Оголошення

Проект з трудового навчання "Прихватка"

| nikolay
Проект з трудового навчання "Прихватка"
Автор роботи:
Кошова Вероніка
Керівник проєкту:
Рубан В.В.
Навчальний заклад:
Рудівська загальноосвітня школа I-II ступенів Чернігівської області
Клас:
9

Автор творчого проекту з трудового навчання (технології) на тему "Прихватка" дає обґрунтування терміна "прихватка", вивчає історію виникнення прихваток та їх використання у посякденному житті, а токож з'ясовує, які різновиди прихваток існують, та як можна зробити їх самостіно. Учениця 9 класу розробляє ескіз свого майбутнього виробу та виконує роботу з його виготовлення за допомогою ниток і гачка.

Докладніше про роботу:

У процесі творчої роботи з технології про виготовлення прихватки для гарячого посуду учениця розглядає усі можливі варіанти виготовлення прихваток, та зупиняється на варіанті виробу, який можна зв'язати гачком. Перед початком роботи автор здійснює розробку власної конструкції прихватки у вигляді квітки, а вже потім згідно підготовленного ескізу та розмірів виробляє майбутній виріб.

У ході творчого міні-проекту з трудового навчання на тему "Прихватка" було продемонстровано, як можна виготовити з підручних засобів прихватку. Усі етапи роботи над виробом зафіксовано у технологічній карті виготовлення прихватки, де можно ознайомитися з кресленнями та фотографіями процесу роботи і готового продукту. Після виконання роботи ученця зробила економічні розрахунки, які підтвердили вигідність самостійного виготовлення допоміжних аксесуарів для роботи на кухні, а також екологічні висновки, які запевнили у безпечності подібних виробів для оточуючого середовища.

Зміст

Вступ
1. Різновиди прихваток та їх використання.
2. Банк ідей і пропозицій.
3. Дизайн-аналіз моделей-аналогів.
4. Ескізний малюнок виробу.
5. Мій виріб.
6. Інструкційна картка на виготовлення прихватки.
7. Економічний аналіз прихватки.
8. Екологічний аналіз прихватки.
Висновки
Література

Вступ

План роботи з виконання проекту

 1. Обрати тему проекту.
 2. Здійснити пошук виробів-аналогів та проаналізувати їх.
 3. Розробити власну конструкцію виробу.
 4. Розробити необхідну документацію для виготовлення виробу(ескіз).
 5. Розрахунок матеріалів та підбір інструментів.
 6. Послідовність виготовлення або інструкційна картка.
 7. Виготовити виріб.
 8. Оформити проект.
 9. Захистити проект.

На уроках трудового навчання ми знайомилися з різними видами рукоділля. Мене давно вабила техніка в’язання гачком. Саме тому темою свого творчого проекту я вибрала виконання виробу в техніці в’язання гачком.

Кухня — це не тільки місце, відведене для приготування їжі, але й хранилище сімейних традицій. На кухні ми збираємося за вечірнім чаюванням, але не для того, щоб вгамувати спрагу, а для сімейного спілкування. Саме тут, в затишній обстановці, можна обсудити свої проблеми й поділитися планами на майбутнє. Якісні дорогі меблі, це звичайно, зручно, але затишок складається не тільки з вдалих цікавих рішень, але й з маленьких дрібничок, що мають свою історію.

Під прихваткою розуміється аксесуар, спеціально призначений для захисту рук від травм і опіків при приготуванні страв. Якщо необхідно розігріти тарілку супу в мікрохвильовій печі або підігріти воду на газовій плиті, то такий аксесуар стане справжнім помічником.

Прихватка може бути не тільки функціональним приладом, але і оригінальним естетичною прикрасою будь-якої кухні. Яскравий і цікавий на вигляд аксесуар стане цікавим штрихом в інтер’єрі приміщення, додавши йому якусь індивідуальність.

Історія виникнення такого виробу налічує не одну тисячу років. Перші варіанти, найімовірніше, являли собою великі листи з дерев або шматку шкіри тварин. Стародавні господині по достоїнству оцінили такі аксесуари і з віками їх форма і матеріал виготовлення тільки вдосконалювався. З часом із звичайних предметів ужиткувони перетворилися у витончені речі з дизайнерським оформленням, які стали окрасою інтер’єру.

Роботу, яку я буду виконувати – це прихватка для гарячого , яку я подарую своїй мамі на Новий рік. Сподіваюся їй буде це дуже приємно, і вона із задоволенням буде нею користуватися. Такий зв’язаний виріб можна подарувати рідним та знайомим до будь – якого свята. Останнім часом прихватки набули ще й інтер’єрного значення - це прикраса кухні.

Мета проекту:

 1. оцінити свої можливості в проектній діяльності;
 2. виробити вміння самостійно ознайомлюватися з інформаційними джерелами;
 3. дослідити історію розвитку об`єкта проектування;
 4. оволодіти навичками технології виготовлення виробу;
 5. розвивати естетичний смак;
 6. виховувати вміння економного використання матеріалу, наполегливість, працелюбність;
 7. підготовитися до професійного самовизначення в умовах ринкових відносин.

Визначення конкретної задачі і її формулювання. Розробити і виготовити виріб для подарунка моїй мамі, щоб він був і прикрасою, і корисною у використанні річчю, при виготовленні якої необхідно максимально використовувати отримані знання технології в’язання гачком.

Коротке визначення дизайнерської задачі.

Створити неповторний і цікавий виріб, який підходитиме до інтер'єру кухні. Ідея створення виробу сподобалася моїй сім’ї.

Актуальність: Обравши цю тему проекту , я вирішила самостійно більш досконало опрацювати її. При виконанні даної роботи, я навчуся здійснювати дослідницьку роботу, проводити невеликі за обсягом маркетингові розрахунки. А при використанні різних інформаційних джерел, такі як: книжки, журнали, сайти , я підібрала потрібні мені матеріали, які стосуються даної теми.

Нині інтерес до в'язання постійно зростає. Це й швидкість виконання, зручність, практичність(пряжа використовується економно, речі добрі зберігають форму, годяться для будь-якого сезону), до того ж це приємний відпочинок, гарні ліки від перевтоми й роздратованості. За допомогою в'язання людина виражає свою індивідуальність, творче натхнення, стиль.

За допомогою фактури й кольору пряжі, орнаментальних мотивів, узорів, оригінальних моделей можна втілити в реальність будь-який задум. Модельєри створюють вишукані речі, а в мене з'явилася можливість створити ще одну гарну річ, яка зможе прикрасити мій дім, показати стиль мого життя й, можливо, підняти настрій у сумну годину.

А найголовніше при виконанні проекту, я навчуся самостійно виконувати оригінальні неповторні речі, які будуть подобатися мені та оточуючим.

Різновиди прихваток та їх використання

Прагнення людини до краси зробило в'язання справжнім мистецтвом. Воно постійно розвивається, збагачується новими ідеями, формами, візерунками, композиційними прийомами, сучасними матеріалами. Красиві, оригінальні й вишукані в'язані речі демонструють на виставках народної творчості, а особливо цінні вироби зберігають у музеях країни.

Серед виробів, в'язаних гачком, найбільшою популярністю користуються предмети оздоблення житла - серветки, диванні подушки, скатерті, занавіски, абажури, килими. Ці декоративні в'язані вироби роблять житло затишним. Важливо лише, щоб вони були виконані зі смаком і пасували до меблів, посуду та інших мов інтер'єру.

Гачком можна вив'язати різноманітні види одягу для повсякденного життя й для святкових подій - пальто, кашне, пончо, кофти, светри, жакети, жилети, спортивні вироби, шапки, берети, рукавиці, шкарпетки (з товстої пряжі), сукні, полувери, блузи, ажурні хустки, накидки, мітенки, дитячі вироби (з тонкої пряжі).

Цікавими й своєрідними є дитячі іграшки, в'язані гачком із яскравої чи пухнастої пряжі. Приємним подарунком для друзів, близьких людей можуть статі корисні дрібнички, сюрпризи, сувеніри. Доповненням до костюму, можуть бути оригінальні аксесуари, бюжетерія. Уміння майстерно в'язати приносить справжню насолоду!

Мій виріб повинен враховувати такі вимоги:

 1. Відповідність виробу цільовому призначенню.
 2. Естетичні вимоги (привабливість, охайність, кольорове рішення, відповідність до вимог моди, оригінальність форми).
 3. Конструктивні вимоги (складність побудови конструкції, зручність використання матеріалів, міцність, надійність).
 4. Технологічні вимоги (дотримання технологічної послідовності виготовлення виробу, правил з охорони праці, складність і об’єм виконаних робіт).
 5. Економічні, маркетингові вимоги (необхідність в даному виробі на ринку, можливість масового виробництва, собівартість проекту, рівень продажної ціни, доцільний вид реклами).
 6. Кінцева обробка виробу.

Банк ідей і пропозицій

В процесі збору інформації був розглянутий ряд варіантів різних виробів:

прихватка 3прихватка 4
прихватка 5прихватка 6
Я, проаналізувала подібні вироби. Результати зазначила у вигляді таблиці.

Сучасна мода не має чітких правил, що визначають:

 • колір;
 • рисунок;
 • форму;

Усі вироби відповідають своєму призначенню

Дизайн-аналіз моделей-аналогів

Зразки, в яких враховані вимоги
№з/п Вимоги до конструкції 1 2 3 4
1. Простий у виконанні + - + -
2. Естетичний вигляд + + + +
3. Простота виготовлення + - + -
4. Практичний + + + +
5. Зручність використання + - + +
6. Оригінальність форми - + + +
7. Мала собівартість + + + +
8. Цікаве і просте оздоблення + + + +
9. Застосування виробу в інших цілях + - + +

Роблячи аналіз моделей- аналогів, я зупинилася на моделі №3.

Вона мені сподобалася по всіх показниках таблиці. Цей виріб досить оригінальний, не потребує багато часу для виконання, економічний, оскільки для її виготовлення знадобиться небагато матеріалу. Цей виріб може бути будь-якого розміру, його можна використовувати як прикрасу інтер’єру кухні, як прихватку. Але остаточно все обміркувавши, я вибрала свій варіант виготовлення прихватки.

Я взяла за основу круглу форму прихватки і, використавши метод комбінування, середину зробила по другому(див. мал. «Мій виріб». За конструкцією він має гарний дизайн, для його виготовлення не потрібно багато часу(5 год.) і собівартість буде незначною.

Висновок: Під час пошуку подібних виробів, я зрозуміла, що існує величезне різноманіття прихваток , які виготовлені із натуральних різнокольорових ниток, відрізняються вони за зовнішнім виглядом та формою. Технологія їх виготовлення майже однакова.

Ескізний малюнок виробу

прихватка 7

Мій виріб

прихватка 8

Інструкційна картка на виготовлення прихватки

№з/п Пояснення етапу виконання Фото
1 Білою ниткою пров’язати 1 ряд по колу стовпчиком без накиду. Потім ще 2 ряди стовпчиком з одним накидом. прихватка 9
2 Рожевою ниткою пров’язуємо 1 ряд з одним накидом
прихватка 10
3 Білою ниткою пров’язуємо 1ряд з одним накидом. прихватка 11
4 Рожевою ниткою пров’язуємо 1 ряд повітряною петлею . прихватка 12
5 Зв`язали 5 кружечків. Розпочинаємо з`єднувати виріб. 2 кружечки зшиваємо разом білою ниткою. прихватка 13
6 2 з`єднані кружечки з`єднаємо з 3. прихватка 14
5 3 з`єднані кружечки з`єднаємо з 4. прихватка 15
6 4 з`єднані кружечки з`єднаємо з 5. прихватка 16
7 В’яжемо шишечку з двома накидами прихватка 17
8 З`єднаємо шишечку з виробом.

Виріб готовий.

прихватка 18

Економічний аналіз прихватки

Матеріали та інструменти:

 • Нитки . Для в’язання прихватки потрібно використовувати напівшерстяні нитки білого – 25м, жовтого – 1,5м та рожевого – 26м кольору. Всього – 52,5м.
 • Гачок для в’язання. Гачок номер №3-3,5. Найзручнішими для роботи є гачки, виготовлені зі стал. Прихватка має функціональне призначення. Щільність його в’язання залежить від форми самого виробу.
 • Екологічний аналіз прихватки

Для виготовлення прихватки використано екологічно -чисті матеріали. Умови праці та техніка виконання не являється шкідливою для здоров’я людей. А значить, даний виріб можна вважати екологічно чистим. Ще можна врахувати, щоб виготовляти подібні вироби можна використовувати матеріали, які залишились від попередніх робіт. Це сприятиме не тільки на економію матеріалів, а й збереженню навколишнього середовища від зайвого засмічування.

Під час виготовлення виробу потрібно дотримуватися правил з техніки безпеки при в’язанні гачком та правил санітарії та гігієни.

Прихватку ми зробили,
Щоб наші господині краще жили,
Щоб руки не пекли,
Легко з печі витягали медівники

Висновки

Під час роботи над проектом, я дізналась цікаві історичні відомості, удосконалила техніку в’язання гачком. Мені сподобалося виконувати творчий проект. Працюючи з літературою, Інтернетом, я дізналася багато цікавого. Відкрила для себе інші способи виготовлення прихваток, які я виконаю обов’язково. Ця робота зайвий раз свідчить про те, що рукоділля справжнє мистецтво, що вимагає високої майстерності, фантазії. Бажання створювати що-небудь своїми руками породжує не тільки економічний розрахунок, а можливість виразити свою індивідуальність.

Під час виконання цієї творчої роботи, я одержала велике задоволення від плодів своєї праці. Незважаючи на те,що задум простий, але деякі елементи викликали у мене незначну складність. На мою думку, результат вартий зусиль. Виріб вийшов дуже красивий та оригінальний, а найголовніше, не потребує великих затрат часу та грошей. Було дуже цікаво, я хочу на майбутнє виготовляти подібні вироби. Щоб дивувати рідних та друзів вишуканими речами.

Для написання цієї роботі було використано джерела Мережі Інтернет

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика