Оголошення

Види українских ляльок мотанок

2. Види ляльок мотанок в Україні

Лялька мотанка – це давній родинний оберіг українського народу. Вона буває різного розміру - і велика, і маленька та кожна із них робиться зі своєю ціллю.

Існувало три типи ляльок мотанок: немовля, баба-берегиня, наречена.

оберіг

При народженні дитини українці виготовляли ляльку-немовля. Лялька виконана у вигляді немовляти в пелюшках. Її укладали в ліжечко поряд з дитиною для охорони її сну та здоров'я.

лялькаБаба-берегиня допомагала оберігати достаток сім'ї. У середину ляльки вкладали монети, зерно, вовну для збереження домашнього тепла, отримання хорошої вовни овець та грошового достатку.

берегіняЛялька-наречена захищала дівчат від пристріту і підтримувала їх. Цю ляльку багато одягали і прикрашали, так як вона символізувала придане нареченої і приверталабагатого нареченого.

В Україні народну ляльку робили з соломи, тканини, шматочків старого одягу, ниток. Спосіб простий - перекручування й перев'язування тканини. Мотанки не мали обличчя, а замість очей, рота - хрест з ниток.

Хрест у колі - це солярний знак, таким чином, лялька з таким обличчям несе в собі сонячну енергетику. У голівку мотанки часто зав'язували зерна пшениці. Це також додавало їй сакральне значення, так як зерно пов'язане з померлими або ненародженими душами. Коли його «ховають», воно оживає, проростає і знову починає вічний кругообіг життя.

Під час створення мотанки в жодному разі не можна користуватися голкою, адже її вважають негативним елементом. Ляльок мотанок або не одягали або шили їм одяг. Іноді це були мініатюрні народні костюми, традиційні для тієї чи іншої місцевості. Усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює землю; сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній.

Я також спробувала зробити таку ляльку. Робота з виготовлення ляльки цікава тим, що сама символіка підсилювалася думкою: ниточка не обрізалася, поки лялька не скрутиться. Це символ безкінечності нашого життя. Ось що в мене вийшло:

ниточкалялька-мотанка власними руками

3. Обряди і традиції, пов’язані з лялькою мотанкою в Україні

Наш народ вірив, що в мотанці знаходиться дух предків і що вона може передавати досвід з покоління в покоління. Українці вважали, що цей символ приносить їм багатство та успіх. Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. Коли дівчина виходила заміж, мати дарувала їй ляльку мотанку, як оберіг для нової домівки.

Хворій дитині давали пограти з лялькою. Після чого її знищували. У народі вірили, що вона вбере в себе її недугу. Коли дитина виростала, її місце в колисці займала лялька. Вона охороняла це місце від нечистої сили до народження наступної дитини.

На заміжжя дівчини разом із рушниками і сорочками в скриню до приданого клали ляльки. Робили їх дуже ретельно: одягали в українське народне вбрання як наречену, плели вінок на голову і обов’язково «додавали» нареченого — мусила бути пара.

Дуже цікавим виглядає звичай робити ляльку - мотанку для викликання дощу. Це нагадує про Велику Богиню, древньоєвропейську Богиню Дану – Праматір Вод, яка, за міфами європейських народів, народила усі ріки. До сьогодні розпростерті в жесті захисту руки – атрибут української ляльки мотанки.

Іноді ляльку робили і на шкоду людині – зокрема, таке явище, як описують дослідники, мало місце на Гуцульщині. Добре цей обряд відображено у фільмі «Тіні забутих предків».

Магічна роль мотаної ляльки, як захисного оберегу, відображене в народних казках. Лялька-мотанка є помічницею і берегинею героїні в казці «Василиса Прекрасна».

Висновки проекту

У процесі роботи над проектом з історії "Лялька мотанка як український оберіг" я з’ясувала історію виникнення ляльки, простежила її вплив на на життя українського народу, спробувала створити свій власний оберіг.

Сьогодні, українська лялька мотанка – це найкращий сувенір, виконаний в українських культурних традиціях, оберіг свого власника, що здатен захистити його від всякого зла та принести йому гарну вдачу, багатство та здоров’я. Адже, такий ексклюзивний подарунок, як лялька мотанка наділений теплом рук та відповідною позитивною енергетикою.

Результатом проекту «Лялька мотанка як український оберіг» стали дослідження з історії ляльки мотанки, малюнки, презентація, створення ляльки мотанки.

Матеріали даного проекту можуть використовуватися на уроках історії, українознавства, трудового навчання для розширення знань учнів з даної теми; створення ляльки мотанки для гри та подарунку.

Список літератури

1. Герус Л. Українська народна іграшка. - Л., 2004. - 264 с.

2. Лепеха Т. Українознавство. - К.: Просвіта, 2005. - 376 с.

3. Напиткіна Г.П. Українська лялька-оберіг.-Тернопіль.: «Підручники і посібники», 2007.-32 с.

Інтернет – ресурси

1. Вікіпедія.

2. Етно-село.

Повернутись до змісту проекта
Лялька мотанка, як український оберіг

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика