Оголошення

Міні-проєкт "Рослини-рекордсмени України"

| nikolay
Рослини-рекордсмени України
Тематика:
Автор роботи:
Біляк Аріна
Керівник проєкту:
Кутищева Світлана Иванівна
Навчальний заклад:
"Гімназія № 6" м. Чернівці
Клас:
4

У процесі роботи над міні-проєктом на тему "Рослини-рекордсмени України" з курсу "Я досліджую світ" учениця 4 класу розподіляє існуючі рослини-рекордсмени по ознакам, які виділяють їх серед інших представників, які представляють рослинний світ України. У проекті розглядаються найкісліші рослини, найсолодші, найстаріші, найвищі рослини і т.д.

Докладніше про проєкт:

Учнівский дослідницький міні-проєкт на тему "Рослини-рекордсмени України" можна використовувати на уроках предмету "Я досліджую світ" (3, 4 класи) та курсу "Пізнаємо природу" (5, 6 класи) у якості інформаційного матеріалу та матеріалу для дослідницької роботи чи проєкту.

При роботі над дослідницьким проєктом було виявлено найвидатніші за певними показниками рослини нашої країні, які можна назвати рослинами-рекордсменами України. В творчій роботі приділено увагу рослинам, які мають найповільніший і найшвидший зріст, які містять найбільше вітамінів та є найбільш корисними для вживання, які мають найбільшу кількість плодів та насіння.

Представлений ученицею 4 класу міні-проєкт або дослідницька робота "Рослини-рекордсмени України" містить інформацію про найкислішу і найсолодшу рослину України, найбагатшу за вітамінами, про квітки-рекордсмени, найстаріше, найвисокогірніше та найстаріше дерево України.

Зміст

Вступ
1. Рослини-рекордсмени України.

 • Рекордсмени за кількістю видів в Україні.
 • Рослина, що має найповільніший та найшвидший зріст в Україні.
 • Найкисліша рослина України.
 • Найсолодша рослина України.
 • Найбагатші за вітамінами рослини України.
 • Рекордсмен в Україні за кількістю плодів і насіння .
 • Рекордсмени з максимальної глибини проникнення коріння культурних рослин.
 • Квітки-рекордсмени України.
 • Найдовговічніше дерево в Україні.
 • Найстаріше дерево в Україні.
 • Найвисокогірніше дерево в Україні.
 • Найвище дерево в Україні.

Висновки

Вступ

Світ, в якому ми живемо, різноманітний і дивовижний. Рослини завжди є ознакою життя та здоров'я. Різноманіття флори нашої планети вражає, але розглянемо рослини, якими багата та видатна наша країна.

Про «хедлайнерів» рослинного світу України піде мова в цій дослідницькій роботі (міні-проєкті).

Мета проєкту: зібрати відомості про найвидатніших представників рослинного світу України.

Задачі проєкту:

 • Розглянути рослини нашої країни в цифрах щодо розмірів, властивостей, віку, тривалості життя;
 • зібрати і систематизувати матеріали про рослин-рекордсменів України, розвивати вміння знаходити зв'язки між інформацією з різних джерел;
 • виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Рекорди здатні встановлювати не тільки люди, але і представники природи. У цьому міні-проекті ви познайомитеся з підбіркою рослин, які займають значуще місце у флорі України. Надзвичайно гарні та дуже різні представники рослинного світу України вражають своєю красою, масштабами та тривалісттю існування.

Рослини-рекордсмени завжди викликали захват у людей – їх цінували, ними захоплювалися. Давайте дізнаємось цікаві факти та розглянемо на картинках найвидатніші рослини України.

Рослини-рекордсмени України

Рослини оточують нас скрізь: коли ми йдемо до школи, коли гуляємо з друзями, їдемо в подорож і навіть вдома у кожної людини знайдеться хоча б одна жива квітка... У цьому проекті наведені найвидатніші рослини України.

Рекордсмени за кількістю видів

Близько 16 000 видів нижчих і вищих рослин налічується на території України, у тому ж числі 4400 видів судинних.

Багаторічні травянисті рослини складають найбільшу кількість видів (63,15%), також багато однорічних (21, 75%). Лише 7,27% складають дворічні, чагарники – 6,15%, а дерева – усього 1,68%.

Найбагатша видами флора зустрічається у Карпатах. Українські Карпати - країна чудових, різноманітних лісів, один з важливих лісових районів республіки. Пухнатим зеленим килимом вони вкривають передгір'я, нижні і середні частини гір. Висотні межі поширення деревних насаджень значно коливаються. Нижня межа лежить на висоті 150 м, верхня піднімається до 1500-1600 м. Під державними лісами знаходиться близько 37,3% площі Українських Карпат.

Залісення окремих районів неоднакове. В результаті хижацької експлуатації лісів до возз'єднання карпатських територій в Українській РСР і в перший період тимчасової окупації німецькими фашистами великі площі втратили своє величне зелене вбрання. Посилено експлуатувались ліси і в післявоєнний період, що було зв'язано з великою потребою спаленої України в деревині. Лише за останні десять років було вирубано 25,3% площі карпатських лісів, а поновлено тільки 67,1% всіх рубок. Охорона і відновлення лісів у Карпатах - важлива народногосподарська проблема державного значення.

флора карпат

Ліси мають багатий видовий склад. Вони включають 20 корінних і 10 введених порід. Основними лісоутворюючими породами є бук, ялина, смерека, граб, дуб. Як домішки поширені явір, ясен, клен гостролистий, липа, ільм, осика, береза, черешня та ін. Переважають листяні насадження. Вони "одягають" 52,8% усієї покритої лісом площі.

Але господаркою карпатських лісів є ялина. Як домішка ялина з'являється на рівнинах і у нижньому ярусі гір. На висоті 1180-1120 м вона починає відігравати значну роль, а з висоти 1225 м переважає над усіма деревними породами. Часто зустрічається ялина звичайна. На верхній межі лісу піднімаються пірамідальні дерева гірської ялини. Для нижнього ярусу гір найбільш характерний бук.

Бук - суб-атлантична рослина. В районах, де буває менше 550 мм опадів, він, як правило, не росте, тому в передгір'ях серйозним суперником бука є граб. Бук головним чином росте тут на схилах західної експозиції. З рівнин бук мігрує в гори, вслід за рясними опадами. Там він панує у смузі від 500 до 1150 м. Окремі дерева піднімаються до 1320 м. У бучинах і ялинниках до основних ценозоутворюючих порід домішується смерека біла.

В труднодоступних районах Горган і Чорногори на кам'янистих осипах зустрічається європейська кедрова сосна, або карпатська "лімба". Нижня межа її - 800 м. По схилах вона піднімається до висоти 1630 м, виходячи в деяких місцях за верхню межу лісу. Українські Карпати - це єдиний в Україні ареал цієї унікальної деревної породи. Флора степової зони налічує 850 видів, це складає 18,5% флори України.

Найповільніше та найшвидше зростання

Найповільніший ріст серед рослин у самшиту – 1 см/рік. Річний приріст його в товщину не перевищує 1 мм. Через це річні кільця дуже тонкі. Не дивно, що у віці ста років діаметр становить лише 6-7 см, та й висота невелика – 4-5 м.

самшитНайшвидший ріст у квітконосної стрілки гіацинта – 3 см/добу. Такий «вибух» є можливим завдяки інтенсивному використанню в період цвітіння накопичених в цибулинах поживних речовин. Цибулина — від 6 см в діаметрі, тверда, складається з м'ясистих 16-20 запасаючих лусочок, та щільно з'єднаних покривних лусок. Стебло є продовження основи рослини. Листя пряме, загострене, широколінійне, ясно-зелене, за довжиною рівне стеблу або трохи коротше, на поверхні землі утворює розетку.

гіацинт

Дзвоникоподібні квіти зібрані на верхівці у нещільній китиці. Квітки на коротких квітконіжках, прямостоячі, горизонтально відхилені, і в нижній частині — злегка пониклі, з подвійними приквітками. Оцвітина трубчасто-воронкоподібна — синього, червоного, білого, фіолетового, рожевого забарвлення, пахуча. Плід — м'ясиста, соковита коробочка з трьома відділеннями, у яких міститься насіння. Квітне гіацинт у квітні — на початку травня (цвітіння триває 20—25 днів, а в теплішу погоду скорочується до 10—14 днів).

Найкисліша рослина України

Найкисліша рослина – щавель кислий. В його соку вміст кислоти становить 1,36%. Перша згадка про цю рослину як овочеву культуру сягає XII століття (Франція). На наших теренах впродовж тривалого часу він вважався бур'яном і для харчових цілей не використовувався.

щавель

Лише в XX столітті він став поширеною городньою культурою. З більш аніж 200 видів щавлю загалом, лише кілька його різновидів вирощують для харчових та лікувальних цілей. Більшість видів залишаються бур'янами.

Найсолодша рослина України

Стевія, або дволисник солодкий – напівчагарник родини складноцвітних, що містить продукт у 300 разів солодший за цукор. Багаторічна трав'яниста рослина у вигляді куща з високими стеблами (від 60 до 120 см). Квіти білі, зібрані в суцвіття, насіння дрібне. Лікувальні властивості виявляє листя стевії. Воно багате на флавоноїди, вітаміни С, А, Е, Р, глікозиди (стевіозид та ін.), а також полісахариди, мікроелементи. Містить клітковину, ефірні олії та дубильні речовини.

стевія

Користь листя стевії полягає не тільки у низькій калорійності. Стевія для схуднення ефективна ще й тому, що очищує організм від токсинів, шлаків. Оскільки стевія має тонізуючу і зміцнювальну дію, вона рекомендована як добавка до раціону спортсменів, а також під час сильних розумових чи фізичних навантажень. Способів, як використовувати стевію, багато. Стевія може застосовуватися для заміни цукру у вигляді екстракту, настою, сиропу. Також можна придбати замінник цукру зі стевії промислового виробництва.

Найбагатші за вітамінами рослини України

Найбагатші за вітамінами плоди серед дерев України має актинідія. Вперше почали окультурювати актинідію у Китаї. В Україні актинідію культивують як декоративну та їстівну рослину. Розмножується дана рослина живцями та насінням.

Актинідія — рослина з дводольним насінням. Аби вона плодоносила, необхідно висаджувати жіночі та чоловічі рослини разом. Однак чоловічі ліани вкорінюються гірше. Тому на 10-15 жіночих ліан потрібно всього одна чоловіча.

актинидия

Довжина стовбура від 4-5 до 50 м, діаметр до 25 см. Гілки голі або опушені. Листя прості, чергові, блискучі, темно-зелені За вмістом вітаміну С її плоди перевищують шипшину у 2 рази, смородину – в 7-10, лимон – в 10, яблука – в 40, а виноград – аж у 400 разів. Батьківщина цієї ліани – Далекий Схід. У наших краях вона не вимерзає, добре росте, рясно плодоносить.

Рекордсмен за кількістю плодів і насіння

Півмільйона насіння дозріває на одному великому амаранті, або щириці звичайній. А в коробочках орхідей нараховується до 3 млн. насіння.

Найбільше листя належить, ймовірно, унікальній рослині, яку можна побачити в урочищі Шупарка на Тернопільщині. Це – кремена гігантська. Вона подібна до лопуха, але листя має майже кругле, яке в поперечнику сягає 1 м. Висота черешків – 120-180 см.

кременаНайбільша кількість листя або хвої на одному дереві (суха маса): ялина колюча – 11,4 кг, тополя канадська – 9,7, сосна звичайна – 9,2, липа крупнолиста – 9,3, липа серцелиста – 8,0 кг.

Максимальна глибина проникнення коріння

Максимальна глибина проникнення коріння культурних рослин: люцерна – 5,0 м (у посушливих умовах коріння проникає до 20 м), конюшина – 3,0, соняшник, буряк – 2,8, вика ярова – 2,4 м. Натомість квасоля, гречка, просо не занурюються глибше, ніж на 1,1 м.

коріння

Квітки-рекордсмени України

Рослини з найбільшими квітками. Цей рекорд належить лататтю сніжно-білому, яке зустрічається в стоячих і проточних водоймах, ставках й має квітки, які сягають 20 см в діаметрі. Натомість серед культивованих рослин «рекордсменом» вважається півонія «Blue rose», квітка якої має близько 23 см у діаметрі.

лататтяНайдавніша квітка. Єдина рослина, яка мільйони років без будь-яких морфологічних змін існує у флорі України, - латаття біле, або лілея. Тропікогенний рід лілей з'явився на земній кулі 70-80 млн. років тому. Той відрізок часу геологи називають крейдяним періодом.

Найменші квітки серед рослин України (діаметром 0,5 мм) має водоплавна рослина ряска мала, котра повсюдно населяє стоячі води, а також вольфія безкоренева, яку найчастіше можна побачити у водоймах лісостепу.

ряскаКвітка з найсильнішим запахом. На це звання може претендувати фіалка, чудовий аромат якої можна відчути навіть тоді, коли у кожному 1 см³ повітря є лише 1600 тис. молекул понону – її пахучої речовини. Усього 0,0001 мг понону забезпечить аромат фіалки в кімнаті об'ємом 100м³.

фіалка

Найдовговічніше дерево України

Найдовговічніше дерево в Україні – тис ягідний. Вік цього релікта може сягати 4 тис. років. У минулому він був поширений по всій лісовій зоні Європи, але повсюдно знищений через дуже цінну деревину – недарма його називають «королівським деревом», «негній-деревом». Указ про охорону тиса на території України був виданий ще в 1423 році. Тис ягідний вважається найбільш отруйним деревом.

тис

Найстаріше дерево України

Найстаріше дерево – 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області, занесений до Книги рекордів Гіннеса. При висоті 20 метрів обхват стовбура дуба – понад 8 метрів, тому обняти його можуть тільки п'ятеро людей.

дуб

Завдяки блискавці, яка вдарила у дуб-велетень 28 червня 1997 року і зрізала найтовщу гілку, розкроївши кору дерева аж до землі, і була підтверджена легенда про його існування в часи походів київського князя Ігоря 945 року. Вчені – дендрологи за фітограмою визначили його вік - 1350 років.

Найвисокогірніше дерево України

Найвисокогірніше дерево – сосна гірська. Її виявлено на висоті 1936 м на горі Піп Іван в Карпатах. Вона не вибаглива, має широку екологічну амплітуду, може рости на кам'яних сухих скелях. Має вигляд криволісся заввишки 2-4 м або дрібних карликових екземплярів заввишки 20-30 см.

гірська

Найдавніше дерево України

Найдавніше дерево у наших лісах – ялина (смерека). Її походження пов'язане з крейдяним періодом мезозойської епохи. І вже на світанку виникнення людства вона використовувалася як рослина-цілитель.

Смерека належить до могутніх і довговічних дерев. За сприятливих умов вона досягає висоти 40-50 м. Старі велетенські екземпляри можуть мати 1.5 м в діаметрі і вік 300 - 400 років. Для того, щоб виросло дерево висотою 35 м, потрібно 100 років. Смерека широко використовується і для озеленення міст, особливо її декоративні форми.

ялина

Дерево має широкопірамідальну крону, переважно без розгалужень. Кора смереки тонка, червонувато-бурого кольору, зі смолистими виділеннями. Хвоя - чотирикутна в перерізі, гостра. Довжина хвоїнок - до 2.5 см, вони блискучі, темно-зеленого кольору. Хвоя росте практично по спіралі, з усіх боків гілки, що відрізняє смереку від ялиці. Смерека - вічнозелене дерево, середній вік хвоїнок - 7 років, після чого вони відмирають і опадають.

Плід смереки - шишка. Вона має циліндричну форму, діаметр 3-4 і довжину 10-15 см. Луски на шишках ромбічні, світло-коричневого кольору, щільно прилягають. Цвітіння відбувається у травні-червні, насіння достигає у жовтні, але висипається з шишки лише у січні - грудні наступного року. Для проростання насіння необхідно, щоб ґрунт прогрівся до температури біля 20 С, а також достатню вологість. Таких умов насінини можуть чекати до 5 років, не втрачаючи схожості. "Урожайні" на шишки роки трапляються в середньому раз на сім років. Плодоносити дерево починає з пятнадцятирічного віку, а у насадженнях - з віку 25-30 років.

Найвище дерево України

Найвищим деревом, висоту якого було виміряно, вважається модрина європейська, яка росла в Рахові на Закарпатті. Коли її зрубали у віці 140 років, вона мала висоту 54 м. з гігантів, які можна побачити сьогодні, рекордсменами вважаються окремі дерева дугласії швидкорослої на території Велико-Березнянського лісокомбінату.

модріна

У 90-річному віці вони досягають 56-метрової висоти та 1 м в діаметрі. Слід згадати також «запорізький дуб» у с. Велика Хортиця віком 700 років, висотою 50 м, сіру тополю у Тростянецькому дендрологічному парку, яка за 120 років піднялась на 50 м.

Модрина – однодомна рослина, в сприятливих умовах виростає заввишки до 50 м і більше при діаметрі стовбура до 1 м і більше. Це – одна з найдовговічніших хвойних порід, вважається, що вона живе до 600 років (середня тривалість 300–400 років), проте на поперечному зрізі деяких модрин вчені нараховували 1300 – 1348 річних кілець. В сприятливих умовах Прибалтики, Білорусії, України модрина – одна з найбільш швидкоростучих хвойних порід; тут на багатих супіщаних і суглинистих грунтах приріст її у висоту становить 60–90 см за рік.

Висновки

В процессі учнівської дослідницької роботи над міні-проєктом «Рослини-рекордсмени України» учениця 4 класу дізнався багато цікавого про видатні рослини України, а токож зробив класифікацію рослин-рекордсменів серед світової фауни.

Індивідуальна дослідницька робота над проєктом про рослин-рекордсменів світу не лише дала учням знання про довжину, зростання та властивості кожної тварини, а й ще дала зрозуміти, що людина тісно пов’язанна з природою, що рослини, їх життя, численність та безпека залежать від людської діяльності. Треба оберігати природу, а особливо ті види, які внесені до Червоної книги.

Використана література

 1. Вікіпедія.
 2. Культіасов Ігор Михайлович "Екологія рослин". М .: Изд-во МГУ, 1982.
 3. Всеукраїнська електронна енциклопедія. Рослини. електронна-енциклопедія.укр
 4. С.А. Генсірук, В.О. Кучерявий, Л.Й. Гайдарова, В.Д. Бондаренко Зелені скарби України. Київ, "Урожай", 1991.
 5. С.М. Стойко, Д.С. Саїк, К.А. Татаринов Карпатський заповідник. Ужгород, "Карпати", 1982.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика