Оголошення

Дослідницька робота "Харчові добавки"

| nikolay
Харчові добавки
Тематика:
Автор роботи:
Попова Ярослава
Керівник проєкту:
Шаповал Любов Володимирівна
Навчальний заклад:
Вільногірский ліцей №4 Вільногірської міської ради Дніпропетровської області
Клас:
4

Своєю науково-дослідницькою роботою на тему "Харчові добавки" учениця 4 класу поширює власні знання з предмету "Я досліджую світ", знання однокласників початкової школи стосовно шкідливості вживання у їжу йогуртів, у складі яких спостерігаються шкідливі для здоров'я людини синтетичні харчові добавки.

Докладніше про роботу:

У науково-дослідницькій роботі на тему "Харчові добавки" у рамках предмету "я досліджую світ" (природознавство, біологія) учениця 4 класу з'ясувала, що таке харчові добавкі та які види харчових добавок існують, а також було вивчено, який вміст харчових добавок зустрічається у йогуртах та який вплив вони мають на здоров’я людини.

У запропонованій дослідницькій роботі (проєкті) на тему "Харчові добавки" з 4 класу було розглянуто склад йогуртів найпопулярніших торгівельних марок та визначено, у яких з них є шкідливі харчові добавки. Автором було вивчено, як само вони впливають на організм людини. Перелік йогуртів, які не рекомендуються до вживання, можна подивитися у додатку до проекту.

Зміст

Вступ
1. Харчові добавки.
2. Дослідження вмісту харчових добавок у продуктах та їх вплив на здоров’я.
2.1. Анкетування.
2.2. Дослідження наявності харчових добавок у йогуртах.
2.3. Харчові добавки, їх вплив на здоров’я.
Висновок
Список використаних джерел
Додатки

Вступ

Лікар Гіппократ говорив: «Якщо батько хвороби не завжди відомий, то мати її завжди - їжа».

Зв'язок харчування і здоров'я був помічений ще в давнину. Люди бачили, що від неправильного харчування діти погано ростуть і розвиваються, дорослі хворіють, швидко стомлюються, погано працюють і гинуть.

Вживання продуктів, багатих на поживні речовини - джерело сили, енергії та бадьорості. Тому питання здорового харчування є одним з найголовніших, успішне розв'язання якого  залежить від виготовлення якісних і безпечних продуктів харчування. Сьогодні на прилавках магазинів практично нереально знайти продукти, які б не містили харчових добавок. Про доцільність використання харчових добавок та вплив на організм останнім часом ведеться безліч розмов.

Мотивація: мама відмовляється часто купувати деякі харчові продукти, говорить, що вони не корисні для здоров’я і можуть, навіть, нашкодити, бо там багато різних хімікатів.  Тому для дослідження я обрала наступну  тему: «Харчові добавки, їх вплив на здоров’я людини».

Актуальність: Харчові добавки та здоров’я людини — поняття, які сьогодні починають пов’язувати все частіше. У цьому напрямку проводиться безліч досліджень, в результаті яких виявляється чимало нових і нових фактів. Багато сучасних вчених вважають, що збільшення в раціоні штучних добавок і зменшення споживання свіжих продуктів є однією з основних причин збільшення випадків захворюваності на рак, астму, ожиріння, діабет і депресією.

Гіпотеза: за маркуванням Е ховається не тільки шкідлива і досить небезпечна хімія, а й нешкідливі і навіть корисні речовини.

Мета: дослідити наявність харчових добавок  у продуктах харчування, які найбільше люблять мої однолітки та їх вплив на здоров’я людини.

Завдання:

 • З’ясувати, що таке харчові добавки та мету їх використання у харчовій промисловості.
 • Проаналізувати наявність харчових добавок у продуктах, які люблять мої однолітки.
 • Виробити  поради шодо вживання харчових продуктів.

Об’єкт дослідження: харчові продукти: йогурти.

Предмет дослідження: харчові добавки та їх вплив на здоров’я людини.

Методи дослідження:

 • теоретичний аналіз наукової літератури;
 • вивчення, аналіз  харчових добавок  у продуктах;
 • методи психодіагоностики (бесіда, анкетування);
 • спостереження та порівняння;
 • методи статистичної обробки одержаної інформації

.

Практичне значення. Матеріали науково-дослідницької роботи «Харчові добавки, їх вплив на здоров’я людини» можуть використовувати вчителі з основ здоров’я, валеології, біології, як фактичний агітаційний матеріал щодо здорового харчування.

Узагальнений та систематизований  матеріал щодо наявності харчових добавок у поширених йогуртах, інформація про їх вплив на здоров’я та поради шодо вживання харчових продуктів цікаві і корисні для всіх шарів населення.

Харчові добавки

Харчові добавки у вигляді трав і прянощів використовували ще з моменту появи людини на Землі для поліпшення смаку, запаху і кольору їжі. В Давньому Римі застосовували сірчисту кислоту при виробництві  вина. В стародавні часи люди добували фарбу з комах для фарбування тканин.

У 19-20 столітті з розвитком торгівлі з’являються штучні консерванти, ароматизатори, барвники, що дозволило перевозити продукти на великі відстані.

І на цьому історія харчових добавок не закінчується, вчені постійно створюють нові види, які будуть безпечні для здоров'я людини.

Харчові добавки – це синтетичні або натуральні речовини, які ніколи самостійно не вживаються в їжу, а вводяться в продукти для покращення смаку, консистенції, кольору, запаху та збільшення тривалості зберігання [1,2,3].

Харчові добавки мають довгі назви, тому  для зручності Європейським союзом розроблена система маркування. Назва кожної харчової добавки починаться з  букви «Е», що означає «Європа». Після літери слідує цифра, яка вказує на певну добавку[4].

Е100 по Е181 –  Барвники

200 -296 – Консерванти

300 -363 — Антиокислювачі

400 -499 - Загусники, стабілізатори

600 -637 - Підсилювачі смаку, ароматизатори

Кількість харчових добавок зростає з кожним днем, популярними стають комплексні добавки, які складаються з суміші різних добавок.

Дослідження вмісту харчових добавок у продуктах та їх вплив на здоров’я

Анкетування

Учням було запропоновано уявити, що вони у великому супермаркеті і написати найулюбленіші продукти, які вони хотіли б  закупити.

В анкетуванні прийняли участь 28 учнів, з яких шість учнів, на жаль, не назвали фрукти або овочі, про користь яких знають всі (діагр.2.1); 22 учня вказали, що вони куплять йогурти (діагр.2.2); 24-шоколад (діагр.2.3); 20-ковбасні вироби (сосиски, ковбаса) (діагр.2.4).

діаграма харчові добавки 1
Діаграма 2.1      
діаграма харчові добавки 2
Діаграма 2.2
діаграма харчові добавки 3
Діаграма 2.3    
діаграма харчові добавки 4
Діаграма 2.4

Для дослідження обрали йогурти і запропонували із переліку позначити той,  якому вони віддають перевагу (дод.Б): Живинка,  Маша та ведмідь, Растішка, Активіа Малина-злаки, Тьома – виробник ТОВ «danone Дніпро» м.Херсон. Лактонія Lactel, ДольчеLactel, Фанні - виробник ТОВ «Молочний дім» м.Павлоград. Малятко,  Йогурт з наповнювачем полуниці – виробник Злагода м. Дніпро та Селянський ТОВ «Люстдорф» м.Іллінці,  Вінницька область.

Йогурти Активіа Малина-злаки обрали  11 учнів; Растішка - 6; Дольче Lactel – 5;Живинка - 4; Маша та Ведмідь-1, Йогурт з наповнювачем полуниці Злагода -1.  Йогурти Тьома, Лактонія Lactel, Фанні, Малятко   та Селянський – ніхто з дітей не обрав (діагр. 2.5).

харчові добавки в різних йогуртах

Діаграма 2.5

На питання: »За яким принципом ви обираєте продукт?» - 24 учня написали – за смаком; 2 учні – за зовнішнім виглядом і 2 учні – за складом (діагр. 2.6).

діаграма харчові добавки

Діаграма 2.6

Дослідження наявності харчових добавок у йогуртах

При аналізі наявності харчових добавок у йогуртах, з’ясовано, що до їх складу входять барвники, стабілізатори, згущувачі та регулятори кислотності (діагр.2.7)

Наявність харчових добавок у йогуртах

Харчові добавки у йогуртах

Діаграма 2.7

Харчові добавки, їх вплив на здоров’я

Проаналізували інформацію про дію на організм харчових добавок, які містяться в йогуртах. Результати роботи узагальнено у табл.2.1 (дод В) та  діагр. 2.8, в яких  я позначила зеленим кольором речовини, які не є шкідливими і, навіть, корисні для організму. Синім-нейтральні і червоним – шкідливі добавки.

Наявність харчових добавок у йогуртах

Наявність харчових добавок у йогуртах

Діаграма 2.8

Харчові добавки відсутні тільки у йогурті для дитячого харчування «Малятко» (м.Дніпро), цей йогурт додатково містить вітаміни і випускається в екологічно чистій склянці. Лише корисні добавки містять йогурти «Селянський» та «Тьома», до  складу яких входить натуральний регулятор кислотності - сік лимону.

У йогурті «Селянський» використано натуральні барвники моркви і чорної смородини та каротин, який є основним джерелом вітаміну А. У  йогурті «Тьома» наявний  пектин, його одержують  із жому цитрусових, яблук або буряка, він  виводить з організму людини токсини.

Висновки.

Йогурти «Малятко», «Тьома» та «Селянський»  - безпечні і корисні для здоров’я (дод.Г).

Нажаль, ніхто з моїх однокласників не звертає уваги на ці йогурти, думаю, що йогурти «Малятко» і «Тьома» не користуються попитом, бо призначені для дитячого харчування, а йогурт «Селянський»   не приваблює упаковкою.

Серед регуляторів кислотності, які містять досліджені йогурти, шкідливі - відсутні.Наявні (дод.Д):цитрат кальцію Е333 -корисний для кісток і зубів; аскорбінова кислота Е300 – стимулює захисні сили організму; лимонна кислота Е330 позитивно впливає на роботу травної системи, зміцнює імунітет, збільшує рівень кальцію в організмі.

Із діаграми 2.8 чітко видно, що три йогурти: «Полуниця Фанні», «Лактонія Lactel, Дольче Lactel містять найбільше шкідливих добавок (дод.Є).

До складу досліджених йогуртів входять наступні харчові добавки:

кармін (Е120) вважається небезпечною добавкою, хоча і дозволений для застосування. Ним  фарбують продукти у помаранчевий, червоний та пурпурний колір. Цей барвник містять 7 йогуртів ( дод.Е).

Отримують кармін з комахи щитівка, яка паразитує на кактусах  у Південній та Центральній Америці. Для виготовлення барвника самок збирають перед відкладанням яєць, в цей час їх забарвлення стає червоним, очищають від нутрощів, сушать і обробляють хімічними розчинами. Для виготовлення одного кілограма карміну, потрібно 2млн. комах.

Карагенан Е407,  який витягують з червоних водоростей,  вважається небезпечною добавкою. При перетравленні карагену утворюються речовини, які викликають розвиток більш ніж 100 різних захворювань.

8 йогуртів із 11 містять модифікований кукурудзяний крохмаль Е1422, він значиться безпечним, хоча про нього багато негативної інформації: сильно шкодить підшлунковій залозі, може викликати зупинку шлунка і отруєння організму. Цей стабілізатор недостатньо вивчений, дослідження ще тривають, тому варто дуже обережно вживати продукти з цією добавкою, тому я його позначила червоним кольором.

Модифікований крохмаль є у йогуртах Активія та Растішка, які купують більша частина моїх однокласників. До складу йогурту Активія входить і кармін. Йогурт Растішка містить натуральний барвник моркви та корисний цитрат кальцію (дод Ж).

Висновок: нажаль, 5 учнів класу віддають перевагу йогурту Дольче Lactel, думаю, якби вони знали склад і обирали  продукти не за смаком, то задумалися б, які продукти не варто купувати. У нас у кожного є вибір: вживати продукти із штучними добавками чи з натуральними, а ще краще приготувати йогурти у домашніх умовах з натурального коров’ячого молока!

Висновок

Мої дослідження у 4 класі в рамках науково-дослідницької роботи "Харчові добавки" з предмету "Я досліджую світ" на наявність харчових добавок у йогуртах підтверджують мою гіпотезу. І я впевнена, що буквою Е позначають, як корисні речовини так і небезпечну хімію.

Аналізуючи сучасний стан у сфері використання харчових добавок, я вважаю, що цілком захистити  себе від шкідливого впливу небезпечних продуктів неможливо, але можна зменшити ризик їх  вживання, дотримуючись певних правил:

 • Вивчайте етикетки, склад і вибирайте продукти  з мінімальною кількістю харчових добавок.
 • Вивчайте, що приховано за буквами Е.
 • Не купуйте продукти, які містять більше 3-х синтетичних Е.
 • Не купуйте незнайомі продукти, особливо якщо їх склад багатий на добавки.
 • Уникайте товарів, що містять замінники цукру, підсилювачі аромату, загусники, консерванти та барвники.
 • Не купуйте консерви, напівфабрикати та кондитерські вироби тривалого зберігання, бо вони містять  синтетичні консерванти.
 • Не вживайте щоденно консервовані продукти, ковбаси та копченості.
 • Не купуйте продукти з яскравим забарвленням, вони містять багато синтетичних барвників.
 • Добре промивайте водою екзотичні фрукти перед вживанням, вони обробляються шкідливими речовинами для захисту від плісняви.
 • Відмовтеся від солодкої газованої води, готових соусів та сухих продуктів і супів, які треба «тільки залити окропом».
 • Не захоплюйтеся картопляними чіпсами, хрусткими хлібцями та крекерами, які містять канцерогенні  речовини.
 • Віддавайте перевагу натуральним, свіжим продуктам.

Список використаних джерел

 1. Бойченко Т.Є., Василашко І.П.//Основи здоровя.-Київ «Генеза», 2014.-С.27-41
 2. Тагліна О.В.// Основи здоровя.- Харків Видавництво «Ранок», 2016.-С.43-57
 3. Інтернет- ресурси

Додаток 1. Учасники анкетування

Учасники анкетування

Додаток 2. Перелік йогуртів обраних для дослідження

Перелік йогуртів для дослідження

Додаток 3. Безпечні і корисні для здоров’я йогурти

Безпечні і корисні для здоров’я йогурти

Додаток 4. Йогурти, які містять корисні окислювачи

Йогурти, які містять корисні окислювачи

Додаток 5. Йогурти, які містять харчові добавки небезпечні для здоров’я

Йогурти, які містять харчові добавки небезпечні

Додаток 6. Йогурти, які містять кармін

Йогурти, які містять кармін

Додаток 7. Йогурти, які користуються найбільшим запитом у однокласників

Йогурти, які користуються найбільшим запитом

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика