Публікація на сайті

roslyni
Тематика проекту: 
Природознавство
Тематика проекту: 
Біологія
Автор проекту: 
Денесенко Лілія
Керівник проекту: 
Коренюк Світлана Анатоліївна
Найменування навчального закладу: 
Богуславська спеціалізована школа І-ІІІ
Клас: 
8

У процесі роботи над міні-проектом з біології на тему "Рослини-рекордсмени світу" автор розподіляють існуючі рослини-рекордсмени по ознакам, які виділяють їх серед інших представників, які представляють рослинний світ планети.

Під час роботи над міні-проектом з природознавства на тему "Рослини-рекордсмени світу" було виявлено найвидатніші за певними показниками рослини в світі, це і найбільше дерево, найвища та найдовша, найстаріша рослина у світі, найтовстіше і швидкоростуча рослина у світі.

Докладніше про проект:


Представлений ученицею міні-проект на тему "Рослини-рекордсмени світу" може бути використаний на уроках біології 8 класу та у інших класах школи або на додатковіх заняттях з біології в якості хрестоматійного матеріала, а також для самостійного вивчання з метою розширення кругозору.

Зміст

Вступ
1. Рослини-рекордсмени світу.

 • Найбільше дерево у світі.
 • Найвище дерево у світі.
 • Найдовше дерево в світі.
 • Найбільша крона в світі.
 • Найстаріше дерево в світі.
 • Найтовстіше дерево (самий товстий стовбур) в світі.
 • Саме швидкоростуча рослина.
 • Найбільша водна рослина.

2. Цікаві факти про рослини.
Висновки

Вступ

Світ, в якому ми живемо, різноманітний і дивовижний. Рослини завжди є ознакою життя та здоров'я. Різноманіття флори нашої планети вражає, але вона, як будь-яка інша система, має основний склад та тих, хто є видатним.

Про «хедлайнерів» рослинного світу піде мова в цій роботі.


Мета проекту: зібрати відомості про найвидатніших представників рослинного світу.

Задачі проекту:

 • Розглянути ботаніку в цифрах щодо розмірів, властивостей, віку, тривалості життя;
 • зібрати і систематизувати матеріали про рослин-рекордсменів світу, розвивати вмін­ня знаходити зв'язки між інформацією з різних джерел;
 • виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Світові рекорди здатні встановлювати не тільки люди, але і представники рослини. У цьому міні-проекті ви познайомитеся з підбіркою рослин, відомих у всьому світі через свої розміри.

Надзвичайно гарні та дуже різні представники рослинного світу вражають своєю красою, масштабами та тривалісттю існування.

Рослини-рекордсмени завжди цікавили людей – їх цінували, ними захоплювалися. Давайте дізнаємось про деякі з них цікаві факти та розглянемо їх на картинках.

Рослини — рекордсмени світу

Світ рослин — це світ неймовірних контрастів. У цьому світі є практично непомітні карлики і справжні гіганти, неймовірно небезпечні рослини і навпаки, неймовірно корисні. Про найбільш контрастних представників флори і піде мова нижче.

Найбільше дерево у світі

Воно ж є і найбільшим і найбільш важким живим організмом на Землі. Належить цей титул секвоядендрону по імені «Генерал Шерман».

Назву вид отримав через велетенські розміри і зовнішню схожість його величезних звисаючих гілок з бивнями мамонта. Цей вид був широко поширений в Північній півкулі в кінці крейдяного періоду і в третинному періоді, зараз збереглося лише близько 30 гаїв, що знаходяться на західному схилі Сьєрра-Невади в Каліфорнії на висоті 1500-2000 м над рівнем моря. Саме секвойядендроны (а не секвої) можна побачити в Національному парку Секвойя. Гігантські секвої після їх виявлення стали об'єктом виставок.

Дорослі дерева можуть досягати висоти до 100 метрів при діаметрі стовбура 10-12 м. Так, наприклад, приблизно таку висоту мало дерево «Мати лісу», зрубане в 1852 році. Зі збережених до теперішнього часу секвоядендрон найвищі дерева мають висоту 95 м.

генерал шерман

Гігантська секвойя «Генерал Шерман» має меншу висоту (83,8 м), але містить 1487 м3 деревини — вважається, що це найбільше дерево і взагалі один з найбільших живих організмів на Землі. Найстарша на даний момент гігантська секвойя має вік 3200 років, достовірно встановлений по річним кільцям, хоча вік деяких з нині живих дерев оцінюється в 3500 років.

Недавно вважалося, що секвойядендроны можуть жити і до 4-6 тис. років, але до теперішнього часу ці відомості вважаються непідтвердженими. Секвойядендроны як декоративні рослини вирощуються у багатьох країнах світу з відповідним кліматом: вони добре ростуть в Англії, куди вони були завезені ще в середині XIX століття, а також Голландії, Німеччини, Швейцарії, Польщі та інших частинах Європи

Найвище дерево у світі

Зараз з зростаючих дерев найвищим є секвой ядендрон (він же мамонтове дерево і гігантська секвойя), яким американці також дали прізвисько — «Гипперион». На даний момент його висота 116,2 метра.

гиперион

Гіперіон був відкритий 25 серпня 2006 року натуралістами Крісом Аткінсом і Майклом Тейлором. Дерево було виміряно, його висота склала 115,55 метра у висоту. Дерево було знайдено у віддаленому районі національних і державних парків Редвуд, придбаних в 1978 році. Точне місце розташування дерева не було відкрито громадськості через страх, що туристичний трафік може порушити екосистему життя дерева.

Також дуже високими виростають і райдужні евкаліпти. серед них можна знайти багато рослин довжина яких сягає понад 100 метрів.

Найдовше дерево в світі

Пальма ротанга,  що більше схоже на ліану виростає до 300 метрів. Цікаво, що діаметр стовбура біля самих коренів становить всього кілька сантиметрів. За формою росту пальма ротанга також більше схожа на ліану, вона звивається навколо інших дерев і чіпляється до них за допомогою шипів розташованих на листках.

ротанга

Стовбури даної рослини володіють тришаровою структурою. Верхній шар являє собою досить міцну кору, середній шар є м'якше і пористее, ніж попередній і є досить тверда серцевина. Рослина з легкістю чіпляється і перекидається з одного дерева на інше, тому Ротанг нерідко називають лазить ліаною. Пальма має рівний діаметр по всій довжині, що відрізняє її від інших рослин. Пальма ротанга пристосована до будь-яких перепадів температур і тиску. Вона еластична, прекрасно гнеться і, за рахунок цього, при обробці парою приймає будь-яку форму.

Найбільша крона в світі

Багато видів фікусів мають цікаву особливість утворювати повітряні корені (відводків) і завдяки цьому розростатися горизонтально. Така форма життя фікуса носить ім’я баньян. Так називається дерево, яке росте в Хаурі на території індійського ботанічного саду. Великий баньян має найбільшу площу крони. А ще це незвичайне дерево називають «дерево-ліс» оскільки рослина має не один стовбур, а кілька тисяч.

бабаян

Дерево являє собою бенгальський фікус, який здатний плодоносити. Неїстівні плоди дерева, спочатку зелені, а при дозріванні стають червоного кольору. Фікус бенгальський, слід сказати, дуже цікаво зростає. Спочатку виростає невелике дерево, потім від його гілок починають рости відростки, які тягнуться до землі. Тільки деяке коріння досягає грунту і укорінюється.

Ця корінь-гілка починає ущільнюватися і поступово перетворюється в новий стовбур дерева. Так з одного деревця з'являється два, три, чотири і так далі. Великий баньян в давнину називали Світовим деревом, і воно вважалося символом людської свідомості. Деякі місцеві жителі навіть вірять, що подібна рослина росла в райському саду, і назвали його там «деревом пізнання добра і зла».

Найбільшим баньяном на сьогоднішній день є «Великий баньян» з Індійського ботанічного саду, його площа становить 1,5 гектара.

Найстаріше дерево в світі

Сосна остиста міжгірська — по всій видимості є найбільш довготривалим деревом на Землі. Сосні по імені «Мафусаїл». яка росте у високогірному регіоні в Північній Америці через 19 років виповниться 4863 року, і якщо це станеться то вона поб’є рекорд іншої сосни цього ж виду «Прометея». На сьогодні вік «Мафусаїла » 4844 року!

сосна

Найтовстіше дерево (самий товстий стовбур) в світі

Таксодиум мексиканський (кипарис) зростаючий у місті Санта-Марія-дель-Тулі має в діаметрі 11,62 метра і майже 36,5 метрів в обхваті.

Для того, щоб обхопити дерево, потрібно ланцюжок з не менше 30 осіб, які взяли один одного за руки. На перший погляд може здатися, що гігантське дерево утворено з декількох стовбурів дерев, зрощених між собою, але проведений вченими аналіз ДНК показав, що дерево Тулі — самий що ні на є єдиний і цілісний організм.

Вік дерева-велетня достеменно невідомий: для того, щоб встановити точну цифру було б досить порахувати кількість кілець в зрізі стовбура, але розпиляти священне дерево для мексиканців подібно смерті. Оцінки вчених в цьому питанні досить відносні: хтось дає дереву дві тисячі років, хтось - всі шість!

токсодиум

Також значних показників у цій категорії досягають баобаби і європейські каштани.

Саме швидкоростуча рослина

Цей рекорд належить рослинам родини бамбука. Майже всі види бамбука ростуть зі швидкістю до 20-30 см на добу, але найшвидші темпи зростання спостерігаються у листоколосника їстівного. За добу ця рослина виростає на 40 див.

бамбук

Найвища трава

Призабавный факт, але самої високою травою в світі є банан (бананова пальма). Це не жарт, банани — це дійсно трав’янисті рослини. Рекорд належить сорту Musa itinerans — 12 метрів у висоту.

рослина банан

Найбільша водна рослина

Бура водорість макроцистіс може виростати до 300 метрів в довжину, однак середній розмір коливається від 70 до 200 метрів. Бурі водорості в переважній більшості належать до морських біотопів, їхні зарості трапляються у дліторальній та субліторальній зонах, до глибин 40—100 м.

Представників класу Phaeophyceae можна побачити в усіх морях земної кулі, однак найбільша їхня концентрація — у приполярних та помірних широтах, де вони домінують на глибині від 6 до 15 м. Зазвичай бурі водорості ростуть прикріплено до скель та каміння різної величини, і лише в тихих місцях та на великій глибині вони можуть утримуватись на стулках молюсків або гравію.

бура водорость

Цікаві факти про рослини

 1. «Ксерофіта» означає "рослина посухи". Цей рідкісний трав'янистий багаторічник мешкає на кам'янистих ґрунтах в Південній Африці, на вершинах Драконових гір. Ксерофіта здатна прожити без води в екстремальних температурних умовах дуже довгий час.
 2. Ехінацея пурпурова. З одного гектара посівів ехінацеї пурпурової можна отримати від 60 до 130 кілограмів меду. При цьому ехінацея цвіте у кінці літа, коли основні медоноси вже відквітнули.
 3. Рослина із найбільшими квітами - раффлезія Арнольда, яка росте на острові Суматра. Квітка вагою 6 кг і діаметром 1 м із найсильнішим запахом. Відома як «трупна квітка». Квіти мають огидний запах гниючого м'яса, що відчувається в радіусі 1 км.
 4. Найбільш хижі рослини - рослини сімейства непентових, здатні перетравити у своїх «глечиках» жертву завдовжки 30 см. Відомо, що і N. Rajah, і N. Rafflesiana їдять жаб, птахів і навіть пацюків. Вони поширені в дощових лісах Азії, зокрема в Індонезії.
 5. Рослина із найбільшими суцвіттями пуйя Раймонда росте у Болівії і має суцвіття шириною 2,4 м, висотою 10,7 м і нараховує 8000 квіток. Суцвіття-волоть з'являється тільки на му році життя рослини.
 6. Найгострішою спецією є, мабуть, червона савіна хабанеро, що вирощується у Каліфорнії (США). З одного грама висушеної рослини можна приготувати 577 кг гострого соусу.
 7. Найотруйніша рослина - рицина звичайна (Ricinus communis). Дози в 70 мікрограмів досить, щоб убити людину вагою 72 кг. Отрута міститься в білку насіння рицини. Вона приблизно в 6000 разів сильніша від ціаніду й у разів - від отрути гримучої змії.
 8. Найпівнічніші рослини - це жовтий мак (Papaver radicatum) і низькоросла арктична верба (Salix arctica) виживають в умовах 83° п.ш.
 9. Баобаби живуть 1000 і більше років. Це найтовстіше дерево. Його стовбур може сягати м.
 10. Ананас - це трав'яниста рослина з коротким стеблом.
 11. Найменша із травянистих рослин - річкова ряска: лише 0,5 см. У неї й найменша у світі квітка. Довгий час вважали, що це водорость, але потім виявили у ряски квітки. Проте і досі невідомо, яким чином за добу кількість цих рослин у водоймі збільшується удвічі.

Висновки

В процессі роботи над проектом «Рослини-рекордсмени» учениця 8 класу дізналися багато цікавого про видатні рослини світу, а токож зробила класифікацію рослин-рекордсменів серед світової фауни.

Дослідницька робота над проектом про рослин-рекордсменів світу не лише дала учням знання про довжину, зростання та властивості кожної тварини, а й ще дала зрозуміти, що людина тісно пов’язанна з природою, що рослини, їх життя, численність та безпека залежать від людської діяльності. Треба оберігати природу, а особливо ті види, які внесені до Червоної книги.

Використана література

1. Вікіпедія.
2. Енциклопедія рослин світу.
3. Культіасов Ігор Михайлович "Екологія рослин". М .: Изд-во МГУ, 1982.


Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проекти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проектів і міні-проектів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.

Банер нашого сайту
Код банера:
<a href="https://obuchonok.com.ua/" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і творчі проекти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика