Оголошення

Дослідження використання гаджетів і комп'ютерів учнями

2. Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

Під час дослідження було опитано 610 учнів 2-11 класу Харківського ліцею № 107 Харківської міської ради Харківської області, що складає 59,2 % від загальної кількості учнів. При цьому виявилось, що не всі учні мають доступ до всесвітньої мережі Інтернет. А саме 17 учнів з опитаних не мають доступу (2,8 % від опитаних) (Додаток В).

Також одним з питань анкети було «Скільки часу ви проводите за комп’ютером чи гаджетами?». Виявилось, що переважна кількість учнів у всіх класах користується комп’ютерами та гаджетами 7 днів на тиждень (Додаток Г). При чому їх кількість зростає від 2 до 11 класів.

Але кількість часу в годинах значно відрізняється по паралелям класів. Так учні початкової школи витрачають менше часу (приблизно 1 годину на добу), ніж учні середньої та старшої школи (Додаток Д). Починаючи з 7 класу, діти шкільного віку проводять за комп’ютерами та гаджетами більше 4 годин на добу.

Аналогічна ситуація і з використанням всесвітньої мережі Інтернет. З аналізу графіків (Додаток Е, Є) виходить, що майже всі учні, які мають комп’ютери та гаджети користуються Інтернетом практично весь час.

Виходячи з того, що весь час, який учні проводять за комп’ютерами і гаджетами вони користуються мережею Інтернет, виникає питання «Для чого вони використовують всесвітню мережу Інтернет?». Аналізуючи графік (Додаток Ж), можна стверджувати, що найменша кількість учнів різного віку використовують Інтернет для виконання домашнього завдання та самоосвіти (в середньому близько 63 %).

На пошук цікавої інформації витрачають час більша кількість учнів (83, 7 %). А от із спілкуванням все не так однозначно. Кількість дітей, які витрачають час на спілкування у мережі, зростає разом з віком. Тобто кількість учнів молодших класів, які спілкуються в мережі, менше (близько 60 %), ніж учнів середньої школи (в середньому 80 %). А от кількість учнів старшої школи, які витрачають свій час на спілкування в мережі, складає майже 100 %.

Також на графіку видно, що учні ліцею за допомогою мережі Інтернет переглядають фільми, слухають музику та грають в ігри. І якщо в початковій школі кількість учнів, які витрачають свій час на вказані види діяльності, приблизно однаковий, то в середній і старшій школі кількість дітей, які грають в комп’ютерні ігри, зменшується. При цьому перегляд фільмів та прослуховування музики залишаються достатньо популярними видами діяльності. Так переглядають фільми в середньому 90,4 % від загальної кількості опитаних учнів, а слухають музику – 87,3 %.

Останнє питання, яке досліджувалось в даній роботі «Де ви більше спілкуєтесь: в мережі чи реальності?». Як видно на графіку (Додаток З) переважна кількість учнів спілкується в реальності. Але є відсоток дітей, які переважно спілкуються в мережі. Для кожного віку цей відсоток різний: від 1,4 до 19,1 %. І зростає він також в залежності від віку опитуваних.

Найбільша кількість дітей, які більше спілкуються в мережі, навчаються в 7 (19,1 %) і в 11 класах (19,0 %). Найменша кількість (1,4 %) навчається в 2 класах. Мабуть цьому є пояснення з точки зору віку та психології. Але в даній роботі зупинятись на цьому не будемо, тому що це не є метою даного дослідження.

Висновки

Метою даної дослідницької роботи (проєкту) було дослідження використання комп’ютерної техніки та інших гаджетів дітьми шкільного віку на прикладі Харківського ліцею № 107 Харківської міської ради Харківської області.

Для досягнення цієї мети було проведено опитування учнів ліцею. Опитування учнів проходило шляхом анкетування, для чого було розроблено перелік питань, на які діти відповідали анонімно. Обробка і аналіз отриманих даних проводився за допомогою програми MS Excel.

При виконанні роботи було досліджено, яку кількість часу учні ліцею проводять з комп’ютерами та гаджетами. І виявили, що переважна кількість учнів користується ними щодня, але кількість часу (годин на день) коливається. Учні початкової школи користуються комп’ютерами і гаджетами значно менше, ніж учні старших класів. Аналогічна ситуація і з всесвітньою мережею Інтернет.

Також в роботі було досліджено мету використання комп’ютерної техніки і гаджетів.

Учням було запропоновано на вибір кілька варіантів використання всесвітньої мережі Інтернет, а саме:

  • виконання домашнього завдання;
  • пошук цікавої інформації;
  • самоосвіта;
  • спілкування;
  • використання по інтересам (перегляд фільмів, прослуховування музики, ігри).

Виявилось, що найменша кількість учнів виконує за допомогою Інтернету домашнє завдання та для самоосвіти (в середньому 63,5 та 63,3 % відповідно), а шукають цікаву інформацію в середньому 83,7 %. Кількість учнів, які витрачають свій час на спілкування в мережі зростає з віком учнів (з 60 % до 100 %).

Також досить велика кількість учнів (90,4 %) переглядають фільми, слухають музику (87,3 %) та грають в мережі (67,3 %). Причому кількість учнів, які грають в комп’ютерні ігри, зменшується з віком.

Під час виконання роботи було виявлено, що переважно діти шкільного віку спілкуються в реальному житті, але в кожній паралелі класів є відсоток дітей, які замінили «живе» спілкування на віртуальне. Для кожного віку цей відсоток різний: від 1,4 до 19,1 % і зростає він в залежності від віку.

Список використаних джерел

1. medicine [Електронний ресурс]
2. diti-ta-novi-informatsijni-tekhnologiji [Електронний ресурс]
3. metodi_zboru_sotsiologichnoyi_informatsiyi [Електронний ресурс]

Додатки

Додаток А

Анкета дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

1. Клас

2. Чи є в тебе доступ до Інтернету?

3. Скільки часу ти проводиш за комп’ютером?

днів на тиждень __ годин на день __

4. Скільки часу ти проводиш в Інтернеті?

днів на тиждень____ годин на день __

5. Для чого ти використовуєш Інтернет

виконання домашнього завдання___

пошук цікавої інформації __

самоосвіта__

спілкування __

по інтересам:

перегляд фільмів__

прослуховування музики __

ігри __

6. Де ти більше спілкуєшся, в мережі чи в реальності? ______

таблиця результатів опитуваннятаблиця опитуванняДодаток В

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

(наявність доступу до всесвітньої мережі Інтернет)

Результати дослідження використання гаджетів учнями Харківського ліцеюДодаток Г

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

(використання комп’ютерів та гаджетів, днів на тиждень)

Використання комп’ютерів та гаджетів учнями Харківського ліцеюДодаток Д

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

(використання комп’ютерів та гаджетів, годин на день)

Використання комп’ютерів та гаджетів, годин на деньДодаток Е

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

(використання всесвітньої мережі Інтернет, днів на тиждень)

Використання всесвітньої мережі Інтернет, днів на тижденьДодаток Є

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

(використання всесвітньої мережі Інтернет, годин на день)

Використання всесвітньої мережі Інтернет, годин на деньДодаток Ж

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107

(Мета використання комп’ютерів та гаджетів)

Мета використання комп’ютерів та гаджетівДодаток З

Результати дослідження використання комп’ютерної техніки та гаджетів учнями Харківського ліцею № 107
(Де ви більше спілкуєтесь в мережі чи реальності)

Де ви більше спілкуєтесь в мережі чи реальності

Повернутися до початку дослідницької роботи:
Використання комп’ютерів і гаджетів учнями

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна