Оголошення

Мистецтво виготовлення ляльки-мотанки, значення

Особливості та традиції створення ляльки-мотанки

Традиції виготовлення ганчіркових ляльок на території, де проживали слов'янські народи, існували з сивої давнини і аж до початку ХХ століття.

Загалом процес створення ляльки-мотанки майстрині називають «кутанням» і це не дивно, адже він дуже схожий на сповивання маленької дитини. Задля того аби готова лялька виглядала гарно та яскраво в давнину шматки тканини підфарбовували та розмальовували натуральними барвниками.

Основа мотанки символізує дух та мудрість предків. Якщо подивитися на загальний вигляд таких іграшок, то мотанки мали гарно виражену голову, а тулуб, руки та ноги мають більш схематичний вигляд. Разом з тканиною використовували й інші натуральні матеріали, наприклад, льняні нитки, з них виготовляли волосся.

Як такого виразу та звичних рис обличчя лялька не мала. На лицях деяких вишивали або викладали нитками хрест – давній символ сонця у слов’ян. Точного визначення чому ляльки-мотанки не мали виражених облич немає, однак більшість вчених та дослідників сходяться в думці, що очі - такі собі «двері» між реальним та потойбічним.

Недоброго ока завжди боялися, а ще побутувало переконання, що саме через очі в ляльку може підсилитися усяка нечисть. Лялька-мотанка - чи не єдина представниця світу іграшок, яка ніколи не мала власного імені.

Вважалося, що даючи ім’я ляльці можна або потривожити душі померлих родичів, або накликати нечисть в будинок. В українській культурі мотанка виступає символом родючості, достатку та оберегом для родини. Такі ляльки дуже часто ставали справжніми сімейними реліквіями та передавалися з покоління в покоління.

Також такі ляльки часто використовуються в весільних обрядах та дійствах. В сучасних умовах мотанки, на жаль, втрачають той глибокий, трошки магічний та сакральний зміст. В переважній більшості їх використовують як звичний сувенір. Вплив новітніх технологій спостерігається у сучасних ляльках-мотанках та більшість майстрів починають використовувати різноманітні матеріали, орієнтуючись лише на власні вподобання.

Ознаки справжньої української ляльки-мотанки

Справжня мотанка виготовляється без використання швів. Виготовляючи ляльку, майстри її намотують або закутують, а для кріплення використовують стрічки та нитки, якими просто обмотують деталі та фіксують їх вузликами. При виготовленні дотримуються головного правила - лялька повинна мати хрестоподібний вигляд.

Голову ляльки формують з невеличкого клаптика тканини, в середину якого вкладають кульку з ниток, інших клаптиків чи вати. Таку заготовку голови обмотують хрест на хрест нитками, символічно зображуючи лице ляльки. Тулуб з головою з’єднують також нитками, туго обмотуючи ними тільце ляльки від голови до низу та перпендикулярно тулубу, формуючи тим самим руки мотанки. З підручних матеріалів виготовляється одяг, прикраси та головні убори чи зачіски.

Колись жінки виготовляли такі іграшки, виголошуючи різні побажання, і таким чином наділяли їх певними символічними значеннями. Ляльки-мотанки обов’язково несли в собі позитивну енергетику.

Хатня мотанка є оберегом, захисником дому, в якому знаходиться та родини, якій вона належить. Вона пов’язана з ідеєю материнства, родючістю, хлібом. Навіть, коли жінка робила ляльку своїй дитині для гри, вона вірила у магічний засіб викликати появу на світ ще однієї дитини. Також українці вірили у магічну здатність ляльки прилучати до дівчини судженого, якого вона покохала.

Перевага жіночих зображень над чоловічими з давніх часів пов’язана із уявленнями про богиню родючості. Образ молодої дівчини, не жінки, характерний для давніх слов’ян не тільки щодо родючості, а і взагалі життя.

Найважливіший етап — намотування хреста на обличчі ляльки.Підбирали нитки, виходячи із значення кольорів:зелений — колір здоров'я та багатства; червоний — колір життя, вогню, кохання; жовтий — колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу; синій — колір творчості та саморозвитку; фіолетовий — колір мудрості; золотий — колір Божої любові.

Перейти до сторінки: 4. Значення ляльки–оберега

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика