Оголошення

Продовження життя рослин - збереження природи

| nikolay
Продовження життя рослин і збереження природи
Тематика:
Автор роботи:
Макаров Іван
Керівник проєкту:
Єршова Людмила Григорівна
Навчальний заклад:
Судобицька ЗОШ І-ІІ ступенів
Клас:
4

У процесі дослідницької роботи над проєктом на тему "Продовження життя рослин – збереження природи" з предмету "Я досліджую світ" учень 4 класу аналізує наукову інформацію та з’ясовує способи живлення рослин, рух поживних речовин у рослинах і умови збереження зрізаних рослин з тією метою, щоб з’ясувати, як можна подовжити життя рослин після зрізання.

Докладніше про роботу:

Під час науково-дослідницькою роботою 4 класі на тему "Продовження життя рослин – збереження природи" з предмету "Я досліджую світ" було дослідженно рух мінеральних речовин у стеблі рослин та умови тривалого збереження зрізаних рослин. На основі цієї інформації були вироблені рекомендації щодо створення сприятливих умов подовження життя зрізаних рослин.

Представлений учнем 4 класу дослідницький міні-проєкт на тему "Продовження життя рослин – збереження природи" з предмету "Я досліджую світ" розповідає, як правильно зрізати стебло рослини, щоб не зашкодити її подальшому росту, а також яку воду використовувати для тривалого збереження зрізаних рослин, якими домішками для підживлення можна скористатися у такому разі.

Зміст

Вступ
1. Огляд наукової літератури.
1.1. Живлення рослин.
1.2. Рух поживних речовин у рослинах.
1.3. Живлення зрізаних рослин.
1.4. Умови тривалого збереження зрізаних рослин.
2. Аналіз досліджень.
2.1. Рух води у стеблі рослини.
2.2. Яку воду краще використовувати?
2.3. Як правильно зрізати стебло рослини.
2.4. Використання домішок для підживлення.
Висновки
Використані джерела

Вступ

Актуальність. Краса природи безмежна, вона здатна наділяти людину таємничою силою, що западає в душу і робить її безсмертною. А людина — це невіддільна частина природи, що без неї їй не прожити. Для чого людині захоплюватися красою природи, що це їй дає? Краса природи має здатність робити людину доброю, співчутливою і турботливою.

Людина здатна багато чого робити, але без любові і доброти вона може стати жорстокою і бездушною, а краса робить її чуйною і ніжною. Погляньте на квіти. Впродовж всього життя вони нас оточують. Вони є натхненням і безмежним джерелом радості. Вони мають чудову форму і дивовижний колір, кожна квітка не схожа на іншу, кожна має свій неповторний аромат.

Вперше зрізані квіти стали використовувати в XIV, як прикраса хитромудрих зачісок і вишуканих костюмів. Приблизно в цей же час з’явилися букети, але спочатку їх складали тільки з ароматних рослин, які з успіхом заміняли парфум. З тих пір щасливі власниці цієї краси стали замислюватися над тим, як продовжити життя трояндам, як зберегти живу свіжість зрізаних рослин. Я не раз звертала увагу на квіти у букетах.

Вони стоять у вазі і можуть довго зберігатися свіжими. Але чому так відбувається? Ми знаємо, що рослини без води не можуть знаходитись довго. Відомо, що вода необхідна їм для росту та розвитку. Як рослини живляться? Як вода потрапляє у листочки та пелюстки? Як продовжити життя зрізаних рослин, щоб вони якомога довше могли радувати нас? Мене це питання зацікавило і я вирішила його дослідити.

Мета моєї роботи: з’ясувати, як можна подовжити життя рослин після зрізання.

Завдання:

1. Проаналізувати наукову інформацію та з’ясувати:

 1. способи живлення рослин;
 2. рух поживних речовин у рослинах;
 3. умови збереження зрізаних рослин

2. Дослідити:

 • рух мінеральних речовин у стеблі рослин;
 • умови тривалого збереження зрізаних рослин

3. Виробити рекомендації щодо створення сприятливих умов подовження життя зрізаних рослин.

Гіпотеза: рослини володіють незвичайною властивістю живлення та існують способи, які дозволяють продовжити життя рослин після зрізання.

Предмет дослідження – живлення та рух поживних речовин у рослинах.

Об’єкт дослідження – зрізані листки пекінської капусти, квіти цикламена та тюльпанів

Методи дослідження:

 • Аналіз та узагальнення наукової літератури;
 • Експерименти (досліди);
 • Опис, спостереження і порівняння.

В дослідницькій роботі (проєкті) на тему "Продовження життя рослин - збереження природи" з’ясовані питання щодо живлення рослин, виявлено умови та надано практичні рекомендації щодо тривалого збереження зрізаних рослин. Використання узагальнених матеріалів моїх досліджень допоможуть подовжити життя зрізаним рослинам та зберегти їх живу свіжість.

Огляд наукової літератури. Живлення рослин

Зелені рослини самі виробляють собі їжу в процесі, який називається фотосинтез. Хлорофіл (зелений пігмент) допомагає вловлювати енергію сонця, за допомогою якої рослини перетворюють воду і вуглекислий газ на цукор та крохмаль.

Воду рослини одержують із ґрунту, а вуглекислий газ із повітря. За допомогою коренів рослини міцно закріплюються в ґрунті. Корінь всмоктує з ґрунту воду з розчиненими поживними речовинами. Від кореня вода з поживними речовинами надходить до інших органів. Як це відбувається?

рослини 1

Рух поживних речовин у рослинах

Вода рухається по стеблу. У рослин є два типи судин.: судини-трубочки, що передають воду та поживні речовини знизу вгору від кореня до листків. Інші – ситоподібні трубочки, що переносять органічні речовини, які утворилися в листках в процесі фотосинтезу, згори до кореня.

На листках та пелюстках рослин ми бачимо судинно-волокнисті пучки, по яких рухаються поживні речовини. Всмоктувальна сила та процес випаровування води з листків дозволяють рухатися воді з мінеральними речовинами від клітини до клітини. Будова цієї системи схожа у всіх рослин – від великих дерев до найдрібнішої квітки.

Живлення зрізаних рослин

Як же відбувається всмоктування води у зрізаної рослини? Адже у них вже немає коріння, судини пошкоджені під час зрізання. Виходить, що вода не може поступати у рослину. Але це зовсім не так. У рослин є незвичайна властивість. Навіть якщо немає коріння, у їх стеблі залишаються судини-трубочки. Ось вони і починають всмоктувати воду як насос вгору, продовжують штовхати її по судинах листочків та зрізаних стеблин.

Завдяки цим можливостям рослини рятуються від засухи, перегрівання. Зрізана рослина продовжує «пити». Використовуючи цю властивість рослин я вирішила провести спостереження, як вода буде рухатися у рослинах.

Умови тривалого збереження зрізаних рослин

Однією з головних причин, по яких квіти у вазі швидко в’януть, є зневоднення і зменшення відсотка вмісту цукру в квіткових тканинах. Цьому сприяє повітря, пухирці якого закупорюють судини рослини. Захистити їх від проникнення непотрібного повітря можна наступним чином: опустити стебла у воду і за допомогою гострого ножа зробити косий зріз.

Можна занурити у воду мідну або срібну монетку, вважається, що цей засіб допомагає очистити воду. Можна ефективно продезінфікувати воду, якщо додати в неї: срібну монетку; маленьку щіпку прального порошку; трохи деревного вугілля; ацетилсаліцилову кислоту (аспірин) або стрептоцид (1 таблетка на 6 літрів); кухонну сіль (у співвідношенні чайна ложка на літр води); соду, гашену оцтом або соком лимона (столова ложка на літр води); щіпку перманганату калію.

Рух води у стеблі рослини

На листках пекінської капусти я помітила велику кількість судинно-волокнистих пучків, ніби судини у людському тілі, тому для свого дослідження обрала цю культуру

рослини 2

Для роботи я використала три склянки із підфарбованою харчовими барвниками водою. У кожну з них помістила по одному листку пекінської капусти (табл.2.1). Спочатку ніяких змін не відбувалося. Листки так і залишалися світло-зеленого кольору. Але листя не в’яло.

Висновок: листя залишається свіжим, це означає, що вода поступає по листочках, судини працюють як насоси.

Таблиця 2.1. Спостереження за рухом води у стеблі

рослини 3Висновок:

Листки понизу та прожилках пофарбовані у той колір, у розчині якого

барвника знаходились. Вода по судинах – трубочках поступала в листки капусти, рослина продовжувала «пити» воду, це ще раз доводить, що навіть зрізані рослини можуть вживати воду.

Яку воду краще використовувати?

Квітки цикламену помістила у три склянки з різною водою:

 • кип’ячена вода;
 • вода з крану;
 • тала вода.

Спостереження: найкраще квітка збереглася у склянці з талою водою (простояла 5 днів), інші дві квітки зав’яли на третій день.

Як правильно зрізати стебло рослини

Для досліду взяла дві квітки тюльпанів. Стебло однієї зрізала під гострим кутом, а другої – під прямим.

Спостереження: тюльпан, стебло якого зрізано під кутом, простояв у воді на три дні довше.

Використання домішок для підживлення (табл.2.2)

Таблиця 2.2

рослини 4Висновок: квітка, що знаходилася в склянці з домішками цукру та оцету, збереглася найдовше (10 днів).

Висновки

На основі проведених дослідів в рамках дослідницької роботи (міні-проєкту) на тему "Продовження життя рослин - збереження природи" у 4 класі я можу зробити висновки, що у рослин, дійсно, є незвичайна властивість. Навіть якщо немає коріння, у їх стеблі залишаються судини-трубочки, які всасують воду і забезпечують її рух по прожилках листочків та зрізаних стеблин.

Природно, що для кожного виду квітів термін життя не однаковий, але, користуючись дослідженими способами: зрізати стебло рослини під гострим кутом, використовувати тільки талу воду з домішками цукру та оцту (по одній столовій ложці на 1л води) можна продовжити життя цим прекрасним створінням природи, і тим самим отримати більшу насолоду від милування цією красою.

Моя гіпотеза підтвердилась. Рослини володіють незвичайною властивістю, яка допомагає їм жити навіть після зрізання. Існують способи, які дозволяють в домашніх умовах подовжити їхнє життя.

Використані джерела

 1. О.В. Тагліна «Цікаві науки».Ранок
 2. Журавель. «Зелені дива, або дещо про рослини.» Ранок.
 3. М. Яковлєва. «Веселі наукові досліди для дітей та дорослих».

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика