Оголошення

Образ жінки у творах Рафаеля

2.2. Образ жінки у творах Рафаеля

Флорентійські мадонни Рафаеля – це дуже витончені, миловидні, зворушливі й чарівні юні матері. Мадонни, створені ним у Римі, тобто в період його повної художньої зрілості, набувають інших рис.

Це вже володарки, богині добра і краси, владні своєю жіночністю, які облагороджують світ, пом'якшують людські серця і обіцяють світу ту натхненну гармонію, яку вони собою висловлюють.

«Мадонна в кріслі», «Мадонна з рибою», «Мадонна дель Фоліньо» та інші всесвітньо відомі мадонни, то в повній свободі вписані в коло, то що панують у славі над іншими постатями у великих вівтарних композиціях, знаменують нові пошуки Рафаеля, шлях його до досконалості у втіленні ідеального образу мадонни.

Спільність таких деяких рафаелівських жіночих образів римського періоду породило припущення, що художнику служила моделлю одна і та ж жінка, кохана, прозвана «Форнарина», що означає булочниця.

Ця римлянка з ясними благородними рисами обличчя, що удостоїлася любові вельможного живописця, була дочкою пекаря. Можливо, образ її і надихав Рафаеля, однак цей образ, мабуть, все ж таки не був єдиним.

«Сикстинська мадонна»
Важливе місце в мистецтві великого художника, як і раніше займає образ мадонни, що набуває рис більшої монументальності і впевненості.

Сикстинська мадонна Цей образ більш глибокий, ніж ранні мадонни.  Марія йде по хмарах, несучи свою дитину. Серйозний і тривожний погляд матері нам говорить про те, що вона вже знає, які випробування випадуть на долю її сина.

Слава її не підкреслена. Ноги босі. Але як володарку зустрічає її, ставши навколішки, тато Сикст, одягнений у парчу, свята Варвара опускає очі з благоговінням, а два янголятка, чуючи її ходу, спрямовують вгору мрійливо – замислений погляд.

Похилий, покірний Сікст не відриває захопленого погляду від богоматері. Вона йде до людей, юна і велична, щось тривожне затамувавши у своїй душі. Мадонна не тільки красива, вона нескінченно мудра. 

Її погляд, здається, проникає в саму глиб явищ. Про неї можна сказати словами віршів Сервантеса, присвячених поезії:

Вона вміє бачити суть явищ
і там, де для наймудрішого темно …

«Сикстинська мадонна»! Велична, проста. Втілення того ідеалу краси і добра, який надихав народну свідомість в століття Рафаеля і який Рафаель висловив до кінця, розсунувши завісу темряви, той самий, що відокремлює буденне життя від натхненної мрії, і показав цей ідеал світу.

«Мадонна Конестабиле»
Мадонна Конестабиле У цій картині немає нічого випадкового, і немає образу більш ліричного, як і більш міцного своєю внутрішньою структурою. Яка гармонія в погляді мадонни, нахилі її голови і кожному деревці пейзажу, у всіх деталях і в усій композиції в цілому! І вже тільки живим життям дихають фігури ніжно-задумливої матері й немовляти, що так ивопи влаштувався на її руках.

Різко виступає нижня губа, лінія рота, красиво і енергійно вигнута, тонке овальне підборіддя видають рішучість і владність. Все тут значно і закінчено – ясно.

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна