Оголошення

Проєкт "Лимон - диво-фрукт"

| nikolay
Лимон - диво-фрукт
Тематика:
Автор роботи:
Кузюра Олеся
Керівник проєкту:
Садиченко Ірина Олександрівна
Навчальний заклад:
Рудівська загальноосвітня школа I-II ступенів Чернігівської області
Клас:
3

В самостійно виконаному дослідницому проєкті на тему "Лимон - диво-фрукт" учениця 3 класу початкової школи дає обґрунтування поняття "лимон" та пояснює, чому він відноситься до фруктів, а не до ягід чи цитрусів. У роботі багато уваги приделяється вивченню властивостивостей лимона та його роллі в житті людини.

Докладніше про проєкт:

У своїй науково-дослідницькій роботі на тему "Лимон - диво-фрукт" учениця 3 класу з предмету "Я досліджую світ" розповідає про лимон як про рослину, дає характеристику її зовнішнього вигляду та особливостей росту, вивчає звідки до нас прийшов цей фрукт та яким чином використовувався у різних сферах життя людини, якими властивостями багатий лимон та як їх можна використовувати у побуті.

У межах дослідницького і творчого міні-проєкту "Лимон - диво-фрукт" було дослідженно використання лимона в кулінарії, медицині та косметології. Ученицею 3 класу з курсу "Я досліджую світ" проведено ряд досліджень зі засобів використання лимона у побуті у якості плямовивідника, поліролі для меблів, засоба для чищення та добавки до чаю. За результатами проєктної роботи і досліджень лимон підтвердив унікальність своїх властивостей та їх користь для використання людиною будь-коли та будь-де.

Зміст

Вступ
1. Що таке лимон? Лимон – рослина.
2. Лимон в історії. Легенда про лимон.
3. Властивості лимона.
4. Вплив лимона на організм людини. Використання лимону у побуті.
5. Використання чарівних властивостей лимону у побуті.
6. Інформаційні хвилинки про лимон.
Захист роботи
Висновок
Список використаних джерел

Вступ

Наша сім’я дуже любить лимон. Ми вживаємо його кожного дня з чаєм. А ще мама робить дуже смачну суміш з лимонів, горіхів, сухофруктів та меду. Я ніколи не задумувався, чому саме лимон став нашим повсякденним  фруктом. І коли в мене виникло незрозуміле бажання їсти його без цукру, меду, а в чистому виді, я вирішив поцікавитися, чим же так корисний лимон, і як його можна ще використовувати.

Адже лимон продається зараз на кожному куті: і в Ашані, і в Сільпо, і в Метро….Для здобуття більш детальної інформації я звернувся до інтернету, до  бібліотеки (Додаток №1)…Отже, починаємо!

Гіпотеза:  визнаю можливим, що лимон не тільки має велике значення для здоров’я людини, а також є великим помічником у домашньому господарстві.

Об’єкт дослідження: лимон.

Предмет дослідження: властивості лимона, використання лимона в побуті як альтернатива побутовій хімії.

Мета: познайомитися з лимоном, його властивостями та роллю в житті людини.

Завдання:

 1. Вивчити літературу по даній темі.
 2. Здійснити пошук матеріалів по темі дослідження в бібліотеці та інтернеті.
 3. Зібрати та проаналізувати інформацію про властивості лимона та використання його людиною.
 4. Виявити знання однокласників про користь лимона.
 5. Познайомити учнів з корисними властивостями лимона для використання в їжу та іншими його незвичайними властивостями
 6. Провести дослідження властивостей лимона.

Що таке лимон? Лимон - рослина

Лимон - це гібридний вид дерев з роду Цитрус сімейства Рутові. Лимон - вічнозелене дерево висотою до 9 м. Крона широка, розлога, пірамідальна, з численними гілками.

Стовбур прямий, зі світло-сірою корою. Кора на багаторічних гілках червона або червонувато-фіолетова, гладка, на однорічних пагонах зелена. На корі лимонів деяких сортів є дрібні шипи.

Листя овальне, блискуче, з чітко виділеними прожилками, до 15 см в довжину і 8 см в ширину. Зверху темно-зелені, глянцеві, знизу світло-зелені, матові.  Листя лимона мають яскраво виражений цитрусовий запах. Змінюються через кожні 2-3 роки. Обсипаються поступово, у міру старіння. Містять велику кількість ефірних масел і поживних речовин, необхідних для повноцінного розвитку плоду.

Квіти лимона великі, 4-5 см в діаметрі, білі або кремові, запашні. Розташовані в пазухах листків парно або поодиноко. Бутон розвивається близько 4-5 тижнів. Квітка лимона має приємний аромат. Квітне дерево у різні пори року, основне цвітіння припадає на квітень-травень, триває протягом 7-9 тижнів.

Плід довжиною 6 – 9 см, діаметром 4-6 см, овальний, до обох кінців звужений, світло-жовтий. Внутрішня частина плоду з декількома гніздами. Насіння яйцеподібні, жовто-зелені або білі, в розрізі зеленуваті. М'якоть становить близько 60% ваги плоду, кірка - близько 40%.

Лимон в історії. Легенда про лимон

Вперше про лимон  3000 років тому назад написав давньогрецький філософ Теофраста. Він писав, що запашний плід абсолютно не вживали в їжу а використовували тільки для боротьби з міллю. Родина лимонів-Індія і тихоокеанські тропічні острови.

Відомо, що війська Олександра Македонського привезли лимони з Індії до Греції та Палестини. У XVIII ст. хрестоносці привезли фрукт до Італії, а звідти фрукт попав до Франції. Тоді лимони називали «індійське яблуко» або «цитрон».

Одного разу улюблений слуга одного з кавказьких царів Хосрова за якусь провину потрапив в немилість. Розлючений володар велів негайно посадити свого слугу до в'язниці і наказав  годувати полоненого тільки одним видом їжі. На питання, яким саме, владика, зглянувшись, відповів: «Нехай вибирає сам». Полоненому нічого не залишалося робити, як виконати царську волю.

І він її виконав, попросивши давати йому тільки... лимони.А здивованим стражникам пояснив: «Аромат лимона буде веселити мені думки, шкірка плодів і зерна будуть корисні для мого серця, в м'якоті ж лимона я знайду собі їжу, а соком буду вгамовувати спрагу».

Важко уявити, як це було насправді. Але, безсумнівно одне: в цій стародавній легенді відбито те значення, яке мали ці плоди для наших предків.              

Властивості лимона

Перш за все в лимоні міститься багато лимонної кислоти. Користь лимонної кислоти не підлягає сумніву.  В процесі клітинного дихання ця речовина є просто необхідною ланкою, так як має бактерицидні і антиоксидантні властивості,вона стимулює оновлення нових клітин, підвищуючи еластичність шкіри і скорочуючи глибокі зморшки.

З усіх вітамінів, що містяться в лимоні  слід виділити вітамін С, який сприяє нормалізації обміну речовин і підвищує імунітет. Про корисні властивості цього чудесного фрукта можна говорити нескінченно. Він володіє бактерицидною, тонізуючою, жарознижувальною, антисептичною, загальнозміцнюючою, араматизуючою  і навіть освіжаючою властивостями.

Ось короткий список основних речовин, що входять до складу лимона: вітаміни В, Р (в цедрі), А, Е, бета-каротин; цукор, органічні кислоти, харчові волокна, вуглеводи, білки і жири. В нього входить безліч мінеральних речовин, макроелементів (хлор, калій, сірка, кальцій, натрій, фосфор, магній) і мікроелементів (молібден, залізо, марганець, бор, цинк, мідь, фтор). 

Вплив лимона на організм людини. Використання лимону у побуті

Лимон в медицині

Лимон є хорошим профілактичним і лікувальним засобом при простудних захворюваннях. Авіценна писав про лимоні як про ліки при хворобах серця, радив вживати в їжу вагітним жінкам, рекомендував використовувати його при лікуванні черевного тифу, туберкульозу, жовтяниці. Тоді ж китайські лікарі використовували лимон як дієвий засіб для лікування ран. Препарати з лимона мають зміцнюючу, протизапальну, протимікробну і ранозагоювальну властивості. Лимон використовують при захворюваннях печінки, гастритах.

Лимон в кулінарії  

Лимон широко використовується для приготування різних страв. При чому, можна використовувати як повністю плід, так і окремі його частини. Сік використовується для приготування соусів, випічки, маринадів та десертів. Цедра-утворюється після натирання верхньої частини шкірки. Її додають до кондитерських страв, десертів. Вона надає неповторні смакові нотки та розкішний аромат. Не використовують тільки білу частину шкірки, що знаходиться під цедрою.  Вона при обробці набуває гіркуватого присмаку.

Лимон у косметології

У косметології лимон використовується дуже широко. В ньому дуже багато речовин, таких необхідних для підтримки жіночої  краси. Засоби  з ним пом'якшують, вибілюють і омолоджують шкіру, усувають плями і веснянки, загоюють тріщини, лікують вугровий висип. Нігті від застосування лимона перестають ламатися, а волосся набуває гладкості і блиску, і рецептів, що дозволяють цього домогтися, можна знайти безліч.

Використання чарівних властивостей лимону у побуті

Забудьте  про те, що лимон використовується тільки в кулінарії, медицині та косметології  - цікаві експериментатори придумали безліч способів, де можна застосувати цей продукт. Тепер він точно завжди буде у Вас вдома!  Противникам хімічних засобів буде корисно дізнатися, в яких випадках лимон прийде їм на допомогу в справі з наведення порядку: Сік лимона допоможе повернути блиск виробам з фарфору,  водопровідним кранам.  

Сяйво сріблу може повернути лимонний сік, змішаний з попілом із сигарет.Сумішшю лимонного соку і води можна прекрасно мити шибки. Лимон усуне запах від рук і леза ножа після обробки риби, чищення цибулі і часнику. Лимон видалить неприємні запахи з мікрохвильовки і холодильника.Для дезінфекції стільниць і дощок так само підійде сік лимона.

Зустріч з медичним працівником школи

За консультацією та з метою дізнатися побільше корисної та цікавої інформації я звернулася до медичного працівника нашої школи Марини Миколаївни. Ми поговорили про те, що лимон є знахідкою для профілактики простудних захворювань та грипу. Він сприяє посиленню імунітету і мобілізації сил організму для боротьби з інфекцією. Існує безліч рецептів до складу яких входить лимон. Марина Миколаївна рекомендувала як можна частіше вживати цей чудо-фрукт.

Дослід №1. Чай з лимоном

Мета: Дізнатися, як веде себе лимон з натуральним барвником чаю, який змінює колір наших зубів.

Гіпотеза: Припустимо, що лимон через вміст кислоти знебарвлює колір чаю.

Прилади: заварений чай, два стакани, лимонБеремо два стакани чаю. В один з них додаємо сік лимону.  Він став світлішим.

Висновок: наше припущення підтвердилося. Лимон знебарвив чай.

Корисний факт: якщо знебарвлення не відбулося-цей чай не натуральний і не принесе користь організму.

Дослід №2. Лимон-плямовивідник

Мета. Дізнатися як веде себе лимон з плямами на шкірі, тканинах.

Гіпотеза. За результатами попереднього досліду, ми побачили, що лимон може знебарвлювати кольори. Отже, припустимо, що він допоможе вивести деякі плями.

Прилади. Розчин брильянтового зеленого. Лимон.Навмисно ставимо пляму розчину брильянтового на палець. Беремо лимон, та деякий час інтенсивно тремо забруднену частину. Змити холодною водою. Як бачимо, місце пошкодження знебарвилося.

Висновок: наша гіпотеза підтвердилася. Лимон допомагає вивести деякі плями. Головне-не використовуйте хімічні засоби, бо можна пошкодити шкіру. Краще повторити процедуру з лимоном ще раз, так як з першого разу результат може бути не 100%.

Дослід №3. Лимон-поліроль

Мета. Дізнатися, як поведе себе лимон в якості поліролі для хромованих виробів.

Гіпотеза. Припускаю, що лимон допоможе повернути блиск водопровідному крану.

Прилади. Лимон, кран, суха м’яка ганчірка. Беремо часточку лимону, ретельно натираємо з усіх сторін кран. Змиваємо холодною водо. Натираємо сухою ганчіркою до блиску.

Висновок. Як бачимо, і ця гіпотеза підтвердилася. Можна сміливо використовувати лимон щоб повернути кранам блиск.

Порада. Перед використанням, сік лимону можна вичавити для кулінарних чи косметологічних цілей та використовувати тільки вижатий лимон.

Дослід №4. Лимон-засіб для чищення

Мета: дізнатися, як поведе себе лимон в якості засобу для чищення срібла.

Гіпотеза: припускаю, що сік лимону допоможе повернути срібному виробу первинний вигляд.

Прилади: - срібна ложка;- лимон (сік);- ємність.Вичавлюємо в ємність сік лимону. Занурюємо в нього виріб. Чекаємо приблизно 10 хвилин. Легенько обробляємо губкою. І наш виріб як новий.

Висновок. З результату досліду можна зробити висновок, що лимон можна використовувати як засіб для чищення срібла. Анкетування Пропоную результати проведеного опитування серед сімей моїх однокласникі. Вони показади, що більшість сімей нашого класу вживають лимон 2-3 рази на тиждень. Трішки менше-кожного дня. І, що тішить, немає сімей, які б не вживали лимон.

Інформаційні хвилинки про лимон

Дізнавшись так багато цікавого та корисного про чудо-фрукт лимон, я захотів поділитися цією інформацією з учнями нашої школи та вчителями.Моїм однокласникам було дуже цікаво дізнатися, що за допомогою лимона можна вивести плями. Також я подумав, що це буде цікаво та корисно й іншим учням нашої школи. На педагогічній нараді я розповів про вживання води з лимоном. 

Це не той лимонад, який продають в магазинах, а натуральний.  Я порекомендував вживати його кожного дня. Бо це тонізуючий, зміцнюючий  та нормалізуючий роботу серця напій. Він допомагає організму боротися з простудними захворюваннями.

З моїми однокласниками ми влаштували подорож до Королівства Лимонів. Я розповів про користь фрукту, рекомендував вживати його кожного дня. Ми провели конкурс малюнків та казок.

Після подорожі до Королівства Лимонів традицією нашого класу стало вживання натурального цілющого лимонаду кожного дня.

Захист роботи

Вивчивши в ході роботи над дослідницьким проєктом про лимон - диво-фрукт властивості лимона теоретично та дослідивши їх практично, я поділилася набутою інформацією з учнями початкових класів при вивченні предмету "Я досліджую світ", запропонувала дітям потоваришувати з лимоном.  

Висновок

У даній дослідницькій роботі (проєкті) були вивчені властивості дивного фрукта – лимона. Досліджуючи унікальні властивості лимона, я навчився працювати з різними джерелами інформації, познайомився з історією лимона. Я дізналась дуже багато нового і цікавого. В ході вивчення літератури я довела, що лимон корисний для здоров'я, і його необхідно обов'язково включати в щоденний раціон, що позитивно позначиться на здоров'ї, завдяки величезній кількості корисних властивостей.

Провівши серію дослідів я переконалася, що лимон можна використовувати в побуті. Звичайно, в сучасних умовах навряд чи вийде відмовитися від хімічних засобів для чищення та побутової хімії повністю. Однак обмежити її застосування, до розумних меж, використовуючи лимон, все ж варто. Адже чистота в будинку не повинна бути оплачена нашим здоров’ям.

З моєю допомогою однокласники дізналися про важливе значення лимона в житті людини.  Потоваришуйте з лимоном, активно використовуйте його цілющі якості і смакові переваги. Природна сила натуральних продуктів здатна подарувати людині здоров’я і красу. Головне знати, як правильно використовувати ті чи інші дари природи собі на благо.

Список використаних джерел

 1. Барзотті Е. "Я і світ довкола мене", 2016.- 208с.: іл.
 2. Дитяча енциклопедія: Для середнього і старшого віку; том 4 Рослини і тварини: Видавництво педагогіка, 1973. – 448с.
 3. Дітям про все на світі: Популярна дитяча енциклопедія, 2000. – 192 с.: іл.
 4. Джанні Родарі. Пригоди Чиполіно, 1992. – 220с.
 5. Життя рослин, проф. А.А. Федоров, 1974. - 487 с.
 6. Рибак Г.М. Приготування фруктових і овочевих соків в домашніх умовах, 1988. – 176 с.
 7. Сладкова А.Н. Плоди Землі. – М.: Мир, 1979. – 270 с.
 8. Тульчинська В.П., Юргелайтис Н.Г. Рослина - проти мікробів, 1981.- 64с.
 9. Інтернет - ресурси.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика