Оголошення

Образ козаків в образотворчому мистецтві

| nikolay
Образ козаків в образотворчому мистецтві
Тематика:
Автор роботи:
Сніховський Михайло Сергійович
Керівник проєкту:
Сніховська Надія Андріївна
Клас:
8

Автор проекту з образотворчого мистецтва "Образ козаків в образотворчому мистецтві" визначає особливості зображення козаків у творах митців різних епох та аналізує символічне навантаження образу.

У роботі можна виділити загальний аналіз художніх робіт на тему козацтва різних майстрів, а також опис біографіі М.С. Самокиша та С.В. Васильківського, які присвятили частину свого творчого життя вівчанню і зображенню козацтва.

Міні-проект з образотворчого мистецтва "Образ козаків в образотворчому мистецтві" розкриває образ українського козацтва з різних сторін, показує його зображення в різні історичні періоди, та те, як по-різному сприймався цей образ художниками одного і того ж часового відрізку.

Зміст

1. Образ козаків в образотворчому мистецтві
2. Українськи художники, які зображували козаків
3. Художник Сергій Васильович Васильківський
4. Харківський період творчості Васильківського
5. Художне надбання Миколи Семеновича Самокиша
6. Воєна тематика у творчісті Самокиша Миколи Семеновича
7. Тема боротьби українського народу в образотворчому мистецтві

Історична справка про козацтво в образотворчому мистецтві

Запорозька Січ… Одне з найдивовижніших явищ історії. Багато сторінок вписало запорозьке козацтво в літопис українського народу, залишило глибокий слід у його пам’яті й свідомості, вплинуло на його демократичні ідеали, відбилося у народній поезії та мистецтві.

До нашого часу немає єдиної думки про походження козацтва. Існують різноманітні теорії, але з дореволюційних часів усі вчені відзначають неймовірну вдачу і хоробрість козаків.

«Казацтво – явление очень интересное, но весьма сложное. Вследствие своей оригинальности, а также благодаря громкой роли, сыгранной в истории Восточной Европы, оно обращало на себя внимание издавна, им занимались немало, но невыясненного все же в нем до последнего времени очень много.

Первые известия о казаках, в которых можно подозревать казаков именно украинских, относятся к 1470 г. Слово “казак” – тюркское, известное в половецком словаре с 1303 г. в значении “сторож, воин”, столетиями позже приобрело значение официальное, общепринятое для известной группы украинского населения, известного сословия».(М.С. Грушевский).

Шанувальниками козацтва були видатні люди та митці: Шевченко, Рилєєв, Ревуцький, Лисенко та ін. З гордістю називав себе козаком Володимир Даль. Дружина Олександра Пушкіна – Наталя Гончарова була правнучкою гетьмана Петра Дорошенка. Цікавились козацтвом і західноєвропейські митці – Байрон, Вольтер, Боплан.

Дореволюційні дослідники відзначали неймовірну вдачу та хоробрість козаків. У 1692 р. Андрій Лизов писав: «Мужественны очень и смелы, один за другого умирает, бьются с неприятелем до последней кончины. Пока его неприятель не свергнет, скрадено не обсечет, и калекою не оставит, и оружие не отнимет, но и тогда он руками, и ногами и зубами, и всеми телесами, какие не есть до последнего издыхания борется».

М.О. Меньшиков, історик і публіцист дореволюційної Росії, зауважував: «Если есть ученые, серьезно считающие скифский народ ближайшим предком славян, то не надо забывать, что скифы были сплошным казачеством, как это свидетельствуют все источники, начиная с Геродота. Скиф не расставался с конем что привело к мифу о Кентавре, борьба с которым открывает героический период Греции. Кровь этих Кентавров, кажется, до сих пор течет в жилах казачьих войск – столько в нем огня и не остывающего боевого одушивления».

Це підтверджує і народний вислів: «Козак без коня – сирота». І дійсно, на багатьох зображеннях поруч із козаком його вірний бойовий товариш кінь.

Розвиток козацької тематики в образотворчому мистецтві умовно можна поділити на два періоди: період козацької доби, коли митці могли творити художні образи козаків з їхніх живих прототипів, і період посткозацької доби, коли такої можливості вже не було.

Найдавніші зображення козаків знаходимо на печатях, гербах і гравюрах того часу. Одні з перших робіт – гравюри, якими було ілюстровано панегірик ректора Київської братської школи Касіяна, декламований на похороні гетьмана П.Конашевича-Сагайдачного. Ці гравюри відтворювали похоронну хоругву з кінним портретом і сюжетами – «Здобуття Кафи запорожцями» і Герб Війська запорозького (козак з мушкетом через плече)

Одне з найстаріших зображень узагальненого образу козака – це зображення козака Мамая. Козак Мамай – бродяга-запорожець, воїн і гультяй, жартівник і філософ, бандурист і співак, бабій і одночасно – монах, простакуватий і мудрий чарівник, народний герой, якого знають усі люди на Україні.

Його образ можна було зустріти в багатьох хатах поряд із образами святих. Малювали здебільшого на скринях, кахлях, на хатніх дверях, стінах будинків. На підставі тих малюнків, що збереглися, ”Козака Мамая” слід вважати традиційним і повторювальним майже без змін принаймні 200 – 300 років. Найдавніша зі збережених до нашого часу картин датується 1642 р. А ось мальованого портрета гетьмана Богдана Хмельницького не залишилось. Усі відомі виконано за гравюрою на міді голландця Вільгельма Гондіуса 1651р.

Звертались до уславленого образу козаків і багато професійних художників ХIХ–ХХ ст. – І.Рєпін, С.Васильківський, Д.Бурлюк, Г.Нарбут.

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика