Оголошення

Проєкт "Тютюнопаління. Чи варто починати?"

| nikolay
Чи варто починати курити
Автор роботи:
Лещук Олена
Керівник проєкту:
Пархомук Катерина Василівна       
Навчальний заклад:
Римачівський НВК
Клас:
7

У навчальному дослідницькому проєкті на тему "Тютюнопаління. Чи варто починати?", який виконала учениця 7 класу з предмету ЗБД (Основи здоров'я), розкриваються основні висновки наукових досліджень на тему шкідливості тютюнопаління та впливу тютюна на організм людини, а також проводиться опитування курців, та з'ясовується, що стало причиною початку куріння цигарок.

Докладніше про роботу:

Індивідуальна науково-дослідницька робота на тему "Тютюнопаління. Чи варто починати?", яка проведена в рамках курсу ЗБД (Основи здоров'я) у 7 класі, містить визначення таких понять, як "тютюн" і "тютюнопаління", розповідає про склад тютюна та його шкідливі компоненти. У дослідницькій роботі пояснюється, чому тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця. Чи варто починати палити? Відповідь на це питіння дає автор.

Учениця 7 (8) классу у рамках роботи над дослідницьким міні-проєктом з ЗБД (основ здоров'я) "Тютюнопаління. Чи варто починати?" провела вивчення і узагальнення літератури та досліджень за цією темой, та з'ясувала найпоширеніші причини того, чому люди починають палити, з'ясувала скільки у середньому коштують цигарки та розрахувала, наскільки можно зекономити сімейний бюджет, якщо кинути палити.

Зміст

Вступ
1. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини.
2. Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця.
3. Чи варто починати палити цигарки?
3.1. Чому люди палять?
3.2. Скільки коштує негативний ефект паління.
Висновок
Література.
Додатки.

Вступ

Мета роботи:

 • довести цінність та значення  здоров’я для  людини;
 • розвивати вміння висувати проблему, шукати шляхи її розв´язання;
 • досліджувати,спостерігати та обробляти одержані результати;
 • формувати вміння пояснювати явища з наукової точки зору;
 • виховувати громадську позицію;
 • усвідомлювати власну роль у підвищенні якості життя та економії власного бюджету.

Етапи роботи:

 • постановка проблеми;
 • шляхи реалізації методом опитування, спостереження, обчисленя;
 • економічна обгрунтованість

Хід роботи:

І. Підготовчий етап

 • Розробка плану проекту
 • Отримання завдань для реалізації дослідницької роботи
 • Ознайомлення з темою колективної роботи

II. Планування роботи

 • Ознайомлення з метою та завданнями
 • Визначення шляхів виконання завдань, пошуку інформації
 • Розподіл обов'язків

IІІ. Дослідницький етап

 1. Самостійна робота учасників проєкту над індивідуальними та груповими дослідженнями.
 2. Збирає цікаві факти про шкоду тютюнопаління здоров’ю людини;
 3. Опитування «Чому люди палять?
 4. Обчислення ціни негативного ефекту паління курця.

ІV. Узагальнюючий

Обговорення отриманих даних. Оформлення творчого звіту у вигляді виступу, презентації.

V. Захист проєкту

Тютюновий дим містить канцерогенні речовини

Тютюнопаління - одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, сама найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

Шкідливі речовини у сигареті

Які шкідливі речовини містить сигарета

Здійснюється паління вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини. Він містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних пухлин. Доза нікотину 60мг-сметрельна, в одній сигареті в середньому 0,5 мг.

За даними ВООЗ в світі понад 1,1 млрд. людей, що мають цю шкідливу звичку. Розвинені країни 76% тютюну експортують. При цьому вирощують дуже дешевий та неякісний тютюн. Сигарети із цього тютюну завозять в Україну та інші слаборозвинуті країни.

Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця

Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця. Тобто кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10млн. чоловік.

Вживання тютюну відбувається через органи дихання. Тому перш за все страждає легенева система: повітряні шляхи і легенева тканина. Легені у 80% курців чорного кольору. Якщо починати курити у віці 12-13 років, то у 67% у тридцятирічному віці можна мати таке захворювання як емфізема легенів. Тютюнопаління є причиною 90% усіх випадків захворювань на рак легенів.

Найбільше страждає від тютюнопаління репродуктивна функція людини. Згідно досліджень англійських вчених 120 тисяч англійців у віці від 30 до 40 років стали імпотентами саме через тютюновий дим. У сім'ях де вживали тютюн під час вагітності - природжені каліцтва у дітей трапляються вдвічі частіше, народжуються неповноцінні та мертвонароджені діти та викидні. Особливо до 70% природжених вад та дефектів лиця.

Матері які палили під час вагітності мають дітей з відхиленою від норми поведінкою, ці діти гірше вчаться в школі і частіше розпочинають вживання наркотичних препаратів. Куріння під час вагітності збільшує ризик викиднів, знижує масу тіла новонароджених, збільшує частоту внутрішньоутробних випадків смерті плоду, є причиною гальмування фізичного і розумового розвитку новонародженої дитини.

Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють у шлунок, цим самим викликаючи виразку шлунка (у 10 разів частіше) ніж у тих осіб, що не вживають тютюну.

Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У всіх хто палить частота скорочень частіша у 2-2,5 рази, таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно скоріш зношується. У12-13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, звуження судин. До 40% усіх смертних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов'язані з палінням сигарет.

Чому люди палять?

Майже в кожній сім’ї є людина, що споживає цигарки. Ми провели опитування:

 1. з якого віку почала дана особа палити?
 2. яка причина привела до такого способу життя?
 3. чи знає курець, як впливає паління на його здоров’я?
 4. чому  продовжує  споживати цигарки?

Також провели бесіду про негативний вплив  тютюнового диму на здоров’я людини.

Отримали такі відповіді:

Людина 1: У 16 років. Завжди товаришував з хлопцями старшими від своїх ровесників. Про шкідливість знаю та кидати не збираюсь.

Людина 2: У 19 років, коли погано здав екзамен з матаналізу в інституті, було бажання якось заспокоїтись . Поки що кидати не збираюсь.

Людина 3: У 18 років. Поїхав до Польщі у 1994 році, там вже палити навчили. І не тільки палити, а й каву пити. Можливо і кинув би та не виходить.

Людина 4: У 16 років. Хотів відчути себе сучасним та модним. Тепер кинути важко.

Людина 5: Коли мені було 17 років, посварився з дівчиною. Було погано на душі. Допомогла цигарка. Про шкідливість знаю. Це вже звичка. Буду пробувати кидати, перейду на “легкі”  сигарети.

І це говорять наші батьки. Куріння настільки увійшло в повсякденне життя, що сприймається, як цілком рядова подія, що не привертає уваги.

А купуючи “легкі” сигарети, курець завдає собі нітрохи не менше шкоди, а іноді й більше. Адже він відчуває тютюновий голод і біжить в курилку набагато частіше, ніж любитель більш «міцних» сигарет.

Скільки коштує негативний ефект паління

Ми також підрахували скільки наші татусі платять за те, щоб вкоротити собі вік та які цигарки вони палять.

Людина 1: SOBRANIE 90 грн.  

Людина 2: Marlboro Gold 80 грн.

Людина 3: Winston 74 грн.

Людина 4: L&M 66 грн.

Людина 5: BOND 64 грн.

Також ми спостерігали за тим, скільки спалює цигарок наш курець за день. Майже 1 пачку, а то і більше. Отже  за один місяць сімейний бюджет зменшиться на:

Ц1=30×90=2700(грн.)

Ц2=30×80=2400(грн.)

Ц3=30×74=2220(грн.)

Ц4=30×66=1980(грн.)

Ц5=30×64=1920(грн.)

А за рік відповідно:

Ц1р=2700×12=32400(грн.)

Ц2р=2400×12=28800(грн.)

Ц3р=2220×12=26640(грн.)

Ц4р=1980×12=23760(грн.)

Ц5р=1920×12=23040(грн.)

Висновок

Наприкінці нашої дослідницької роботи (проєкту) на тему "Тютюнопаління. Чи варто починати?" можна зроботи наступні висновки. Багато хто вважає, що вживання тютюну не приносить шкоди здоров'ю. Це одна з причин поширення поганої звички. Почавши палити, людина швидко звикає до нікотину, організм пристосовується до отрути, настає фізична залежність від неї і курець надовго залишається у полоні своєї пристрасті. Людина, яка звикла до тютюну, після кожного куріння відчуває наркотичний «комфорт»: поліпшується настрій, знімається нервове напруження, дещо підвищується працездатність.

Такий період триває недовго. Після короткочасного збудження настає тривала втома і самопочуття стає гіршим, ніж було до куріння. Для того, щоб підняти бажаний рівень бадьорості і відновити самопочуття, курець знову хапається за цигарку. Це і є тютюнова наркоманія — той «комфорт», за який доводиться розраховуватися власним здоров'ям

Шкідлива звичка – це властивість поведінки людини та залежність організму, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку, а скоріш вона контролює її. Варто лише сформуватися шкідливі звичці і вона керує людиною. Відповідно на це йде частина її грошей, її часу, її енергії, на збиток чомусь більш корисному.

Людина втрачаєте самоповагу, душевні сили, руйнується фізичне та душевне здоров’я.  Наші курці не зразу випалювали пачку цигарок. До цього вони йшли поступово, починаючи з половини однієї і , не задумуючись над тим , що буде в майбутньому. Тому варто не піддаватися під вплив шкідливих звичок, або знайти в собі сили і побороти їх заради свого здоров’я.

Для написання у 7 класі даної дослідницької роботи в рамках проєкту "Тютюнопаління. Чи варто починати?" з курсу ЗБД (Основи здоров'я) було використано джерела мережі Інтернет.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика