Оголошення

Проєкт «Первоцвіти нашої місцевості»

| nikolay
Первоцвіти (першоцвіти)
Тематика:
Автор роботи:
Учні 1 класу
Керівник:
Тещинська Вікторія Миколаївна
Навчальний заклад:
Петрівський НВК
Клас:
1

Автори дослідницької роботи на тему «Первоцвіти нашої місцевості» розглядають характеристики кожної квітки та травиці окремо, а також наполягають на тому, що першоцвіти потребують охорони від бракон'єрства і ризикують бути втраченими назавжди. У рамках проєкта розглядається значення слова первоцвіти.

Докладніше про проєкт:

Міні-проєкт на тему «Первоцвіти нашої місцевості» учнів 1 класу торкається дуже актуальної теми про життя рослин-первоцвітів (першоцвітів), адже у весняний час, після довгої зими, людина, можливо просто для того, щоб потримати яку-небудь квітку в руках зриває її, а частіше, навіть, збирає букет з перших весняних квітів, які дуже швидко в'януть та безжально викидають їх.

Учні 1 класу загальноосвітньої школи при роботі над дослідницьким проєктом «Первоцвіти» з предмету "Я досліджую світ" виявили, що якщо не зривати гарні, великі та здорові квіточки первоцвітів (першоцвітів), то можно подовжити тривалість їхнього життя у наших лісах і садах.

Зміст

Вступ
1. Теоретичні знання про первоцвіти
1.1. Соціологічне дослідження
1.2. Значення слова «Первоцвіти»
1.3 Що буде, якщо зривати первоцвіти?
2. Первоцвіти нашої місцевості.
Висновки
Джерела

Вступ

Актуальність теми. В минулому 2017 році, учні 4 класу провели для нас, вихованців дитячого садочку (майбутніх першокласників), усний журнал. На ньому юні натуралісти розповідали нам про первоцвіти. В цьому році ми вирішили вже самі взнати, що ж таке первоцвіти?

Виявляється, що ранньою весною з пробудженням природи прокидаються і перші ранньоквітучі рослини. Актуальність обраної теми про життя рослин-первоцвітів не викликає сумніву, адже у весняний час, після довгої зими, людина, можливо просто для того, щоб потримати яку-небудь квітку в руках зриває її, а частіше, навіть, збирає букет з перших весняних квітів, які дуже швидко в'януть та безжально викидають їх. Дуже прикро, що люди забувають, що серед перших квітів весни є рідкісні види.

Отже, предметом дослідницької роботи у рамках міні-проєкту на тему «Первоцвіти» є первоцвіти, які ростуть в нашій місцевості ранньою весною.

Гіпотеза: уявимо, що первоцвіти – це найперші квіти, що мають особливу будову, це допомагає їм цвісти о тій порі, коли ще не розтанув сніг.

Мета: виявити, чому ж первоцвіти розквітають першими?

Задачі:

 • дізнатися, які рослини є первоцвітами;
 • визначити основні ознаки, що об’єднують ці рослини;
 • поширити свої знання про первоцвіти нашої місцевості;
 • підготувати малюнки, плакати « Бережіть первоцвіти»;
 • підготувати і провести виставку поробок « Цей чудовий первоцвіт»;
 • агітувати учнів вирощувати первоцвіти на присадибних ділянках;
 • виготовити листівки, розповсюдити їх;
 • підготувати і провести усний журнал : «Первоцвіти бережи!»;
 • підготувати презентацію «Первоцвіти нашої місцевості».

Методи дослідження:

 • Вивчити науково-популярну літературу, інтернет-ресурси;
 • Анкетування.

Теоретичні знання про первоцвіти

Соціологічне дослідження

Спочатку було проведено опитування серед учнів початкових класів. В опитуванні прийняли участь 40 учнів.

Питання, які були поставлені:

 1. Що таке первоцвіти?
 2. Які види первоцвітів Ви знаєте?
 3. Чи треба охороняти первоцвіти?

Участники анкетування:

№ питання Кількість опитаних Знають Не знають
1 40 ( 100%) 28 (70%) 12 ( 30%)
2 40 ( 100%) 10 (25%) 30 ( 75%)
3 40 ( 100%) 30 ( 75%) 10 ( 25%)

За результатами анкетування були зроблені такі висновки:

Більша половина учнів знають, що таке первоцвіти, але багато з них до первоцвітів відносять тільки проліски і крокуси, інші види первоцвітів деякі учні затруднялися назвати. Практично всі діти дійшлися до однієї думки, що оберігати первоцвіти необхідно.

З нашого дослідження слідує, що учням початкових класів треба розповісти про первоцвіти, їх види, різноманітність, ще раз нагадати про їх охорону.

Значення слова «Первоцвіти»

За книгами та інтернет ресурсами, за допомогою класного керівника, ми вивчили матеріал, і прийшли до висновку, що первоцвіти - це загальна назва трав'янистих рослин, які починають цвісти ранньою весною. Виявилося, що первоцвітів досить багато і серед них такі квіти як проліски, медунка, проліска, ряст, примула (баранчик), анемона Лютикова, гусяча цибуля, чистяк весняний, мати - і – мачуха, тюльпан дібровний, жовтець (чистяк) весняний.

Розглядаючи малюнки і фотографії первоцвітів та з розповіді вчителя, ми з’ясували, що у квітів спостерігається подібність у будові: це невеликі за розміром рослини, квіти з яскравим забарвленням - жовтого, фіолетового, жовтогарячого, рожевого, блакитного, білого. Підземні частини рослин, що розрослися, соковиті. Їх називають кореневище, цибулина. Бутони і стебла покриті волосками. Так чому ж первоцвіти пробуджуються від зимового сну раніше інших? Багато ранньоквітучих рослин, зимують під землею.

Їх надземна частина до цього часу року повністю відмирає. Залишаються тільки кореневища з бруньками. Навесні з них виходять молоді пагони. Тільки-но з'явившись на весні, вони вже цвітуть. Коли рослини відцвітуть і дадуть насіння, вони зникають. Навіть в теплу пору року їх кореневища з бруньками знаходяться в стані спокою. Щовесни вони продовжують свій розвиток, а не починають життя спочатку, з насіння.

Наступний важливий момент з життя первоцвітів, це те, що для розвитку рослин необхідне сонячне світло. Ранньою весною дерева і чагарники ще не одяглися листям, і світло проникає до самої землі.

Оскільки навесні починає танути сніг, первоцвіти отримують достатню кількість вологи, саме тому грунт в цей час вологий і води первоцвітам вистачає. Рання весна - пора підступна. Тепла мало і ніжним квітам ще належить пережити раптові снігопади і заморозки. Ось тому, стебла і бутони покриті волосками. Ці волосинки охороняють їх від весняних холодів.

Всі завжди звертають увагу на те, наскільки красиві ці квіти, з яскравим забарвленням. Це не може не привертати увагу комах, які дуже голодні, бо теж щойно прокинулися, а яскраве забарвлення квіток дуже помітне в порожньому весняному лісі для залучення перших комах запилювачів.

Але так як за такий короткий час ці рослини ростуть, а при весняних похолоданнях не можна накопичити багато поживних речовин, необхідних для розвитку високих і потужних стебел і великих листків, то всі первоцвіти мають невеликі розміри.

Висновок: первоцвіти холодостійкі, мають особливу будову кореня і квітки та потребують охорони.

Що буде, якщо зривати первоцвіти?

Прогулянка до лісу ранньої весни – просто спокуса. Руки так і тягнуться до квітів… Але не поспішайте рвати це чудо!

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини.

Всі, мабуть, не раз помічали, як на початку весни починають продавати невеличкі букетики із ранніхвесняних квітів. Чи жможемо ми уявити, що одного теплого весняного дня люди не побачать на ринку жодного такого букетика? Гайнуть у ліс — а там теж квітів немає. А все тому, що чимало видів первоцвітів занесені в Червону книгу України. І, як би не прикро було це визнавати, але ці тендітні рослинки на межі зникнення.

Коли хтось хоче зірвати квітку, то, звичайно ж, обирає найкращу і найбільшу, а значить — здорову. Суцвіття, щозалишилися, нездатні сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.

Крім того, зривання квітки пошкоджує цибулину і насіння: у рослинки утворюється своєрідна «ранка», і в неї можуть потрапити бактерії. А поживні речовини рослинка отримує завдяки фотосинтезу, що проходить у листочках. Якщо зірвати їх, цибулина вже не зможе отримати запас сил до наступного року.

Зірвали стеблину з трьома первоцвітами - це означає, що загинуло 45 – 60 насінин. І як наслідок – відсутність нових рослин.

Для багатьох комашок перші квіти весни є джерелом живлення. Неважко здогадатися, що буде з метеликами, бджілками, іншими комашками, коли зникнуть первоцвіти. У рамках проєкту "Первоцвіти нашої місцевості" ма знаємо, що чимало з комах захищають ліс від шкідників, і якщо їх не стане, нікому буде «лікувати» дерева.

Перейти до розділу: 2. Первоцвіти нашої місцевості

Зміст:


Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна