Оголошення

Патофізіологічні обгрунтування іпотерапії

Патофізіологічні обгрунтування ІТ

Лікувальна верхова їзда (райттерапія, іпотерапія) є однією з форм лікувальної фізкультури. Її умовно поділяють на іпотерапію лікування за допомогою коня, і реабілітаційну верхову їзду.

Круг захворювань, при яких застосовують лікувальну верхову їзду, дуже широкий: порушення рухової сфери в результаті паралічів, поліомієліту і т. д .; ураження органів чуття - сліпота, глухота; психічні захворювання - аутизм, неврози, деякі форми шизофренії; розумова відсталість - олігофренія, синдром Дауна та ін; різні порушення соціальної адаптації; післяопераційна реабілітація.

Основний механізм впливу іпотерапії на організм людини (хворого), той же, що у будь-якої іншої форми ЛФК, тобто він заснований на концепції лікувально-профілактичного впливу фізичних вправ.

Сучасна фізіологія розглядає будь-яку діяльність організму людини, як єдиного цілого, сукупність фізичних, психічних властивостей і соціальних взаємовідносин з навколишнім середовищем.

Іпотерапія спирається на лікувально-профілактичний характер впливу верхової їзди, вплив на організм людини здійснюється через нервово-гуморальний механізм і, підкоряється законам адаптації до фізичних навантажень і формування рухових навичок.

Під впливом лікувально-профілактичного впливу фізичних вправ в організмі відбувається активна перебудова функцій.

Температура тіла коня вище людської на 1.5 градуса. Рухи м'язів спини йде коні розігрівають і спастичності масажують м'язи ніг вершника, посилюючи кровообіг у кінцівках. Поліпшення кровоплину в цілому поліпшує кровопостачання мозку.

Крім того, для знерухомленого хворого дуже важливою є імітація рухів людини, що йде нормальним кроком, тому що тіло має свої компенсаторні механізми запам'ятовування отриманого досвіду. А тазостегнова область та нижні кінцівки при їзді на коні, що йде кроком, імітують ці складні тривимірні руху. Це неодноразово було зафіксовано у багатьох навчальних посібниках і фільмах, створених в різних країнах.

При верхової їзди у сідока задіяні практично всі групи м'язів.

Людині, що сидить верхи на коні, який рухається, доводиться постійно контролювати рівновагу, а це змушує синхронізувати роботу м'язів спини, тулуба і всіх інших м'язів, то, розслабляючи, то, напружуючи їх. У результаті в роботу включаються ті м'язи, які у знерухомлених інваліда не діють, навіть не будучи ураженими.

У процесі адаптації організму до фізичних навантажень, крім ЦНС велику участь беруть симпато-адреналові і гіпоталямо-гіпофізарні системи, тобто здійснюється ще й гуморальна регуляція.

Під дією фізичних вправ відбувається активація вісцеральних органів і систем, а механізм активації полягає в підвищенні функції симпатичної нервової системи і ретикулярної формації під регулюючим управлінням кори головного мозку.

Збудження симпатичної нервової системи стимулює обмін речовин - катаболізм і сприяє швидкій й ефективній витраті енергії.

Під дією фізичних вправ, через моторно-вісцеральні рефлекси змінюються функції внутрішніх органів.

Удосконалення цих рефлексів при різних захворюваннях внутрішніх органів і лежить в основі лікувально-профілактичної дії фізичних вправ.

При дії фізичних вправ поліпшується рухова функція, координація між нервовими імпульсами і збільшується максимальна продуктивна сила м'язів, навіть не тренованих, тобто є ефект «перенесення» тренувальних впливів.

Верхова їзда, для більшості людей, незвична форма рухової діяльності, тому, крім перерахованих вище дій, містить в собі особливі механізми впливу.

Іпотерапія впливає на організм людини через два потужні чинники: психогенний і біомеханічний. Співвідношення питомої ваги цих механізмів в кожному окремому випадку залежить від захворювання і завдань, що вирішуються за допомогою іпотерапії: так при лікуванні неврозів, ДЦП, розумової відсталості, дитячого аутизму, основним впливовим чинником є психогенний, а при лікуванні постінфарктних хворих, хворих з порушеннями постави, сколіозами, остеохондрозами хребта, простатиту і т.д. провідним чинником дії виявляється біомеханічний, хоча ні в одному з цих випадків не слід недооцінювати жодного із чинників тому іпотерапія - це метод, який надає одночасний вплив на фізичний та психосоціальний статуси.

Він складається із спілкування з живим організмом - конем, великою, темпераментною і сильною твариною, володіння і управління яким дарує хворому відчуття перемоги, покори йому такої величезної потужної істоти, а також почуття переваги над оточуючими, що стоять внизу, на землі людьми. Крім цього, необхідно враховувати враження, вироблене незвично великим простором навколо хворого (манеж або плац на відкритому повітрі), що дозволяє йому відчути себе вільним, розкріпаченим.

Необхідно підкреслити, що психогенний фактор по різному розкривається в конкретних нозологіях . Наприклад, якщо при неврозах лікувальний ефект несе відчуття перемоги, свободи, розкутості, то при ДЦП провідне значення має страх (боязнь не втриматися на коні та ін) що змушує хворого напружити всі зусилля, сконцентрувати увагу, скорегувати зберегти рівновагу руху і тим самим мимоволі придушити патологічні вогнища збудження центрів моторики.

Другим потужним фактором впливу іпотерапії є вже згаданий вище, біомеханічний фактор, вплив якого обумовлено наступними моментами: 1. Вплив коливань, що виникають і йдуть від спини коня, який рухається в 3-х взаімоперпендікулярних площинах. Ці коливання мають середню амплітуду та нав'язуються хворому, будучи різними при різних аллюрах.

Ці ритмічні коливання викликають почергову напругу і відносне розслаблення м'язів тулуба, що обумовлює утримання тіла хворого на коні під час його руху. 2. Біомеханічний фактор сприяє створенню у хворих нових рефлексів, розвитку рівноваги, координації рухів. Розвиток рівноваги супроводжується в людському організмі розвитком симетрій, а саме симетричного розвитку м'язів тулуба, кінцівок, суглобово-зв'язкового апарату, тобто всього опорно-рухового апарату, а також симетричних внутрішніх органів. У той же час, вироблення балансу вершника на коні, на різних аллюрах, сприяє виникненню та закріпленню нових умовних і безумовних рефлексів. Все це разом взяте сприяє формуванню нового рухового навику.

Крім того, розвиток рівноваги відіграє вирішальну роль при лікуванні деяких форм сколіозу (нефіксованих), початкових формах остеохондрозу (діскоз), при асиметричних кінцівках і асиметрично розвинених, у зв'язку з цим м'язами, що може призвести до багатьох неприємних наслідків у стан здоров'я, а також з асиметричним гіпертонусом окремих груп м'язів при ДЦП та інших подібних порушеннях.

Таким чином, рух різними алюрами, сидячи на коні, пред'являє організму вершника серйозні вимоги до рівня координації руху і поведінки в цілому.

Групові заняття верховою їздою на природі

Хочеться запропонувати, крім спортивних занять, здійснювати групові кінні прогулянки. Для цього пацієнт повинен обов'язково придбати значну незалежність від медпрацівника, який, проте, повинен обов'язково бути присутнім. Крім того, під час групових прогулянок всі відчуття посилюються і розширюються по діапазону, тому що тут додається задоволення від виду навколишнього пейзажу, від контакту з природою, радість групової діяльності.

Хотілося б, щоб іпотерапія стала доступною не тільки для дітей, а й для дорослих людей. Показання для занять ЛВЕ настільки розширені, що нею можуть займатися люди з самою різною як фізичною, так і соціальною патологією.

Протипоказання для занять іпотерапією

Існують протипоказання для занять іпотерапією:

  • гемофілія,
  • епілепсія,
  • алергія на кінську шерсть,
  • ламкість кісток (остеопороз, остеомієліт),
  • захворювання нирок.

Іпотерапія відіграє дуже важливу роль для оздоровлення багатьох людей, особливо тих, чиї можливості обмежені. Іпотерапія допомагає справитися з гіподинамією, відновити порушені функції організму і центральної нервової системи; розвиває фізичну активність і допомагає людям з обмеженими можливостями соціально адаптуватися. Аналогів іпотерапії в світі за силою впливу та ефективності на дітей-інвалідів з ДЦП та іншими порушеннями практично не існує.

Школа верхової їзди, кінний театр «Кремінна»

На Україні існує багато шкіл верхової їзди: в Харкові, Запоріжжі, Одесі, Полтаві, Кремінній та в інших містах. Але не всі спеціалізуються саме на методі лікувальної верхової їзди. Бо для цього потрібні спеціальні породи коней, які навчені інструкторами лікувати людей. Також ефект лікування залежить від багатьох факторів: місця розташування кінної ферми, характеру та здоров’я тварин, утримання та відношення до тварин.

В своїй роботі хочу розказати про школу верхової їзди, кінний театр «Кремінна», яку заснував і очолює Борис Григорович Семиволос, в минулому вчитель фізичної культури в школі. Кажуть, що за любов до коней відповідає особливий ген, і якщо він є, то рано чи пізно тебе накриє хвилею, з-під якої не вибратись, ні продихнути… Саме тому Борис Григорович обрав не «залізних» коней високої марки, а 16 голів живих коней із села Червона Попівка, та яких! Тих, які вчать помічати все навколо: схід і захід сонця, росу на траві, неповторний світ, людей, які так само п’яніють від запаху сіна і радісного іржання в леваді; від дотику м’яких губ і дихаючої спини під сідлом, яка мчить тебе, обганяючи вітер…

І коли керівництво Кремінського стадіону «Олімп» запросило розмістити конюшню на їхній території, у лісі, навіть не вагався, говорить Борис Григорович, бо помічники, місцеві діти-школярі, відразу зібралися і підказали напрямок роботи кінної ферми. І тепер щодня ферму відвідують люди, в яких також прокинувся «ген любові» до коней. Хто напуває і годує коней, хто гонить тварин на пасовисько або купає в озері, хто рубає дрова, розпалює багаття і готує смачну їжу для всіх… Ввечері всі збираються за великий «сімейний» стіл вечеряти, а коней пригощають запашним сіном або свіжою травичкою, іноді дають хлібчик…

Проте, тут не тільки кремінські діти, але й з Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного, навіть зі Станиці Луганської та діти-переселенці з Первомайська, Луганська, які стали заручниками воєнного конфлікту, і яким так необхідне реабілітаційне лікування-іпотерапія…

Вони разом з дорослими проводять екскурсії, Дні відкритих дверей, лікувальні прогулянки верхи по лісу до цілющого озера, катають гостей, навіть презентували себе як кінний театр, на свято були запрошені почесні гості з обласної та районної адміністрації. Нещодавно у місті Кремінна відбувся культурно-просвітницький фестиваль «З країни в Україну», на якому найяскравішою подією стало захоплююче кінне театральне дійство. Присутні мали змогу побачити джигітовку, перегони, майстер-класи.

Цікаву виставу підготували діти, які навчаються верховій їзді та лікуються на кінній базі Кремінна». Господарі конюшні пригощали гостей запашним гарячим чаєм з лікарських трав, який дав заряд енергії, покращив настрій присутнім. Потім відбулася святкова кінна хода містом, з вершниками у національних та театральних костюмах. Для малечі міста було справжньою насолодою проїхатися верхи на коні у супроводі юних «кінних справ майстрів». Більше дізнатись про школу верхової їзди «Кремінна» можна на їхньому сайті в Інтернеті.

Екскурсія, дослідження, інтерв’ю та мої незабутні враження про школу верхової їзди «Кремінна»

Мені також подобаються ці сильні, витривалі, гарні, граціозні тварини. Можливо, маю предків, які доглядали і любили коней, бо дуже захотілось побувати на кінній фермі, поспілкуватись з її мешканцями. І от одного чудового зимового ранку разом з бабусею Валею і дідусем Михайлом ми вирушили в подорож до школи верхової їзди «Кремінна»! Для мене це був справжній сюрприз! Бо вдома всі рідні знали, що я зацікавилась кіньми, шукаю в Інтернеті та періодичних виданнях будь-який матеріал для своєї дослідницької роботи шкільної філії МАН.

Але читати, дивитись світлини, на яких такі маленькі хворі діточки прогулюються на конях, або тендітні дівчата годують і виконують трюки на міцних, як кремінь, конях – це один ракурс, а от самій відчути серцем радість від дотику до гривастих створінь, коли не можеш від них відійти і навіть не розумієш що з тобою відбувається, бо по тілу ідуть теплі, приємні імпульси відчуття насолоди від чистоти, сили і водночас ніжності … бо у леваді, біля кобилиць, були маленькі лошата, які смакували тепле молоко своєї мами, а потім обережно підходили до нас і з цікавістю розглядали мене, бо пригощала їх запашним хлібчиком, за рекомендаціями інструктора, мовляв, щоб і коні тебе любили, бо вони дуже розумні створіння і відчувають з якою душею і намірами прийшли до них люди…

Ввечері своїми враженнями і світлинами, які зробила під час екскурсії, поділилась з мамою, рідними людьми, друзями та керівником моє дослідницької роботи Тетяною Михайлівною, яка і порадила відвідати цю чудову кінну ферму. Сподіваюсь, що влітку здійсниться моя мрія і я обов’язково відвідаю своїх чотириногих друзів і зможу прогулятись верхи разом з інструктором та групою дітей до чудового лісового озера та знову отримати незабутні враження від спілкування з чарівною природою та кіньми…

Перейти к разделу: 3. Роль коня в житті людства

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика