Оголошення

Творчий  проєкт "Ручка для письма"

| nikolay
Творчий  проект "Ручка для письма"
Автор роботи:
Тарасов Андрій
Керівник проєкту:
Тарасов Олександр Вікторович
Навчальний заклад:
Мелітопольський навчально-виховний комплекс № 16
Клас:
8

Автор творчого проєкту з трудового навчання на тему "Ручка для письма" вивчає варіанти виготовлення дерев'яних ручок для письма, які би можна було зробити власноруч у шкільній майстерні із доступних матеріалів та які відрізнялися би від тих ручок, які пропонують нам магазини канцтоварів.

Докладніше про роботу:

У процесі творчого проєкту з трудового навчання (технології) "Ручка для письма" учень провів аналіз майбутнього виробу і, враховучи необхідні функції, розробив ескіз ручки для письма, конструкція якої дозволить зручно тримати її у руках та писати нею у зошиті. У роботі докладно наведені розрахунки фінансових витрат на виготовлення виробу.

У ході творчого проєкту з трудового навчання з виготовлення дерев'янної ручки для письма автор спроектував майбутній виріб, зробив розробку та побудову креслення виробу. Усі этапи роботи на виробом відображено у технологічній карті виготовлення ручки для письма. У роботі можна знайти перелік необхідних для створення ручки матеріалів та інструментів, а також ознайомитися з інструкцією з охорони праці під час ручної обробки деревини. Отриманий виріб також можна використовувати у якості указки.

Зміст

Вступ
1. Із історії ручки для письма.
2. Вироби – аналоги та їх аналіз.
3. Конструкція ручки для письма.
4. Розробка технологічної послідовності виготовлення ручки для письма.
5. Креслення ручки.
6. Клаузура.
7. Добір інструменту, матеріалів та обладнання.
8. Екологічна експертиза.
9. Економічне обґрунтування проекту.
10. Інструкція з охорони праці під час ручної обробки деревини.
11. Портфоліо.
Висновок
Література

Вступ

Для участі у третьому турі Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання 9-го класу було запропоновано тему «Ручка для письма».

Мені ця тема прийшлась до смаку тому, що:

 • Переді мною розкривається дуже широке поле для творчості.
 • Виконуючи цю роботу, я зможу вдосконалювати свої навики в роботі і оволодіти незнайомими мені прийомами виготовлення виробів.
 • Перевірити свої здібності при вирішенні технологічних питань, виконуючи проектування.
 • Мій вчитель технічної праці Тарасов О.В. працює над темою «Проведення уроків технічної праці з використанням ігрових елементів».

Довелося подумати: як виготовити ручку для письма, який вигляд вона матиме, з чого і за допомогою яких інструментів та верстатів її виготувати?

Все обміркувавши, я дійшов висновку, що мені потрібно змайструвати її, яка б відповідала таким вимогам:

 • Виконати її треба з м’яких порід деревини.
 • Мати привабливий естетичний вигляд.
 • Вона повинна бути оздоблена з використанням елементів українських народних промислів.
 • Мати прості з’єднання.
 • Бути технологічною при виготовленні в умовах шкільної майстерні.
 • Мати оригінальний вигляд.
 • Бути зручною у використанні.
 • Для виконання проекту я склав план роботи.

План виконання роботи

 • Обгрунтування теми проекту.
 • Відвідування бібліотеки з метою ознайомлення з подібними виробами.
 • Робота з інформаційними джерелами, включаючи Інтернет-ресурси.
 • Аналіз аналогічних виробів.
 • Розробка власної конструкції.
 • Консультація з керівництвом школи на предмет виділення коштів для придбання матеріалу та інструментів.
 • Добір матеріалу та інструментів.
 • Розробка технології виготовлення та оздоблення ручки.
 • Оформлення пояснювальної записки.
 • Виготовлення ручки для письма.
 • Захист проекту.

Із історії ручки для письма

Кілька тисяч років тому людина почала писати дерев'яними, кістяними або бронзовими тригранними загостреними паличками на сирих глиняних дощечках. Стародавні єгиптяни використовували для письма на папірусі тонкі кисті з тростини або очеретяні ручки. Стародавні римляни писали на воскових книжечках — кодексах. Кодекси виготовлялися з дощечок із заповненою воском виїмкою.

Писали на них, а вірніше, дряпали за допомогою палички — стілуса. Поширення пергаменту призвело до появи нового пишучого інструмента — заточеного певним чином пташиного пера. У 1884 році з'явилася перша автоматична ручка яку треба заправляти чорнилом. У 1888 році у США вперше була запропонована ідея кулькової авторучки капілярної системи. У 1997 році була розроблено ручку з прогумованими поверхнями, яку немає необхідності сильно притискати при письмі.

Вироби – аналоги та їх аналіз

Переглянувши книги, журнали та інформацію в Інтернеті, я знайшов шість різновидностей ручок та їх оздоблень.

ручка 1ручка 2ручка 3ручка 4ручка 5ручка 6
Таблиця №1. Характеристика відомих конструкцій


з/п
Вимоги В1 В2 В3 В4 В5 В6
1 Бути технологічним в умовах шкільної
майстерні.
+ - - - + -
2 Мати надійну стійкість на плоскій поверхні. + + + + + +
3 Зберігати початкові якості. + + - + + +
4 Бути зручним у використанні. + + + - - +
5 Мати прості з’єднання. - + + - + +
6 Відповідати вимогам дизайну. - + + + - -
7 Мати оригінальний вигляд. - + + + + -
8 Оздоблення з використанням елементів
народних промислів.
- - - - + -
Всього «+»: 4 6 5 4 6 4

Конструкція ручки для письма

Розглянувши варіанти ручок для письма (мал. 1-6), остаточно обміркувавши питання й порадившись з учителем, я вирішив удосканалити п’ятий варіант. Для цього, разом з учителем, на виділені адміністрацією школи кошти, були закуплені необхідні матеріали. Незважаючи на те, що мені незнайома технологія виготовлення заглиблень в суцільному масиві деревини, я розробив свою технологію виготовлення, маючи на увазі пристрої, верстати і інструменти, які є в шкільній майстерні.

Варіант п’ятий мені здається не дуже орігінальним за формою, тому його я буду удосконалювати, взявши за зразок форму ручки третього варіанту. Заглиблена виїмка варіанта п’ять має напівкруглу форму, тому перенесення візерунку на такій ручці буде проблематичним, тому прообразом заглиблення в ній буде варіант два, більш оригінальним. Для полегшення формування своєї конструкції складено таблицю №2.

У першій колонці таблиці обгрунтовані технічні вимоги до конструкції ручки, у другій – відмічено значком «+» виконання умови, значком «-» - невиконання умови, до третьої – внесені власні шляхи досягнення вимог. Вигляд спроектованої ручки додається на кресленнях.

Формування оптимального варіанту конструкції ручки

Таблиця №2


з/п
Вимоги до конструкції. Досяг.
мети.
Шляхи досягнення мети.
1 Бути технологічною в умовах шкільної майстерні. + Досягається за рахунок наявності пристроїв та інструменту в майстарні.
2 Мати надійну стійкість на плоскій поверхні. + Буде досягнуте за рахунок конструктивних особливостей основи.
3 Зберігати початкові якості. + Конструктивні особливості і форму буде прийнято на основі варіанту №5.
4 Бути зручним у використанні. + Конструктивні особливості буде прийнято на основі варіантів № №2, 3, 4.

ручка 7ручка 8

Креслення ручки

ручка 9

Клаузура

ручка 10

Контури ручки розроблялись мною не стільки з точки зору креслень, скільки з точки зору художнього конструювання. Тому виконуючи чорновий малюнок ручки для письма, я використовував аркуш паперу в натуральну величину ручки. Після виконання чорнового малюнку обрису ручки, використовуючи копірувальну бумагу переніс контури виробу на заготівку.

Добір матеріалу, інструмента та обладнання

Викликає захоплення можливість перевірити себе, виконуючи виріб, який би мав художню, повсякденну та практичну користь. Я в своїй роботі ставлю за мету оздобити виріб за допомогою візерунку, наслідуючи традиції українських народних промислів. Тому основним матеріалом для виробу буде деревина м’яких порід. Звичайно, краще за все було б використати липу або осину.

Але в нашому регіоні придбати деревину цих порід доволі проблематично, тому я використав ольху. Деревина ольхи ціниться як дуже добрий матеріал для виробів і не випадково, як йдеться в скандинавських оповіданнях, із м’якої і хрупкої ольхи боги вирізали жінку, а із щільного та міцного ясеня – чоловіка. Деревина ольхи дуже легка, м’яка, при висиханні незначно зменшується в обсязі і не дає тріщин.

Ольха легко оброблюється ріжучим інструментом. Прорізки виходять чистими, чіткими, з гладкою, злегка бархатистою поверхнею. Ще в Київській Русі з ольхи різали, точили та довбали різну кухонну утварь: ручки, чашки, миски, ложки і ковши. Ольха дуже добре прокрашується, протравлюється, полірується. Деревина ольхи несприятлива до дії вологи, що дуже важливо для ручки, де можливий контакт з вологою.

При виконанні оздоблювальних робіт буде використувана морилка та лак. Операції стругання, розмічання, пиляння, шліфування, циклювання вивчались на уроках праці, тому їх виконання не викликатиме в мене труднощів. Але перед виконанням різання треба буде виконати тренувальні вправи додатково.

Для виготовлення ручки будуть використані такі інструменти:

 • розмічальний та вимірювальний інструмент – олівець,
 • циркуль,
 • кутник,
 • рейсмус,
 • лінійка;
 • ріжучий – рубанок,
 • столярна ножівка,
 • фуганок,
 • викружна пилка,
 • стамеска,
 • стамеска-косяк,
 • ручна цикля.

Остаточну обробку ручки виконуватиму за допомогою шліфувального паперу, зашліфувавши поверхню ручки, щоб надати їй гладенького вигляду та скругливши гострі кромки, пофарбую морилкою під колір оріха та покрию лаком.

Екологічна експертиза дерев'яної ручки для письма

Даний виріб виготовляється із екологічно чистого матеріалу – деревини породи ольха, тому загрозу забруднення довколишнього середовища не несе, як при виготовленні так і при використанні. Виготовлення ручки буде відбуватись з використанням ручної праці. Під час обробки відходи будуть у вигляді стружки, тому запилення повітря майстерні буде відсутнім.

А ось лакування та фарбування виробу може принести шкоду, тому ці процедури треба виконати з використанням витяжної шафи або в добре провітреному приміщенні. Основні параметри екологічної експертизи зведені в таблицю №2, де «+» означає додержання екологічних вимог при виготовленні ручки та її експлуатації – «-» несприятлива екологічна обставина.

Таблиця №2


з/п
Екологічні вимоги. Додерж.
вимог.
Шляхи мінімізації
шкідливих факторів.
1 Матеріал. + Використовується деревина.
2 Обробка. + Ручна та механічна.
3 Лакування та фарбування. - Використовувати при роботі
витяжну шафу.
4 Експлуатація. +

Розрахунок собівартості виготовлення ручки

Собівартість – важливий якісний показник діяльності підприємства. Він характеризує всі його поточні грошові витрати на виробництво та реалізацію продукції. Собівартість включає в собі наступні показники.

Таблиця №3. Вартість матеріалів

№ з/п Матеріали Норма розходу матеріалів Ціна одиниці матеріалу Вартість матеріалу (грн.)
1 Деревина 0,000018 1500грн./ 0,02
2 Морилка 0,01л. 36грн./л. 0,16
3 Лак 0,15л. 80грн./л. 3
4 Коефіцієнт транспортних витрат на придбання матеріалу 1,08

Всього 3,44грн.

Заробітна плата

Заробітна плата в структурі собівартості продукції промисловості дорівнює 25-50% від вартості сировини і матеріалів. Нижчий її поріг характерен для високотехнологічних, автоматизованих виробництв, а верхній - для тих де велика доля ручної праці. Для умов шкільних майстерень цей показник буде дорівнювати 50%. Тоді долю заробітної плати в собівартості продукції, можна вирахувати за формулою:

Але заробітна плата учня це його відмітки та набуті навики роботи, тому вона немає грошового еквіваленту і приймається

Інші витрати

Інші статті витрат (амортизація, плата за енергію і паливо, витрати на технологічний брак та інші) важко піддаються точному кількістному виміру в перерахунку на одиницю виробу. Тому навіть на виробництві їх визначають укрупнено в відсотках (20-25%) від суми вартості матеріалів і заробітної плати. Для шкільних майстерень ураховуючи можливість завишенних втрат на технологічний брак та ізнос інструментів приймаю верхні значення. Тоді кінцева формула для розрахунку виробничої собівартості буде мати слідуючий вигляд:

Виробнича собівартість

Але заробітна плата, як було обосновано вище, дорівнює нулю. Тоді виробнича собівартість:

За приведеною формулою вираховую виробничу собівартість

Св = 1,25*3,44 грн = 4,30 грн

Повна собівартість виробу

Прибуток внаслідок реалізації виробу складає 10-25% від собівартості. Шкільне виробництво дуже маленьке щоби диктувати свої ціни, тому прибуток в цьому разі приймається по нижчій границі.

Пр=Св*10%=4,3 грн*10%=0,43 грн

Договірна ціна реалізації виробу дорівнює сумі всіх витрат:

Дц=4,3 грн + 0,43 грн = 4,63 грн

Така могла бути договірна ціна реалізацію виробу, але мій виріб не розрахований на реалізацію, а для вжитку на уроках праці, тому в цьому випадку собівартість ручки буде дорівнювати виробничій собівартості:

Пс = Св = 4,63

Економія коштів

Для того, щоб визначити економію коштів при самостійному виготовленні ручки треба знати магазинну ціну виробу, але нажаль в магазинах нашого міста є лише ручки виготовленні з пластмаси та пластика. На базарі я знайшов у продажі аналогічну але не оздоблену ручку за ціною 15грн., тому самостійне виготовлення ручки дає змогу заощадити:

Інструкція з охорони праці під час ручної обробки деревини

1. Загальні положення.

1.1. Робоче місце повинно бути організоване з вимогами НОП.
1.2. До роботи допускаються учні, які оволоділи безпечними прийомами праці та засвоїли вимоги цієї інструкції на робочому місці.
1.3. Інструмент повинен зберігатись у спеціальних ящиках та шафах.
1.4. Робота несправним інструментом забороняється.
1.5. Все обладнання повинно бути справним та надійно закріпленим.

Небезпечність у роботі.
1) Пошкодження рук під час роботи несправним інструментом.
2) Пошкодження рук при запилюванні без застосування пристроїв.
3) Пошкодження рук при недотримуванні технології та прийомів роботи при виконанні різьби.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.
2.1. Одягнути спецодяг і головний убір, ретельно підібрати волосся.
2.2. Перевірить наявність інвентарю (щітки, совка), справність столярного верстака.
2.3. Розкласти на верстаку інструменти згідно з НОП. Прибрати з верстака всі зайві матеріали та інструменти.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи.
3.1. Надійно закріпити оброблюваний матеріал.
3.2. Користуватись тільки справним налагодженим і загостреним інструментом. Використовувати інструмент за призначенням.
3.3 Працювати пилкою тільки після того, як переконаєтеся, що полотно добре розведене і загострене.
3.4. Працюйте стругальним інструментом, що мають справний ріжок та округлу і гладеньку задню частину колодки.
3.5. Ручки інструментів повинні бути зручними, без тріщин, мати захисне кільце.
3.6. Технологічні операції виконувати на верстаку в установлених місцях.
3.7. Не допускайте захаращення верстака відходами, стружкою.
3.8. Не відволікатися під час роботи. Дотримуватись правильних прийомів роботи.
3.9. Готуйте і використовуйте клей, морилку, лак тільки під наглядом вчителя в зольованому приміщенні, яке добре провітрюється.
3.10. Не користуватись відкритим вогнем.
3.11. Чистити рубанок дерев’яними клинами.
3.12. У разі пошкодження інструмента негайно замініть його.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.
4.1. Залишки матеріалу або незакінчену роботу здати вчителю.
4.2. Перевірить стан інструменту і покласти їх на місце зберігання.
4.3. Прибрати своє робоче місце, користуючись щіткою. Не здувати стружкуротом і не змітати рукою.
4.4. Перевірить стан верстака.
4.5. Привести себе в порядок, вимити руки з милом.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
5.1. При одержанні травми негайно припинити роботу і повідомити вчителя.
5.2. У разі виникнення пожежі покинути майстерню згідно з планом евакуації.

Портфоліо

ручка 15

Закінчивши виготовлення ручки, я сфотографував виріб. Виконуючі фотографії, я ставив перед собою ціль продемонструвати наочно не тількі як виглядає ручка, а й її практичне використання.

ручка 16ручка 17ручка 18

Висновок

Виконуючи роботу по виготовленні ручки, я зрозумів, що крім набуття додаткових практичних навиків і знань, працюючі над оздобленням виробу в стилі народних промислів, відчуваєш, що ти є часткою українського народу з його традиціями.

Аналізуючи якість виробу я прийшов до висновку, що розроблена ручка має перевагу над шістьма розглянутими аналогами й відповідає вимогам, які перед нею ставилися:

 • зручна у використанні.
 • має просте з’єднання.
 • оригінальна на вигляд.
 • оздоблена в традиціях народних промислів.
 • відповідає вимогам дизайну.

Література

 1. Авраменко К. Б. Організація художньої ручної праці учнів та розвиток їх творчих здібностей. 8-11 класи: метод. посібник/ К.Б.Авраменко. - Миколаїв: ІТП «Степ-інфо», 2004.
 2. Антонович Є. А. Декоративно-прикладне мистецтво з практикумом у навчальних майстернях: Конспект лекцій для студ. художньо-графічних фа культ. пед. інститутів, учнів пед. училищ і вчителів образотворчого мистецтва й художньої праці/Є.А.Антонович, Р.В. Чугай, М.Є. Станкевич. – К.: РУМК, 1991.
 3. Боринець Н. І. Мистецтво ручної праці.5-11 класи: метод. посібник/ Н.І Боринець – К.: Орбіта, 1998.
 4. Жураковская В. М. Десять творческих проектов для учащихся 7-9 классов/
 5. В. М. Жураковская, В. Д. Симоненко. – Брянск: Изд-во БГПУ,1997.
 6. Методика навчання учнів 5-9 класів проектуванню в процесі вивчення обробки деревини і металу/ за ред. О. М. Коберника. – Умань,2004.
 7. Оршанський Л. В. Основи гуцульського художнього деревообробництва. 8-11 класи: навч. посібник/ Л. В. Оршанський, П. В. Андриюк. – К.: Оріана-Нова, 2002.
 8. Прилучення учнів до національної культури в процесі трудового навчання.
 9. 5-11 класи: метод. посібник./ В. Д. Мусієнко та інші. – К.: ДОД НПУ ім. М. П. Драгоманова, 1998.
 10. Сидоренко В. К. Токарна і фрезерна справа. 10-11 класи: підручник/ В.К Сидоренко. – К.: Техніка, 2005.
 11. Сидоренко В. К. Черчение. 8-9 классы: учебник/В.К.Сидоренко.– К.: «Школяр», 2004.
 12. Тимків В. М. Художня обробка деревини. 5-9 класи: навч. посібник/В. М. Тимків, К. М. Каваса – К.: Світ, 2003.
 13. Моклович А. Художні технікі в школі: метод. рекомендації/ А.Моклович. – Івано- Франківськ, 1998.
 14. Ящук С. М. Виконання основних етапів проектування на уроках трудового навчання// Трудова підготовка в закладах освіти. – 2003. - №2.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика