Оголошення

Творчий проект "Хлібниця"

| nikolay
Творчий проект "Хлібниця"
Тематика:
Автор роботи:
Сідловський Борис
Керівник проєкту:
Миколаєнко Андрій Євгенович
Навчальний заклад:
Яготинський НВК №2
Клас:
11

Автор творчого проекту з технології (трудового навчання) на тему "Хлібниця" вивчає історію виникнення хлібниці, обґрунтовує термін "хлібниця" та розглядає вироби-аналоги, аналізує спосіб їх виготовлення, розробляє ескіз свого майбутнього виробу. Усі етапи роботи над дерев'яною хлібнецею перелічені у технологічній картці роботи над виробом.

Докладніше про роботу:

У процесі творчого проекту з технології про виготовлення хлібниці учень розглядає усі можливі варіанти виготовлення хлібниці, та зупиняється на варіанті з дерев'яного матеріала. Перед початком роботи автор здійснює розробку власної конструкції хлібниці, а вже потім згідно підготовленного ескізу та розмірів виробляє та збирає деталі майбутнього виробу.

У ході творчого проекту з трудового навчання на тему "Хлібниця" було продемонстровано, як можна виготовити з підручних засобів хлібницю. Усі етапи роботи над виробом зафіксовано у технологічній карті виготовлення хлібниці, де можно ознайомитися з кресленнями, розрахунками та фотографіями процесу роботи і готового продукту. Після виконання роботи учень зробив економічні розрахунки, які підтвердили, що самостійно виготовити хлібницю вигідніше ніж купити її.

Зміст

Вступ
1. Відомості про хлібницю.
2. Обґрунтування виробу та аналіз існуючих аналогів.
3. Розробка власної конструкції хлібниці.
4. Технологічна карта виготовлення виробу.
5. Економічні розрахунки.
Висновок

Вступ

Раніше великим попитом користувалися так звані дерев'яні Коробейко. У народі говорили, що якщо вона вміло зроблена, то в ній хліб по сім днів зберігає свої властивості, залишається запашним і м'яким. Дерево має легку, пористу структуру. Завдяки цьому, вологість усередині Коробейко прекрасно регулюється.

Наші пращури красиво оформляли її, прикрашали різьбленням, розписували яскравими, ошатними візерунками. Сьогодні ми називаємо таку Коробейко - хлібниця дерев'яна. На сьогоднішній день існують майстри, які самостійно виготовляють з дерева короби для зберігання хліба. Звичайно, тепер искусники розробили більш зручні конструкції, ніж існували в старовину. Сучасна хлібник дерев'яна має більш компактну форму, так як розрахована на звичайну сім'ю.

Адже якщо раніше в сім'ї налічувалося по 10-15 чоловік, то сьогодні це в основному 3-4 людини. Є, звичайно, у цього виробу і істотний мінус - його досить складно мити. Дерево дуже легко вбирає вологу і довго сохне. Тому поставтеся до цього питання уважно. При чищенні дерев'яної хлібниці не використовуйте занадто мокрі губки і ганчірки і залишайте просохнути в теплому місці з відкритою кришкою. Інакше ви ризикуєте замість прекрасного короба для зберігання хліба отримати просто набряклий шматок деревини.

Виготовити її самостійно в домашніх умовах зможе кожен, хто хоч трохи вміє використовувати столярний інструмент. Нижче ми опишемо кілька способів того, як це можна зробити. Загальна схема залишається незмінною, змінюються лише деталі. Однак перш ніж вибрати один з них, потрібно подумати - яка кількість хліба ви плануєте зберігати.

Хлібниця дерев'яна, своїми руками виготовлена, принесе вам багато користі і радості, якщо ви запам'ятаєте головне правило - хліб буде набагато довше залишатися м'яким, якщо всередині неї буде повільно змінюватися відсоток відносної вологості. Це залежить від наповнення дерев'яного короба: чим більше в ній продукту, тим повільніше зміна вологості. Але і забивати її повністю теж не варто. І продукт помнеться, і кришку не закриєш.

Мета: зробити хлібницю у столярній майстерні школи.

Завдання:

 1. Дізнатися історію винаходження хлібниці.
 2. Проаналізувати можливі варіанти виробу.
 3. Обрати матеріли та інструменти, необхідні для виготовлення хлібниці.
 4. Розробити технологічну картку роботи над виробом.
 5. Провести економічне оцінювання отриманого виробу.

Відомості про хлібницю

Хлібниця, це шафка, основне призначення якої правильно зберігати хліб. Він придуманий вже давно, не варто руйнувати традиції, що здавна склалися. Саме у хлібнику, хліб зберігається якнайкраще.

І цього ніяк не добитися заморожуванням буханців в морозильній камері або упаковкою хліба в целофан. Тільки хлібник збереже смак, м’якість, аромат, тільки на основі усіх викладених рад в цьому матеріалі, у вас обов’язково вийде купити правильну шафу для хліба.

Обгрунтування виробу та аналіз існуючих аналогів

«Хліб усьому голова, це знає дитина, та кожен дорослий. Усі люблять, щоб свіжий хлібець був м’який і ароматний. Але добитися доброго смаку впродовж дня не усім вдається. Тільки власники якісних хлібниць можуть похвалитися постійною свіжістю своїх хлібобулочних виробів. Інші, випробувавши всякі хитрощі, у вигляді заморожування, так і не отримують потрібний результат. А проблема буденна, просто треба змінити хлібницю.

Щоб хліб як можна довше зберігав смак, свіжість, його треба правильно зберігати. Для цього потрібно мати в кухні правильну хлібницю.

Вартість хлібниці в спец. магазинах, в залежності від складності та матеріалів виготовлення, коливає від 90 грн. до 320 грн. Тому виготовивши хлібницю самостійно ми заощадимо власні кошти та зможемо значно поліпшити нашу роботу по пошуку хлібниці котра відповідатиме всім нашим вимогам.

Вивчаючи літературу та мережу Інтернет, я знайшов безліч варіантів хлібниці. Деякі з них я відібрав. Це ті, які, на мою думку, можна нам використовувати: конструкція № 1, конструкція № 2, конструкція № 3.

хлібниця 1

Конструкція № 1

хлібниця 2

Конструкція № 2

хлібниця 3

Конструкція № 3

Для більш кращого розгляду якостей даних конструкцій складемо таблицю № 1.

Таблиця №1

Критерій Конструкція №1 Конструкція №2 Конструкція №3
1.Надійність + + +
2.Зручність у експлуатації + + +
3.Простота виготовлення - - +
4.Простота з'єднань - - +
5.Зручність транспортування + - +
6. Відповідність вимогам пропорційності

форм і ліній (вимогам дизайну)

+ + +
7. Естетичний і оригінальний вигляд + - +

Розробка власної хлібниці

Після аналізу таблиці 1, я вибрав третій варіант дерев’яної хлібниці, тому:

 • Якщо хлібник зроблений з пластика, вже варто захвилюватися. Цей матеріал хоч і унікальний, легкий у відході, недорогий, але має важливий негатив – це хімія.
 • Нержавіюча сталь дуже популярний матеріал для кухонного інвентарю. Усе завдяки позитивам, які несе нержавіюча сталь. По-перше, вона не іржавіє і дуже стійка до кислот. По-друге, метал цей надійний, легко витримає навіть падіння із столу. По-третє, металевий хлібник не вбирає запахи та легко чиститься. Також, хлібник з нержавіючої сталі легко впишеться в дизайн кухні, адже мінімум вона гармоніюватиме з миттям. А купивши фірмову модель, ми отримаємо ще і сучасний дизайн на заздрість сусідам. Притому метал завжди має хороші теплові властивості, борошняні вироби в металевому хлібнику та зберігатимуться довше. Недолік, це швидке забруднення, дорога, та важка у виготовленні.
 • Дерево найбільш чистий екологічний матеріал. Такі хлібниці з давніх часів мають попит. Для зручності я вирішив дещо її удосконалити. Перейдемо до безпосереднього опису конструкції хлібниці з урахуванням можливостей, а також міркувань економії при виборі матеріалу.

Остаточно все обміркувавши та порадившись з викладачем, щодо наявності необхідних інструментів і матеріалів, я одночасно складав таблицю №2, сформував у ній свою майбутню конструкцію.

У 3-ю колонку таблиці № 2 буду вносити свої рішення після обґрунтування технічних вимог під час конструювання виробу, одночасно відмічаючи виконані умови знаком «+». Краще за все почати з вимог, які можливо виконати.

Таблиця № 2

Вимоги до майбутньої конструкції Помітка про досягнення цілі Шляхи досягнення цілі
1. Має бути міцна та надійна + Використання якісного дерева ти елементів з’єднання
2. Має бути рівна + Використання сухої деревини котра не буде деформуватися
3. Зручність у використанні + Використання у виробі зручного та компактного механізму складання
4. Має виконувати всі поставлені функції + Виготовлення виробу дотримуючись технологічної картки
5. Естетичний вигляд + Ретельна обробка всіх ошурок та гострих кутків
6. Легкість + Використання сухої деревини, легких елементів з’єднання та після виготовлення виробу покриття його волого не пропускним лаком
7. Невелика собівартість + Виріб буде виконано з матеріалу достатньо поширеного в нашій місцевості, а тому досить недорогого
8. Має бути простим у виготовленні + Простота виконання суперечить поставленим до вибору вимогам

Перелік конструкційних елементів

Таблиця №3

№ п/п Найменування Кількість Матеріал Розміри, мм
1. Бокові стінки 2 Деревина,

сосна

210×110×10
2. Дно 6 Деревина,

сосна,

рейка

210×30×5
3. Задня стінка 4 Деревина,

сосна,

рейка

210×30×5
4. Двері 9 Деревина,

сосна,

рейка

210×30×5
5. Цвяхи 28 Сталь 2×20

За результатами, одержаними під час проектування, розробляємо технологію виготовлення спроектованого нами хлібниці. Операції обробки деревини я вивчав під час «Практикуму в навчальних майстернях». Їхнє виконання не повинне викликати ніяких труднощів. Остаточну обробку та оздоблення виробу доцільніше виконати за допомогою шліфування, фарбування та лакування.

Технологічна карта виготовлення хлібниці

Послідовність виконання робіт Ескіз обробки Інструменти
1 Підбір матеріалу за габаритними розмірами хлібниця 4 Лінійка
2 Випилювання двох заготовок хлібниця 5 Столярна ножівка
3 Випилювання криволінійних поверхонь хлібниця 6 Електролобзик
4 Нарізання матеріалу для рейки хлібниця 7 Циркульна пила
5 Надання об’ємного візерунку рейки Електрофрезер
6 Свердління отворів у рейки хлібниця 8 Свердлильний верстат
7 Шліфування частин виробу Шліфувальний папір
8 Підбір матеріалу для ручки і їх розмічання хлібниця 9 Олівець
9 Підготовка торців заготовки для встановлення в центр верстата хлібниця 10 Кернер, столярна ножівка
10 Стругання ребер для надання заготовці 8-ної форми хлібниця 10 Рубанок
11 Встановлення заготовки в центри верстата хлібниця 11 Ключі гайкові, молоток
12 Чорнове обдирання до діаметра 27мм хлібниця 12 Рейєр, штангенциркуль ШЦ-1
13 Обточування циліндра діаметром 25мм(з припуском на шліфування) Мейсель, штангенциркуль ШЦ-1
14 Обрізання частини циліндра довжиною 18мм хлібниця 13 Ножівка
11 З’єднання рейки із боковими стінками цвяхами хлібниця 14 Молоток,

цвяхи

12 Прибивання ручки кришки хлібниці хлібниця 15 Цвяхи,

молоток

13 Пропускання капронової нитки через отвори і зав’язування рейки кришки хлібниця 16 Нитка капронова
14 Покриття шаром морилки деяких фрагментів хлібниця 17 Кісточка,

морилка

Шліфувальний папір
15 Шліфування Наждачний папір
16 Оздоблення хлібниці хлібниця 18 Водний розчин,
з клею ПВА,
лак ПФ 114,
нітролак

Економічні розрахунки виготовлення хлібниці

Виріб складається 21 деталі. Вона виготовлена з соснової рейки 210×30×5 погонний метр котрої коштує 3.5 грн., та соснової дошки 210×110×10 погонний метр котрої коштує 10 грн.

Соснова рейка = 210×30×5×19 = 13.96 грн.

Бокові стінки = 210×110×10×2 = 4.20 грн.

Цвяхи 2×20 = 1.20 грн.

Лак 1кг = 20.0 грн.

Морилка 1кг = 10.0 грн.

Клей ПВА 1кг = 10.0 грн.

Капронова нитка 50 м = 5 грн.

Сзаг = 13.96 + 4.20 + 1.20 + 20.0 + 10.0 +10.0 +5 = 64.36 грн.

Зробивши нескладний арифметичний розрахунок можна переконатися, що самостійне виготовлення хлібниці заощадить для сімейного бюджету:

Секон = Смаг – Сзаг = 90 – 64.36 = 25.64грн.

Оцінка якості сконструйованого та відомих виробів розраховується за формулою: Кn = Кід – К відх max, де

Кn - коефіцієнт якості n-ого виробу;

Кід - ідеальний коефіцієнт якості виробу (теоретичний) =1;

К відх max = 1/b, де b - кількість поставлених позитивних вимог.

К1=1-1/4 = 0.75:

К2=1-1/2 =0.5;

К3=1-1/5 =0.8;

КСК =1-1/7 = 0.86;

Коефіцієнт максимально можливий Кmaх розраховується:

К max = Кід - 1/с, де с - кількість вимог;

К max = 1-1/8 = 0,875

Результати фіксуються у таблиці №5 і порівнюються.

Вироби Коефіцієнт якості
1-й 0.75
2-й 0.5
3-й 0.8
Сконструйований 0.86
Максимально можливої якості на основі поставлених вимог 0.875

Відносний аналіз якості, хлібниці, що розроблена має перевагу перед трьома раніше розробленими хлібницями та відповідає сучасним вимогам.

Висновок

Після того, як виріб був остаточно завершений проведено випробування, я залишився задоволений своєю роботою, так як проектований і виготовлений мною виріб виконував усі заплановані функції :

Переваги виготовлення даного виробу:

 • + наявність недорогих матеріалів;
 • + можливість використання відходів виробництва;
 • + оригінальність, доступність;
 • + легкість, зручність і доступність у використанні;

Проаналізувавши отримані результати, я зробив висновок, що дана конструкція за своїми позитивними характеристиками має комерційну привабливість її виготовлення. Тепер даний виріб може прикрасити інтер’єр кухні. Екологічна характеристика дозволить надійно зберігати в хлібниці хліб.

Тільки власники якісних хлібниць можуть похвалитися постійною свіжістю своїх хлібобулочних виробів. Інші, випробувавши всякі хитрощі, у вигляді заморожування, так і не отримують потрібний результат. А проблема буденна, просто треба змінити хлібницю.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика