Оголошення

Як жили динозаври на Землі

Вже давно людей цікавлять різні питання про життя динозаврів:
Як жили динозаври?
Який спосіб життя вони вели?
Скільки років жили?
Як виглядали їх яйця?
Як динозаври піклувалися про своє потомство?
Чи могли вони бігати?

Як жили динозаври

Навряд чи можна дати однозначну відповідь на кожну з цих питань. Але ж не даремно вчені і дослідники багато років вивчають останки динозаврів, які і допомагають людині відповісти на різні питання, що стосуються життя і мешкання цих древніх рептилій.


Як же жили динозаври?

Отже, як же жили динозаври, і який спосіб життя вони вели? Різні види динозаврів жили по-різному. Одні жили відособлено, але є і такі, які жили стадами.

Те, що деякі динозаври жили стадами, підтверджують знахідки скам'янілих відбитків слідів і масивних скупчень кісток. Професійні дослідники по відбитках слідів можуть багато що розповісти про звички і поведінку тварин.

Нині учені накопили досить багато доказів на користь стадного способу життя динозаврів. Ось деякі з них. У Канаді була виявлена скельна плита, на якій свої сліди залишило стадо вутконосих динозаврів.

Мабуть, вони йшли широким ладом, один за одним, по м'якому у той час грунту. У стаді знаходилися і молоді, і дорослі тварини. Молоді тварини, швидше за все, знаходилися у кінці стада, оскільки їх сліди, дрібніші, накладалися на сліди, більш дорослих тварин.

Були виявлені знахідки і в Техасі. У шарі гірських порід дослідники знайшли 20 попарно розташованих слідів велетенських динозаврів. Сліди розташовувалися паралельно, лише декілька з них перетиналися. Усі сліди були різних розмірів.

Отже, знову можна зробити висновок про те, що в стаді були і молоді тварини, і дорослі. Тільки молоді в цьому випадку йшли в середині. А дорослі тварини оточували молодих з усіх боків. Швидше за все, дрібні хижі динозаври теж трималися спільно. А ось великі хижі динозаври жили і полювали поодинці. Оскільки саме дуже великі сліди завжди в знахідках розташовувалися поодиноко.

Скільки ж років жили динозаври?

Це можна тільки припускати. Адже в ті далекі часи умови довкілля були впродовж усього року однакові. Тому тварини могли рости рівномірно. Ми звикли, що вік можна визначити по річних кільцях, які відбивають сезонні зміни темпу зростання тканини. Але мабуть завдяки однаковому природному середовищу, річні кільця не утворювалися на зубах або кістках динозаврів, не утворювалися вони і на деревах.

Звідси і висновок, що можна будувати тільки припущення з приводу тривалості життя тварин. Дитинча динозаврів росли швидко, їх в перші тижні життя постійно оберігала і годувала самиця. Коли тварини ставали дорослішими, їх зростання сповільнювалося, але не припинялося, динозаври росли до кінця життя.

Вважається, що тривалість життя дрібних видів складала приблизно від одного до двох десятків років. Велетенські ж динозаври могли жити від 200 до 300 років. Статевої зрілості вони досягали у віці від 40 до 50 років, в цей час вони були готові до продовження роду.

Динозаври відкладали яйця. Яйце динозавра мало подовжену форму і таку ж внутрішню будову, як і яйце курки. Найвідданішими батьками були гадрозаври, диплодоки, камаразаври, цератопси і протоцератопси.

Були знайдені гнізда, в яких дитинчата проводили частину свого життя. Але хто ж висиджував яйця? Самиці важили близько двох тонн і навіть більше і навряд чи могли висиджувати яйця. Можна припустити, що зародок в яйці розвивався завдяки теплу, яке виділяв рослинний матеріал, використаний для спорудження гнізда, під час гниття.

Як пересувалися динозаври?

Всі по-різному. Вони уміли бігати. Масивні і великі тварини бігали повільніше, ніж дрібні. Найшвидшим динозавром вважають струтиомима: його гнучкий хвіст урівноважував вагу довгої шиї і утримував в потрібному положенні тіло при стрибку і бігу. У цієї тварини були довгі, витривалі і міцні задні ноги, які дозволяли йому розвивати швидкість до 70 кілометрів на годину. Є припущення про те, що спосіб життя струтиомима схожий із способом життя страуса.

Окрім струтиомима швидко пересувався ще і дейноних. Він бігав на двох лапах, мав 70 іклів і 2 смертоносні кігті. Мав масивний череп і розвинений мозок. Швидше за все, ці тварини були досить розумні і полювали цілими групами. Саме вивчаючи дейнонихів, учені дійшли висновку, що динозаври могли бути теплокровними тваринами.

І ще одне цікаве припущення. Можливо, масивніші динозаври мали не лише головний, але і спинний мозок, контролюючий їх рухи. Отже життя динозаврів було дуже різноманітним і досі викликає великий інтерес.

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика