Оголошення

Проєкт "Вплив домашніх тварин на самопочуття людини"

| nikolay
Вплив домашніх тварин на самопочуття людини
Тематика:
Автор роботи:
Фіденко Марина
Керівник:
Марковська Марина Іванівна
Навчальний заклад:
Кам'янська ЗОШ I-III ст.
Клас:
4

В самостійно виконаному індивідуальному дослідницому проєкті на тему "Вплив домашніх тварин на самопочуття людини" учениця 4 класу початкової школи дає обґрунтування терміна "анімалтерапія" та характеризує кожен вид цієї терапії. У міні-проєкті докладно описані види анімалтерапії та функції кожного з них.

Докладніше про проєкт:

У своїй науково-дослідницькій роботі на тему "Вплив домашніх тварин на самопочуття людини" з "Я досліджую світ" учениця 4 класу розглядає поняття "анімалотерапія", знайомиться зі способами лікування різних недугів за допомогою спілкування хворої людини з тваринами. Автор вивчає, які тварини допомогають при тому чи іншому захворюванні, а також з'ясовує, чому навіть при нормальному самопочутті потрібно контактувати з тваринами і як це впливає на психологічний стан людини.

У межах творчого і дослідницького міні-проєкту про вплив домашніх тварин на самопочуття людини було досліджено вплив різних тварин на фізичне та психологічне становище людини, а також учениця 4 класу вивчила історію виникнення та поширення анімалтерапії та провела анкетування однокласників. В анкетуванні визначено, чи краще почувають себе діти, спілкуючись із тваринами, і чим вони самі можуть це пояснити.

Зміст

Вступ        
1. Наукові факти про лікування тваринами.     
1.1. Анімалотерапія – лікування за допомогою тварин.  
1.2. Історія анімалотерапії.
1.3. Функції анімалотерапії.         
1.4. Види анімалотерапії.    
2. Я дослідник. Від теорії до практики.         
2.1. Анкетування та її результати.         
2.2. Опис проведеного мною дослідження.    
Висновки  
Список використаної літератури  
Додатки    

Вступ

Домашні тварини відіграють важливу роль у житті людини: впливають на самопочуття та емоційний стан. Люди, у яких є домашні улюбленці, живуть довше і хворіють менше - це науковий факт. При цьому їхня нервова система перебуває в куди кращому стані, ніж у тих людей, у кого немає вихованців.

Анімалотерапія – лікування за допомогою тварин

Анімалотерапія (від латинського animal – тварина) – вид терапії, що використовує тварин і їх образи для надання психотерапевтичної допомоги. Це цивілізований науковий метод лікування і профілактики серйозних захворювань.

У анімалотерапії використовуються символи тварин: образи, малюнки, казкові герої, іграшки, а також справжні тварини, спілкування з якими безпечно. Позитивна дія тварин на хвору людину підтверджено експериментами. Люди, у яких є домашні улюбленці, живуть довше і хворіють менше – це науковий факт. При цьому їхня нервова система перебуває в куди кращому стані, ніж у тих людей, у кого немає вихованців.

Історія анімалотерапії

Лікування тваринами було відомо ще печерній людині. У XXI столітті вчені стали відроджувати забуті рецепти наших предків. Значення тварин для самопочуття людей стає все більш очевидним. Відсутність здорових взаємин з оточуючими у великої кількості людей призводить до все зростаючому числу депресій, стресових станів, самотності і до різних захворювань. Анімалотерапію часто називають нетрадиційним методом, який, тим не менш, має давню історію.

Ще стародавні цілителі рекомендували при неврозах холодний душ, ходьбу босоніж і їзду на коні. У 5 столітті до н.е. Гіппократ відмітив вплив навколишньої природи на людину і говорив про користь лікувальної верхової їзди.

Стародавні греки приблизно 3 000 років тому виявили здібності собак допомагати людям справлятися з різними недугами, а єгиптяни використовували тварин (в основному кішок) в тих же цілях. У Стародавній Індії "прописували" як ліки прослуховування пташиного співу.

Вже в 1792 році в лікарні для душевнохворих в Йорку (Англія) тварини використовувалися як частина терапевтичного процесу. Як самостійний метод анімалотерапія починає набувати популярності з другої половини XX століття. Піонером цього методу є Борис Левінсон, американський дитячий психіатр, який почав використовувати свою собаку в терапевтичних сесіях в 1962 році.

Анімалотерапія в наш час визнана у всіх розвинених країнах, повсюдно створені інститути, що займаються дослідженням впливу тварин на людей, проводяться міжнародні конференції та семінари, присвячені методикам лікування за допомогою тварин. У США, Великобританії, Канаді, Франції з'явилися організації, які займаються наданням допомоги людям з фізичними або психічними проблемами допомогою анімалотерапії.

Їх все об'єднує те, що вони використовують одомашнених тварин – найчастіше собак, кішок, кроликів і птахів – як терапевтичний засіб. У програмах анімалотерапії беруть участь медики, соціальні працівники, психологи.

Дослідження в області анімалотерапії почалися з вивчення взаємин людей зі своїми домашніми тваринами та психологічної користі, яку це їм приносить. Вивчаються і можливі негативні явища анімалотерапії: алергія, небезпека паразитарних захворювань, прояв агресивності тваринами.

Функції анімалотерапії

Психофізіологічна функція. Взаємодія з тваринами може знімати стрес, нормалізувати роботу нервової системи, психіки в цілому.

Психотерапевтична функція. Взаємодія людей з тваринами може істотним чином сприяти гармонізації їхніх міжособистісних стосунків.

Реабілітаційна функція. Контакти з тваринами є додатковим каналом взаємодії особистості з навколишнім світом, сприяючим як психічної, так і соціальної її реабілітації.

Функція задоволення потреби в компетентності. Потреба в компетентності, що виражається формулою «я можу», є однією з найважливіших потреб людини.

Функція самореалізації. Однією з найважливіших потреб людини є потреба в реалізації свого внутрішнього потенціалу, потреба бути значущим для інших, представленим в їх житті і в їх особистості.

Функція спілкування. Однією з найважливіших функцій, яку можуть здійснювати тварини в процесі взаємодії людини з ними – це функція партнерів спілкування.

Види анімалотерапії

Ненаправлена анімалотерапія – взаємодія з тваринами в домашніх умовах без усвідомлення або цілеспрямованого розуміння їх терапевтичного значення.

Ненаправлена анімалотерапіяСпрямована анімалотерапія – цілеспрямоване використання тварин і (або) їх символів за спеціально розробленими терапевтичним програмам. Цей вид анімалотерапії використовує спеціально навчених тварин, а не тварин пацієнта. Спрямована анімалотерапія, в свою чергу, поділяється на види залежно від того, які саме тварини використовуються – іпотерапія, дельфінотерапія, каністерапія, фелінотерапія, та ін Найчастіше в анімалотерапії використовуються не тільки самі тварини, але і їх образи. У психотерапії використовуються як лікувальний засіб і звуки тварин.

Іпотерапія – це вид анімалотерапії, що використовує як основний засіб спілкування з кіньми і верхову їзду. Іпотерапія – це ефективна лікувальна фізкультура. З кінця 50-х років її почали застосовувати при психічних і неврологічних захворюваннях, а зараз в 45 країнах Європи і Північної Америки створено центри лікувальної верхової їзди.

Іпотерапію використовують при порушеннях опорно-рухового апарату, атеросклерозі, черепно-мозкових травмах, поліомієліті, шлунково-кишкових захворюваннях, простатиті, сколіозі, розумовій відсталості. Спілкування з конем дає стійкий позитивний емоційний фон, який сам по собі є цілющим.

Дельфінотерапія – дельфіни дуже часто використовуються в медицині і  психотерапії. Спілкування з дельфінами допомагає стабілізувати психоемоційний стан людини, зняти психологічну напругу.

Після спілкування з дельфіном людина заспокоюється, починає нестандартно мислити, швидко знаходить вихід із кризової ситуації. Дельфінотерапія – це прекрасна психологічна реабілітація для людей, що потрапили в екстремальні умови, які пережили землетруси, урагани, аварії і будь-який інший сильний стрес. Їх пацієнти – підприємці, люди творчих професій, діти із захворюваннями нервової системи – аутизм, ДЦП, олігофренією, синдромом Дауна.

Каністерапія – вид анімалотерапії з використанням собак. Собака –  прекрасні «ліки» проти гіподинамії, викликаної малорухливим способом життя. Прогулянки з собакою знижують вірогідність серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда та інших захворювань серця і судин. Собака задовольняє дефіцит людини у спілкуванні, підвищує  самооцінку господаря, покращує його товаристкість, вирішує конфлікти в родині.

У собачої (як і котячої) слині міститься фермент лізоцим, що знищує хвороботворні мікроорганізми. Каністерапія рекомендується при неврастенії, істерії, психастенії і неврозах. Частими гостями є собаки в психіатричних лікарнях . «Хвостатий лікар» може бути будь-якої породи – ротвейлером, коллі, бульдогом, карликовим пінчером і звичайною дворнягою. До роботи з пацієнтами допускаються не всі собаки, а лише спокійні, не агресивні, зі стабільною психікою.

КаністерапіяФелінотерапія – терапевтичний вплив кішок. Кішки скрашують самотність,  заспокоюють, знижують артеріальний тиск. Їх біополе стабілізує роботу серця, знімає суглобові і головні болі, стимулює швидке загоєння травм, лікує внутрішні запальні захворювання. Кішка – чудовий енергоінформаційний прилад, вгадують хворі місця свого господаря. Коли в організмі відбуваються якісь порушення, коли виникають болі, це свідчить про зміну енергетичного потенціалу на якійсь ділянці тіла. Ось це зміна потенціалу чудово відчуває кішка.

Тривала дружба з кішкою зміцнює імунну систему і сприяє здоров'ю та довголіттю. Муркотання кішки – це певні звукові коливання (частота від 20 до 50 Герц), що стимулюють процес зцілення. Муркотання сприяє підвищенню захисних сил організму, прискорює загоєння ран, в результаті впливу звукових коливань такої частоти підвищується щільність кісток, що сприяє зрощенню переломів.

ФелінотерапіяАпітерапія – лікування бджолиною отрутою. Бджола є безсумнівним лідером  в лікувальній фауні. За 50 мільйонів років існування бджіл як біологічного виду, ці комахи пристосовувалися до життя в самих різних кліматичних умовах, що призвело до створення унікального бджолиної отрути.

Чудо бджолиної отрути в тому, що це найпотужніший каталізатор фізіологічних процесів. Одна крапля містить білкові речовини, 18 з 20 обов'язкових амінокислот, неорганічні кислоти, майже всю таблицю Менделєєва і безліч вітамінів.

Гірудотерапія – лікування медичними п'явками. П'явка за багато тисячоліть  «присмокталася» практично до всіх областей медицини. Вона дає приголомшливі результати в кардіології, офтальмології, дерматології, хірургії, гінекології, урології, неврології.

Гірудотерапія є ефективним засобом лікування варикозного розширення вен, тромбофлебіту, гіпертонії, стенокардії, інфаркту міокарда, геморою, атеросклерозу, хвороб шкіри, легенів, мігрені, глаукоми, гайморитів, невритів, бронхіальної астми, гінекологічних багатьох інших захворювань. Останнім часом за допомогою п'явок лікують целюліт, худнуть і навіть омолоджуються. Секрет лікувальної дії п'явок в здатності їх слини проникати глибоко в тканини організму і впливати на хворобу на клітинному рівні.

Використання інших тварин у лікуванні людей

Всі живі істоти можуть надати людині ефективну психологічну допомогу. У анімалотерапії використовуються і інші тварини, але набагато рідше, оскільки прямий терапевтичний ефект у цих випадках дещо нижче. Так, наприклад, американське анімалотерапевтіческое товариство «Дельта» використовує в своїй роботі більше 2000 різних тварин, у тому числі морських свинок, кроликів, курей, лам, кіз, віслюків, папуг та інших одомашнених тварин. Африканські племена лікуються слонами і крокодилами, австралійці проводять сеанси кенгуротерапіі.

Існує гіпотеза, що електромагнітне випромінювання, властиве будь-якій живій матерії, дозволяє людині і тваринам впливати на інші біологічні об'єкти. При цьому головну роль відіграє не сила випромінювання, а міститься в ньому інформація, тобто спектр його частот. Цей частотний резонанс може стимулювати життєдіяльність організму в досить широкому діапазоні. Цим, очевидно, і пояснюється той факт, що кішки, собаки та інші тварини роблять позитивний лікувальний вплив на людей.

Анкетування та його результати

Як впливає спілкування з собакоюта кішкою на самопочуття?

У ході дослідницької роботи (проєкту) було проведено опитування двох видів:

 • перше: було створено анкету; проведено анкетування у школі серед учнів 3- 5 класів та вчителів;
 • друге: була створена міні-група в школі, нею створене опитування, що складалося з трьох запитань з варіантами відповідей:
 1. Чи знаєте Ви що таке„анімалотерапія”?
 2. Який шлях лікування Вам особисто ближче?
 3. Чи хотіли б Ви дізнатися про такий метод лікування, як анімалотерапія, а саме каністерапія та фелінотерапія,іпотерапія?

Результати дослідження. Анкетування

1 запитання: чи знаєте Ви що таке„анімалотерапія”?

Результати показали, що 50 % опитуваних знає, 30% дізналися, після того як, провели семінар-тренінг у школі, а 20% не знають.

2 запитання: який шлях лікування Вам особисто ближче?

Результати показали: 50% віддають перевагу лікуванню за допомогою тварин і природи в сукупності з ліками, 40% застосовують ліки без побічних ефектів, а 10 % лікуються ліками швидкої дії не залежно від побічних ефектів та ціни.

3 запитання: чи хотіли б Ви дізнатися про такий метод лікування, як анімалотерапія, а саме фелінотерапія, іпотерапія?

Результати показали, що 80% опитуваних хотіли б дізнатися детальніше, ну а 20% влаштовує і те, що вони знають.

Опис проведеного мною дослідження

У нашому селі Кам`яна є багато діток із особливим потребами. Тому об`єктом свого  дослідження я обрала  односельчанок- Дутчак Наталію та  Матушевську Ірину.

Під час дослідження було встановлено і вивчено діагнози дівчат: в Дутчак Наталії діагноз ДЦП, спастична диплегія, в Матушевської Ірини  при народженні поставили діагноз легкий когнітивний розлад. 

Провівши бесіду з батьками дівчат було встановлено, що вони для покращення стану своїх дітей використовувати анімалотерапію, а саме: Наталя проходила курс іпотерапії (додаток2), який дав ефективний результат для її опорно-рухового апарату, також вдома для покращення емоційного настрою Наталі використовували кроликів та лебедів (додаток 2,4), спілкування з ними теж дало позитивний вплив; батьки Іринки вважали доцільним використання фелінотерапії (додаток1,3), томущо це сприяло заспокоєнню дівчинки та зменшення її головного болю .

Висновки

Провівши дослідження і спостереження, я можу зробити висновок, що пророблена мною робота принесла певний результат:
- детальніше дізналася про вплив каністерапії , фелінотерапії, на стан дітей з особливими потребами, що все залежить від віку, стадії і складності хвороби та особистих якостей людини.

Завдяки проведеному дослідженню, я ознайомилася з новими термінами:
Анімалотерапія, каністерапія фелінотерапія, спастична диплегія, ДЦП.

За результатами опитувань: більшість учнів хоче дізнатися про такі методи лікування і мати таких чотирилапих  друзів.

Домашні тварини роблять наше життя яскравим, насиченим і помітно подовжують його. Тепер зрозуміло, що настрій, самопочуття та активність людини можуть змінюватись під впливом свійських тварин. І члени моєї родини тепер свідомо вибирають домашнього улюбленця, коли хочуть покращити настрій чи заспокоїтися.

Усвідомила, що спілкування з твариною не шкодить людині, а впливає на неї позитивно.

Наші улюбленці – найкраші цілителі.

Додаток

німалтерапія 4німалтерапія 5німалтерапія 6

Список використаної літератури

 1. Верещагіна С.Р. Анімалотерапія. – 2001 – 105 ст.
 2. Денисенков А.И., Роберт, Н.С., Шпицберг И.К. Іпотерапія: можливості та переспективи реабілітації при дитячому церебральному параличі: Геронт, 2002 – 149 ст.
 3. Корнеєв Л.А. Слово про собаку.- 1999.- 253 ст.
 4. Корпачов В.В. Целебна фауна. 2000.- 189 ст.
 5. Кряжева Н.Л. Кіт та пес поспішають на допомогу, анімалотерапія для дітей. – Академія розвитку, 2000 - 176
 6. Рогожкина Л.Г., Рогожкин А.Г., Рогожкин Д.А. Домашні тварини: Мала енциклопедія.– Руді-Барс, 1999- 398 ст.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна