Оголошення

Вітамін В1 та стимулятор «Епіну-екстра»

2.1. Опис вітаміну В1

Вітамін В1(тіаміну хлорид) – сірковмісна водорозчинна сполука, швидко руйнується в лужному середовищі й при тепловій обробці.

Хімічна формула речовини – С12Н18ON4S.

Уперше вітамін В1 синтезований у 1911 році з рисових висівок польським біохіміком Казимиром Функом. Отримана, в результаті експерименту кристалічна речовина запобігла спалаху серйозного захворювання того часу, що супроводжується м’язовим виснаженням і розладом психіки – «бери-бери». У чистому вигляді з’єднання було отримано тільки в 1926 році голландським біохіміком Баренди Янсеном. А в 1937 році почалося його масове виробництво в промислових умовах.

Так у світі був відкритий перший вітамін.
Дія вітаміну В1 на рослини проявляється в збільшенні швидкості проростання насінин, в більшому розвитку кореневої системи, що допомагає рослинам повніше використовувати поживні речовини ґрунту; в забезпеченні більш швидкого росту та розвитку рослин; в прискоренні бутонізації рослин та утворення квіток більшого розміру. Обробка рослин вітаміном В1 проводиться обприскуванням та поливкою. Ефект отримуємо при систематичній дії розчину вітаміну В1 на рослини.

2.2. Опис стимулятора «Епін-екстра»

Препарат «Епін-екстра» містить діючу речовину – епінбрасинолід – це синтетично отриманий фітогормон, який повністю відповідає природному. Завдяки дії даної речовини рослини легше відновлюються після різних стрес-факторів, якими є низькі температури, надлишок або брак вологи, недостатнє освітлення тощо.

Епін активізує ферментативні реакції в рослинах і стимулює білковий синтез. Імунітет рослин підвищується завдяки стимулюванню росту та розвитку клітин, активізації обмінних процесів рослинного організму.

Крім використання Епіну для підвищення імунітету рослин допускається його застосування в якості профілактичного засобу і речовини, здатної підвищити врожайність рослин, що вступили в пору плодоношення.

Даний препарат продається в ампулах, що містять один мілілітр (мл) речовини, яку потрібно розчинити у воді, краще м’якій (дощовій, талій, відстояній).

В інструкції з використання «Епіну-екстра» зазначено, що застосовувати препарат можна для стимулювання проростання насіння безпосередньо перед висівом, для підвищення імунітету перед посадкою розсади на постійне місце для профілактичної обробки бульб та цибулин з метою захисту від грибної інфекції й прискорення їх проростання, для підвищення врожайності та посилення імунітету в несприятливі періоди року.

Препарат «Епін-екстра» ефективний, зовсім безпечний, не призводить до порушення фенологічних етапів розвитку рослинних організмів, не викликає залежності від препарату.
Вплив «Епіну-екстра» на овочеві культури полягає в підвищенні стійкості їх до хвороб, поліпшенні зав’язування плодів, зниженні осипанні зав’язі, поліпшенні зовнішнього виду плодів, їх смакових характеристик, збільшенні терміну зберігання овочевої продукції.

Обробки овочевих рослин доречно проводити до початку цвітіння й відразу після нього, а також допускається замочування насіння в розчині «Епіну-екстра» для підвищення їх схожості.

2.3. Дослідження впливу вітаміну В1 та стимулятора «Епіну-екстра» на ріст квасолі звичайної.

З метою дослідження впливу різних стимуляторів на ріст рослини нами був проведений дослід з вирощування квасолі звичайної.

Матеріали дослідження. Для вивчення впливу речовин на рослини у якості зразка рослини ми взяли квасолю звичайну. У роботі досліджували вплив речовин - вітаміну В1 та стимулятора «Епін-екстра». Для порівняння контрольний зразок поливали настояною водою. Експеримент проводили протягом одного місяця.

Під час експериментальних досліджень використали по три боби квасолі звичайної для кожного досліду та помістили їх у марлю для пророщення в світле тепле місце при температурі 20-25 градусів. Через два дні всі боби проросли та були висаджені по три боби у три пластикові стаканчики із землею (чорнозему 50 % та піску 50%).

Після висадження зразків проводили полив об’єктів розчином чи настояною водою згідно з нумерацією: 1- вітамін В1, 2 – «Епін-екстра», 3 – контрольний зразок. Об’єкти поливали через кожні три-чотири дні (Додаток А).

Протягом вегетаційного періоду спостерігали за ростом і розвитком рослин. Фіксували появу перших сходів, утворення першого справжнього листка, появу бутонів, тобто оцінювали формування генеративної сфери.

Таблиця 2.1

Вплив вітамінів та стимуляторів на проростання та появу першого листка квасолі звичайної (висота, см)

Стимулятор / дні 1 2 3 4 5 6
Вітамін В1 0 0 0 0 1 3,0
Епін 0 0 0 0 1 3,5
Контрольний зразок 0 0 0 0 0,5 1,5

За результатами досліду було виявлено (додаток Б):

  • Паросток, який поливали розчином з вітаміном В1 виріс на 3,0 см;
  • Паросток, який поливали розчином з Епіном-екстра виріс на 3,5 см;
  • Контрольний зразок, який поливали настояною водою, виріс на 1,5 см.

Отже, обробка рослин вітамінами та стимуляторами прискорює появу сходів і утворення першого справжнього листка на декілька днів, у порівнянні з контролем.

Обробка стимуляторами впливає на розвиток асиміляційного апарату рослин, про що свідчить збільшення висоти рослини. Заміри висоти рослини здійснювали через 6 днів. Ці показники представлено у вигляді гістограми (додаток В) та на рис.1-2 (додаток Г).

Таблиця 2.2

Дослідження зростання квасолі звичайної в залежності від часу дії на неї вітамінів та стимуляторів (висота, см)

Стимулятор / дні 6-й день 12-й 18-й 24-й 30-й
Вітамін В1 3,0 20,0 34,0 38,0 43,3
Епін-екстра 3,5 20,0 38,0 38,5 45,1
Контрольний зразок 1,5 16,0 24,0 34,5 36,4

На гістограмі бачимо суттєву різницю між зразками. Квасоля, яку упродовж місяця поливали розчином «Епін-екстра», має найвищий показник висоти в кінцевому вимірюванні. Його висота сягає 45,1 см. Квасолю, яку поливали розчином з вітаміном В1, має трохи менший показник висоти, а саме 43,3 см.

Отже, поливаючи квасолю настояною водою, ми не доб’ємося швидкого росту рослин та не отримаємо гарної та здорової рослини у такий короткий період.
Отже, можна зробити висновок, що вітаміни та стимулятори пришвидшують ріст рослини.

Перейти до розділу: Висновки

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика