Оголошення

Запровадження християнства на Русі

Дослідницька робота

3. Запровадження християнства

На початку свого правління князь Володимир здійснив першу релігійну реформу. Він спробував реформувати язичництво, проголосивши Перуна верховним богом держави. Однак стара віра не відповідала новим відносинам у суспільстві. До того ж, у тогочасному християнському світі східних слов’ян часто називали принизливим прізвиськом «варвари».

У 986 р. Візантійський імператор Василій II попросив у Володимира військової допомоги для придушення заколотників. Київський князь погодився, але висунув вимогу - одруження із сестрою імператора Анною. Василій ІІ запропонував Володимиру прийняти хрещення та запровадити християнство на Русі. У 988 р. Князь захопив місто Херсонес (Корсунь) — оплот візантійського панування на Кримському півострові. Імовірно, тут охрестився сам та одружився з Анною.

Повернувшись до Києва, князь Володимир організував хрещення всього населення. У «Повісті минулих літ» читаємо: «…повелів він поскидати кумирів — тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому узвозу на ручай, і дванадцятьох мужів поставив бити його палицями... А назавтра вийшов Володимир з попами цесарициними і корсунськими на Дніпро.

Хрещення Русі

І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли — ті до шиї, а другі — до грудей. Діти ж не відходили од берега, а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили у воді, а попи стоячи молитви творили..». Впровадження християнства відбувалося поступово. Прихильниками старої язичницької віри були низи суспільства. Часто християнство впроваджувалася насильним шляхом. “Путята хрестив мечем, а Добриня вогнем”, - так говорили в той час про воєвод князя Володимира, які хрестили Новгород.

Впровадження християнства на Русі мало великий вплив на розвиток держави. Було зміцнено владу київського князя, згуртовано різноплемінні території, покладено край замкненості та відокремленості. Встановлено рівноправні відносини з європейськими державами, зросла роль дипломатії. Запровадження християнства сприяло розвитку будівництва церков та храмів. Зокрема , була збудована Десятинна церква. Розвивалася освіта, книгописання, музика. Поступово змінився світогляд та мораль людей.

4. Зовнішня політика

Внутрішня політика князя Володимира була пов’язана із зовнішньою політикою. Запровадження християнства в Київській Русі сприяло налагодженню відносин з Чехією, Угорщиною, Польщею, Німецькою імперією, Болгарією, Візантією.

Князь започаткував „шлюбну дипломатію”, одружуючись сам і одружуючи своїх дітей з королівськими родинами європейських країн. Сам Володимир Святославович був одружений з сестрою візантійського імператора Анною, а після її смерті — з онукою германського імператора Оттона І. Сина Святополка одружив з дочкою польського князя Болеслава І Хороброго, Ярослава - з дочкою шведського короля Інгердою (Іриною).Одна донька була дружиною польського короля, друга — чеського, третя — дружиною брата угорського короля.

Одним з напрямів зовнішньої політики стала боротьба проти печенігів. Для відсічі їх нападів князь зміцнив кордони зі степом, будував міста на Десні, Рубежі, Сулі й Стугні. «Повість минулих літ» та інші джерела повідомляють про сім переможних походів князя Володимира проти печенігів.

Отже, зовнішньополітична діяльність князя сприяла зміцненню Київської держави.

5. Вшанування пам’яті князя Володимира

Діяльність князя Володимира залишилася у пам’яті народу. За вдалу політику його шанобливо називали Великий, Святий, Хреститель, Красне Сонечко. Володимир канонізований католицькою і православною церквами як рівноапостольний святий. 28 липня православні вшановують пам’ять Володимира Великого.

політика володимира

Князь Володимир оспіваний у фольклорі та художній літературі. Феофан Прокопович написав поему «Слово про святого Володимира…» та історичний роман «Володимир». Письменник Семен Скляренко написав роман «Володимир».

У 2004 році знято мультфільм «Князь Володимир». Вийшли художні фільми: «Великий князь Володимир. Ясне сонечко», «Хреститель», «Вікінг».

Враховуючи загальновизнаний вплив Володимира Великого на розвиток державності та суспільного життя на землях сучасної України, його зобразили на лицьовому боці усіх різних видів банкнот номіналом 1 гривня і чотирьох монетах України. Портрет Володимира Святославича є на поштовій марці України, присвяченій 1000-річчю з дня смерті князя. Встановлено Орден святого рівноапостольного князя Володимира.

князь володимир

У 1711 році у Києві почали прокладати вулицю – Володимирський узвіз. У середині XIX століття у Києві закладений парк – Володимирська гірка, площею 10,6 га. У 1853 на західному відрозі гори було споруджено пам'ятник князю Володимиру. Є також пам’ятники у Гданську та Лондоні. У 1834 році було відкрито університет святого Володимира у Києві. У 1909 році відкрито гімназію імені Володимира Великого у Рогатині на Прикарпатті.

25 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про вшанування пам'яті князя Київського Володимира Великого — творця середньовічної європейської держави Руси-України».

Висновки

У процесі роботи над дослідницьким проєктом «Князь Володимир Великий» я з’ясував діяльність князя Володимира та його роль у Київській державі. Також я вияснив, чому князь отримав прізвиська Великий, Святий, Ясне Сонечко. Саме за правління князя Володимира Русь-Україна досягла небаченої могутності, зміцнилося її внутрішнє становище та зріс міжнародний авторитет.

Маю надію, що в час війни, розбрату та політичної нестабільності історична постать князя Володимира, як і тисячу років тому, стане не тільки символом примирення християн в Україні, а й об'єднавчим началом для всіх нас, громадян України, синів великої та вільної держави.

Список літератури

1. Аркас М. Історія України-Русі. – К., 1990.

2. Грушевський М. Історія України-Русі. – К., 1991.

3. Дорошенко Д. Нарис історії України. – Львів, 1991.

4. Субтельний О. Україна: історія. – К., 1992.

Повернутись до змісту
проєкта "Князь Володимир Великий"

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика