Оголошення

Проєкт "Лялька-мотанка - оберіг українського народу"

| nikolay
Лялька-мотанка - оберіг українського народу
Тематика:
Автор роботи:
Мельник Максим Віталійович
Керівник проєкту:
Булавинець Леся Миколаївна
Навчальний заклад:
Коськівськая ЗОШ І-ІІІ ст. Хмельницької області
Клас:
4

Даний творчий проєкт з дизайну і технологій на тему "Лялька-мотанка - оберіг українського народу" поглибить ваші знання про особливості та традиції створення ляльки – мотанки.

Учень 4 класу у ході роботи над творчим проєктом з технологій на тему "Лялька-мотанка - оберіг українського народу"вважає, що лялька є посередником між живими і тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Він стверджує, що символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться лише за допомого ниток, стрічок, шляхом намотування.

Зміст

 1. Історія ляльки-мотанки
 2. Мистецтво виготовлення ляльки-мотанки. Її сакральне значення
 3. Особливості та традиції створення ляльки-мотанки
 4. Ознаки справжньої української ляльки-мотанки
 5. Значення ляльки-оберега
 6. Технологія виготовлення ляльки-мотанки
 7. Висновки
 8. Список використаних джерел
 9. Додатки

Вступ

Ніколи не пізно відчути
Музику серця в душі,
Ніколи не пізно згадати
Те, що забули усі …

Надія Пришляк

В українській родині з давніх-давен одним із сакральних оберегів була лялька-мотанка. Її можна було бачити в будь-якій селянській хаті. Такі ляльки виконували різні функції: охороняли житло, дітей, сон, берегли господарство. Малеча любила нами бавитися. Матеріалами для виготовлення ляльок служили: сіно, солома, дерево, трави, сухе листя, насіння, зерна. Секрети їх виготовлення передавались в родині від матері до дочки.

Вважають, що лялька є посередником між живими і тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Обличчя як такого у ляльки немає, воно досить символічне.

українська лялька-мотанка

Вважається , що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею ще й з хрестом замість обличчя. Символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться лише за допомого ниток, стрічок, шляхом намотування.

Раніше кожна дівчинка повинна була вміти робити цей оберіг, тому дівчата до цього ставились так само відповідально, як і до вишивання шлюбного рушника.

Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це сакральний символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі.

Актуальність:
У наш час на прилавках магазинів можна побачити велику кількість різних іграшок: дешевих, дорогих, ексклюзивних, які затінили народну. Але фабричні іграшки не несуть тепла душі своїх творців. Тому вважаємо, що в ХХІ столітті діти повинні бачити та гратися не лише іграшками магазинними, а й вміти робити їх власними руками. Прикладом такої іграшки є лялька – мотанка з її сакральним значенням.

Ляльки-мотанки дають змогу не загубити прадавню культуру рідної землі та зберегти її для майбутніх поколінь.

Мета:дослідження традицій виготовлення народної ляльки, ролі ляльки – мотанки у житті українців та її магічно- обрядове значення.

Завдання:

 1. Відшукати, систематизувати та проаналізувати літературу з даної теми.
 2. Вивчити та застосувати на практиці технології виготовлення різних видів ляльок.
 3. Виготовити сувенірну ляльку – мотанку, яка була поширена на Поділлі.
 4. Показати актуальність проведених досліджень.

Об'єктом дослідження є українська лялька.

Предметом дослідження виступають історична та художня література, чисельні Інтернет джерела, власні дослідження.

Новизна: при проведенні дослідження були отримані нові факти по виготовленню ляльки-мотанки на Поділлі.

Методи дослідження: дослідження джерел інформації.

Практичне значення роботи полягає в тому, що отримані результати в подальшому можна використовувати для вивчення фольклорної спадщини рідного народу та при проведенні майстер-класів по виготовленню ляльки-мотанки.

Перейти до сторінки: 2. Історія ляльки-мотанки

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика