Оголошення

Проект "Велосипед-кашпо з квітами"

| nikolay
Проект "Велосипед-кашпо з квітами"
Автор роботи:
Кузюра Олена Анатоліївна
Керівник проєкту:
Кузюра О. А.
Навчальний заклад:
ЗОШ I-III ст. № 9 Дзержинської міської ради
Клас:
9

Автор творчого проекту з трудового навчання на тему "Велосипед-кашпо з квітами" вивчає історію розвитку обраного об’єкта або виду мистецтва, розглядає, які варіанти кашпо для квітів запропоновані виробниками та дизайнерами на сучасному ринку товарів для інтер'єру, та вирішує самостіно виготовити кашпо у вигляді велосипеду, яке дуже часто можно зустріти у стилістиці провансу.

Докладніше про роботу:

У процесі творчого проекту з трудового навчання про створення кашпо "Велосипед-кашпо з квітами" учениця 9 класу розробила ескіз майбутнього вироба та визначила, яким вимогам повинна відповідати конструкція моделі кашпо для квітів у вигляді велосипеда. Самостійно автором проекту було проведено підбір матеріалів, інструментів та обладнання для виготовлення кашпо із доступних матеріалів.

У ході творчого проекту з трудового навчання з виготовлення кашпо у вигляді велосипеда з квітами автор спроектував майбутній виріб та виконав роботу по втіленню задумки у життя. У технологічній карті роботи над проектом представлена технічна послідовність виготовлення кашпо-велосипеда та оформлення заготовки штучними квітами. Ученицею було визначено, наскільки економічно та екологічно вигидно створювати такі речі для прикрашання дома власноруч. Користуючись наведеними у роботі порадами, можно виготовити подібний виріб у домашніх умовах.

Зміст

Вступ
1. Історія розвитку обраного об’єкта та виду мистецтва.
2. Вироби-аналоги та їх аналіз.
3. Конструкція власного виробу.
4. Розробка конструкції виробу.
5. Економічне обґрунтування виготовлення виробу
6. Екологічне обґрунтування виготовлення виробу.
7. Розробка технологічної послідовності виготовлення виробу.
8. Технологічна послідовність виготовлення виробу.
9. Добір матеріалів, інструментів та обладнання.
10. Розрахунок собівартості виготовленого виробу.
11. Розрахунок витрат матеріалів.
12. Розрахунок оплати праці.
13. Вартість робіт разом з оздобленням.
14. Вартість витрат на електроенергію.
15. Визначення амортизаційних відрахувань на інструменти та обладнання.
16. Визначення собівартості виготовлення виробу.
17. Маркетингове дослідження.
18. Результати випробування виробів.
19. Оцінка якості виготовлених виробів.
Список використаних джерел

Вступ

Перш ніж приступити до виготовлення творчого проекту, я переглянула різну літературу та ресурс Інтернет з історії сувенірної продукції.

Серед культурних цінностей сувенір займає важливе місце. Історія розвитку сувеніра йде корінням в глибоку старовину. Вона пов'язана з магічними обрядами. У далекі часи, коли людина не могла розібратися в явищах природи, він наділяв її надприродною силою. Щоб відвести лиха і нещастя, людина навчилася зображати божество в амулетах, створюваних ним зі звичного матеріалу - глини, дерева, металу. Поступово божество перейшло в розряд іграшок і прикрас. Крім того, історія розвитку сувеніра пов'язана і з іншим. Колись наші предки передавали з покоління в покоління в предметній формі життєво важливу інформацію. Таким чином, сувенір був родовою пам'яттю, яка зв'язує членів роду, родини.

На початку XIX ст. сувенір, який отримав широке поширення, набуває іншого значення. У той романтичний вік медальйон, який зберігає частку ідеалу, є як би зв'язком між ним і людиною. В даний час сувеніри поширені не менш широко. Сучасні засоби зв'язку, радіо і особливо телебачення набагато прискорюють темп життя, роблять людину сучасником і очевидцем, а також і співучасником багатьох подій.

Пам'ятний значок, вимпел, медаль, якийсь невеликий предмет, приурочений до події, свідком якого ми були, фіксує його в нашій свідомості. За останні роки в нашій країні і за кордоном отримав великий розмах туризм. Проводиться багато різних заходів. Спортсмени беруть активну участь у спартакіадах та олімпіадах. Розширилися культурні зв'язки: діячі мистецтв стали частіше виїжджати на гастролі за кордон і запрошувати до себе гостей, організовуються фестивалі, місячники і декади національного мистецтва. Частіше стали проходити наукові конференції та міжнародні конгреси. Все це сприяє поширенню сувенірів.

Сувенір (від французького слова - souvenir - подарунок на пам'ять) - пам'ятний предмет, пов'язаний з перебуванням в тому чи іншому місці (країні, місті, історичному місці, на виставці) або з яких-небудь пам'ятною подією. У більшості випадків це вироби декоративно-прикладного мистецтва та художньої промисловості.

При визначенні вимог до сувенірів слід відносити вироби з чітко визначеними ознаками - оригінальні, художньо оформлені в традиційному для республіки (краю, області) стилі, що відображають національні або місцеві особливості, визначні події, пам'ятні дати, досягнення вітчизняної науки, культури, мистецтва, спорту.

Тим самим сувеніри виконують пізнавальну роль, сприяють взаєморозумінню, духовному збагаченню і зближенню людей і народів, відображаючи життя і культуру країни, яку вони представляють. Один з різновидів сувеніра - пам'ятні подарунки, пов'язані зі значними подіями нашого життя: народженням дитини, срібною або золотою весіллям, новосіллям, отриманням атестата зрілості або першої професії і т.п.

За призначенням їх можна поділити на шість підгруп:

 • Сувенір - пам'ятний предмет, виконаний в традиціях республіки, края, області, району та відображає національні або місцеві особливості.
 • Сувенір - предмет, пам'ятний знак, герби, амулети та ін.
 • Сувенір - іграшка.
 • Сувеніри мандрівників – ті речі та предмети, які можуть розповісти про країни і міста, багатство морів і красоту природи.
 • Бізнес-сувенір - ексклюзивна річ для vip-персони.
 • Промо-сувеніри, тобто рекламні недорогі предмети (частіше канцелярські товари з логотипом фірми).

Серед культурних цінностей сувенір займає важливе місце, є пам'яттю людства, своєрідною сполучною ниткою. А так як сувеніри володіють чітко вираженими певними ознаками (художнє оформлення, традиційність, оригінальність, неповторність), у своїй роботі постараюсь розкрити всі особливості сувенірного виробу.

Я вибрала цю тему тому, що вона здалася мені найбільш цікавою, оскільки товари цієї групи зустрічаються в нашому повсякденному житті, але ми мало про них знаємо. Адже історія предметів, сувенірів - це цілий світ, який може розповісти про життя і творчість людей і народностей різних часових епох. Крім цього сувенір - це в цілому прекрасний подарунок на пам'ять, при виборі якого людина користується певними знаннями про даний предмет.

Мета моєї роботи: виготовити якісний та цікавий сувенір на основі народних традицій рідного краю в сучасній інтерпретації.

Для цього необхідно дотримуватись поставлених завдань, а саме:

1. Зібрати інформацію про сувеніри:

 • ознайомитись із історією розвитку сувенірної продукції;
 • опрацювати різноманітні джерела інформації, що допоможуть
 • втілити проект у життя.

2. Закріпити знання з використання засобу проектування – методу фокальних об’єктів.

3. Ознайомитись з історією виникнення сувенірів, їх призначенням та видами.

4. Ознайомитись із засобами та предметами праці для виготовлення проектної роботи.

5. Освоїти конструювання та технологію обробки сувеніру, вигтовленного із шпагату.

6. Розрахувати економічне обгрунтування проекту, провести міні маркетингові дослідження.

План виконання проекту

Творчий проект буде виконуватись за таким планом:

 1. Обґрунтування вибору об’єкта проектування.
 2. Добір виробів-аналогів та їх аналіз.
 3. Конструкція власного виробу.
 4. Розробка технологічної послідовності виготовлення виробу.
 5. Добір матеріалів, інструментів та обладнання.
 6. Розрахунок собівартості виготовленого виробу.
 7. Виготовлення задуманого виробу.
 8. Оформлення пояснювальної записки.
 9. Захист проекту.

Історія розвитку обраного об’єкта

Для своєї проектної роботи я обрала виготовлення сувеніру у народному стилі із використанням шпагату, у вигляді велосипеда з кашпо із квітами. Тому дізнатися, як були створені речі, які нас оточують у повсякденному житті і стали для нас звичними, було надто цікаво.

Колесо – одне з найбільш древніх винаходів, без якого складно уявити собі розвиток подальшої техніки, в основу якої закладено цей обертовий елемент. Історики відносять перші зображення колеса ще до IV тисячоліття до н. е. і вважають, що його винахідниками могли бути жителі Месопотамії. Більш близьке до сучасного колеса велосипеда або автомобіля винахід було придумано Вільямом Томпсоном у 1846 році. Його колесо було найбільш близько до типових шин і ідеально удосконалювалося через 40 років талановитим шотландцем до звичної пневматичної шини.

Історія не стоїть на місці, і слідом за вдосконаленим колесом з'явився і велосипед, винахід якого до нині асоціюється з чимось давно відомим. Зазвичай винахід велосипеда пов'язують з ім'ям Карла Дрезе, який у 1818 році запатентував праобраз сучасного двоколісного велосипеда, назвавши його «машиною для пробіжки». Після цього чимало винахідників доклало зусиль для вдосконалення такого транспорту, а саме найменування «велосипед» виникло лише у 1862 році.

Вироби-аналоги та їх аналіз

У процесі збору інформації було розглянуто ряд варіантів виготовлення сувенірів із використанням шпагату. Розробляючи цю ідею, я визначила три варіанти зразків – аналогів:

кашпо 1 Зразок № 1. Глечик оздоблений шпагатом
кашпо 2 Зразок № 2. Декоративний глобус на підставці
кашпо 3 Зразок № 3. Декоративна ваза з аплікацією

Аналіз конструкції зразків–аналогів

Таблиця 2.1

Вимоги до конструкції виробу Зразок
№ 1
Зразок
№ 2
Зразок
№ 3
Кількість деталей у виробі 1 4 6
Матеріал деталей Шпагат, глиняний глечик Шпагат, зерна кави, підставка із проволоки та пластмаси Шпагат, проволока
Розміри виробу 20*15 см 15*25 см 30*35 см
Складність конструкцій деталей - + +
Практичність, зручність у використанні + + +
Естетичний і оригінальний вигляд - + +
Простота та надійність з'єднань + - -

Проаналізувавши конструкції, дійшла висновку, що задля реалізації свого проекту я обираю елемент виготовлення колеса в якості зразка - прототипа для подальшого проектування зразок № 2. Він має просте і надійне з’єднання деталей. Спосіб обплетення деталей велосипеда згідно із зразком № 1 – обмотування та кріплення за допомогою клею.

Виконавши міні-дослідження і познайомившись із класифікацією сувенірів я вирішила виготовити сувенір декоративно-утилітарного призначення із використанням шпагату. Сувеніру як пам'ятного предмету, виконаного в традиціях країни, який відображає національні та місцеві особливості.

Він має середню складність конструкції, практичний і зручний у використанні, має естетичний і оригінальний вигляд, просте і надійне з’єднання деталей, а також виконуватиме дві функції: декор інтер’єру та кашпо для квітів (штучних або кімнатних).

Конструкція власного виробу

кашпо 4

Ескіз обраного виробу

Розробка конструкції велосипеда-кашпо

Назва виробу: декоративний сувенір кашпо із квітами.

Види, асортимент матеріалів: шпагат, проволока, тканина для квітів, картон.

Співвідношення ужитковості: сувенір має оригінальний естетичний вигляд, може застосовуватись ще як кашпо для горщика із кімнатними квітами.

Стиль виробу: фольклорний.

Особливості кольорового рішення: кольори виробу відповідають національним традиціям і мають класичне сполучення.

Аналіз якості композиції виробу з точки зору комбінування в їх формі симетрії та асиметрії, ритмічності елементів: композиція виробу обрана асиметричною.

Види з’єднань деталей у виробі: переважає комбінований метод обробки – це клейове та з’єднання деталей за допомогою шпагату. Для виготовлення квітів з’єднання за допомогою голки та ниток. Клейове з’єднання забезпечує міцне з’єднання.

Види обробки деталей: використані різні техніки, які надають їй оригінальності, привабливості та естетичності, а також забезпечують високу якість обробки.

Економічне обґрунтування виготовлення виробу

Для виготовлення мого проектного виробу не потрібно великих матеріальних витрат, тому що використані матеріали або мають не велику ціну, або їх можна виготовити із залишків. А саме, картон та проволока для коліс та кріплення завжди знайдеться у побуті. Квіти виготовлятиметься із залишків тканин. Виріб буде створено при денному світлі, що не завдасть затрат на використання електричної енергії.

Екологічне обґрунтування виготовлення виробу

Під час виготовлення виробу використовуватимуться екологічно чисті матеріали. Тому навколишнє середовище та люди не зазнаватимуть шкідливих впливів. Забрудненість навколишнього середовища під час виготовлення виробу відсутня.

Розробка технологічної послідовності виготовлення виробу

Виготовлення проектної роботи буде здійснюватись за такою послідовністю:

I етап. Виготовлення велосипеду.

 1. Підготовка основи коліс із картону, обмотування їх шпагатом.
 2. Виготовлення елементів руля та рами із проволоки, обмотування їх шпагатом.
 3. З'єднання руля із переднім колесом, та рами із задніми колесами.
 4. Виготовлення корзинки для квітів із нижньої частини пластикової пляшки, оздоблення її шпагатом.
 5. Прикріплення корзинки до велосипеду.

II етап. Виготовлення квітів.

 1. Підготовка шаблонів квітів, викроювання деталей.
 2. Виготовлення стебла та з'єднання їх із квітами.
 3. Кріплення квітів у корзинці.

Технологічна послідовність виготовлення виробу

Таблиця 2.2


з/п
Назва операції Опис операції Графічне зображення чи фото Інструменти та приладдя
1. Підготовка
матеріалів та інструментів.
Повторення правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог при використанні обраних матеріалів та інструментів. кашпо 5 Шпагат, проволока, картон, клей.
2. Виготовлення деталей коліс, руля та рами. Виготовити колеса із картону Ø 9 см,
нарізати проволоку довжиною 22 см та 23 см.
кашпо 6 Картон, проволока, олівець,
ножиці.
3. Обробка
коліс шпагатом,
виготовлення спиць із дерев'яних паличок.
Обплести колеса шпагатом.
З'єднати палички, закріпити шпагатом.
кашпо 7 Шпагат, ножиці.
4. Остаточна збірка коліс. Вставити дерев'яні
спиці у середину
коліс та закріпити за
допомогою клею.
кашпо 8 Дерев'яні палички, клей, ножиці.
5. З'єднання переднього
колеса із рулем.
Вставити
підготовлену проволоку довжиною
22 см у колесо,
сформувати руль, закріпити
за допомогою клею.
кашпо 9 Шпагат, клей, ножиці.
6. З'єднання передньої частини велосипеду із рамою. Скласти проволоку навпіл, обвести передню частину руля, закріпити, та обплести шпагатом. кашпо 10 Шпагат, ножиці,
7. Виготовлення корзинки. Нижню частину пластикової пляшки (7 см)
відрізати, обклеїти мішковиною.
кашпо 11 Пластикова пляшка,
мішковина,
шпагат, клей, ножиці.
8. Підготовка матеріалів. Підготувати матеріали для оздоблення
корзинки.
кашпо 13 Шпагат, клей, ножиці.
9. Оздоблення корзинки. Обмотати підготовлену корзинку шпагатом. кашпо 13 Шпагат, клей, ножиці.
10. Виготовлення квітів в’язаних гачком
для декору корзинки, оздоблення квітів бусинами.
Зробити ланцюжок із 6 повітряних петель, з'єднати у кільце,зв’язати
5 пелюсток із 6 петель.
кашпо 14 Шпагат, гачок, ножиці,
бусини.
11. Кріплення корзинки до велосипеду. Установити корзинку, прикріпити за допомогою клею. кашпо 15 Клей, ножиці.
12. Підготовка матеріалів для виготовлення квітів. Нарізати смужки тканини довжина 30 см, ширина 5 см. кашпо 16 Ножиці, лінійка.
13. Виготовлення бутонів квітів. Смужки тканини, скласти навпіл, зробити збірку, стягнути, сформувати бутон квітки.
Прикріпити до
проволоки.
кашпо 17 Голка, нитки, ножиці, проволока.
4. Виготовлення листочків. За допомогою шаблону вирізати листочки.
Прикріпити до стебла клеєм.
кашпо 18 Ножиці, клей.
15. Обробка стебла. Нарізати смужки коричневого паперу, обмотати ним стеблі. кашпо 19 Ножиці, клей, папір.
16. Сформувати букет квітів. Зібрати квіти у букет, закріпити проволокою. кашпо 21 Проволока.
17. Остаточна зборка виробу. Вставити букет у корзинку, прикріпити за допомогою клею. Клей.

Матеріали, інструменти та обладнання для виготовлення кашпо

Для виконання проектної роботи використані різні конструкційні матеріали, а саме:

Картон – пресований папір, виготовляють із деревинної целюлози. Використовують для виготовлення обкладинок книжок, упаковок, побутових засобів. В проектній роботі картон був використано для виготовлення основи коліс велосипеда.

Шпагат – текстильна тонка нитка, яка може бути скручена у декілька разів, що створює міцний шнур. Використовується у побуті для зв’язування речей. В проектній роботі використано як оздоблювальний матеріал для обплетення деталей велосипеда.

Проволока – металевий стержень опоряджений у пластмасову оболонку. Використовується для передачі електричної енергії. У проектному вироби використано для виготовлення основи деталей велосипеду: рама, руль.

Тканина - текстильний матеріал, який широко використовують у швейному, меблевому виробництві, а також у побуті. У проектному виробі із тканини виготовлені квіти.

Клей – речовина, яка використовується для склеювання різних матеріалів. Для роботи було обрано два два види клею: ПВА-М та Дракон. Які мають високі, міцні властивості, не токсичні, при висиханні стають прозорими, що необхідно для охайного вигляду виробу.

Нитки – тонко скручений текстильний матеріал значної довжини, що використовують для шиття та з'єднання деталей.

При виготовлені проектного виробу були використані наступні інструменти:

Ножиціінструмент для різання, який застосовують для розкроювання деталей виробів, обрізання ниток тощо.

Голки ручні– тонкий металевий стержень із гострим кінцем і заокругленим вушком для всиляння нитки.

Розрахунок собівартості виготовлення велосипеда-кашпо

Таблиця 4.1. Розрахунок витрат матеріалів

Назва Ціна одиниці виробу, грн. Витрати матеріалу Вартість витрат, грв.
Шпагат 1 боб. * 15 грв. 0,5 боб. 7,50 грв.
Картон 1 шт, формат А-4 1 шт. 2,50 грв.
Проволока 1 м * 4.00 грв. 0,45 см 8,80 грв.
Тканина для квітів 1 м * 40 грв. 0,20 см 8,00 грв.
Клей ПВА-М 200 гр * 5,00 грв. 0,30 гр 0,75 грв.
Клей Дракон 200 гр* 15 грв. 0, 40 гр 3,00 грв.
Бусини 1 шт. * 1 грв. 3 шт. 3,00 грв.
Нитки 1 шт. * 4,00 грв. 0,5 шт. 2,00 грв.
Разом: Цм 35,55 грв.

Ціна матеріалів (Цм) – 35,55 грв.

Розрахунок оплати праці

Розрахунок оплати праці:
Р = t × р, де
t – тривалість виконання робіт з виготовлення виробу (год.);
р – погодинна оплата праці робітника 3-го розряду;
Р = 26×3,29 = 85,54 грн.

Розрахунок податку на заробітну плату:

О = 0,15Р; О = 0,15 × 85,54 = 12,84 грн.

Вартість робіт разом з оздобленням

Для оздоблення виробу використані матеріали: бусини 3 шт. * 1 грв. + 3.00 грв. Ці витрати внесено у таблицю розрахунків матеріалів, адже вартість роботи становить 35,55 грв.

Вартість витрат на електроенергію
Вартість витрат на електроенергію під час роботи на обладнанні - Це :

 • Під час виготовлення виробу електрична енергія не використовувалась тому, що роботи виконувались при денному світлі.
 • Визначення амортизаційних відрахувань на інструменти та обладнання.

Амортизаційні відрахування на інструмент і обладнання

Таблиця 4.2

№ п/п Інструменти

та обладнання

Вартість, грв. Амортизація, грв.
1 Ножиці 4,00 0,40
2 Голки ручні 3,00 0,30
Всього: 7,00 0,70

Повне списування інструменту проходить через два роки. В календарному році 300 робочих днів. Виходячи з цього маємо.

Ті = 300 * 2 = 600 днів

Амортизаційні відрахування за робочий день:

Ці: Ті = 7: 600 = 0,01 грв.

Робочий день студента – 6 год.

Амортизаційні відрахування за 1 годину:

Аі = 0,01: 6 = 0,001 грв.

Амортизаційні відрахування за період роботи:

ti = 10 год.

Аі = 0,001 * 10 = 0,01 грв.

Визначення собівартості виготовлення виробу

С= Мв + Р + О + Аі = 35,55+85,54+12,84+0,01=133,94 грв.

Маркетингове дослідження

Визначення величини прибутку (П) внаслідок реалізації виробу в межах 10-25 % від собівартості виробу:

П = 0,20 С

П = 0,20 x 133,94 = 26,78 грв.

Визначення договірної ціни Дц реалізації виробу:

Дц = С + П

Дц = 133,94 + 26,78 = 160,72 грв.

Тобто, для виготовлення виробу мені знадобилось 133,94 грв. з урахуванням витраченого часу на роботу. Що є набагато дешевшим ніж вироби куплені в магазинах. Рентабельність проектованого виробу складає 16,6 %.

З метою маркетингового дослідження я звернулась до соціальної мережі Інтернет. Подібні вироби, а саме сувеніри із шпагату я знайшла на сайтах ВКонтакті та Однокласники. Майстрині рукоділля створюють такі речі і пропонують їх на продаж у своїх групах: «Рукодільниця», «Хенд Мейд» та мал.

Порівнюючи собівартість свого проектного виробу з виробами-аналогами, які пропонують майстрині в Інтернеті, можу зробити висновок, що собівартість власноруч виготовленого виробу набагато нижча. Але поспілкувавшись з майстринями, я дійшла висновку, що роботи виконані у стилі Хенд Мейд мають попит. Одже, якщо займатись цією справою постійно можна мати прибуток.

Результати випробування виробів

Для отримання результатів випробування я провела міні-рекламну компанію. Презентувала свій виріб друзям та знайомим. Провела анкетування із трьох питань, а саме: 1. Подобається вам виріб? 2. Хотіли би ви придбати цей виріб для себе? 3. Оцінить коштовність виробу.

Проаналізувавши відповіді анкети (12 чол.) отримано наступні результати:

1 питання –«Так» - 12 чол.;
2 питання –«Так» - 11 чол., «Не знаю» - 1 чол.;
3 питання – від 100-150 грв. – 3 чол.; від 150-180 грв. – 4 чол.; від 180-200грв. – 5 чол.

Отже, можна зробити висновок, що вироби ручної роботи мають попит на ринку збуту, та оцінюються достойно. Вартасть виробу інтернет магазинах значно висока. Але більшість речей які несуть тепло та затишок у нашу оселю, або служать подарунком друзям, можна створити власноруч за набагато меншу вартість, та отримати задоволення від своєї роботи.

Оцінка якості виготовлених виробів

У результаті розробки проекту можна зробити висновок, що мета моєї роботи досягнена. Під час роботи над проектом я багато дізналася з історії виникнення сувенірів та техніки оздоблення виробів шпагатом, про моделі-аналоги, які матеріали необхідні для їх виготовлення. Вдосконалила свої знання з матеріалознавства, моделювання, креслення та конструювання, художньої обробки різних матеріалів, на практиці застосувала економічні знання. Критерії оцінювання:

Технологічні – оригінальність використання і поєднання матеріалів; нестандартні технології; незначна витрата коштів; середня складність і обсяг виконаних робіт відповідає всім вимогам ручних робіт.

кашпо 22Для створення цього проекта було використано джерела мережі Інтернет.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика