Оголошення

Проєкт "Кімнатні рослини - живі фільтри"

| nikolay
Рослини - живі фільтри
Автор роботи:
Шереш Вікторія
Керівник проєкту:
Оліяр Валентина Іванівна
Навчальний заклад:
КЗ "Геніївська ЗОШ I-III cтупенів ім. І.І. Протопопова"
Клас:
6

У процесі написання дослідницького міні-проєкта на тему "Кімнатні рослини - живі фільтри", який розширює тему предмету "Пізнаємо природу" (біологія), учениця 6 класу вивчає проблему забрудненного повітря у приміщеннях та впливу цого на самопочуття людини. Автор проєкту проводить власні дослідження і визначає, як можна покращити цю ситуацію.

Докладніше про проєкт:

Протягом дослідницької роботи над навчальним проєктом про кімнатні рослини як живі фільтри було проведене дослідження у рамках курсу "пізнаємо природу" (біології), за допомогою якого ученицею 6 класу було визначено, які кімнатні рослини корисно тримати вдома, щоб бути впевненним у чистоті та якості повітря. У творчому міні-проєкті названі ті кімнатні рослини, які здатні виконувати роль живого природнього "фільтру", який знижує ризики захворювань людини, причинами котрих може стати недостатність кисню або забруднення повітря.

В запропонованій науково-дослідницькій роботі (проєкті) про кімнатні рослини - живі фільтри з’ясовується, як плющ звичайний, сансевієрія трьохполосна і пеперомія туполиста, хлорофітум чубатий, фікус Бенджаміна та антуріум, драцена облямована та эпипремнум золотистий впливають на підтримання чистоти повітря в квартирі чи будинку. Також в роботі наведено список кімнатних рослин, які варті уваги з цього приводу.

Зміст

Вступ
1. Природні очищувачі повітря.
2. Кімнатні рослини-фільтри.
2.1 Плющ звичайний.
2.2 Сансевієрія трьохполосна .
2.3 Пеперомія туполиста.
2.4. Хлорофітум чубатий.
2.5 Фікус Бенджаміна.
2.6 Антуріум.
2.7 Драцена облямована.
2.8 Эпипремнум золотистий.
3. Які ще кімнатні рослини-фільтри варті уваги?
Висновок
Література

Вступ

Усі живі організми значно відрізняються від навколишньої неорганічної природи за кількісним хімічним складом. Наприклад, вуглецю у рослинах міститься близько 18 %, у ґрунті - менше і %, а силіцію, навпаки, у рослинах - 0,15 %, а у ґрунті - 33 %. Великий вміст вуглецю в складі живих організмів пов’язаний з наявністю в них вуглецевмісних сполук, які називають органічними.

У деяких живих організмах нагромаджуються певні хімічні елементи. Так, у водоростях нагромаджується йод, у жовтці - літій, у болотній рясці - радій тощо. Вода та інші неорганічні речовини, їхня роль у життєдіяльності клітини. Із неорганічних сполук у клітині найбільше води. Чим вища інтенсивність обміну речовин у тій чи іншій тканині, тим більше вона містить води

В ембріона людини у віці 1,5 місяця вода становить 97,5 %, у восьмимісячного - 83, у немовляти - 74, у дорослої людини в середньому 66 %. Вміст води в різних органах і тканинах людського організму також різний. Так, мозок дорослої людини містить 86 %, печінка - 70, кістки - 20 % води.

З віком вміст води у тканинах зменшується. Вода виконує в клітинах багато функцій: збереження об’єму, забезпечення пружності клітин, розчинення різних хімічних речовин. Крім того, вода - це середовище, в якому відбуваються всі хімічні процеси. Вона безпосередньо бере участь в усіх хімічних реакціях. Так, розщеплення жирів, вуглеводів та інших органічних сполук відбувається в результаті хімічної взаємодії їх з водою.

Важливість кімнатних рослин для екосистеми в будинку неможливо переоцінити. Вони не тільки несуть спокій і гармонію, але і безпосередньо впливають на життєво важливі характеристики середовища проживання. Завдяки процесам фотосинтезу кімнатні рослини виділяють кисень і оздоровлюють атмосферу, відіграють роль природних зволожувачів і навіть фітонцидів.

Але найбільш важливою функцією кімнатних культур по праву вважається очищення повітря. Це найбільш природні з усіх доступних фільтрів, здатні «всмоктувати» з повітря токсини, хімічні сполуки і навіть сліди важких металів. І серед цих природних очищувачів є справжні зірки, здатні разюче ефективно справлятися з поставленим завданням.

Зважаючи на те, що епідеміологічна ситуація у світі зараз дуже напружена, і люди здебільшого перебувають вдома, тема учнівського проєкту про кімнатні рослини як живі фільтри дуже актуальна.

Природні очищувачі повітря

Вчені давно і наполегливо прагнуть звернути увагу на рівень забрудненості повітря в наших будинках. За останніми дослідженнями, він у кілька разів, а іноді й у десятки разів більше забруднений, ніж навіть на міських вулицях. До шкідливих речовин, що містяться в повітрі, яким ми дихаємо на відкритому просторі, долучаються десятки факторів, що підсилюють цю проблему.

Всі лакофарбові покриття, будівельні матеріали і навіть меблі виділяють токсини і отрути, не кажучи вже про вироби з пластику, наслідки приготування їжі та застосування різноманітної побутової хімії, аллергенах і пилу.

Формальдегід, бензол, фенол, толуол, трихлоретилен, двоокис вуглецю, оксиди азоту, стафілококи, інших спори грибів і патогенні мікроорганізми, мікрочастинки сажі, продукти згоряння, пилові кліщі, пилок – всі ці речовини присутні у повітрі будь-якого будинку і квартири. І навіть при дуже строгому підході і виборі екологічно чистих матеріалів та декору завдання очищення повітря нікуди не зникає.

Якщо установка зволожувачів або кондиціонерів з функцією фільтра, спеціальних очищувачів не завжди можлива, необхідна або бажана, то найпростіший (і, як не дивно, самий надійний метод боротьби за чисте повітря – це кімнатні рослини.

Нешкідливі, позбавлені недоліків і не вимагають особливих зусиль або витрат, рослини справляються із завданням очищення повітря хай і повільніше, але набагато ефективніше. Рослини не просто поглинають вуглекислий газ і активно збагачують повітря в приміщеннях киснем. Вони ефективно борються і з летючими хімікатами, і з токсинами, і з органічними сполуками.

Але не варто думати, ніби для очищення повітря досить купити і поставити по одній рослині в кімнаті. У середньому радіус фітонцидної, очищає і антибактеріальної активності рослин охоплює площу до 5 м, причому вплив рослин на грибки і бактерії обмежена відстанню в 2,5-3 м. А ось функції очищення від алергенів рослина виконає і на більшій відстані.

Щоб кімнатні рослини замінили собою будь-які фільтри і були здатні поліпшити і очистити повітря в будинку, на кожні 10 квадратних метрів розміщують хоча б одне кімнатна рослина. Групування, виставлення рослин у композиціях і колекціях посилює їх фільтруюче дію і покращує мікроклімат. Розміщувати рослини-фільтри краще не на підвіконнях і не по периметру, а всередині інтер'єру – так вони повніше виконають функції очищення.

У одних культур більш виражена здатність поглинати шкідливі речовини, інші активніше борються з алергенами, а є й такі рослини, які краще інших насичують повітря киснем. Домінують у кімнатному асортименті рослини, вплив яких сприятливо, але фільтруючої, очисної функції у них практично немає. Але є і справжні природні фільтри.

 Такі культури бувають різними:

 • виділяють протизапальні і підвищують імунітет, заспокійливі за рахунок виділення ефірних олій;
 • володіють явною противірусної та антибактеріальною активністю завдяки виділенню в повітря фітонцидних речовин;
 • всмоктують з повітря шкідливі сполуки, поглинаючи, буквально вбираючи їх через листя.

Рослини – це все ж не універсальне, «безвідмовний» рішення проблеми. Функції очищення повітря вони виявляють максимально в період активного розвитку, а ось на стадії спокою їх здатність очищати повітря знижується. Молоді рослини – кращі фільтри, ніж старі, а функції фільтра у рослин виконають листя, але не стебла або квіти.

Практично у кожної рослини активність поглинання шкідливих речовин і фотосинтезу змінюється протягом дня, залежно від температури повітря і навіть освітленості (наприклад, більше всього кисню сансевієрія виробляє вночі, а хлорофітум – днем). Для різних кімнат підходять зовсім різні рослини. У маленьких розміщують компактні класичні культури зразок алое або пеперомії, а у великих можна використовувати великі деревні – фікус Бенджаміна і навіть цитрусові. Вологість або сухість повітря також відіграють свою роль.

Кімнатні рослини-фільтри

Познайомимося ближче з найбільш активно впливають на склад і характеристики повітря кімнатними культурами.

1. Плющ звичайний (Hedera helix)

Найбільш відома з усіх кімнатних і садових ліан, по праву вона називається класичною. Плющі універсальні і витривалі, здатні ефективно справлятися і з завданням створення зелених стін, і з роллю красивого ампеля, і з формуванням їх на фігурної основі. Гнучкі, тонкі пагони і різьблені пластинки листків впізнаються з першого погляду.

Плющ звичайний - Hedera helix

Плющ це вічнозелене повзуча ліана з глянцевими, трьох - або пятилопастными листям, на темній поверхні яких яскраво виділяється мережа більш світлих прожилок. У плюща в кімнатній культурі є десятки сортів з різною формою листа і ще більш різноманітним забарвленням – плямами, каймами, візерунками, акварельними переходами.

Вплив плюща на повітря:

 • плющ — краще кімнатна рослина з поглинання вуглекислого газу;
 • поглинає токсини і шкідливі сполуки, в тому числі бореться з формальдегідом;
 • компенсує вплив не екологічною меблів або матеріалів;
 • плющ ефективний навіть в громадських установах;
 • прекрасний фільтр для тих, у кого є домашні тварини;
 • плющ — ідеальний вибір для схильних до алергічних реакцій, активно поглинає всі основні алергени;
 • одне з кращих рослин з антивірусною та антибактеріальною активністю.

Плющ найбільш ефективний у приміщеннях: спальня, житлові та офісні кімнати будь-якої площі і призначення.

Необхідні умови для плющів: розсіяне світло або півтінь (чим яскравіше візерунки, тим світліше має бути місце), стандартні кімнатні температури, при можливості – зимівля в прохолоді (12-15 градусів).

Специфіка догляду за плющем: обприскування, рясний полив, стандартні підживлення 1 раз в 2 тижні.

2. Сансевієрія трьохполосна (Sansevieria trifasciata)

Більше відома під прізвиськами «щучого хвоста» і «тещиного язика», сансевієрія сьогодні переживає черговий бум популярності. Скромна, витривала, невибаглива, вона чудово підходить для сучасних інтер'єрів і доречна і вдома, і в офісі.

Сансевієрія трьохполосна - Sansevieria trifasciata

Довгі, дуже тверді і щільні темно-зелене листя сансевіеріі з горизонтальними смужками і каймою створюють своєрідні зарості. Товсті повзучі кореневища, з яких ростуть мечоподібні листя, постійно випускають нові листи і розростаються горизонтально.

Саме ця рослина навіть сьогодні використовують в якості природного фільтра на космічних станціях, що свідчить про унікальних здібностях сансевіеріі поглинання хімічних сполук з повітря.

Вплив сансевіеріі на повітря:

 • сансевієрія поглинає токсини і шкідливі речовини, в тому числі з нової меблів і матеріалів;
 • очищає повітря навіть в громадських місцях;
 • сансевієрія виділяє фітонциди і дезинфікує повітря, ефектно бореться з мікроорганізмами.

Сансевієрія найбільш ефективна в приміщеннях: будь-які кімнати незалежно від площі та призначення – від вітальні і холу, офісу і робочого кабінету до ванної.

Необхідні умови для сансевіеріі: мириться з будь-яким освітленням (ряболисті види в тіні втрачають забарвлення), стандартні кімнатні температури, взимку – не нижче 14 градусів.

Специфіка догляду за сансевиерией: прощає промахи, вимагає скромною турботи, помірного поливу, боїться перезволоження, підживлення проводять рідко, влітку – 1 раз у 3 тижні.

3. Пеперомія туполиста (Peperomia obtusifolia)

Пепероміі – одні з найулюбленіших великих декоративно-листяних рослин, які зараховують до вічнозеленим кімнатним почвопокровникам. Це чарівний трав'янистий багаторічник з оголеними пагонами і еліптичними листям довжиною до 8 см, що створює в горщиках симпатичні подушки.

Пеперомія туполиста - Peperomia obtusifolia

М'ясиста зелень прекрасно запасає вологу, завдяки чому пеперомію зараховують до найвитривалішим кімнатним рослинам. Пеперомія виглядає ошатно і кружевно, підкорює красою і насиченістю забарвлення глянцевою листя.

Це маленьке диво на підвіконні, яке не може не викликати посмішку. Пеперомія здатна розставити яскраві і ошатні акценти в оформленні інтер'єру.

Вплив пепероміі на повітря: очищає повітря від шкідливих домішок, у тому числі формальдегіду, бензолу та інших токсинів, одночасно виділяючи фітонциди, надаючи антибактеріальну і антивірусну дію і є одним з найбільш активно виділяють чистий кисень рослин.

Пеперомія найбільш ефективна в приміщеннях: вітальня, кухня, спальня і дитячі кімнати. Необхідні умови для пепероміі: півтінь або розсіяне світло без прямих сонячних променів, температура не нижче 16 градусів.

Специфіка догляду за пеперомій: помірні поливи без перезволоження, регулярні стандартні підживлення, обприскування.

4. Хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum)

Хлорофітум — одне з найбільш класичних кімнатних рослин, яке багато хто вважає нудні. Хлорофітум по праву претендує на звання  найбільш недооціненого по корисності.

Хлорофітум чубатий - Chlorophytum comosum

Густа розетка-пучок з ланцетних, довгих, красиво изгибающихся листя хлорофітума, що випускає батоги з рослинами-дітками, впорається із завданням створення ефектних каскадів, і чудово виглядає в горщику. А наявність строкатих сортів дозволяє підбирати хлорофітуми практично для будь-якого інтер'єру.

До того ж, це швидкоростуча і дуже просте у розмноженні рослина, яке під силу виростити навіть початківцям квітникарям. Не випадково багато хто саме хлорофітум називають першим із самих невибагливих.

Вплив хлорофітума на повітря:

 • поглинає отрути і токсини, у тому числі ксилол, формальдегід, токсичні випаровування;
 • хлорофітум є одним з кращих фитофильтров від тютюнового диму.
 • Хлорофітум найбільш ефективний у приміщеннях: кухня, вітальня.

Необхідні умови для хлорофітума: прохолодні кімнатні температури (оптимальні показники – 18-20 градусів, виносить похолодання до 10 градусів тепла), півтінь або розсіяне світле місце розташування).

Специфіка догляду за хлорофитумом: підтримка легкої вологості, підживлення 1 раз на місяць.

5. Фікус Бенджаміна (Ficus benjamina)

Важко знайти навіть не захоплюється квітникарством людини, яким би не був знайомий зовнішній вигляд фікуса Бенджаміна. Він настільки популярний завдяки вмінню з легкістю вписуватися в інтер'єр будь-якого стилю і статусу культури як домашньої, так і офісної. Але все ж головний «козир» Бенджаміна – невибагливість.

Фікус Бенджаміна - Ficus benjamina

Легко формується, фікус Бенджаміна може обмежитися півметрової висотою, так і вирости у великого кімнатного велетня. Витончені кімнатні деревні з красивою корою, густо розгалуженою кроною і часто з численними стовбурами, вони красуються напівпрозорої, дуже елегантною масою витончених ланцетно-овальних листків з загостреною вершиною, довжина яких коливається від 5 до 12 див.

Щільні шкірясті, листки фікуса Бенджаміна здаються привабливими навіть у рослини з однотонним зеленим забарвленням, але сьогодні більшою популярністю користуються різноманітні строкаті сорту.

Також дуже ефективний і насичення повітря киснем, і в поглинанні токсинів ще один фікус – каучуконосний (Ficus elastica). Його широко овальні, блискучі і щільні листя великого розміру легко впізнаються з першого погляду. Незважаючи на вражаючі розміри, схильність швидко досягати декількох метрів у довжину, цей фікус добре формується.

Вплив на фікуса Бенджаміна повітря: фільтр проти алергенів, пилку, більшості забруднюючих повітря речовин, активно поглинає шкідливі гази (особливо ефективно очищає повітря від ацетону, бензолу і трихлоретилену, проявляє найвищу аміак поглинаючу активність).

Фікус Бенджаміна найбільш ефективний у приміщеннях: вітальні та робочі зони.

Необхідні умови для фікуса Бенджаміна: гарна розсіяне освітлення, температура не нижче 16 градусів.

Специфіка догляду за фікусом Бенджаміна: вимагає підтримки стабільної легкої вологості субстрату, підживлень в активний сезон з частотою 2 рази на місяць, процедур по зволоженню повітря.

6. Антуріум (Anthurium)

Незважаючи на своє тропічне походження, антуріум по праву займає місце в переліку найбільш популярних кімнатних рослин.

Антуріум - Anthurium

Красиві глянцеві листя антуріума з загостреною вершиною і сліпуче яскраві покривала приквітків навколо «качанів» суцвіть здаються зухвалими, сучасними і яскравими. Антуріум це вічнозелений полуэпифит, у якого все вишукано – і суцвіття, і покривала навколо них, і великі серцеподібні або ланцетні листя.

Антуріум складно назвати самим некапризным рослиною, але всі зусилля по вирощуванню окупаються його красою.

Вплив антуріума на повітря:

 • поглинає отруйні речовини і токсини, особливо активний в знешкодженні аміаку, ксилолу і толуолу;
 • антуріум виявляє здатність зменшувати електромагнітні випромінювання.

Антуріум найбільш ефективний у приміщеннях: кухня, місця скупчення побутової та мультимедійної техніки.

Необхідні умови для антуріума: стримані температури близько 20 градусів тепла, температура навіть взимку не повинна падати нижче 15 градусів, захист від протягів і прямих сонячних променів, розміщення у світлих місцях.

Специфіка догляду за антуріумом: досить рясний полив, активні підживлення навесні і влітку, підтримка високої вологості повітря.

7. Драцена облямована, або Драцена маргіната (Dracaena marginata)

Яскрава і класична, драцена вже давно стала звичною для багатьох квітникарів. Драцену маргинату нудною вже точно не назвеш. Вид з самими вузькими серед усіх драцен листям прославився своїм оздобленням – червонувато-палевими смужками по краю ланцетних листків і більш витонченою структурою «пучка» крони.

Драцена маргіната - Dracaena marginata

Краса ліній вузьких ланцетних листя драцени облямованої і витончені, не перетяжеляющие простір, силуети у цієї культури поєднуються з витривалістю.

Ця мініатюрна «пальма», незважаючи на здатність зрости до 3-х метрів, завжди виглядає компактно і витончено. Інші види драцен також досить ефектні, але поступаються драцену облямованої в здатності фільтрації повітря.

Вплив драцени облямованої на повітря:

 • драцена облямована ефективно поглинає будь-які речовини, що виділяються лаками, фарбами, будівельними матеріалами, клеєм, декоративними покриттями: компенсує всі недоліки вибору будівельних матеріалів і предметів меблів;
 • здатна поглинати до 70% небезпечних домішок з повітря, включаючи аміак;
 • драцена облямована проявляє фітонцидні і дезінфікуючу активність.
 • Драцена облямована найбільш ефективна в приміщеннях: спальня, гардеробна, вітальня.

Необхідні умови для драцени облямованої: світле або напівтінисте місце, без прямих сонячних променів, температура не нижче 15 градусів в теплу пору року і при можливості – прохолодна зимівля при 10-12 градусів.

Специфіка догляду за драценою облямованої: потрібно підтримувати стабільну вологість ґрунту, без пересушування або вогкості, вносити добрива кожні 2 тижні та періодично проводити душевание.

8. Эпипремнум золотистий (Epipremnum aureum)

Эпипремнум золотистий, у нас і сьогодні частіше продається під ім'ям Сциндапсус золотистий (Scindapsus aureus).

Эпипремнум золотистий - Epipremnum aureum

Також відоме під ім'ям «золотого потоса», це невибаглива рослина не можна назвати стійким. Але серед декоративно-листяних класичних культур эпипремнум золотистий і сьогодні залишається одним з найпопулярніших.

Представляє родина Ароїдні (Araceae) эпипремнум – це обильноветвящаяся полуэпифитная ліана з сидять на довгих черешках цілісним листям довжиною від 20 см з шкірястим, зелено-плямистої поверхнею, на якій проступають різні смуги і візерунки золотого кольору.

У эпипремнума золотистого є безліч різноманітних строкатих сортів, від більш яскравих салатово-жовтих до блідих білувато-зелених.

Вплив эпипремнума золотистого на повітря:

 • эпипремнум золотистий один з найбільш ефективних фільтрів від формальдегіду, бензолу, ксилолу і толуолу, вихлопних газів;
 • прекрасно підходить для очищення повітря в кімнатах, що виходять на проїжджу частину або вулицю з активним рухом, розташованих у промислових зонах тощо;
 • эпипремнум золотистий відмінний фільтр від сигаретного диму.

Эпипремнум золотистий найбільш ефективний у приміщеннях: фойє, коридори, спальні, гаражі, підсобні приміщення, гардеробні.

Необхідні умови для эпипремнума золотистого: розсіяне світло або притінення (в поганому освітленні втрачає красу своїх барвистих візерунків), без прямих сонячних променів, температура від 15 градусів тепла навіть взимку, захищене місце без протягів.

Специфіка догляду за эпипремнумом золотистим: стриманий полив без перезволоження, душевание, підживлення в активний період 2 рази на місяць.

Які ще кімнатні рослини-фільтри варті уваги?

Рослини, ефективно справляються з очищенням повітря від токсинів і хімікатів:

 • аукуба японська,
 • хамедорея висока,
 • спатіфілум,
 • арека,
 • гемиграфис чергується,
 • алое,
 • гусманія,
 • диффенбахія,
 • каланхое,
 • аспарагус,
 • традесканція,
 • папороті,
 • хризантема шелковицелистная,
 • бамбуки,
 • аглаонема,
 • орхідеї,
 • гербера Джемсона,
 • рододендрон Сімса,
 • нефролепіс та інші папороті,
 • калатеї,
 • філодендрон лазающий.

Рослини, фільтрують повітря від бактерій і вірусів, виділяють фітонциди і виконують профілактичні функції:

 • алое,
 • мирт,
 • різноманітні цибулинні,
 • примула,
 • аспарагус,
 • традесканція,
 • аглаонема помірна,
 • эпипремнум,
 • пеларгонія,
 • бегонія,
 • олеандр,
 • евкаліпт,
 • молочай,
 • псідіум,
 • толстянка,
 • кипарисовик та інші хвойні,
 • розмарин,
 • цитрусові,
 • хедера хелікс.

Рослини, які очищають повітря від запахів:

 • хвойні,
 • розмарин,
 • лаванда,
 • цитрусові.

Функціональність = доглянутість
Будь-яке, навіть саме невибаглива рослина з функцією очищення повітря буде виконувати свої функції тільки коли воно знаходиться в здоровому стані і отримує весь необхідний йому догляд.

Для рослин-фільтрів особливо важливо:

 • не допускати скупчення пилу на листках;
 • регулярно проводити душевание;
 • не забувати про своєчасної пересадки;
 • вносити добрива в фазу активного росту, але не перегодовувати культури;
 • виставляти рослини так, щоб навколо них вільно циркулювало повітря;
 • не забувати про провітрюванні приміщень, яке бажано проводити хоча б 1 раз на день (тривалість процедури – не менше 5 хвилин).

Висновок

В рамках дослідницької роботи над проєктом (міні-проєктом) про кімнатні рослини - живі фільтри, який розкриває тему предмету "Пізнаємо природу" (біологія) у 6 класі, я з'ясувала, що рослини-фільтри виконують важливу роль в очищенні повітря в наших квартирах і будинках.

На основі аналізу і практичних експериментів виявилось, що найкраще очищують повітря такі кімнатні рослини як: хлорофітум, диффенбахія та фікус. Тож оточуйте себе корисними кімнатними рослинами та будьте здорові!

Для написання цього учнівського проєкту про кімнатних рослин - живих природніх фільтрів було використано ресурсі мережі Інтернет.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика