аромат, без сторонніх запахів. Смак – солодкий, приємний, без стороннього присмаку. В'язкість меду визначали по його витіканню з посудини в посудину. Мед стікаючи тягнувся і був густим. Колір світлий, тому, що мед акаційовий.

Мед - якість

Вважається, якщо мед зрілий і якісний, то він тягучий, густий і не капає з ложки, а намотується на неї вузькою стрічкою, що ми і могли спостерігати в нашому  зразку. Такий стан меду може бути помітним і при переливанні його з однієї посудини в іншу - струмінь натурального меду повинна бути безперервною і утворювати складки.

Іншими словами, хороший мед повинен бути і не дуже рідким, і не дуже густим. Ще така особливість: натуральний мед повинен бути повністю однорідним і за кольором, і за консистенцією. Розглянувши уважно наш зразок меду, ми дану особливість помітили.

Визначали ми також у домашніх умовах наявність інших домішок (борошна, крохмалю, крейди і ін.) у меді, його натуральність.

Дослід 1. Виявлення  механічних домішок

Хід аналізу: помістили в стакан 20г меду і додали 20 мл води; добре перемішали. Спостерігаємо.При відсутності домішок розчин меду прозорий і не містить зважених і осілих на дно сторонніх частинок.

Дослід 2. Виявлення  крохмалю (муки)

Хід аналізу: помістили в стакан близько 20 г меду і додала 20 мл води, помішуємо до моменту розчинення меду і додаєм 3- 4 краплі розчину йоду. Слідкуємо за появою синього забарвлення.

Дослід 3. Виявлення домішок крейди в меді

Виявлення вмісту води в медіХід аналізу: 20 г меду розвели у воді; додали декілька крапель оцтової  есенції змін ніяких не відбулося. Слідкуємо  за виділенням бульбашок вуглекислого газу. Якщо вони зявляються то це  свідчить про наявність крейди в досліджуваному зразку. У нашому випадку вуглекислий газ не виділявся.

Дослід 4. Виявлення вмісту води в меді

Хід аналізу: для цього досліду ми взяли звичайну серветку  і капнули на нюю трішки меду, зачекали 5 хв. і  отримали такий результат : навколо меду серветка залишилась сухою, це є ознакою того, що води в нашому меді  не було. Якби серветка навколо меду помокріла, це означало б , що мед розбавлений водою.

Дослід 5. Виявлення якості меду  за допомогою хімічного олівця.

Хід аналізу: в пробу досліджуваного меду опустили заточений кінець олівця на 15-20 секунд; провели олівцем по стрічці фільтрувального паперу; спостерігаємо 5-10 секунд.Якщо в мед цукор не додавали, то лінія на папері буде чорного кольору, як від простого олівця, і з нею під час експерименту нічого не станеться.

Якщо в мед додавали цукор, то лінія буде фіолетово - чорнильного кольору та розливається широкою смужкою. Це пояснюється тим, цукор неможливо розчинити у меді, через це його спочатку розчиняють у воді, а потім змішують з медом. Хімічний олівець реагує на воду.

Дослід 6. Виявлення цукрового сиропу

Хід аналізу: ми розчинили невелику кількість меду в гарячом молоці. Якби ми спостерігали згортання молока, це означало б, що мед розведений цукровим сиропом. Наші ж проби – рівномірно розчинилися. (Додатки)

Висновки

Бджолиний мед – це продукт з неперевершеними смаковими та поживними якостями. Встановлено, що мед є висококалорійним продуктом близьким по складу до плазми крові.

У цій дослідницькій роботі були розглянуті харчові та біологічні цінності бджолиного меду, що формують його якість; способи і методи виявлення сторонніх домішок. За допомогою органолептичного і хімічного методів вдалося дати характеристику досліджуваному зразку меду.

Органолепличним методом були описані такі властивості різних видів меду як: в’язкість, колір, смак, запах. Результати якого показали, що досліджуваний мед якісний. Хімічними дослідженнями встановили, що сторонніх домішок також – не виявлено. Отже, досліджуваний бджолинний мед – екологічно чистий продукт.

Отже, їжа, яку споживають громадяни України, мусить бути екологічно чистою, природною, бо продукція, вирощена "по-сучасному", із застосуванням агрохімікатів, є шкідливою для людини і спричинює різні захворювання.

Також  я вважаю, що сучасна людина у своєму харчуванні повинна вживати природні продукти, які повинні переважати на противагу різним переробленим продуктам, витяжкам і концентратам, які можуть спричинити розлади обмінних процесів організму при їх надмірному вживанні.

До числа цих натуральних продуктів можна віднести продукт бджільництва – мед, який є не тільки солодощами, але й ліками від багатьох хвороб. Тому серед населення, учнів слід поширювати більше інформації  про цілющі властивості меду, профілактичне вживання його в харчовому раціоні та способи перевірки меду на його натуральність.

Серед учнів нашої школи ми провели опитування за такими запитаннями: Як почуваєте себе після вживання меду? Як часто ви вживаєте мед? Чи використовуєте мед в лікувальних цілях? Отримали  відповідні  результати. (Додатки)

Плакат - мед

Використана література

1. Горніч М.І. Падь. // Український пасічник. – 2009. - № 6 (219). – с. 47-49.
2. Кравець В.А. Роль бджіл у природі // Пасічник. – 2006. - № 4 (25). – с.30
3. Нуждин О.С. Основи бджільництва.- М., 1988-240с.
4. М.К Шевчук. Пасіка, бджоли, мед. Ужгород «Карпати», 1974.
5. І.А. Бабич, О.Г. Мегель. Бджільництво. Київ, 1969.
6. А.І Черкасова. Календар пасічника. Київ «Урожай», 1986.
7. В.П. Поліщук. Бджільництво. Київ «Вища школа», 2001.

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна