Оголошення

Гімнастика і вправи для очей на фізкультхвилинку

Розділ: Руханки

Гімнастика для очей – це прості вправи, виконання котрих не вимагає багато простору чи додаткового обладнання на уроці, але які допоможуть під час фізкультхвилинки зняти навантаження з органу зору у учнів, що виникає протягом тривалих занять у школі.

Під час проведення занять не забувайте робити фізкультхвилинки з вправами для очей, а також паузи, для того щоб очі школярів могли відпочити та змінити одну діяльність на іншу. Такий засіб дозволяє підтримувати не лише правильну робочу атмосферу у класі, але й благотворно впливає на фізичний стан та самопочуття дитини.

На цій сторінці зібрані вправи для проведення фізкультхвилинок для очей, попередження втоми очей та розслаблення м’язів навколо них, а також описана гімнастика для очей, регулярне виконання якої дозволить подовжити здоров’я очей та остроту зору у учнів школи. Для проведення фізкультхвилинок для очей у 1 класі, 2 класі, 3 класі і 4 класі початкової школи може бути обрана будь-яка з наведених нижче вправ, але ліпше обрати декілька і чергувати їх поміж собою.

Ми зібрали вправи для проведення гімнастики для очей під час фізкультхвилинок і поділили їх на групи. Деякі представлені у вигляді вірша, деякі потребують послідового виконання і об’єднані в окремі комплекси. Не зважаючи на свою форму, усі вони спрямовані на зняття навантаження з очей у учнів та профілактику псування зору.

Відео вправ гімнастики для очей на фізкультхвилинку

Цікаве і веселе відео вправ гімнастики для очей для використання під час фізкультхвилинок як з учнями початкових класів, так і з учнями основної та старшої школи, дитячого садку.

Гімнастика для очей "Тигреня"

Скачати: Гімнастика для очей "Тигреня"
Розмір: 5,56 Мb

Дитяча гімнастика для очей "Автобус"

Вправи для попередження втоми очей у дітей

Вправи для попередження втоми очей та розслаблення м’язів навколо очей:

 1. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1–4. Потім перенести погляд удалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.
 2. Міцно заплющити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до Повторити 4–5 разів.
 3. Ноги на ширині плечей, руки в боки. Колові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3–4 рази.
 4. Упродовж 3–5 с дивитись обома очима на палець витягнутої вперед правої руки. Прикрити ліве око. Дивитися правим оком 3–5 с. Повторити 3–5 разів, прикриваючи по черзі то ліве, то праве око.
 5. Горизонтальні рухи очей: направо-наліво.
 6. Рух очними яблуками вертикально вгору–вниз.
 7. Колові рухи. Підняти очі догори, зробити ними колові рухи за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки.
 8. Заплющити очі якомога міцніше і відчути, як напружуються м’язи очей. Затримайтеся так на три секунди, потім різко розплющіть очі. Різка зміна змушує очі розслабитися й особливо підходить для закінчення зарядки для очей.
 9. «Темне розслаблення». Покласти на заплющені очі теплі долоні, пальці схрестити на чолі. Розслабитися і постаратися досягти глибокого темного кольору.
 10. Рух очей по діагоналі: скосити очі в лівий нижній кут, потім по прямій перевести погляд угору. Аналогічно в протилежному напрямку.
 11. Зведення очей до носа. Для цього до перенісся поставити палець і подивитися на нього — очі легко «з’єднаються».
 12. Часте моргання очима.
 13. Робота ока «на відстань». Підійти до вікна, уважно подивитися на близьку, добре видиму деталь: гілку дерева, що росте за вікном, або на подряпини на склі. Потім спрямувати погляд удалину, намагаючись побачити максимально віддалені предмети. Кожну вправу слід повторювати не менше ніж 6 разів у кожному напрямку.
 14. Руки на пояс, повернути голову вправо, подивитися на лікоть правої руки; повернути голову вліво, подивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення.
 15. Руки вперед, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), стежити очима за рухом рук, не піднімаючи голови, руки опустити (видих).

Комплекси вправ для очей

Комплекс 1

 1. Погляд спрямовувати вліво-вправо, вправо-прямо, вгору-прямо, додолу-прямо без затримки в кожному положенні. Повторити 5 разів.
 2. Заплющити очі на рахунок «раз-два», розплющити і подивитися на кінчик носа на рахунок «три-чотири».
 3. Колові рухи очей: до п’яти кіл уліво і вправо.

Комплекс 2

 1. Швидко кліпати очима протягом 15 с.
 2. Заплющити очі. Не розплющуючи очей начебто подивитися ліворуч на рахунок «один–чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять–вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.
 3. Спокійно посидіти із заплющеними очима, розслабившись протягом 5 с.

Комплекс 3

 1. Заплющити очі, не мружитися, рухати очними яблуками по колу.
 2. Очима малювати латинську літеру V: подивитися вгору вліво, вниз, угору вправо, вниз.
 3. Сильно замружитися, розплющити очі.
 4. Заплющити очі, пальцями промасажувати очні яблука.
 5. Подивитися прямо перед собою.
 6. Приблизно 30 с швидко моргати, потім стільки ж дивитися не моргаючи.

Комплекс 4

 1. Подивитися праворуч, не повертаючи голови, і зафіксувати погляд на кілька секунд, потім ліворуч на кілька секунд і подивитися прямо. Підняти очі вгору на кілька секунд і опустити їх униз, розслабивши м’язи очей, подивитися прямо. Повторити 4–5 разів.
 2. Подивитися кілька секунд на кінчик пальця, віддаленого на 30 см від очей, потім перевести погляд удалечінь і затримати на 3–5 с. Вправу повторити 4–6 разів.
 3. Заплющити очі на 5–10 с, розслабивши очні м’язи, і розплющити їх на 5–10 с. Повторити 4–5 разів.
 4. Виконати декілька колових рухів очима (по 4–5 рухів) в один і інший бік.
 5. Покліпати кілька разів очима, не напружуючи очні м’язи.

очі

Гімнастика для очей

1. Шторки
Швидко і легко моргайте 2 хвилини. Сприяє покращенню кровообігу.

2. Дивимося у вікно
Робимо точку з пластиліну і ліпимо на скло. Вибираємо за вікном далекий об’єкт, кілька секунд дивимося вдалину, потім переводимо погляд на точку. Пізніше можна ускладнити навантаження – фокусуватися на чотирьох різновіддалених об’єктах.

3. Великі очі
Сидимо прямо. Міцно заплющує очі на 5 секунд, потім широко відкриваємо їх. Повторюємо 8-10 разів. Зміцнює м’язи повік, покращує кровообіг, сприяє розслабленню м’язів очей.

4. Масаж
Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхні повіки, через 1-2 секунди зніміть пальці з повік. Повторіть 3 рази. Покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини.

5. Гідромасаж
Двічі в день, вранці і ввечері, обполіскувати очі. Вранці – спочатку відчутно гарячою водою (не обпалюючи!), Потім холодною. Перед сном все в зворотному порядку: промиваємо холодною, потім гарячою водою.

6. Малюємо картинку
Перша допомога для очей – закрийте їх на кілька хвилин і уявіть щось приємне. А якщо потерти долоні рук і прикрити очі теплими долонями, схрестивши пальці на середині чола, то ефект буде ще кращим.

«Стріляти очима»
Дивимося вгору-вниз з максимальною амплітудою.
Малюємо коло за годинниковою стрілкою і назад.
Малюємо очима діагоналі.
Малюємо поглядом квадрат.
Погляд йде по дузі – опуклою і увігнутою.
Обводимо поглядом ромб.
Малюємо очима бантики.
Малюємо букву S – спочатку в горизонтальному положенні, потім у вертикальному.
Креслимо очима вертикальні дуги, спочатку за годинниковою стрілкою, потім – проти.
Переводимо погляд з одного кута в інший по діагоналях квадрата.
Зводимо зіниці до перенісся щосили, наблизивши палець до носа.
Часто-часто моргаємо повіками – як метелик махає крильцями.

Фізкультхвилинки для очей

(комплекс вправ для збереження зору)

КОМПЛЕКС 1

1. Виконується в положенні сидячи. Міцно заплющити очі на 3 – 5 с, потім розплющити на 3 – 5с. Повторити 6 – 8 разів.

2. Виконується в положенні сидячи. Швидко моргати  протягом  30 – 40 с.

3. Виконується в положенні сидячи. Закрити повіки. Помасажувати їх зпа допомогою колових рухів пальців ( верхнє повіко – від носа до зовнішнього краю очей, нижнє повіко – від зовнішнього краю до носа ( потім – навпаки). Виконувати протягом 30 – 40 с.

КОМПЛЕКС 2
Виконується в  положенні стоячи ( виконати 4 – 5 разів)

1. Поставити палець правої руки на середній лінії обличчя, відстань 25 – 30 см від очей. Дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с. Прикрити долонею лівої руки ліве око на 3 – 5 с, дивитися правим оком. Відвести долоню, дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с.

2. Поставити палець лівої руки вздовж середньої лінії обличчя на відстані 25 – 30 см від очей. Дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с. Прикрити долонею правої  руки праве око на 3 – 5 с, дивитися лівим оком. Відвести долоню, дивитися двома очима на кінчик пальця 3 – 5 с.

Комплекс вправ для гімнастики очей

 1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.
 2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь.   Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.
 3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.
 4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 5. Повторити 4 – 5 разів.

Вправи для гімнастики короткозорості

В. п. – ноги на ширині плечей, руки в боки.
Кругові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3-4 рази.

 • В. п. – сісти на стілець.

Замружити і відкрити очі. Повторити 3-4 рази. Виконувати в середньому темпі.

Вправи для профілактики порушень зору

 • «Стрілянина» очима праворуч, ліворуч, униз ( по 6 разів).
 • «Намалюйте очима 6 кіл за годинниковою стрілкою і 6 кіл – проти.
 • «Напишіть» очима цифри від 0 до 9.
 • «Напишіть» очима число, місяць і рік свого народження.
 • «Намалюйте» очима  пружинки.
 • «Намалюйте» очима 6 горизонтальних вісімок і 6 вертикальних.
 • «Намалюйте» очима 6 трикутників за годинниковою стрілкою, потім 6 трикутників – проти.
 • Замруживши ліве око, правим «напишіть» непарні числа від 1 до 9. Замруживши праве око, лівим «напишіть» парні числа від 2 до 10.
 • «Намалюйте» очима пружинку з 12 витків ліворуч і праворуч.
 • «Намалюйте» очима геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник) спочатку за годинниковою стрілкою, а потім – проти.

Вправи для активізації роботи м'язів ока

Вправи сприяють зняттю статичного напруження, поліпшують кровопостачання і циркуляцію внутрішньо очної рідини, вдосконалюють координацію в горизонтальній площині, підвищують стійкість вестибулярних реакцій, сприяють поліпшенню    координації руху очей і голови, поліпшують пружність повік.

 • Сядьте, розслабте тіло. Широко розплющуйте і заплющуйте очі з інтервалом у 30 с.  Повторити 5-6 разів.
 • Обертайте очима по колу по 2 – 3с. Повторити 3 – 4 раз. 
 • Швидко покліпайте повіками протягом 1 – 2 хв.
 • Дивіться вдалечінь 30 – 40с. Переведіть погляд на палець на відстані 20 – 30см від ока і дивіться 3 – 5с. повторити 3 – 5 разів.
 • Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхню повіку   відповідного ока і потримайте 1 – 2с. Повторити 3 – 5 разів.
 • Витягніть руки вперед, дивіться на кінці пальців витягнутої руки. Повільно наближайте палець, не зводячи  погляду. Повторити 3 – 4рази.
 • Відведіть напівзігнуту праву руку з  іграшкою вбік. Повільно пересувайте іграшку то праворуч,  то ліворуч і стежте за нею очима. Повторити те саме лівою рукою.
 • Підведіть очі вгору, опустіть очі, гляньте праворуч, потім ліворуч. Повторити  3 – 4 рази.
 •  Поверніть голову назад і намагайтеся побачити предмети позаду. Виконати вправу 2 – 3 рази для правої і для лівої сторони.

Вправи для відновлення зору

 • Стимулюють централізований, дистанційний ф периферійний зір, стимулюють рухи очей, запобігають косоокості, тренують здатність очей фокусувати, підсилюють координацію очей, стимулюють скорочення й розслаблення зіниць
 • Глибоко дихайте, дивіться вдалину. Носом « малюйте» горизонтальні, вертикальні й діагональні вісімки навколо предмета, на який дивитеся. Проробіть вправу з кількома предметами.
 • Заплющіть очі й уявіть, що на них світить сонце. Покліпайте так, начебто ловите сонячне світло. Уявіть сонячний промінь і подивіться на нього заплющеними очима, насолоджуючись переливами кольорів. Уявіть темряву й розслабтеся.
 • Складіть руки перед обличчям. Моргніть і подивіться на долоні. Нехай очі кілька разів « обійдуть» руки. Повторіть в інший бік. Відпочиньте. Потім поморгайте і дивіться тільки на одну долоню, потім на іншу. Тепер очима « копайте» простір ліворуч, потім праворуч, потім унизу.

Вправи гімнастики для очей у формі гри

Цікаві і веселі вправи для провдення з дітьми гімнастики для очей у формі гри:

Кіт Васько
Учитель:
Сплять маленькі кошенята,
Всі заплющіть оченята!
(Діти заплющили очі)

Діти:  
А Васько не хоче,
Він розплющив очі!
(Очі розплющені)

Учитель: 
Подивився вгору, вниз,
Поводив очима скрізь.
(Очі вгору, вниз, по колу, головою не рухаючи)
І праворуч, і ліворуч,
Перевірив: вуха поруч!
Знову — вгору, знову — вниз,
Лапою помацав ніс
(Діти, дивлячись на свій вказівний палець, наближають його до носа)
Ось і вправа закінчилася.
Очі  ваші не втомилися?

Мишка
Очей своїх з мишки
Кіт Вася не  зводить.
Направо, наліво
Очицями водить (рухи очима,голова нерухома)
А мишка кружляє,
А мишка гуляє, (колові рухи очима)
Про хитрого Васю
Нічого не знає.

Віршовані фізкультхвилинки для очей

Фізкультхвилинки у віршах для очей проводяться на уроках з будь-якого предмету та в будь-якому класі школи.

Працювали ви, трудились,
Оченята вже втомились.
А щоб плідно працювати,
Треба їм відпочивати.
Погляд вмить направте вправо,
Вліво, вверх, униз і прямо.
Учні, дихайте довільно,
Відчувайте себе вільно.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Треба тричі повторять.
Молодці, чудово, браво!
Починаєм другу вправу.
Проведіть очима коло
Швидко, швидше і поволі.
Вправо, вліво повертіли,
Очі ваші щоб спочили.
Всі зробіть діагональ.
Зверху – вниз, а потім вдаль.
Двічі рухи поміняйте.
Вниз і вверх – відпочивайте!

Міцно стиснути повіки.
Розімкніть повільно віки.
Декілька разів моргніть
Вправу ще раз повторіть.
Поморгайте дві хвилини
Швидко-швидко, час бо лине.
Притуліться до долонь,
Проведіть ними до скронь.
Всі заплющіть міцно очі,
Вверх та вниз ними ведіть.
Зосередьтеся на точці
І спокійно посидіть.

Очі швидко обертаєм,
Головою не хитаєм.
Вліво раз, два, три, чотири.
Вправо стільки ж повторили.
По колу очі обертаєм
І все навколо розглядаєм.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
І потім знову закружляли.

На повіки натискайте,
Потім пальці відпускайте.
Півхвилини посидіть,
Вправу знову повторіть.
Подивись на кінчик носа,
Потім глянь удалину,
Зиркни на сусіда скоса.
Вправо, вліво! Ну ж бо! Ну!
А тепер розправте спинку,
Прямо гляньте – відпочиньте.
Погляд в точці сфокусуйте
І довільно релаксуйте.
Міцно-міцно тріть долоні,
До очей їх приложіть.
Масажуйте очі легко
І заняття знов почніть!

Очі щільно ми закрили –
це один, два, три, чотири.
Потім ширше розкриваєм,
Вдалині щось роглядаєм.
І поки ми розглядали
До шести порахували.
Щоб очі наші відпочили,
Робим це разів чотири.

Раз, два, три! Очі догори!
На чотири та й на п’ять
Будем міцно їх стулять.
Знову очі догори
Ми рахуєм раз, два, три!
Очі щоб відпочивали
Дивимось ми вліво – вправо.
Потім блимаєм очима.
І знову ними вліво - вправо.

Раз, два - рівно голова!
Три, чотири, п’ять - будем очі затулять.
Шість, сім - знов відкрили
І на вісім затулили.
Міцно, міцно потримали.
І все знову починали.
П’ять разів так повторили,
За комп’ютери знов сіли.

Сплять маленькі «совенята»
Раз – розкрили оченята.
Подивилися навколо
Потім вгору і додолу.
Оченята - блим, блим, блим.
Відпочити треба їм.
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми – далі працювати.

Очі щільно ми закрили —
Це один, два, три, чотири.
Потім ширше розкриваєм,
Вдалині щось роглядаєм.
І поки ми розглядали —
До шести порахували.
Щоб очі наші відпочили,
Робим це разів чотири.

Очі швидко обертаємо,
Головою не хитаємо.
Вліво раз, два, три, чотири.
Вправо стільки ж повторили.
По колу очі обертаємо
І все навколо розглядаємо.
Раз коло, два, і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
І потім знову закружляли.

Раз, два, три! Очі догори!
На чотири і на п’ять
Будем міцно їх стулять.
Знову очі догори
Ми рахуєм раз, два, три!

Очі щоб відпочивали,
Дивимось ми вліво-вправо.
Потім блимаєм очима.
І знову ними вправо-вліво.

Пропонуємо переглянути:
Фізкультхвилинки
Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика