Оголошення

Проєкт "Юрій Кульчицький – батько віденської кави"

| nikolay
Пам'ятник Юрію Кульчицькому - батьку віденської кави
Тематика:
Автор роботи:
Пронів Михайло Володимирович
Керівник проєкту:
Струтинська Руслана Василівна
Навчальний заклад:
Манявський ліцей
Клас:
10

Учень 10 класу у навчальному дослідницькому проєкті з історії України на тему "Юрій Кульчицький – батько віденської кави" виявив біографічну довідку про Юрія Кульчицького, який зробив великий внесок в оборону Відня під час участі у Віденській битві, винайшов особливий спосіб приготування кави, яка тепер називаеться "віденською".

Докладніше про роботу:

При виконанні дослідницької роботи з історії України на тему "Юрій Кульчицький – батько віденської кави" учень 10 класу дізнається більше про дитинство Юрія Кульчицького та його походження, з’ясовує його війскову і політичну діяльність та роль під час війни Османської імперії з Габсбургами у 1683 році, перелічує пам'ятники, які вшанувують його пам'ять.

Матеріали дослідницької роботи, виконаної в рамках проєкту про Юрія Кульчицького – батька віденської кави", можуть бути використані в 10, 9 і 11 класах на уроках історії України, українознавства та краєзнавства. Автор досліджує історію кав’ярні «Під синьою пляшкою», формулює висновки з власної думки, наводить перелік літератури, яку використовував при дослідженні.

Зміст

Вступ
1. Походження та коротка біографія­­­­­­­.
2. Участь у Віденській битві.
3. Кав’ярня «Під синьою пляшкою».
4. Вшанування пам’яті Юрія Кульчицького.
Висновки
Список літератури

Вступ

Найпопулярнішим напоєм у світі є кава. Більшість з нас знає, що улюблений напій потрапив до Європи зі Сходу та Африки. Я спробую дізнатися чому кава набула такої популярності серед європейців. Хто саме створив віденську каву?

Тема проєкту:  Юрій Кульчицький – «батько віденської кави».

Об’єктом даного дослідження є постать галичанина Юрія Кульчицького.

Мета роботи: з’ясувати основні аспекти біографії Юрія Кульчицького. Вияснити чому його називають «батьком віденської кави».

Передбачувані результати: я з’ясую, хто такий Юрій Кульчицький; його причетнісь до віденської кави.

Кінцевий результат:

  • результати досліджень про Юрія Кульчицького;
  • малюнки;
  • презентація.

У дослідницькому проєкті з історії України на тему "Юрій Кульчицький – батько віденської кави" використано метод аналізу історичних даних.

Практичне значення. Матеріали даного проєкту про Юрія Кульчицького – батька "віденської кави" можуть використовуватися на уроках історії України, українознавства, трудового навчання.

Походження та коротка біографія Юрія Кульчицького

Юрій Франц Кульчицький народився близько 1640 р. у сім'ї дрібного шляхтича в селі Кульчиці-Шляхотські біля Самбора. У 1648—1652 роках навчався у Самбірській церковній школі. Служив у війську короля Речі Посполитої Яна Собеського.                 

За легендою, замолоду пішов на Січ, під час одного з походів потрапив у турецький полон, де досконало вивчив турецьку мову. За іншою версією, ніколи не був козаком і ніколи не служив у війську. За однією з легенд, у юності на навчанні страждав постійними мігренями, від яких його врятував східний знахар, напоївши кавою.

Був поліглотом — знав османську, угорську, сербську, румунську і німецьку мови. У 1673—1678 роках працював перекладачем (товмачем) для белградського відділення віденської Східної Торговельної Компанії. Збагатившись на цій посаді, перебрався до Леопольдштадту під Віднем. Пізніше — до самого Відня, де відкрив власну торгову компанію. Торгував східними товарами: килимами, шовком, перлами та ювелірними виробами.

У 1678 році покинув свою торговельну діяльність і став надвірним австрійським кур'єром між Габсбурзькою монархією та Османською імперією. Брав участь у Віденській битві 1683 року. Під час війни з османами у 1684 підписувався як «Цісарський придворний кур'єр у Туреччині».

Юрій Кульчицький був одружений з Марією Мейєр, яка допомагала йому лікуватися після поранення в 1683 році. Пізніше захворів на сухоти, від яких помер у 1696 році. Був похований із великими почестями на централь-ному кладовищі Відня поблизу собору Святого Стефана.

Участь Юрія Кульчицького у Віденській битві

31 березня 1683 року султан Османської імперії Мехмед IV офіційно оголосив про початок війни з Габсбургами. 14 липня розпочалася облога Відня 200-тисячною османською армією під проводом великого візира Кара-Мустафи. Юрій Кульчицький взяв активну участь в обороні міста, але був поранений у бою.

Коли ситуація у Відні загострилася, почалися хвороби й не вистачало харчів, Юрій Кульчицький зголосився пробратися через табір османів, щоб зв'язатися з герцогом Лотаринзьким Карлом V. Перебраний на османського купця, разом зі слугою-сербом Юрієм Михайловичем 13 серпня вони вийшли через одну з західних брам.При наближенні до Дунаю, який треба було переплисти, кур'єри були обстріляні австрійцями, які прийняли їх за османів.

Галичанин розповів союзникам про становище в місті та повідомив про план координації бойових дій обложеного міста і військ союзників. Завдяки цій місії значно піднявся моральний дух захисників міста, до того ж австрійське командування налагодило постійний зв'язок зі ставкою антитурецької коаліції за допомогою світлових сигналів з вежі собору Св. Стефана.

12 вересня військо європейських союзників на чолі з польським королем Яном III Собеським зняло облогу Відня. Вдячні городяни визнали Кульчицького героєм, і граф Штаренберг запросив його, щоб віддячити за подвиг. Міська рада нагородила Юрія Кульчицького чималою сумою грошей, подарувала будинок, відзначили його подвиг срібною медаллю.

10 січня 1684 року на своє прохання він отримав титул цісарського перекладача з османської мови. Із трофеїв, здобутих у османів, Кульчицькому віддали 300 мішків кави, знайдених у захопленому таборі паші Кари Мустафи.пізніше відкрив свою кав’ярню.

Кав'ярня «Під синьою пляшкою»

У серпні 1686 року на вулиці Шлосергассе у Відні Юрій Кульчицький відкривав кав'ярню «Під синьою пляшкою». Вона була декорована у турецькому стилі, а на знак перемоги до кави подавались рогалики у вигляді османського півмісяця. У 1770 році ці рогалики появились у Франції і стали відомі на весь світ як круасани.

Юрій Кульчицький часто експериментував з турецькою кавою, додаючи молоко, мед та цукор. Так виникла відома віденська кава, яка зробила кав'ярню «Під синьою пляшкою» популярним закладом. Відвідувачів Кульчицький завжди обслуговував у османському вбранні, чим додавав оригінальності кав’ярні. Найвища столична аристократія: граф Штернберг і князь Савойський часто відвідували кав'ярню Кульчицького.

Саме за цю діяльність Юрій Кульчицький отримає прізвисько «батько віденської кави». Популярність кави і, відповідно, кав'ярні Кульчицького стрімко росла. Його приклад наслідували інші підприємці, що призвело до появи нових кав'ярень, створених за прикладом Кульчицького. Через 25 років в місті налічувалося 150 кав'ярень, а до 1900 року їх кількість збільшилася до 600. Кава стала справжнім культовим напоєм не тільки віденців, але і всіх європейців.

На даний час є дуже рецептів віденської кави. Я приготував каву по- віденськи за класичним рецептом:2 ч.л. меленої кави заварити, додати 25 г цукру. Зверху прикрасити збитими вершками (50г). Вийшло дуже смачно.

Вшанування пам’яті Юрія Кульчицького

Австрійці пам'ятають і шанують українця Юрія Кульчицького, бо саме йому завдячують славою відомої на весь світ віденської кави. У 1862 році вулиця Лініенгассе в четвертому районі Відня була перейменована на Кульчіцкігассе . 12 вересня 1883 року в річницю битви за Відень, на фасаді будинку, що знаходиться на перетині двох вулиць, був встановлений пам'ятник Юрію Кульчицькому, який зберігся до наших днів.

Його автор - австрійський скульптор Емануель Пендль. Пам'ятник є однією з визначних пам'яток міста, до нього ведуть чимало туристичних маршрутів. Крім того, в першому районі Відня на фасаді будинку, в якому жив і помер Кульчицький, можна побачити пам'ятну дошку присвячену Юрію Кульчицькому. Ще одну пам'ятну дошку можна було раніше побачити на будинку, в якому розташовувалася кав'ярня Кульчицького

Щорічно у жовтні власники кафе Відня прикрашають вітрини своїх закладів портретами Юрія Кульчицького на знак пошани до народного героя і колишнього керівника віденського цеху продавців кави.

Пам'ятник Юрію Кульчицькому

Шанують свого земляка і в Україні. 22 жовтня 2013 р. у Львові встановлено пам’ятник Кульчицькому.  Архітектор – Володимир Сколоза. Стелла із гербом на пам’ятнику означає шляхетний рід Кульчицького, зброя та щит – козацьке походження, мішок кави, з якого сиплеться кава, що вмить перетворюється на монети, свідчить про підприємницькі здібності Юрія.Кульчик у вусі натякає на прізвище Кульчицький.

28 серпня 2010 р.  Юрію Кульчицькому було відкрито пам'ятник у його рідному селі Кульчиці (Самбірщина Львівської області).

Європейські кавовари, зокрема фірма «Якобз», певний час торгувала «кавою Кульчицького». Юрій–Франц навіть фігурував у творі за мотивами Й. С. Баха «Кавова карміна», поставленому у Відні у 2002 році.

Висновки

Під час роботи над дослідницьким проєктом «Юрій Кульчицький – батько віденської кави» я дослідив діяльність галичанина Юрія Кульчицького. Вияснив, чому саме його вважають творцем віденської кави та засновником першої в Австрії кав’ярні «Під синьою пляшкою».

Матеріали даної дослідницької роботи допоможуть більше дізнатися про неординарну постать Юрія Кульчицького в історії України.

Список літератури

  1. Винничук Ю. Таємниці Львівської кави .— Львів : Видавництво Старого Лева, 2013. — 202 с.
  2. В.Горобець, Т.Чухліб.Незнайома Кліо.Таємниці, казуси і курйози української історії. Козацька доба.К.: Наукова думка, 2004.
  3. Іван Волчко-Кульчицький. Історія села Кульчиць і роду Драго-Сасів (до 700-ліття села і 1000-ліття роду) — Дрогобич: Відродження, 1995. — 392 с.
  4. Ігор Мицько. Тарас Паславський. Юрій Франц Кульчицький -герой оборони Відня 1683 року.-Львів:Астролябія, 2007.- 95с.
  5. Ісаєвич Я. Д. Кульчицький Юрій-Франц // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій — К.: Наукова думка, 2009. — Т. 5 .- С. 490.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика