Оголошення

Міні-проєкт "Як утворюються перлини"

| nikolay
Як утворюються перлини
Тематика:
Автор роботи:
Велешко Діана
Керівник проєкту:
Мазур Жанна Вікторівна
Навчальний заклад:
Судобицька ЗОШ І-ІІ ступенів
Клас:
7

Своїм дослідницьким міні-проєктом з біології на тему "Як утворюються перлини" учениця 7 класу поширює власні знання та знання однокласників стосовно оточуючого їх світу, зокрема з’ясовує, яким чином утворюються перлини, та пояснює, у чому унікальність цього коштовного каменю.

Докладніше про проєкт:

Протягом роботи над дослідницьким міні-проєктом з біології про те, як утворюються перлини було проведене дослідження, у рамках якого учениця дала розгорнуте пояснення походження слова "перлина", а також описала увесь процес утворення справжньої перлини, розповіла, які види малюсків є "виробниками" перлин. У роботі дається описання такого поняття, як "жемчужниця".

У індивідуальній дослідницькій роботі (проєкті) з біології на тему "Як утворюються перлини" ученицею 7 (6) класу було розглянуто особливості росту перлів, різнобарв'я перлів, різновидів перлів, різновидів перлів за походженням, а також докладно описані особливості уникнення перлин у природі та їх вирощування у штучних умовах. Наприкінці проекту можна вивчити вимоги до догляду за виробами з перлів, а також ознайомитися з цікавими фактами про перлини.

Зміст

Вступ
1. Що таке перлина?
2. Як утворюються перлини?
3. Жемчужница.
4. Ріст перлів.
5. Різнобарв'я перлів.
6. Різновиди перлів.
7. Різновиди перлів за походженням
8. Догляд за виробами з перлів.
9. Цікаві факти про перлини
Висновок
Література

Вступ

Перлина. Слово перла походить від нім. Perle (синонім середнього роду перло — від фр. perle). Французька і німецька назви перлів сходять до *perla, *pernula (французьке слово — через італ. perla), яке зводиться до лат. pernaстегно», «вид молюска»). Інша версія пов'язує *perla з *peraгруша»), тобто це слово буквально означає «грушка». Третя версія — від лат. pilulaкулька»).

Як би там не було, але перлина – це дійсно диво природи, адже в мантії двостулкових молюсків майже з нічого з’являється справжній дорогоцінний камінь, який дуже цінується в ювелірній справі, та який обожнюють модниці.

Прикраси з натуральними перлинами давно стали класикою.

Тож мета моєї роботи - з’ясувати, яким чином утворюються перлини.

Для досягнення цієї мети потрібно виконати наступні завдання:

  • Дізнатися, що означає термін «перлина».
  • Вивчити способи утворення перлин.
  • З’ясувати, чим відрізняються перлини, що виросли у природніх умовах від тих, що формувалися у штучних.
  • Ознайомитися з правилами догляду за прикрасами з перлинами.

Що таке перлина?

Перлина – це єдиний коштовний камінь, що має тваринне походження: він утворюється не в земних надрах, як алмази або смарагди, а в  черепашках двостулкових  молюсків: перлівниці, скойки, мідії, устриці.

Двостулкові молюски – творці перлів. До двостулкових молюсків учені відносять близько 1000 видів, які зустрічаються у прісних і морських водах. Багато видів є об'єктами промислового вилову, поживою для донних риб.

Перлина (перл)– це плід праці молюска по самозахисту! Вона утворюється, коли всередину черепашки потрапляє сторонній предмет, який подразнює тіло тварини. Позбавитися від чужорідного тіла молюск не може, і тому він захищається від “чужинця”, обволікаючи його шарами спеціальної речовини.

Внутрішній шар черепашки, що виробляється мантією молюска, являє собою перламутр (perl – перли, mutter – мати; Perlmutter – «мати перлів»). Так і утворюється перлина. Завдяки їй молюск позбавляється від незручності, яку  створює їй сторонній предмет. Замурувавши його в гладкому кальцій карбонаті, молюск зменшує тертя, знижує подразнення. Таким чином, у центрі перлини завжди є “центр кристалізації”, зародок перлини.

Звідки всередині раковин береться перлина? У Стародавній Греції вважали, що це затверділі сльози русалок. У Середні століття вірили, що ангели ховають в раковинах сльози сиріт та невинно скривджених, і там вони перетворюються на перлини.

Насправді перлина – це плід праці молюска по самозахисту! Вона утворюється, коли всередину раковини потрапляє сторонній предмет або паразит, дратівливий ніжне тіло молюска. Позбавитися від чужорідного тіла молюск не може, і тому він захищається від чужинця, обволікаючи його шарами спеціальної речовини. Робить він це точно так само, як при формуванні своєї раковини.

Внутрішній шар раковини, що виробляється мантією молюска, являє собою перламутр (нім. Perl – перли, mutter – мати; Perlmutter – «мати перлів»). Якщо ви знайдете на річковому або морському березі раковину двостулкового молюска, розгляньте її внутрішню сторону. Ви побачите, що вона покрита шаром, що відливає гарним блиском. Це і є перламутр.

Як утворюються перлини?

Внутрішня поверхня раковини. Коли в раковину потрапляє сторонній предмет, наприклад, піщинка або паразит, мантія починає обволікати непрошеного гостя перламутром – шар за шаром.

Так і утворюється перлина. Завдяки їй молюск позбавляється від незручності, яке завдає їй сторонній предмет. Замурувавши його в гладкому карбонатному кульці, молюск зменшує тертя, знижує роздратування.

Таким чином, у центрі перлини завжди є ”центр кристалізації”, зародок перлини. Але буває й так, що сторонній предмет в центрі перлини відсутня. У такому випадку затравкой для утворення перлини може служити бульбашка газу, крапелька рідини або шматочок тканини молюска – в процесі формування перлини він поступово розкладається.

перлина 1

Форма зростаючої перлини залежить в основному від того, куди потрапив її зародок. Якщо
перловий мішечок розташований біля поверхні раковини, то перламутровий шар перлини зливається з перламутром раковини і утворює неправильну  перлину – блістер. У блістери в місці прикріплення відсутній перламутровий шар. Якщо ж мішечок опиниться в мантії молюска, то виростає перлина правильної форми. Перлини, що формуються в м’язах чи прилеглих до них частинах, мають неправильну, часто дуже вигадливу форму.

Іноді трапляється  і так, що сторонній предмет в центрі перлини відсутній. Тоді затравкою для утворення перлини може служити пухирець газу, крапелька рідини або шматочок тканини  тіла молюска - у процесі формування перлини він поступово розкладається.

Спочатку клітини мантії починають обволікати чужорідне тіло зовнішньої плівкою, утворюючи навколо нього перловий мішок, який вдавлюється в тканини тварини. Всередину перлового мішка спочатку виділяється трохи органічної речовини, потім кристали карбонату кальцію у вигляді призматичного арагонита і, нарешті, арагонита у вигляді пластинчастого шару (перламутру).

Групу молюсків, які здатні утворювати перли, так і називають – жемчужніци.

Жемчужніци бувають прісноводні і морські.

Прісноводний, або річковий, перли – найбільш універсальний. Його здавна використовували для прикраси як нарядів селянок, так і суконь благородних дам. Річкові перли у тисячі разів дешевше, ніж морський, так як він видобувається легше і швидше; крім того, прісноводні жемчужніци крупніше морських і здатні одночасно вирощувати до 20 перлин.

Прісноводний перли дрібніше морського, має менш правильну форму і менше блищить. Але зате річкові перли міцніше морського і більш стійкий до стирання. Саме прісноводний перли належить найбільша частка видобутку перлів у світі.

Найякісніший перли дають морські молюски види пологів пінктад (Pinktada) і птеро (Pteria). Зазвичай вони утворюють щільні поселення – банки, які розташовані на глибині 10-15 м.

Жемчужница

Спочатку люди добували перли, пірнаючи за раковинами-перловаскойками. Промисел водолаза за перлами налічує більше 4 тисяч років. Він дуже важкий і небезпечний, адже нирець повинен занурюватися на велику глибину (зазвичай до 20 м) без всяких допоміжних пристосувань, озброєний тільки ножем, залишатися там достатній час (зазвичай одну-півтори хвилини), щоб зібрати якомога більше раковин і робити до 30 -40 занурень у день! Крім того, в море водолаза підстерігають акули.

З’ясувавши, як утворюються перлини, люди навчилися вирощувати перли штучно. Цю технологію винайшов японський дослідник Кокіті Мікемото в 90-х роках 19 століття. Він же створив першу фірму по вирощуванню перлин.

Перли вирощують так: відкриваючи стулки раковини, під мантію жемчужниц впроваджують чужорідні тіла, наприклад, крихітну намистинку або бісеринку з натурального перламутру. Потім раковину поміщають у спеціальний водойма, в якій створюють ідеальні умови для проживання молюсків. Щоб виростити одну хорошу морську перлину, потрібно 3 роки, річкову – до 2 років.

Вирощений таким чином перли називається культивованими. Практично весь перли, використовуваний в ювелірних прикрасах (90%), – культивований. За своїми властивостями він нічим не відрізняється від натуральних перлів, а обходиться в кілька разів дешевше, незважаючи на те, що далеко не всі культивовані перлини відповідають стандартам якості – у цій справі багато браку.

Основними постачальниками культивованих перлів є Китай і Японія, у меншій мірі – Австралія і Полінезія.

Ріст перлів

У морській воді перлина зростає повільніше, ніж у прісній, і розміру потрібного для промислового збору досягає через 3-5 років.

Морські молюски, на відміну від річкових, можуть виростити тільки одну перлину, в той час як у прісноводних молюсків одночасно може вирости більше 3-х перлин в одній мушлі.

Різнобарв'я перлів

Відтінок перламутру варіюється від білого до зеленуватого. Відомі і високо цінуються сріблясті, золотисті, рожеві, коричневі і чорні перлини. Колір перлів залежить від температури навколишнього середовища, концентрації солі у воді і породи молюска.

Різновиди перлів

Перлини бувають як блискучими білими, так і більш тьмяними фарфорово-білими, а також рожевими, чорними і бронзовими. У перлин галіотісів, наприклад, структура кристалів нагадує бджолині соти, що призводить до незвичайного зовнішнього вигляду.

Чорні перли - одні з найцінніших видів перлів, являють собою рідкісне поєднання яскравих кольорів і блиску. Перлина «Надія», одна з найбільших натуральних перлин (450 карат), змінює свій колір від бронзового до білого. Це, швидше за все, була блістер - перлина.

Різновиди перлів за походженням

Натуральні морські перли - найрідкісніший і найдорожчий вид, здавна добували їх у південних морях, біля узбережжя Перської затоки, Японії та Шрі-Ланки. Важка праця нирців полягає в пошуках під водою двостулкових черепашок молюсків, відкриття їх вручну сотнями і тисячами, серед яких лише кілька містять гарні перлини правильної форми з гладкою поверхнею.

перлина 2Культивовані перли - це, по суті, ті ж морські перли, отримання яких сплановане людиною, а не підпорядковане волі випадку. В Японії, Китаї, Австралії і Полінезії працюють ферми, де безперервно вирощують близько 90% всі ювелірних перлів у світі.

Штучні перли- це, звичайно, не  справжні перли, а імітуючі  їх намистини. Для сучасної легкої промисловості немає нічого простіше, ніж наштампувати ідеально круглих намистин і покрити їх сріблясто-білою фарбою. За складом перлинні намиста можуть бути скляними або пластмасовими, за розміром - від бісеру до курячого яйця.

Догляд за виробами з перлів

Перли зберігають здатність реагувати на зовнішні умови, що разюче відрізняє їх від каменів і металів. Перли потребують достатньої вологості і тьмяніють, пересихають і навіть тріскаються в сухому повітрі. Для підтримки та збереження краси перлів, потрібно правильно зберігати і регулярно носити прикраси з перлами на тілі.

Середня тривалість життя перлини становить 150-200 років. Для збереження краси перли потрібно зволожувати, зберігати в закритих футлярах при помірній температурі і оберігати від потрапляння активних хімічних речовин. Але з часом перлина старіє, втрачає блиск і розшаровується.

Цікаві факти про перлини

Прісноводні перли здавна добували в Україні, Шотландії, Німеччині, Китаї та в країнах Північної Америки.
Досі найкращі у світі перли рожевого, жовтуватого і чорного кольору добувають ловці невеликого острівного князівства Бахрейн.

У Стародавній Греції вважали, що це затверділі сльози русалок. У Середні віки вірили, що ангели ховають в мушлях сльози сиріт і невинно скривджених, і там вони перетворюються на перлини. У Китаї перли використовувався ще в 22 столітті до н.е., причому носити їх мали право лише високопоставлені чиновники та імператор.

Висновок

У процесі роботи над дослідницьким міні-проєктом про те, як утворюються перлини я дізналася багато цікавого про перлини з біології, про історію їх винаходження та особливостях вирощування. Мною було розглянуто багато цікавих фактів про походження перлин, їх вирощування.

Для написання цієї роботи було використано джерела мережі Інтернет.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика