Оголошення

Проєкт "Семен Височан - Хмельницький Галицької землі"

| nikolay
Семен Височан – Хмельницький Галицької землі
Тематика:
Автор роботи:
Сікора Андрій Любомирович
Керівник проєкту:
Струтинська Руслана Василівна
Навчальний заклад:
Манявський ліцей
Клас:
8

Автор навчального дослідницького проєкту з історії України на тему "Семен Височан – Хмельницький Галицької землі", навчаючись у 8 класі, виявив історію походження та біографічну довідку про Семена Височана, який зробив великий внесок в історію нашої держави під час Національно-визвольної війни.

Докладніше про роботу:

В ході навчально-дослідницької роботи з історії України учень 8 класу дізнається більше про Семена Височана, якого називають Хмельницьким Галицької землі, про його дитинство та походження, з’ясовує про походи Семена Височана та його діяльність на Прикарпатті у роки Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.

Учень 8 класу протягом роботи над учнівським проєктом про Семена Височана, виконаної в рамках прежмету "історії України", вивчив історичні факти повстання під проводом Семена Височана, дізнався про те, як відбувається вшанування пам’яті полковника на українській землі.

Зміст

Вступ
1. Походження Семена Височана.
2. Повстання під проводом Семена Височана.
3. Вшанування пам’яті полковника.
Висновки
Список літератури

Вступ

Семен Височан - український військовий діяч, керівник селянського повстання, що розпочалося в Східній Галичині восени 1648 року при підході військ Богдана Хмельницького до Львова.

Об’єктом даного дослідження є Семен Височан.

Мета роботи: дізнатися більше про дитинство Семена Височана, його походження та походи.

Передбачувані результати: я з’ясую походження Семена Височана та його діяльність на Прикарпатті у роки Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.

Кінцевий результат:

  • ілюстрації учнів; презентація;
  • результати досліджень про діяльність Семена Височана на Прикарпатті.

Практичне значення: матеріали творчого навчального проєкту про Семена Височана можуть використовуватися вчителем історії України при поясненні теми: «Наш край у ХVІІ столітті», а також учнями при підготовці до уроку та для розширення своїх знань з історії Прикарпаття.

У дослідницькій роботі над проєктом з історії України на тему "Семен Височан - Хмельницький Галицької землі" використано метод аналізу історичних даних.

Походження Семена Височана


Семен Височан...
Він явився пригнобленому народу Галичини,
як являються месії – сповнений віри, мужності,з провідницькою переконаністю у святості свого шляху і своєї справи…

Семен Височан народився в селі Вікторів Галицького повіту (сучасна Івано-Франківщина) у козацькій сім’ї. Його батько Гнат Височан. Рік народження Семена невідомий.

Майбутній полковник навчався в Львівській братській школі. В ній Височан оволодів кількома мовами: старослов'янською, німецькою, польською, латинською. Військове мистецтво опанував під керівництвом батька Гната Височана. Його причетність до організованих батьком нападів свідчить датована 1626 роком скарга шляхтичів Сулятицьких та Боднаровських.

"Вони пишуть, - зазначав історик В. Грабовецький, - що Ігнат Височан голосом дзвону підняв підданих у Боднарові, а коли ті зійшлися, наказав своєму синові Сему вбити шляхтича Сулятицького. За батьківським наказом Семен, дійсно кинувся на шляхтича, але його стримала власна жінка... В наступних роках звістки про Ігната Височана зникають, а Семен з початком Визвольної війни 1648 р. очолив народний рух на Галицькій землі".

Повстання під проводом Семена Височана

У роки Національно-визвольної війни активізувався народний рух на Прикарпатті. Очолив повстання Семен Височан. Він «зумів зібрати 15-тисячну армію повсталих, обравши столицею своєю місто Отинію», і, за висловом сучасників – «перший вождь», а за висловом істориків – «Хмельницький Галицької землі», розіслав соратників по всьому Прикарпаттю».

Височан невипадково вибрав Отинію своїм центром – місто знаходилось у центрі основних вогнищ селянського руху Галичини. На півночі діяли повстанці Товмаччини, на сході – Коршівщини і Городенківщини, на півдні – Делятинщини і Заболотівщини, на південному заході – Солотвинщини й інших гірських (гуцульських) сіл. Отже, Отинію оточували райони, переважно звільнені від польсько-шляхетського панування.

Апогеєм діяльності Височана стало здобуття фортеці у селі Пнів (Надвірнянщина), у якій зібралося багато поляків-утікачів з охоплених повстанням місцевостей. Після кількох тижнів облоги, не зважаючи на запеклий опір, Семен Височан з козаками Хмельницького здобув Пнівський замок.

Повстанці захопили фортеці в Обертині, Заболотовві, Городенці, Печеніжині. Наприкінці 1648 року під владою Семена Височана перебувала більша частина Галицької землі – за винятком міст Галич, Коломия, Солотвино, де зібралися великі польські загони й чужоземне міщанство.

Повстанці не лише виганяли поляків, але і створювали українське самоврядування, зокрема в Теребовлі, Рогатині, Калуші, Городку, Долині, Дрогобичі. Творилася українська держава... Але наприкінці 1648 р. війська Хмельницького залишили Галичину.

Семен Височан мусив відступити з Покуття на Брацлавщину (територія cучасної Вінницької області), де воював у складі військ Івана Богуна. Пізніше став полковником лисянським та канівським. Брав участь у повстанні 1664–1665 років на Правобережній Україні, діючи разом із запорожцями кошового отамана І. Сірка.

В 1665 р. мужньо захищав від польської шляхти м. Лисянку (тепер Черкаська область).У 1666 році був засланий гетьманом Брюховецьким до Москви, де й загинув.

Вшанування пам’яті полковника

Українські літератори та митці неодноразово змальовували постать полковника Семена Височана у своїх творах. У 1968 році письменник Теодор Микитин написав історичну повість “Полковник Семен Височан”.

Семен Височан

Автор змалював діяльність Височана в Галичині, його конфлікт з шляхетським середовищем. У 1978році прикарпатський художник М. Фіголь намалював картину «Семен Височан». На честь видатного полковника названо вулиці населених пунктів Прикарпаття.

7 серпня 2011 року у містечку Отинія Коломийського району урочисто відкрито пам’ятник Семену Височану. Скульптор Микола Тимків.

Полковник Семен Височан

8 квітня 2012 року в Івано-Франківську на фасаді будинку, що знаходиться на вулиці полковника Семена Височана, відкрито меморіальну дошку нашому землякові. Автором цієї роботи є відомий скульптор Прикарпаття Богдан Гладкий.

Висновки

У процесі дослідницької роботи над навчальним проєктом «Семен Височан - Хмельницький Галицької землі» я з’ясував походження та діяльність керівника повстанського руху на Прикарпатті. Цей образ зародився з прадавніх легенд, з віри в надлюдську силу і вселенську невмирущість того, хто прийде, щоб визволити селян від польського гніту.

Матеріали даного дослідження будуть цікаві всім, хто не байдужий до минулого України, її історії. Учнівський проєкт про Семена Височана допоможе учням розширити свої знання з історії Прикарпаття.

Список літератури

  1. Будзиновський В. Хмельниччина в Галичині. – Львів, 1906. – с.13 – 17.
  2. Грабовецький В. Семен Височан. – Івано-Франківськ, 1995. – с.9,17,28.
  3. Грабовецький В. В. Височан Гнат // Енциклопедія Історії України. — К: Наукова думка, 2003. — Т. 1. — С. 513
  4. Островський В. Історія Прикарпаття.- Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2008.- с.60-61.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика