Оголошення

Дослідження соснових культур Малинівського лісництва

Розділ 2. Об’єкти та методи досліджень

Дослідження проведено у 2015 році у 10-річних соснових культурах Малинівського лісництва Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" (ДП "Чугуєво-Бабчанське ЛГ").

Під час аналізу метеорологічних показників використано дані стосовно температури повітря та ґрунту, а також та кількості атмосферних опадів метеостанції Комсомольське. Фенологічні спостереження у соснових культурах здійснювали щодекади, починаючи з ІІІ декади березня.

Фази розвитку пагонів і хвої сосни виділяли згідно з літературними даними [10, 28].

Визначали такі фази розвитку пагонів і хвої:

  • бруньки не виявляють змін після зимівлі;
  • бруньки набрякли;
  • бруньки подовжилися, брунькові лусочки роз’єдналися;
  • зійшов чохлик;
  • хвоїнки відокремилися від пучку.

Розміри бруньок і пагонів вимірювали раз на декаду лінійкою з точністю 1 мм на центральних пагонах 20 дерев, які були відмічені кольоровою ізоляційною стрічкою. Довжину хвої вимірювали раз на декаду лінійкою з точністю 1 мм на 20 хвоїнках середніх частин центральних пагонів тих самих дерев.

Для кожної дати обліку визначали середнє значення довжини пагона та бруньок. Статистичний аналіз даних і побудову графіків здійснювали стандартними методами [4, 16, 19] за допомогою комп’ютерних програм Microsoft Excel.

3.1 Погодні умови у період досліджень

Сезонний розвиток сосни, яка є пойкілотермним організмом, залежить від екологічних умов. Так, початок сокоруху та відновлення вегетації цієї породи стають можливими лише після розмерзання ґрунту весною, а припинення цих процесів реєструється після замерзання ґрунту восени.

Аналіз даних, наведених на рис. 3.1, свідчить, що температура повітря на початку квітня 2015 року перевищувала 5°С та була достатньою для початку вегетації сосни, але ґрунт був ще промерзлим.

Рис. 3.1 Динаміка декадних значень температури повітря та мінімальної температури ґрунту (м/с Комсомольське, 2015 рік)

Температура повітря та грунту - декадні значення

Лише наприкінці квітня мінімальна температура ґрунту перевищила 10°С. Упродовж усього періоду вегетації мінімальна температура ґрунту змінювалася синхронно з температурою повітря, причому значення температури ґрунту не зменшувалися нижче 5°С, тобто умови до кінця вересня залишалися сприятливими для всмоктування рослинами вологи із ґрунту.

Температура повітря упродовж періоду вегетації була оптимальною для розвитку рослин узагалі та сосни зокрема. Її середні добові значення 25 березня стійко перевищили поріг 5°С, а 20 квітня – 10°С. Температура повітря перевищувала 15°С у період з 11 травня до 25 вересня, а у період з 8 червня до 2 вересня перевищувала 20°С.

Порівняно з багаторічними даними у 2015 році температура повітря у березні була на 2°С вища, у червні – на 3,1°С вища, у вересні – на 4,1°С вища, (рис. 3.2).

Рис. 3.2. Динаміка місячних значень температури повітря та кількості атмосферних опадів за 2015 рік і середніх багаторічних (м/с Комсомольське)

Температура повітря та грунту - місячні значення

Сума опадів за березень-жовтень поступалася на 47,8 мм багаторічним даним (330,2 та 378 мм за багаторічними даними та за даними 2015 року відповідно). Кількість атмосферних опадів у 2015 році поступалася багаторічним даним у травні (на 15 мм), серпні (на 53 мм), вересні (на 26,7 мм) та жовтні (на 37,1 мм).

Водночас у березні, квітні, червні та липні цей показник перевищував багаторічні дані на 10, 23, 3 і 48 мм, тобто у період росту пагонів і хвої погодні умови були сприятливими для дерев сосни.

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна