Публікація на сайті

Дослідницька робота: 
Творчий проект «Первоцвіти»

Первоцвіти нашої місцевості

Провівши екскурсію по нашій сільській раді, ми відстежили такі первоцвіти:

  1. Підсніжник.
  2. Проліска.
  3. Крокуси.
  4. Фіалки.
  5. Матиімачуха.
  6. Гусячі лапки.
  7. Тюльпан дібровний.
  8. Жовтець (чистяк) весняний.

Підсніжник

Підсніжник – це квітка весни. В Україні підсніжники з'являються на прикінці зими, ранньою весною. Підсніжник звичайний — церослина з білосніжнимиквітами, що родом із півдня Європа, де він росте в гiрських лісах на вологому ґрунті. Коли бутон підсніжника розкривається, спочатку розходяться три зовнішні, довгі чисто-білі листочки, потімвідкриваються три внутрішні, коротші.

підсніжок

Усередині заховано шість тичинок і маточка. Ще навкруги лежить сніг, а він вже пробиває собі дорогу до сонця. Ростуть ці чудові квіти густими білими острівцями. Навколо поширюється чарівний аромат. Підсніжник занесений до Червоної книги України.

Проліска

Ледве навесні сходить сніг і оголюється земля, підіймають свої голівки до сонця проліски. Це маленькі яскраво-сині або сніжно-білі квіточки, схожі на дзвіночки, нахилені долу, з насичено зеленим вузьким листячком.

проліска

Взагалі-то проліски ростуть у лісах, це навіть чути з їхньої назви, але зараз багато людей вирощують їх у своїх садах. Проліски дуже красиві, яскраві, вони не бояться холодів. Тому вони першими сповіщають нас про скорий прихід весни. У лісі вони ростуть цілими галявинами. Сині нагадують глибоке лісне озеро, а білі схожі на островок чистого нерозталого снігу.

Крокуси


Тільки-но в повітрі в повіє весною, з-підторішнього листя починають з’являтися маленькі квіточки. Природа навколо ще гола, сіра, клапті брудного снігу лежать навколо, холодні джерельця. А ця рослина вже розгортає свої пелюстки серед мокроти та холоду. Їхні ніжні пелюстки ледве видно від землі, стеблинка коротка. Листячко блискуче та вузеньке, наче смужка або голка.

крокус

Та квіточки напрочуд гарні. Вони бувають бузкового, фіолетового, яскраво-жовтого, оранжевого, білого кольору. Зустрічаються також дуже привабливі смугасті крокуси. Велика квітка, неначе яскравий келих, здіймається з тоненької стеблини. По міріцвітіння келих квітки розкривається все сильніше. А серединка квітки має життєрадісний жовтий або оранжевий колір.

Навіть, якщо крокуси засипле снігом та придавить заморозками, вони все одно стійко переживають негоду. Крокуси тримаються разом, ростуть дуже густо.

Перші весняні крокуси хочеться зірвати та зробити букет, але слід пам’ятати, що в такому разі наступного року на цьому місці крокуси вже не виростуть.

А як пригрієсонечко, крокусів стає більше! У квітні ці квіточки вже рясно покривають лісові галявини, луки та схили гір та створюють справжній весняний килим. Килим з крокусів має легкий аромат свіжості, пробудження природи.

Фіалка

Весною у лісі можна зустріти блідо-голубу фіалку. Вона дуже красива! Стебельце-тоненьке мов зелена ниточка. Листочки ніжні, тоненькі, мов найтонша тканинка. Квітка невеличка, але дуже красива.

фіалка

Росте фіалка групами, родичами. Пелюстки,неначе найменші мурашки. Надотик квітка лагідна,немов матусині руки. Листочки світло-зелені, лагідні. Запах приємний,як найдорожчі парфуми. Квітка маленька, але її можна назвати дивом природи!Ось така красива,весняна фіалка!

Мати і мачуха

Як тільки сходить сніг, по берегах річок і струмків, обривів, уздовж доріг всюди у нас з’являються дрібні жовтувато-золотистого кольору квіти мати і мачухи це багаторічна рослина, вони не утворюють густих заростей. У народі рослину називають ще водяним лопухом, подбелом, кінним лопухом.

Мати і мачуха - це багаторічна трава, цвіте ранньою весною, до того, як розпуститься листя, складається з прямостоячих квітконосних стебел, вони не гіллясті, покриті лускоподібним листям буро-червоного кольору і починають рости після того, як рослина відцвіте. Є суцвіття у вигляді яскраво-жовтого кольору, вони розпускаються в квітні, плоди з’являються в червні.

матемачеха

Звідки ж вона отримала настільки дивну назву? Вся справа в її будові. У нижній її частині знаходяться волоски дуже ніжні на дотик, як дотик матері, а поверхня листя дуже жорстка і холодна, як мачуха.

Мати і мачуха цвіте найпершою, після танення снігу і є чудовим медоносом. Мед виходить цукристим, а квітковий пилок володіє масою лікувальних якостей. Іноді, навіть можна спостерігати такий пейзаж, ще подекуди є острівці снігу, а між ними пробиваються золотисто-жовті квіти. З настанням ночі квіткимати і мачухизакриваються.

Квітки і листямати і мачухиздавнавикористовувалисялікарями, для лікуваннянайрізноманітнішиххвороб.

Гусяча цибулька

Рослина гусяча цибуля належить до роду лілійних і являє собою багаторічну рослину, досить - таки низькоросла рослина. Квіти дрібні, жовтуватого забарвлення, вони розташовані на прямостоячих квітконіжках. Висота стебла досягає всього лише п'ятнадцяти сантиметрів.

Цибулина у рослинизазвичай одна, довгасто-яйцевидноїформи, оболонки буро-сірі. Прикореневій лист одиночний, широколінійної коротко загострений. Суцвіттязонтиковидне.

гус

Плід представлений у вигляді тригранної коробочки, дозріває на початку червня. До народних назв відносить сяжовтий пролісок, гадюча цибуля. Гусяча цибулька росте в помірних зонах, зустрічається на гірських схилах, в лісах, степах, у чагарниках.

Чому цибульку назвали гусячою?

У давні часи, коли майже ніхто не рвав квіти, гусяча цибуля удосталь виросталана луках і галявинах, на які щовесни прилітали зграї диких гусей, щоб трохи перепочити після важкого перельоту і пощипати сходи цієї трави. Так і склаласяназва цієїранньоїрослини.

Тюльпан дібровний

Багаторічна цибулинна рослина 15 – 40 см заввишки, з великимиясно-жовтими квітками на верхівках струнких безлистих стебел. Плід – коробочка. Цвіте в квітні-травні. Росте в степах, на вапнякових і крейдових відслоненнях, солонцях.

Латинську назву роду утворено від турецького слова, що означає тюрбан – головний убір турків. Чудова декоративна рослина, справжній степовий красень.

тюльпан

На Україні в дикому стані росте 8 видів тюльпана. Усі вони потребують охорони, їх занесено до Червоної книги України.

Ці рослини ростуть на берегах річок, біля ставків. Чисельність рослин з роками зменшується тому, що в цих місцях випасають худобу та люди виривають красиво квітучі, запашні квіти.

За легендою, у золотому щільнозімкненому бутоні ховається… людське щастя. Якось ішла широким степом бідна жінка і вела за руку маленького хлопчика, свого синочка. Помітила вона золотистий батончик, наблизилася до нього, не маючи наміру силою відкривати його. Жінка хотіла лише помилуватися чарівною квіткою. Раптом і хлопчик побачив осяйний батончик і дзвінко сміючись, кинувся до квітки.

І – о диво! Тієї ж миті бутон розкрився. Виявилося, щорадісний дитячий сміх – це і є щастя!

Жовтець (чистяк) весняний

Пшонка, жабник, заячий салат, курослепнік, чістнік - всі ці лікарські рослини - чистяк весняний. Чистяк навесні першим починає цвісти під талим снігом. Це трав'яниста багаторічна рослина сімейства лютикових з мочкуватим і щитковидні-потовщеними коренями. Його стебло - 10 - 30 см заввишки, гіллясте, висхідний, найчастіше з виводковими клубеньками в пазухах чергових листя. Листя - трохипотовщені, серцеподібні, верхні - на коротких черешках, нижні - на довгих.

чистяк

Листя біля основи - з розсунутими лопатями. Квітки золотисто-жовті, лаковані, 2 - 3 см в діаметрі, правильні, поодинокі, з трилистою чашечкою, опадаючої при цвітінні. Пелюстки квіток - еліптичні. Плід - сім'янка з безліччю плодиков. Він росте по ярах, лісовихузліссях, луках, на сирихмісцях, в чагарниках.

Слідз апам’ятати: майже всі ці видирослинзанесені до Червоної книги та потребуютьособливоїохорони! Потрібновивчатирослиниаби ненароком не знищитиостанніхпредставниківвимираючихвидів.

Висновок

Підводячи підсумок своїх досліджень, хочемо зауважити, що гіпотеза виявилася вірною. Всі первоцвіти мають особливу будову - невеликі за розміром рослини, квітки яскравого забарвлення, підземні частини рослин у вигляді сильно розростаючих кореневищ або цибулини, що допомагає їм цвісти навіть в холодну пору. Бутони, стебла і листя покриті волосками, «зігріваючими» перші квіти в холодну погоду.

Провівши анкетування після проведеної роботи, то всі учні відповіли, що знають , що таке первоцвіти. Вже 85 % опитаних змогли назвати різні види первоцвітів. Всі дійшли до думки, що охороняти первоцвіти необхідно. З цього дослідження випливає, що проведену роботу можна вважати доцільною, актуальною та дуже необхідною.

Участники анкетування:

№ питання Кількість

опитаних

Знають Не знають
1 40 ( 100%) 40 (100%) -
2 40 ( 100%) 34 (85%) 6 ( 15%)
3 40 ( 100%) 40 (100%) -

У висновку, ми хотіли б особливо відзначити, що з настанням весни на вулицях з'являються торговці дикими квітами. Їх ніжний товар дуже гарний. Маленькі букетики пролісків, фіалок, примули, крокусів або пролісок. Купуючи букетики весняних квітів, ми сприяємо безжалісного знищення первоцвітів, зникнення прекрасних рослин. На узліссях лісу, де збирачі квітів знищують первоцвіти, будуть пустирі...

Тому ми закликаємо всіх: не купуйте букети первоцвітів! Цим ви заохочуєте браконьєра! Перебуваючи в природі ми не будемо зривати рослини для букетів. Будемо складати букети тільки з тих рослин, які вирощені людиною або виготовляти їх своїми руками. А ще, гинуть рослини і від того, що ми не замислюючись, топчимо їх. У природі, особливо в лісі, потрібно намагатися ходити стежками, щоб рослини не загинули від витоптування.

З метою формування екологічного мислення в учнів ми випустили газету

« Бережіть первоцвіти», зробили виставку малюнків та виробів «Цей чудовий первоцвіт», виготовили виставку індивідуальних та колективних листівок на захист первоцвітів «Бережіть первоцвіти», поширили листівки серед населення по території Петрівської с/р, провели усний журнал серед учнів початкових класів «Первоцвіти бережи!»,підготували презентацію «Первоцвіти нашої місцевості».

Отже, перші весняні квіти не тільки звеселяють людей, а й напоюють своїм нектаром, годують пилком і насінням мешканців лісу, лікують їх і нас.

Всі вони потребують нашого захисту. Не знищуйте квіти! Квітка у вазі – полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс.

Джерела

1. Грушенька «СторінкамиЧевоної книги», «Зникаючірослини»
2. В. Г. Собко «Стежками Червоної книги України», «Урожай» 2007

Повернутись до змісту проекта
Первоцвіти

Банер сайту

Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проекти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проектів і міні-проектів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.

Банер нашого сайту
Код банера:
<a href="https://obuchonok.com.ua/" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і творчі проекти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика