Оголошення

Проєкт з хімії «Варіння мила в домашніх умовах»

| nikolay
Варіння мила в домашніх умовах
Тематика:
Автор роботи:
учні 9 класса
Керівник проєкту:
Лебідь Ю.В.
Навчальний заклад:
Запорізький навчально-виховний комплекс № 60 Запорізької області
Клас:
9

Навчальний дослідницький проєкт з хімії на тему "Варіння мила в домашніх умовах" був створений учнями 9 класу з метою навчитися варити мило в домашніх умовах з компонентів, що не забруднюють зовнішнє середовище, не втрачаючи при цьому основних для мила властивостей. В учнівському проєкті запропоновано перелік обладнання та компонетів, необхідних для миловаріння.

Докладніше про проєкт:

Учнівська дослідницька робота з хімії з варіння мила в домашніх умовах (миловаріння) розповідає учням 9 (8) класу історію появи мила та його еволюцію до сучасності. Проєктна робота дає обґрунтування усіх видів мила, разповідає, чим відрізняється мило, створене у промислових умовах від того, що було виготовлене у домашніх умовах, а також з'ясовує, чи можна створити безпечне для оточуючого середовища мило, яке б відповідало усім поставленним до нього вимогам.

Учні 9 классу у практичній роботі над проєктом про варіння мила в домашніх умовах (миловаріння) виконали дослід зі створення мила з природних компонентів. Для цього вони ознайомилися з технологією виробництва промислового і домашнього мила та з натуральними ароматизаторами, маслами, використовуваними в домашньому миловарінні, виявили позитивні сторони домашнього мила, після чого вже виготовили цей продукт.

Зміст

Вступ
1. Принцип дії мила.
2. Технологія виробництва промислового і домашнього мила.
3. Історія мила.
4. Обладнання для варіння мила.
Висновок
Література
Додаток

Вступ

Чи багато, знайдеться продуктів, настільки використовуваних в побуті, як мило. З раннього дитинства і до глибокої старості ми користуємося ним по кілька разів на день і не уявляємо без нього свого життя. Миловарне виробництво вельми розвинене, і в магазині можна знайти мило на будь-який смак, колір і аромат.

Але, незважаючи на це , багато варять мило в домашніх умовах. Домашнє миловаріння сьогодні - це модне хобі сучасних жінок. По-перше, це - буде приємно проводити час, можливість зняти стрес. Адже робити мило захоплююче і приємно. Красиві кольори, чудові запахи ефірних масел і косметичних ароматів, найрізноманітніші форми, чарівний процес створення мила - все це приносить задоволення.

По-друге, домашнє миловаріння - це самореалізація і можливість здивувати подруг і оточуючих небанальним продуктом своєї творчості. Всього за пару годин можна наварити подарунків всім друзям і знайомим. Також крім естетичного задоволення миловаріння приносить усвідомлення того, що Ви користуєтеся милом ручної роботи, склад якого знаєте, яке створили самі. Ви самі створюєте дизайн і форму свого мила, вибираєте аромати, які подобаються, додаєте в мило корисні речовини. А це важливо.

У більшість сучасних сортів мила (туалетне мило, дитяче) додають синтетичні детергенти: лаурил- і лауретсульфат та інші поверхнево-активні речовини (ПАР). Ці штучно отримані речовини мають відмінні миючі властивості, та можуть діяти навіть в жорсткій і морській воді. Ці речовини можуть бути шкідливі для шкіри, організму в цілому та навколишнього середовища. Дія деяких з них на людський організм до кінця не вивчено. Домашнє миловаріння - просте і мало витратне хобі, яке не вимагає спеціальних навичок. Тому ми і вирішили спробувати свої сили в цьому занятті.

Мета: навчитися варити мило в домашніх умовах з компонентів, що не забруднюють зовнішнє середовище.

Завдання:

 1. вивчити принцип дії мила;
 2. ознайомитися з технологією виробництва промислового і домашнього мила;
 3. ознайомитися з натуральними ароматизаторами, маслами, використовуваними в домашньому миловарінні;
 4. виявити позитивні сторони домашнього мила;
 5. виготовити домашнє мило.

Принцип дії мила

Частинки мила мають властивості, які призводять до утворення емульсій різних забруднюючих речовин і перешкоджають їх повторному осадженню на поверхні. Вони утримують нерозчинні частинки в стані суспензії, завдяки чому ті можуть бути легко видалені водою.

Технологія виробництва промислового і домашнього мила

Що таке мило? Мило - рідкий або твѐрдий продукт, що містить поверхнево-активні речовини, в поєднанні з водою використовується або як косметичний засіб - для очищення і догляду за шкірою (туалетне мило); або як засіб побутової хімії - миючого засобу (мило господарське).

В хімічному відношенні основним компонентом твердого мила є суміш розчинних солей вищих жирних кислот. Зазвичай це натрієві, рідше - калієві і амонієві солі таких кислот, як стеаринова, пальмітинова, лауринова і оленїнова. Один з варіантів хімічного складу твердого мила - C17H35COONa (рідкого - C17H35COOK).

Додатково в складі мила можуть бути і інші речовини, що володіють миючим дією, а також ароматизатори та барвники. Сучасні рідкі мила є водними розчини синтетичних йонних або неіоногенних поверхнево-активних речовин з додаванням консервантів, ароматизаторів, барвників, солей для контролю в'язкості, добавок для зв'язування іонів кальцію і магнію і т. д.

Промислове мило.

Для промислового виробництва мила використовується будь-яка сировина, яку можна купити дешево. Тому сировиною для виробництва промислового мила є яловичий, свинячий або змішані тваринні жири , пальмова олія, каніфоль, синтетичні (штучні) жирні кислоти, ,нафтенові кислоти. Всі ці жири вводяться відповідно до рецептури для отримання певних властивостей, але назвати таке мило «натуральним» нікому і в голову не прийде.

Процес промислового виробництва мила відбувається в дві стадії - хімічну і механічну стадій. На першій стадії (варіння мила) отримують водний розчин солей натрію (рідше калію) жирних кислот або їх замінників (нафтенових, смоляних). На другій стадії виробництва мила проводять механічну обробку - охолодження, сушіння, змішування з різними добавками, обробку і упаковку. Милу надається потрібна форма шляхом пресування. При промисловому виробництві мила в його склад додають різного роду ароматизатори, барвники, консерванти.

Домашнє мило.

Існує 3 способи виготовлення мила в домашніх умовах.

1. Мило на базі готової мильної основи. Cамий простий і легкодоступний метод. Мильну основу можна придбати в спеціальних магазинах для миловаріння. Виготовлення теж досить просте - переплавлення основи, фарбування, декорування.

2. Мило на базі дитячого мила. Зручний і простий спосіб приготування домашнього мила. Виготовлення мила з дитячого, тобто з уже готового мила, є процесом його збагачення і поліпшення. Рекомендують використовувати саме дитяче мило, так як в ньому мінімальний вміст шкідливих для шкіри речовин.

3. Мило «з нуля». Зварити мило «з нуля» - значить пройти всі фази виробництва, як на справжньому миловарному заводі. Виготовлення мила з нуля може відбуватися гарячим і холодним способом. При виробництві домашнього мила застосовуються:очищені тваринні жири; високоякісні рослинні жири (рафіновані або нерафіновані, іноді прямого віджиму - це масла найвищої якості, яке можливо); луг (гідроксид натрію, їдкий натр або каустична сода); ароматичні (ефірні масла); барвники; рідина для приготування лужного розчину (дистильована, мінеральна, джерельна вода, які можна замінити молоком, соками, відварами).

Кількість і співвідношення масел, луги і води вираховують на спеціальному мильному калькуляторі. Іноді - вручну, за таблицями омилення. У ній містяться так звані «числа омилення» для кожного масла. Перевага мила «з нуля» холодним способом - виходить акуратним, рівним і гладким. Недолік - користуватися ним можна тільки через 1-1,5 місяці. Так як саме такий термін потрібен для того, щоб воно повністю дозріло. Приготування мила можна прискорити.

Для цього існує «гарячий» спосіб. Мило, яке увійшло в стадію «сліду» нагрівають на водяній бані або в духовці постійно перемішуючи. Це робиться, щоб прискорити реакцію омилення. Через кілька годин мило повністю готове - процес реакції жирів і лугу (омилення) завершився. Додають ефірні масла, трави та інші добавки, робиться це до того як маса застигне. Мило розкладають за формами, потім так само як і в попередньому способі - дають застигнути, виймають, ріжуть. Мило, виготовлене «гарячим способом» виглядає не настільки гладким, через те що викладається в форму вже досить густим.

Також воно темніше мила приготованого «холодним способом». Зате готове відразу. Вважається, що і корисні властивості складників зберігаються в такому милі краще.

Історія мила

Понад 6 тисяч років людство користується милом. Стародавні греки часів Гомера обтирало тіло дрібним піском, привезеним з берегів Нілу, а створодавні єгиптяни вмивалися розчиненим у воді бджолиним воском.

Дикі галльські племена робили з золи букового дерева і сала спеціальну мазь, а скіфи розтирали в порошок деревину кипарису і кедра, додаючи до нього воду і ладан.

Для прання речей використовували таку незвичайні засоби, як бичачу жовч, мізкові кістки, свіжий послід, найчастіше, розкладену сечу тварин, яка пінилась у воді через вміст аміаку. Для миття використовувалися і рослинні компоненти ( рослину мильнянки, кору дерев, деревну золу), які в поєднанні з тваринним жиром і поклали початок процесу миловаріння.

У Європі і Середньовіччі мило було цінним товаром, який був доступний тільки дворянству і духовенству. В ті часи інквізиція жорстоко карала за зайву вагу до тіла, а не до душі. У Західну Європу мило у вигляді мильних кульок було завезено в ХІІ ст.. з Дамаска лицарями-хрестоносцями. Це і було початком епохи миловаріння в Європі. Щоб уникнути розкриття секретів миловаріння, була створена навіть особлива гільдія миловарні. Членам гільдії, щоб уникнути розкриття секретів, навіть заборонялося навіть спати під одним дахом з представниками інших ремесел.

Ближче до ХVІІ ст.. у Європі з’явилася справжня мода на чистоту і в Англії вже перебувало кілька невелих миловарень В 1662 році в Англії був виданий перший патент на виробництво мила. Завдяки доступу до такої сировини для миловаріння , як оливкова олія, сода, ароматизовані масла, Марсель стає одним з основних центрів миловаріння.

З кінця ХІV ст. Стали розвиватися венеціанські миловари, грецькі, іспанські. В Італії почали випускати перше промислове тверде мил з’єднуючи жири з кальцинованою содою. Заміна золи содою значно знизило собівартість мила.

Сьогодні виготовлення мила стало справжнім мистецтвом. Якщо кілька століть тому за видачу таємниці миловаріння можна було залишитися без голови, то зараз створити неймовірні мильні шедеври різних форм, розмірів і ароматів може кожен: шматок мила ( можна дитячого) потерти на тірці, додати воду чи відвари трав, розтопити на водяній бані або в мікрохвильовій печі, коли суміш стане однорідною, додати ефірні масла або обраний аромат, кольорові добавки і вилити у форму.

Простий рецепт варіння мила:

 • Натерти просте мило на дрібній терці і додати до мильної стружки розігріту масляну основу.
 • Підігріти суміш на водяній бані, поки суміш не придбає однорідну консистенцію. Додати до неї вітаміни Е, 2-3 краплі ефірного масла.
 • Як тільки суміш стане однорідною, прибрати ємкість в якій варили з вогню і додати гліцерин, сухі трави.
 • Розлити мило по формочках.
 • Залишити остигнути у формочці, в холодильник ставити не потрібно. Дати підсохнути.

Ми розглянули способи і рецепт приготування твердого мила своїми руками. Виникає питання: а можна приготувати самостійно рідке мило в домашніх умовах? З чого воно повинно полягати?

Рідке мило в домашніх умовах робиться так.

Спочатку слід приготувати однорідну масу з масла –основи ( оливкова або кокосова), води, олії ши.

Вливши в підходящу каструлю цю масу, необхідно помішувати її і поступово дадавати луг. Потім розчинити до прозорого стану калій. Знову все добре перемішати. Ви помітите, як швидко суміш набуває прозорість. Коли пройдуть 3 години, ви отримаєте цілком пристойне і якісне мило.

Господарське мило

Варка господарського мила своїми руками- цілком реальне і вигідне заняття. Існує непогана можливість зварити його практично з нуля, причому якісно.

Щоб приготувати його, мило не знадобиться. Господарське мило створюється на основі великого списку масел(всі масла заздалегідь повинні бути змішані і розтоплені), лугів, гліцерину , за бажанням води, дрібної солі, лимонної кислоти, соди, пережира.

Процес варіння такий же, як і звичайного мила.

Властивості господарського мила

Якщо змастити господарським милом дрібні подряпини, порізи і ранки, то можна значно знизити ризик інфекції і прискорити загоювання. Щоб уникнути появи синця чи «шишки» можна намазати забите місце господарським милом

Господарське мило- чудовий противірусний засіб. Під час нежитю чи початку грипу треба змочити ватний тампон в розчині господарського мила і обробити ним носові пазухи. Це корисно і як профілактичний засіб. Господарське мило є дезінфікуючим засобом для предметів особистої гігієни ( гребнів, мийок, зубних щіток). ( Додаток 1)

Обладнання для варіння мила

Для виготовлення мила в домашніх умовах необхідне наступне обладнання: рукавички і фартух - для захисту рук і одягу, 2 каструлі - для водяної бані,терка з нержавіючої сталі - для подрібнення основи, ложка - для перемішування інгредієнтів, піпетка - для додавання ароматичних масел, форми - для додання домашньому милу оригінальної форми можна використовувати спеціальні формочки з гуми або силікону, а так само можуть підійти формочки з дитячих наборів для піску, форми для випічки печива, підкладки з коробок, стаканчики з-під йогурту і т.д.

Висновок

Миловаріння - дуже цікаве і захоплююче заняття, це творчість. Домашнє мило -це екологічно чистий продукт,тому що містить натуральні компоненти та не містить фосфатів. Воно надає косметичний ефект та містить менше лугу ніж звичайне туалетне мило.

Мило ручної роботи має привабливий зовнішній вигляд та може послужити оригінальним подарунком. Мило ручної роботи, коштує значно дешевше такого ж дизайнерського мила, яке продається в косметичних магазинах.

Працюючи над навчальним дослідницьким проєктом з хімії про варіння мила в домашніх умовах (миловаріння), ми провели анкетування серед однокласників на тему: «Якому милу Ви б віддали перевагу: промислового або домашньому?» Опитали 30 осіб. Всі без винятку віддали б перевагу домашньому милу.

Надалі можливо продовжити працювати в рамках нашої дослідницької роботи (проєкта) з миловаріння, зайнятися виготовленням складніших сортів мила для себе і своїх друзів, а також можна створити бізнес-план та зайнятися підприємницькою діяльністю.

Створене нами мило не містить фосфатів, а значить воно не шкідливе для навколишнього середовища.

Використана література

Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, №42 2009. А.Титаренко «Про натуральне мило» Київ, 2010. Сімейна енциклопедія «Золоті рецепти народної медицини» Харків, 2005. Фотоматеріали, малюнки – інтернет ресурси.

Додаток

Навіщо руки треба мити Дорослим і маленьким дітям? Як тільки руки не помив, Живіт одразу заболів

Правильне миття рук займає 20-30 секунд:

Правильне миття рук займає 20-30 секунд

 • намочіть руки і намильте милом, ретельно помийте тильну сторону рук і долоні;
 • потріть між пальцями, близько нігтів і під ними (саме тут сконцентрована величезна кількість бактерій)
 • ополосніть руки водою і висушіть за допомогою рушника,або сушарки.

При цьому мити руки занадто часто теж не варто - через це може страждати шкіра рук.

Якщо утворився нарив треба взяти в рівних частинах господарського мила, цибулі та цукру ( цибулю та мило натерти на великій терці). Робити це краще на ніч, зафіксувати компрес пов’язкою. До ранку мило продезинфікує рану.

При грибку на ногах слід промити вражені місця милом, добре обробивши їх щіткою. Дати висохнути та обробити шкіру йодом.

З допомогою господарського мила (коричневого кольору , не білого!) можна зупинити «ячмінь». Так називає народ інфекційне запалення очної рогівки. Робити це потрібно тоді, коли око тільки починає турбувати. Для цього потрібно намилити вказівний палець та акуратно від скроні до носа промити око,після чого рясно промити око водою.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика