Оголошення

Сезонний ріст пагонів і хвої сосни звичайної

3.3. Сезонний ріст пагонів і хвої сосни звичайної

Початок подовження бруньок, тобто збільшення довжини пагонів у них, було зареєстровано у другій декаді квітня (рис. 3.7). У третій декаді квітня довжина бруньки збільшилася удвічі. Найбільш інтенсивний ріст пагона відбувався у травні: його довжина зросла від 90 мм у першій декаді до 350 мм у третій декаді.

У першій декаді червня ріст пагона уповільнився, а у другій декаді червня практично припинився (див. рис. 3.7).

Сезонна динаміка довжини пагонів

Рис. 3.7 Сезонна динаміка довжини пагонів і хвої сосни звичайної

Довжина хвої почала збільшуватися після її вивільнення від чохлика. На початку травня довжина хвоїнок зростала повільно і становила 10 мм. З другої декади травня до першої декади червня довжина хвої зросла від 10 до 46 мм, але потім темпи росту хвої уповільнилися. За наступні три тижні довжина хвоїнок досягла лише 55 мм.

Зіставлення динаміки довжини пагонів і хвої сосни, вираженої у відсотках (рис. 3.8), свідчить, що обидва процеси характеризувалися повільним ростом на початку та в кінці періоду, збільшенням розмірів і інтенсивним ростом у середині періоду.

Сезонна динаміка довжини пагонів у відсотках

Рис. 3.8 Сезонна динаміка довжини пагонів і хвої сосни звичайної, вираженої у відсотках

Дати початку й завершення періоду інтенсивного росту пагонів та хвої відрізнялися на одну декаду. Так у першій декаді травня довжина пагона становила 23,1 % від кінцевої величини, у другій декаді травня – 59 %, а у третій – 89,7 % від кінцевої величини.

Майже подібний темп збільшення довжини хвоїнок зареєстровано у період з другої декади травня до першої декади червня: довжина хвоїнок становила 18,2 та 58,2 % від максимальної у другій і третій декадах травня відповідно, а у першій декаді червня сягала 83,6 % від кінцевої величини (див. рис. 3.8).

Ріст пагона практично припинився у другій декаді червня, а ріст хвої тривав і у першій декаді липня. Темпи росту пагонів і хвої виражали як різниці між значеннями їхньої довжини у послідовні декади. У першому випадку приріст виражали у міліметрах за декаду (рис. 3.9), а у другому – у відсотках (рис. 3.10).

Сезонна динаміка приросту за декаду пагонів

Рис. 3.9 Сезонна динаміка приросту за декаду пагонів і хвої сосни звичайної

Упродовж періоду росту пагона темпи його росту становили 20 мм/де­каду (або 2 мм/добу) на початку росту (у третій декаді квітня), у період інтенсивного росту сягали 140 мм/декаду (або 14 мм/добу), а в останні тижні росту поступово зменшилися від 30 мм/декаду (3 мм/добу) у першій декаді червня до 10 мм/декаду (1 мм/добу) у другій декаді червня (див. рис. 3.9).

Сезонна динаміка приросту за декаду пагонів у відсотках

Рис. 3.10 Сезонна динаміка приросту за декаду пагонів і хвої сосни звичайної, вираженого у відсотках

Темпи росту хвоїнок повільно зростали від 1 до 7 мм / декаду (від 0,1 до 0,7 мм/добу) до середини травня, набули найбільшого значення (22 мм/декаду, або 2,2 мм/добу) у третій декаді травня і залишалися доволі високими (14 мм/декаду, або 1,4 мм/добу) у першій декаді червня, а вже у другій декаді червня знизилися до 5 мм/декаду (0,5 мм/добу).

Таким чином, за другу декаду травня пагони збільшилися на 35,9 % кінцевої довжини, у третій декаді травня – ще на 30,8 % (рис. 3.10). Хвоя приросла на 40 % кінцевої довжини у третій декаді травня і на 25,4 % – у першій декаді червня.

Зростання інтенсивності росту пагонів і хвої саме у такий період значною мірою обумовлений сприятливими погодними умовами. Так, як було показано вище (рис. 3.1), у травні та червні 2015 року значення як температури повітря, так і атмосферних опадів перевершували багаторічні дані.

Перейти до розділу: Висновки

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика