Оголошення

Міні-проєкт "Допитливе звірятко - білочка"

| nikolay
Звірятко білочка на дереві
Тематика:
Автор роботи:
Коротка Варвара Олександрівна
Керівник проєкту:
Сінна Ірина Валеріївна
Навчальний заклад:
Комунальний заклад «Кам'янський ліцей  Ізюмської міської ради Харківської області»
Клас:
2

В самостійно виконаному дослідницому міні-проєкті на тему "Допитливе звірятко - білочка" учениця 2 класу школи повністю докладно описує зовнішній вигляд білки, розповідає скільки живуть білки і де знаходиться територія проживання білочок. У рамках проєкту з предмету "Я досліджую світ" автор з'ясовує, що їдять білки та як білочка готується до змін пір року.

Докладніше про проєкт:

У своїй науково-дослідницькій роботі на тему "Допитливе звірятко - білочка" з предмету "Я досліджую світ" учениця 2 класу початкової школи розповідає про розмноження білок, з'ясовує, хто є ворогами білок у природі, характеризує усі види білок в природі. У проєктній роботі можна знайти цікаві факти про білок, а також наведені приклади згадування білки в геральдиці.

У межах індивідуального дослідницького проєкту про допитливе звірятко - білочку ученицею 2 класу в межах курсу "Я досліджую світ" було дослідженно, яку роль грають білки в природі і в житті людей. Під час роботи з написання проєкту про звірятко білочку школяркою було зібрано багато цікавого матеріалу про білок і особливості життя цих тварин, з я кими можна ознайомитися у наведеній роботі.

Матеріали дослідження в рамкахх міні-проєкту про білочок можна використовувати на уроках предмету "Я досліджую світ" (продознавства) у початковій школі, а також на позакласних заходах, темою яких є тваринний світ.

Зміст

Вступ

 1. Зовнішній вигляд білки.
 2. Скільки живуть білки?
 3. Територія проживання білки.
 4. Що їдять білки?
 5. Як білка готується до змін пір року?
 6. Розмноження білок.
 7. Вороги білок в природі.
 8. Види білок в природі.
 9. Цікаві факти про білок.
 10. Білка в геральдиці.
 11. Роль білок в природі і в житті людей.

Висновки
Література

Вступ

У нас в родині є сімейна традиція проводжати осінь. Тому в один із теплих сонячних днів ми усією родиною вирушаємо до осіннього лісу. В ньому ми спостерігаємо за змінами у рослин та намагаємося помітити тваринок, які в ньому живуть.

Одного разу я помітила під сосною велику кількість грижених шишок. Я запитала у батьків чия це робота. У відповідь почула, що так харчується лісова мешканка – білочка. Мені стало цікаво, а де живе білочка, чи бувають у неї дитинчата, чи є у неї вороги, скільки видів цієї тваринки існує. Моя допитливість переросла у невеличкий проект – пошук і спостереження.

Предмет дослідження: білка в природі, її види  та її значення для природи і людей.

Об'єкт дослідження: білка.

Мета дослідження: з'ясувати  як виглядає білка і дослідити  які види білок існують у  природному середовищі, як вони впливають на розвиток лісів.

Завдання дослідження:

 1. Вивчити довідкову літературу про білку.
 2. Дізнатися про зовнішній вигляд цієї тварини.
 3. З'ясувати скільки  видів цієї тварини.
 4. Знайти цікаві факти про цю тварину.
 5. Провести дослідження чи використовували зображення цієї тварини  на гербах міст і країн.

Етапи проєкту про білочку:

 1. Відвідати шкільну бібліотеку та підібрати необхідну літературу для проекту.
 2. Із допомогою свого керівника роботи, знайти матеріал в Інтернеті.
 3. Із зібраного матеріалу вибрати основні відомості про білку.
 4. Провести власні спостереження за життям білочки в лісі та у зоопарку.

Гіпотеза: білка  відіграє важливу роль у природі для розмноження рослин.

Зовнішній вигляд білки

Білки – дрібні гризуни з сімейства білячих дуже  поширені в світі.  Багато їх живе, як в диких лісах, так і міських парках, скверах, садах. Білка має довге тіло, такі ж довгі вушка, пухнастий хвіст. Вуха білки витягнуті, часом з пензликами на кінці. Лапки у білки сильні, з гострими кігтями на кінці, завдяки такій будові лап всі білки з легкістю лазять по деревах.

Хвіст у білки дуже довгий, він складає цілих 2/3 від загального розміру цього гризуна, і настільки великий хвіст природа білкам подарувала не лише заради краси, він також має одну важливу і корисну функцію – служить білкам своєрідним «кермом» при польотах з дерева на дерево. А ще під час сну білки вкривають своє тіло хвостом немов ковдрою.

Розміри білок залежать від виду, в середньому білка має 20-31 см в довжину, хоча зустрічаються, як і більш великі білки, що мають 50 см довжини, так і більш маленькі білки, чия довжина тіла складає всього лише 5-6 см, така, наприклад найменша мишача білка.

Шубка білки різниться взимку і влітку, з причини, що це звірятко линяє два рази на рік. Взимку шерсть білки пухнаста і щільна, а влітку навпаки коротка і більш рідкісна. Зимове забарвлення білки зазвичай темно-буре, руде, сіре, з білим животиком, в літній час білка, як правило, руда.

Скільки живуть білки?

Максимальна тривалість життя білки становить 12 років. Ось тільки до такого віку ці гризуни доживають лише в домашніх умовах, в неволі. Білки, що живуть в лісі, зазвичай рідко коли доживають навіть до 4 років. Це відбувається не тільки тому, що у них багато природних ворогів, але і часто лісові білки гинуть від голоду, холоду і хвороб.

Територія проживання білки

Білки живуть практично скрізь, за винятком Австралії, острова Мадагаскар, полярних територій, Південної Америки і пустельної частини

Білки живуть виключно в лісах, там, де багато дерев, тому їх не зустріти в пустелях північної Африки і в місцях з мінімальною рослинністю. Дерева і білки – одвічні супутники. Де є дерева, там з великою ймовірністю будуть і ці гризуни. Причому більшу частину свого життя білки проводять саме на деревах. Вони легко по них лазять, стрибають з гілки на гілку.

Що їдять білки?

Білки харчуються лісовими горіхами, жолудями, насіння хвойних дерев: ялини, сосни, кедра та інших, також гриби і різні зерна. Будучи всеїдною твариною, білка не проти поласувати і різними жуками, жабами, ящірками і навіть пташенятами птахів. При неврожаї і голоді білка
поїдає кору дерев, лишайники, кореневища і трав’янисті рослини.

Горішки для білочки жолуді для білочки шишки для білочки грибочки для білочки

Як білка готується до змін пір року?

До приходу зими всі білки готуються. Перш за все, вони роблять безліч укриттів для своїх їстівних запасів, які також завчасно збирають. Як правило, вони збирають жолуді, горіхи і гриби, які потім ховають в дуплах дерев або виритих норах.

Що ж стосується поведінки білок в зимовий час, то під час сильних морозів білки сидять у своїх дуплах, занурені в напівсон. Якщо ж зимові холоди не такі сильні білки ведуть звичайний активний спосіб життя, часом навіть розкрадають схованки мишей і бурундуків.

А ось рання весна – найбільш важкий час для білок, так як зимові запаси вже з’їдені або забуті, а нові ще не з’явилися і не виросли. У цей час білкам практично нічого їсти і ранньою весною білки можуть гинути від голоду. Щоб вижити гризунам залишається тільки харчуватися корою дерев, пагонами рослин.

Розмноження білок

Білка - самка будує на дереві окреме гніздо  для майбутнього потомства. За раз у білки може з’явитися від 1 до аж 10 дитинчат. Народжуються білченята без шерсті і сліпі, тільки через 2 тижні вони починають прозрівати.

Перші 50 днів життя білченята знаходяться під опікою матері, годуються її молоком. Але після двох місяців вони починають швидко дорослішати, залишають материнське гніздо, а через рік стають вже дорослими.

Вороги білок в природі

Хоч білка і може поїдати маленьких тварин, але ісамаможе стати здобиччю. В природних умовах у неї безліч ворогів, які не проти поласувати білкою. Серед них куниці, сови, лисиці і навіть кішки.

Види білок в природі

Всього на планеті Земля живе цілих 280 видів білок, які входять в 48 родів. Серед них:
білка звичайна, яка мешкає по всій Євразії від Ірландії до Японії, в тому числі не боїться жити поруч з людиною. Саме її ми найчастіше бачимо, гуляючи в парку або лісі. Має рудий окрас.

білка Абертабілка Аберта живе в хвойних лісах США та Мексики. Від інших білок відрізняється більшими розмірами, її довжина становить 46-58 см і шерстю сірого кольору.

бразильська білкабразильська білка живе в ряді країн Південної Америки. Вона невеликого розміру, всього 20 см в довжину. Має темно-коричневе забарвлення.

кавказька білкакавказька білка мешкає на Близькому Сході і Кавказі. Має середні білячі розміри і буро-сіре забарвлення.

каролінська білкакаролінська білка мешкає в лісах США, Мексики та Канади. Має сіре забарвлення з коричневими і рудими підпалинами. Розміри цих білок також дещо більші – 40-50 см в довжину.

вогняна білкавогняна білка, що живе у Венесуелі білка має голову і вуха характерного червоного кольору, завдяки чому отримала свою назву.

червонохвоста білкачервонохвоста білка, що мешкає в тропічних лісах Центральної і Південної Америки. Вона  може похвалитися своїм яскравим червоним хвостом в 30-50 см в довжину.

західна сіра білказахідна сіра білка. Вона  найбільша білка в світі, вона має довжину тіла в 50-60 см. Також має сріблясто-сіре забарвлення, а ось черевце у неї білого кольору.

мишача білкамишача білка. Це найменша білка в світі, вона має всього лише 5-6 см в довжину.

Цікаві факти про білку

 • білки можуть забувати свої схованки з їжею;
 • білка за один день може забезпечити себе їжею на три місяці;
 • більше 100 шишок може зібрати цей гризун за один день;
 • білка впавши з п’яти поверхового будинку не розіб’ється;
 • хвіст тварини виконує роль керма і парашута;
 • ця тварина вміє чудово плавати;
 • білка може потонути у воді, коли намочить свій хвіст;
 • ця тварина не розмножується в неволі;
 • ці тварини народжуються без зубів;
 • безперервно ростуть чотири передніх зуба гризуна;
 • у цих гризунів прекрасно розвинений нічний зір.

Білка в геральдиці

Білка отримала широке розповсюдження в територіальній геральдиці. Я дослідила місця розташування цих селищ і прийшла до висновку, що всі вони розташовані там, де є ліси, а саме в них живуть білки.

герб комуни Пероль-сюр-Везер (Франція) — герб комуни Пероль-сюр-Везер (Франція)
герб комуни Нойенкирхен (Грейфсвальд) (Германія) — герб комуни Нойенкирхен (Грейфсвальд) (Германія)
герб комуни Ангерн (Германія) — герб комуни Ангерн (Германія)
герб комуни Ла-Робин-сюр-Галабр (Франція) — герб комуни Ла-Робин-сюр-Галабр (Франція)

Роль білок в природі і в житті людей

Значення білок для природи величезне. Готуючись до холодної зими вони збирають жолуді, горіхи і гриби, які потім ховають в дуплах дерев або виритих норах. Про деякі свої укриття пухнасті гризуни зовсім забувають. І ця забудькуватість білок йде на користь лісу, так як забуті білками насіння, жолуді і горіхи часто проростають і обзаводяться новими насадженнями.

Рослини, які з'являються завдяки білкам, поповнюють ліси новими рослинами.  Нові дерева і кущі стають житлом і кормом для тварин і птахів. А зелене листя починає виробляти велику кількість кисню, яким дихають не тільки тварини, а й люди.

Висновки

Готуючи цю дослідницьку роботу (міні-проєкт) про тваринку білочку, я з моїм керівником, вивчили і перечитали велику кількість літератури. Ця кропітка робота була не даремною, бо під час роботи я дізналася багато цікавого про цю маленьку тваринку. Білочка не просто живе у лісі, вона виконує велику корисну роботу – «саджає» ліси, бо забуває про свої схованки з горіхами, а ті навесні проростають.

А ми знаємо, що завдяки лісам  існує весь живий світ. Свою малечу вона  береже, як відповідальна матуся. Здивувало і меню цієї красуні – вона всеїдна, чого раніше я не знала. Та і спостерігати у лісі за цією тваринкою - одне задоволення.

Тому йдіть на природу, шукайте цю тваринку, сідайте на пеньок і спостерігайте за її життям – це просто навчальний відпочинок та велике задоволення.

Література

 1. Ілюстрована енциклопедія интелекта - Видавництво Ескімо, 2004
 2. Велика ілюстрована енциклопедія ерудита - Видавництво "Махаон", 2001
 3. Науково-художній журнал для дітей і юнацтва «Паросток» №2 2010

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика