Оголошення

Вплив кофеїну чаю та кави на організм підлітка

| nikolay
Вплив кофеїну чаю та кави на організм
Тематика:
Автор роботи:
Гребеневич Наталія Олександрівна
Керівник:
Корнейчук Марія Вікторівна
Навчальний заклад:
Остківська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Клас:
9

У процесі написання навчального дослідницького проєкта з біології про вплив кофеїну чаю та кави на організм підлітка учениця 9 класу береться виявити вплив тонізуючих напоїв (чаю і кави) на організм підлітка. Для цього було відібрано та досліджено експериментальним шляхом зміст кофеїну у декількох сортах чаю та кави.

Докладніше про роботу:

У межах дослідницької роботи з біології про вплив кофеїну чаю та кави на організм підлітка учениця 9 класу ознайомилася з історією виникнення чаю і кави, а також дослідила історично-суперечливі факти виникнення чаю і кави та їхнього перетворення до сучасного уявлення. Школярка визначила хімічний склад і біохімію чаю та кави у цілому в міні-проєкті, а потім окремо відібранних зразків.

В процессі створення дослідницької роботи в рамках проєкту на тему "Вплив кофеїну чаю і кави на організм підлітка" ученицею 9 (8) класу було встановлено технологію виробництва чаю та кави, а також проведено лабораторні дослідження з визначення кофеїну в різних видів чаю та кави. За допомогою проведеного опитування за проєктом школярка дізналася, чи вживають учні 8-го і 9-го класів чай, каву і чи знають про вміст у них кофеїну, дала їм рекомендаціі щодо безпечного вживання цих напоїв.

Зміст

Вступ
1. Історія виникнення чаю і кави.
2. Історично-суперечливі факти виникнення чаю і кави.
3. Технологія виробництва чаю.
4. Технологія виробництва кави.
5. Хімічний склад і біохімія чаю та кави.
6. Вплив чаю і кави на організм людини.
7. Практична частина.
8. Опис проведеного дослідження.
9. Дослідження чаю і кави на вміс кофеїну.
Висновки
Список літератури
Додатки

Вступ

Актуальність теми. Протягом багатьох років людина вживає чай і каву, як тонізуючий напій, адже вони здатні підвищити активність, позбавити від сонливості, надати енергійності і сил на тривалий час. Але чи так корисні ці напої? Чи не не суть вони ніякої шкоди для людини? На жаль, вплив чаю і кави, при вживанні їх у надмірній кількості, є негативним на організм людини і це доведено медициною.

Люди, що вживають напої з високим рівнем кофеїну, повинні знати про наслідки надмірного захоплення ними. Всі кавові напої і чаї  володіють бадьористою дією, це основна властивість, заради якої і були вони винайдені. Ставлення до себе ці напої викликають двояке: захоплене - з боку людей, і скептичне - з боку лікарів.

Кофеїновмісткими напоями активно користуються студенти, коли змушені багато часу не спати при підготовці до сесії, люди, що захоплюються активним фітнесом, водії, змушені керувати транспортом вночі. Після вживання напоїв багатих на кофеїн сонливість і млявість пропадають, і можна активно працювати.

Моя зацікавленість полягає в тому, що б з'ясувати, наскільки високий вміст кофеїну у каві та чаї, і до яких наслідків може призвести зловживання цими напоями.

Мета моєї роботи: виявити, вплив тонізуючих напоїв (чаю і кави), на організм підлітка.

Завдання:

 1. проаналізувати теоретичний матеріал по темі.
 2. дізнатися, чи вживають учні 8-го і 9-го класів чай, каву і чи знають про вміст у них кофеїну.
 3. провести лабораторні дослідження з визначення кофеїну в різних видів чаю та кави.
 4. зробити висновки за результатами досліджень.

Предмет дослідження: вплив кофеїну на організм людини, підлітка зокрема.

Об’єкт дослідження: аналіз різних видів чаю і кави на вміст у них кофеїну.

Матеріали та методи дослідження: відповідно до мети і конкретних завдань у науково-дослідницькому проекті обрано літературний, порівняльний методи і  метод О. Е. Соколовой, який ґрунтується на визначенні кофеїну в чаї та каві. Для проведення дослідження було використано зразки таких напоїв:  зелений пакетований чай, чай чорний дрібнолистовий ваговий, м'ята, кава Jacobs Monarch розчинна, кава Львівська заварна.

Проблема: Зловживання підлітками тонізуючих напоїв в результаті відсутності інформації про шкоду для організму.

Гіпотеза: Підліток, який цінує своє здоров'я, може зберегти його, використовуючи знання про склад і шкоду тонізуючих напоїв на організм.

Практичне значення: дана робота може сприяти розвитку у підлітків дбайливого ставлення до свого здоров’я, а саме зменшенню вживання ними напоїв, що містять кофеїн, який у великій кількості негативно впливає на організм не тільки дитини, а навіть дорослого організму.

Історично-суперечливі факти виникнення чаю і кави

Вперше згадка про чайну рослину з’явилась на початкових століттях нашої ери. Саме тоді з її листя почали готувати бадьорий напій, що здатний відганяти сон, хоча спочатку вживали чай виключно в релігійних цілях. Історія чаю включає в себе ряд суперечливих фактів, навіть легенд, що збереглися з того часу, за якими, наприклад, батьківщиною чаю вважається Китай.

Довгий час саме так всі і думали, поки в 1825 році в гірських джунглях Індії не були знайдені плантації чайних дерев. Подібні листяні насадження також були виявлені на півдні Гімалаїв і в південно-східному краї Тибету. Тому питання про батьківщину чаю до кінця не вирішене і є предметом суперечок і донині.

Деякі історичні джерела стверджують, що в 350 році чайні кущі були введені в культуру Китаю, а трохи пізніше в 805-810 роках вони з'явилися в Японії, і приблизно в такий же час (в 828 роках) - Кореї. Лише через століття, в 1516 році, коли португальцями був відкритий морський шлях в Китаї, починається історія появи чаю, як екзотичного напою, в Європі. Причому спершу він був доступний тільки при португальському королівському дворі. На сьогоднішній день, чай обробляється в промисловий масштабах в більш ніж 30 країнах світу. Це, у свою чергу, характеризує популярність і якість цього напою, вподобаного мільйонам жителів з різних куточків земної кулі.

Найбільш ранні джерела описують включення чаю до складу мазей, еліксирів та інших лікарських препаратів. Коли чай став використовуватися як самостійний напій, і за яким рецептом він приготовлялся, точно невідомо.

Що ж до виникненя і поширення кавового напою, то достовірно відомо, що кавові дерева і насіння, які вони приносять, особливу увагу людства почали залучати ще в IX столітті. Але довгий час виростання чудесних рослин обмежувалося територією Ефіопії та оброблялися вони тільки ефіопськими горцями. У ті часи, коли арабський світ почав розширювати свої горизонти, кава з’явилася в Ємені, звідти потрапила в Північну Африку, де почалося її вирощування у великих кількостях.

У минулі часи в Ефіопії кавові зерна використовувалися як стимулятори, але араби в XV століття винайшли метод використовувати зерна для приготування напою - тобто смажити їх, а потім варити. У підсумку кава стала вигідним товаром для торгівлі з Індією і Європою, бо напою вдалося завоювати серця багатьох людей. Особливо цінували кави мандрівні люди за його властивість проганяти сон під час поїздок.

Першими серед європейців смак кави оцінили італійці - завдяки живий торгівлі між Венеціанською республікою і Османською імперією. Голландські купці теж часу дарма втрачати не любили, тому, чи не в одному ряду з італійцями, почали освоювати новий напій, який назвали «кофій». У Туреччині ж, яка подарувала Європі напій, кава називався «кахве».

З Близького Сходу почалася мандрівка кави по світлу. Кавові дерева дуже добре приживалися в чужоземних теплих краях, куди їх завозили мореплавці Старого Світу - в Ост-Індії, Південній Америці.

У XVI столітті в Стамбулі відкрилася перша кав'ярня, яка стала зразком для наслідування - вона являла собою відкриту будівлі в східному стилі з диванами біля стін і фонтаном у центрі залу. Перша кав'ярня в Європі з'явилася, звичайно, у Венеції, в 1645 році. Звідти кавовий напій почав переможний хід по Нідерландам, Англії, Франції, Австрії та по всіх європейських колоніях. До XIX століття вже мало було на світі народів, які ніколи не чули про цей підбадьорливий напій.

У XX столітті у виробництві кави стався переворот. У 1901 році в Італії були винайдені каво-машини і методика еспресо, що значно спростило процес приготування кави та поліпшило її смак. Техніка безперервно удосконалюється, методика приготування відточується, ведеться інтенсивна селекція кавових дерев. Все це призводить до того, що кавовий напій стане, мабуть, другим за популярністю після води.

Технологія виробництва чаю

Чай отримують з молодих верхівкових пагонів чайних кущів (флеші), шляхом спрямованого регулювання біохімічних і фізико-хімічних перетворень в процесі технологічної переробки чайного листа. Харчова цінність чаю обумовлена наявністю в його складі екстрактивних речовин, здатних розчинятися в гарячій воді (дубильних речовин, алкалоїдів, білків та ін.). Дубильні речовини чаю (таніни) зміцнюють стінки кровоносних судин, мають антиокислювальні і антимікробні властивості, проявляють Р-вітамінну активність. Алкалоїди чаю (теобромін, теофілін, кофеїн та ін.) збудливо діють на нервову і серцево-судинну системи, підвищують працездатність, активізують розумову діяльність.

За географічним походженням розрізняють чай індійський, цейлонський, китайський, грузинський та ін.

У залежності від вихідної сировини і технології виробництва чай підрозділяють на наступні види:

 • розсипчастий (байховий) - чорний, зелений, жовтий і червоний;
 • пресований - зелений цегельний, чорний і зелений плиткові, чорний і зелений таблеткові;
 • екстрагований (швидкорозчинний) - концентровані рідкі та сухі екстракти чорного і зеленого чаю.

Крім того, дрібний чай (висів) випускають в пакетованому вигляді - розфасованим в пакетики для разової заварки. Ароматизований чай отримують шляхом додаткової природної або штучної ароматизації чорного або зеленого байхового чаю.

Залежно від якості чорний і зелений байховий чай підрозділяються на наступні товарні сорти: букет raquo, вищий, I, II і III сорти.

Технологія виробництва кави

Каву виробляють з насіння плодів тропічного вічнозеленого дерева роду Caffea сімейства Rubiaceae. У промислових масштабах культивується 3 види з 50 відомих: аравійський (arabica), ліберійський (liberica) і робуста (robusta). Для додання необхідних смакових та ароматичних властивостей сирі кавові зерна обсмажують, при цьому формується специфічний смако-ароматичний комплекс речовин - кофеол, до складу якого входить більше 400 різних сполук. Основний алкалоїд кави - кофеїн (середній вміст 1-1,5%) - чинить активний фізіологічний вплив на організм людини.

У залежності від складу і технології виробництва каву поділяють на:

 • натуральна смажена в зернах;
 • натуральна смажена мелена і мелена з додаванням цикорію;
 • натурально - розчинна;
 • кавові напої.

Кава натуральна смажена в зернах, призначена для реалізації в роздрібній торговельній мережі, виробляють її вищого і I сортів. Каву в зернах вищого сорту отримують з кавових зерен вищого сорту ботанічного виду Арабіка. Каву в зернах I сорту виробляють із зерен першого сорту ботанічних видів Арабіка або Робуста.

Каву натуральну смажену мелену і мелену з додаванням цикорію виробляють вищого, I і II сортів із зерен першого і вищого сорту ботанічних видів Арабіка та другого сорту ботанічного виду Робуста. Різновидом натуральнї смаженої меленої кави є кава мелена по-турецьки raquo, яку виготовляють із тих зерен, що і каву мелену вищого сорту. Кава мелена з цикорієм повинна містити не менше 80% натуральної смаженої меленої кави відповідних сортів і не більше 20% цикорію.

Натурально-розчинна кава являє собою висушений до порошкоподібного стану екстракт натуральної смаженої кави. Її виробляють переважно з сортів Арабіка і Робуста не вище I сорту. На торгові сорти розчинну каву непідрозділяють.

Кавові напої отримують при доаванні в каву різних рослинних інгридієнтів: цикорію (більше 20%), злакових (ячменю, жита, вівса та ін.), горіхів (арахісу, каштанів та ін.), жолудів і ін. Вони можуть вироблятися з додаванням або без додавання натуральної смаженої кави. Крім того, кавові напої розрізняють по розчинності у воді: розчинні і нерозчинні.

Хімічний склад і біохімія чаю та кави

Чай - унікальна хімічна фабрика. Перші серйозні дослідження хімії чаю були розпочаті ще на початку ХХ століття на яванських плантаціях. Однак, досі точний хімізм чаю (а також його виготовлення і заварювання) невідомий. За твердженням В. Похлебкина, у чаї міститься близько 300 різних хімічних речовин. Поєднання їх в чаї унікальне і не може бути замінене ніякими іншими рослинами, і вже тим більше - хімічними препаратами.

У процесі приготування (сушки) втрачається близько 70-75% ваги свіжозірваного чайного листа. Таким чином, це вода. Але навіть у якісно висушеному чайному листі залишається близько 3-5% води, а це говорить про те, що в зростаючому чайному листі 73-80% води.Решта 25-30% власне і складають сутнісний складу чаю (ті самі 300 компонентів). Що цікаво, більше половини з цих 25-30% є розчинними, і саме ці компоненти дуже легко екстрагуються при заварюванні.

До складу чаю входять розчинні і нерозчинні речовини при заварюванні. Нерозчинні у воді речовини (складають всього 52% сутнісного складу чаю): клітковина, целюлоза та ін. грубі тканини рослини – 22%, протеїни – 16%, жири – 8%, хлорофіл і пігменти - 1,5%, пектини – 4%, крохмаль - 0,5%. Розчинні речовини (складають всього 48%): окислені (ферментовані) поліфеноли – 20%, неокислені поліфеноли – 10%, цукор – 3%, амінокислоти – 7%, мінеральні речовини – 4%, кофеїн – 4%.

Говорячі про хімічний склад кави, то він значно відрізняється від хімічного складу чаю, адже кавове дерево - це дивовижна природна лабораторія. Кавові зерна містять велику кількість складних органічних речовин. Ці речовини і зміни, які вони зазнають в процесі приготування напою, вивчаються багатьма лабораторіями світу. Мета вивчення полягає не тільки в пізнанні хімічного складу речовин та їх трансформації на різних стадіях приготування кавового напою, а й у виробленні технології, пошуках методів, які забезпечили б вищу якість кавового напою.

До складу сирих кавових зерен входять кофеїн, трігонеллін, хлорогенова кислота, білок і мінеральні солі. Цей набір речовин, назви яких, правда, мало що говорять людині, далекій від хімії, становить близько чверті маси сирого зерна. Решта припадає на клітковину, кавове масло і воду.

Процентний вміст кофеїну в кавових зернах залежить від сорту. Найбільша кількість виявляється в робусті з Гвінеї (1,7-2,3%), Сантосі (1,3-1,5%), Ходейда (1,2%).

Кофеїн має гіркуватий смак, але практично мало що дає для смаку кавового напою. Часто помилково пов'язують гіркоту кави з наявністю в ньому кофеїну і скаржаться, що кава неміцна. Якщо вам зустрінеться такий вибагливий гість, приготуйте йому каву, додавши трохи абсолютно нешкідливого цикорію. Майже напевно така людина буде вважати, що отримав найміцніший напій.

Кофеїн є не тільки в кавових зернах, а й в чайному листі, і горіхах Кола. Фахівці вважають, що дві пляшки тонізуючого напою кока-кола, який готується з цих горіхів, по своїй дії на організм людини рівноцінні одній стандартній чашці кави.

Другий алкалоїд, що міститься в кавових зернах, - трігонеллін. Він не володіє збудливими властивостями, але йому належить важлива роль в утворенні смаку і запаху обсмаженої кави.

Як стверджують фахівці, кофеїн з'явився в кавових деревах у процесі еволюції для захисту рослин від шкідливих комах, оскільки ця речовина є природним інсектицидом. Експерименти показали, що порошкоподібні чай і кава в сильному ступені впливає на поведінку і розвиток багатьох комах та їх личинок. Концентровані дози призводять до їх загибелі.

При обсмажуванні зелених кавових зерен з них в першу чергу видаляється вода, зміст якої зменшується з 11% до 3%. Відбувається карамелизация цукру. Сахароза, що міститься в зернах, перетворюється під дією тепла в карамелін, що надає коричневого забарвлення кавовому настою. Нерозчинні полісахариди частково розпадаються на більш прості, розчинні вуглеводи. У процесі обсмажування утворюється дуже складна речовина - кафеоль, з яким пов'язаний специфічний кавовий аромат. У обжареній каві його вміст сягає 1,5%.

Кава містить більше тридцяти різних органічних кислот (в тому числі яблучну, лимонну, оцтову і кавову). Одна з них - хлорогенова - в значній кількості зустрічається тільки в кавових зернах. Її вміст у них коливається від 4% до 8% залежно від сорту. У плодах і листі інших рослин вміст її мізерний. При обсмажуванні хлорогенова кислота розкладається, утворюючи інші органічні продукти, що надають каві характерний, трохи терпкий присмак. Наявність в каві різних кислот позитивно впливає на діяльність шлунка і покращує травлення.

Характерна для кави наявність складних органічних речовин - танінів. Вони надають кавовому напою присмаку гіркоти.

Вплив кави і чаю на організм людини

Щоб зрозуміти, як чай впливає на організм, потрібно розібратися, що в ньому міститься. Основними речовинами, які містяться в чорному чаї, є чайний кофеїн, танін, вітаміни і амінокислоти, які благотворно впливають на організм. Правильно виготовлений і правильно заварений чай позитивно впливає на безліч функцій організму людини.

Зелений чай має заспокійливий ефект, а чорний - тонізуючий. Позитивний вплив чаю на шлунково-кишковий тракт (ШКТ) є науково-доведеним фактом. Теотанін має сильну бактерицидну властивість, а амінокислоти і білки чорного чаю сприяють тонізуванню ШКТ. Такий чай також володіє абсорбуючим ефектом - допомагає виведенню токсинів з організма.

На серцево-судинну систему чай теж впливає позитивно: нормалізує тиск, розширює судини, позбавляє від спазмом. Дослідження 1980-х довели, що регулярне вживання чаю істотно знижує рівень холестерину. Чай надає стимулюючу дію на органи дихання, а також прискорює роботу нирок, тобто виступає в ролі легкого сечогінного. Цим, до речі, також обумовлена його здатність виводити з організму шкідливі речовини.

Крім того чай постачає мозок киснем, покращує настрій і знімає напругу з ЦНС, якщо пити його в нормальних кількостях. Такий ефект досягається в основному за рахунок впливу речовин, що містяться в чаї, на судини, серце і легені. Хоча сухий чай містить набагато більше кофеїну в порівнянні з кавовими зернами, на заварку самого чаю йде набагато менше "матеріалу", ніж на заварку кави, тому чай швидше заспокоює і приводить думки в порядок, ніж це робить кава. Варто відзначити, що різні види чаю можуть надавати різний ефект на ЦНС і на тиск, тим більше якщо враховувати безліч різних способів приготування і заварки. Так, наприклад, холодний чай каркаде знижує тиск, а гарячий підвищує.

Дивлячись на властивості чаю можна сказати, що він є досить корисним і безпечним для вживання, але не в надмірній кількості. Що ж до впливу кави на організм людини, то про її користь і шкоду ведуться дискусії вже багато років. Деякі доводять, що цей напій згубно діє на організм, інші ж стверджують, що він корисний, а я впевнена, що кава може бути корисним і шкідливим напоєм одночасно. Так, саме так. Все залежить від тієї людини, яка його вживає, від особливостей її організму і від її почуття міри.

Користь кави полягає в тому, що вона має високий вміст антиоксидантів, які захищають кавоманів від шкідливого впливу навколишнього середовища. При не надмірному її вживанні поліпшуються слух, зір, нюх, а також короткочасна пам’ять, саме тому вона користується популярністю у студентів, які мають звичку готуватися до іспиту за одну ніч. Також систематичне вживання кави у багато разів зменшує ризик виникнення раку печінки, а також цукрового діабету другого типу. Регулярне вживання кавового напою знижує ймовірність виникнення пухлин кишечника. Що ж стосується впливу кави на серце, то вона, а, точніше, кофеїн, який в ній міститься, збуджує діяльність серця, розширює кровоносні судини, саме тому напій значно знижує ризик виникнення інфаркту у кавоманів.

Отже, користь кави є досить значною, а якої ж школи вона може завдавати. Шкода кави полягає в наступному: сприяє підвищенню тиску, що призводить до гіпертензії; через посилення виділення шлункового соку цей напій протипоказаний людям з гастритом і виразкою. Він може викликати болі в шлунку, а також більш серйозні наслідки. Крім того у людини, яка зловживає кавою, з’являється безсоння, посилюється серцебиття, підвищується збудливість, вона стає нервовою і дратівливою.

Дивлячись на шкоду кави, можна сказати, що якщо у людини немає проблем з серцем, шлунком та іншими життєво важливими органами, то напій не принесе їй шкоди, навпаки, він покращить її стан і подарує масу задоволення. Тому кавомани можуть бути спокійні, вживаючи кавовий напій в розумних кількостях.

Опис проведеного дослідження

Під час виконання науково-дослідницької роботи з біології на визначення вмісту кофеїну в чаї і каві було експериментально досліджено такі види напоїв: зелений пакетований чай, чай чорний дрібнолистовий ваговий, м'ята, кава Nescсaffe розчинна, кава Львівська заварна.  

У ході дослідницького проекту було проведено три практичні роботи:

 • Тестування №1
 • Тестування №2

Аналіз хімічного складу деяких чаїв і кави на наявність кофеїну

За першою і другою практичною роботою проводила анкетуваня серед учнів у вигляді тестів, на те, як часто учні п’ють чай і каву, і чи вважають ці напої шкідливим для свого організму

За третьою практичною роботою був проведений хімічний аналіз складу деяких напоїв на наявність кофеїну. Дослідження проводилось за методом О.Е. Соколової (Додаток №1).

Дослідницька робота за методом О. Е. Соколової здійснювалась таким чином: у фарфорову чашку насипала 1 чайну ложку чаю або іншого напою, додавала 0.5 чайної ложки MgO. Після цього ставила чашку на кільце штатива, накривала чашкою Петрі і запалювала спиртівку.

За методом фарфорову чашку нагрівала у верхній частині полум'я 1-2 хвилини. По-закінченні часу знімала чашку Петрі і розглядала найдрібніші кристали кофеїну через лупу. Після цього капала 1 краплю HNO3 (конц.) і спостерігала за появою оранжевого забарвлення, яке свідчить про наявність кофеїну у даному напої.

Дослідження чаю і кави на вміс кофеїну

За отриманими даними в ході проведення тесту №1 я дізналася, що 72% учнів 8-го і 56% учнів 9-го класів щодня по кілька разів вживають чай, 23% у 8-му і 39% у 9-му п'ють його не так часто, інші 5% взагалі не п'ють. Найбільш бажаний чай - чорний. Більшість учнів за опитуванням навіть не вважають чай тонізуючим і шкідливим напоєм(Додаток №2).

За даними проведеного тесту №2 можна зробити висновок, що 75% учнів 8-го і 60% учнів 9-го класів полюбляють пити кавовий напій, 20% 8-го і 35% 9-го класу надають перевагу міцній каві, 45% (8 клас) і 40% (9 клас) полюбляють Maccoffe, решта учнів обох класів не проти випити кави з молоком. Крім того за опитуванням учнів я з’ясувала, що 34% (8 клас) і 30% (9 клас) п’ють каву дуже часто, 25% (8 клас) і 31% (9 клас) не дуже часто, решта учнів дуже рідко можуть випити цей напій. Також більшість учнів не вважають каву шкідливим напоєм, хоча за їх думкою вона є гарним тонізуючим засобом (Додаток №3).

За практичною роботою №3 «Визначення вмісту кофеїну у деяких видів чаю і кави» дослідила вміст кофеїну у зеленому пакетиковому чаї, чаї чорному дрібнолистовому ваговому, м'яті, каві Jacobs Monarch розчинній, каві Львівській заварній і отримала наступні результати:

1. Зелений пакетований чай

При додаванні HNO3 (конц.) в конденсат розчину MgO і чаю призвело до того, що речовина набула легкого оранжевого кольору. Це свідчить про наявність кофеїну, але не в великих кількостях.

2. Чай чорний дрібнолистий ваговий.

При додаванні HNO3 (конц.) в конденсат розчину MgO і чаю призвело до того, що розчин залишився прозорим. Це говорить про те що в даній речовині немає кофеїну.

3. М'ята

При додаванні HNO3 (конц.) в конденсат розчину MgO і м’яти призвело до того, що розчин набув світло оранжевого забарвлення. Це говорить про те, що у м'яті присутня не велику кількість кофеїну.

4. Кава Jacobs Monarch розчинна

При додаванні HNO3 (конц.) в конденсат розчину MgO і кави, призвело до того, що розчин  набув оранжевого забарвлення з легким відтінком коричневого кольору, це говорить про те, що у даному зразку є значний вміс кофеїну.

5. Кава Львівська заварна.

При додаванні HNO3 (конц.) в конденсат розчину MgO і кави, призвело до того, що розчин набув світло коричневого кольору, що є показником високого вмісту кофеїну.

Дивлячись на результати практичної роботи №3 стає зрозумілим, що кава у надмірній кількості згубно може впливати на організм не тільки підлітка, а й дорослої людини, адже в ній високий вміс кофеїну. Проте варто зазначити, що незначний вміс кофеїну є і в зеленому чаї та м’яті, що також при частому вживанні цих напоїв може призвести до проблем із здоров’ям. Для частого вживання я б порекомендувала чорний чай, адже в ньому немає кофеїну, а це означає, що він безпечний і не шкідливий навіть у великій кількості.

Висновки

Чай - один з найбільш поширених напоїв у народів, що населяють нашу планету. В даний час знову відновлюється слава про чай, і вченими багатьох країн підтверджені протиракові властивості зеленого чаю.

Дивлячись на властивості чаю можна сказати, що він є досить корисним і безпечним для вживання, але не в надмірній кількості, адже алкалоїди чаю (теобромін, теофілін, кофеїн та ін.) збудливо діють на нервову і серцево-судинну системи, підвищують працездатність, активізують розумову діяльність, а при зловживанні цим напоєм можуть спостерігатись психічні розлади, проблеми із серцево-судинною системою.

Що ж до впливу кави на організм людини, то завдяки вмісту кофеїну, вона надає стимулюючу дію; при вживанні цього напою поліпшуються слух, зір, нюх, а також короткочасна пам’ять, систематичне вживання кави у багато разів зменшує ризик виникнення раку печінки, а також цукрового діабету другого типу, збуджує діяльність серця, розширює кровоносні судини.

Що ж до шкоди кави, то вона сприяє підвищенню тиску, що призводить до гіпертензії; через посилення виділення шлункового соку цей напій протипоказаний людям з гастритом і виразкою. Він може викликати болі в шлунку, а також більш серйозні наслідки. Крім того у людини, яка зловживає кавою, з’являється безсоння, посилюється серцебиття, підвищується збудливість, вона стає нервовою і дратівливою.

Спираючись на експериментальне дослідження наукового проекту, піл час якого було проведено три практичні роботи, можна сказати із впевненістю, що 72% учнів 8-го і 56% учнів 9-го класів щодня по кілька разів вживають чай, 23% у 8-му і 39% у 9-му п'ють його не так часто, інші 5%  взагалі не п'ють. Найбільш бажаний чай - чорний. Більшість учнів за опитуванням навіть не вважають чай тонізуючим і шкідливим напоєм.

Крім того 75% учнів 8-го і 60% учнів 9-го класів полюбляють пити кавовий напій, 20% 8-го і 35% 9-го класу надають перевагу міцній каві, 45% (8 клас) і 40% (9 клас) полюбляють Maccoffe, решта учнів обох класів не проти випити кави з молоком. Крім того за опитуванням учнів я з’ясувала, що 34% (8 клас) і 30% (9 клас) п’ють каву дуже часто, 25% (8 клас) і 31% (9 клас) не дуже часто, решта учнів дуже рідко можуть випити цей напій. Також більшість учнів вважають каву гарним тонізуючим засобом і шкідливим напоєм.

Під час третьої практичної роботи проводилась дослідницька робота (проєкт), щодо дослідження кави і чаю на вміст кофеїну за методом О. Е. Соколової, де було отримано наступні результати: зелений пакетований чай, м’ята мають кофеїн, але не у великих кількостях (розчин набув оранжевого забарвлення); чай чорний дрібнолистий ваговий не має кофеїну, бо розчин залишився прозорим; кава Jacobs Monarch розчинна і кава Львівська заварна мають високий вміс кофеїну, бо розчин набув оранжевого кольору з легким відтінком коричневого і світло коричневого забарвлення.

Дивлячись на одержані результати стало зрозуміло, що кава має високий вміст кофеїну і надмірна кількість її вживання згубно може впливати на організм не тільки підлітка, а й дорослої людини, адже кофеїн негативно впливає на життєдіяльність організму: з’являється безсоння, посилюється серцебиття, підвищується збудливість, людина стає нервовою і дратівливою.

Проте варто зазначити, що незначний вміс кофеїну є і в зеленому чаї та м’яті, що також при частому вживанні цих напоїв може призвести до проблем зі здоров’ям. Для частого вживання, за результатами дослідження, я б порекомендувала чорний чай дрібнолистий ваговий, адже в ньому немає кофеїну, а це означає, що він безпечний і не шкідливий навіть у великій кількості.

Додаток 1

Дослід на визначення кофеїну в чаї Дослід на визначення кофеїну в каві
Вимірювання кількості кофеїну в чаї Вимірювання кількості кофеїну в каві

Додаток 2

Діаграма анкетування з приводу вживання чаю та кави

Список літератури

 1. Головний редактор Наталія Балюк. Всеукраїнська газета «Добрий господар» -  індекс 79015, м. Львів, вул. Героїв УПА, 65, редакція газети «Високий замок» - №24, грудень 2015р.
 2. Головний редактор Володимир Хотимчук. Інформаційна газета «Програма-Панорама» - індекс 09599, м. Луцьк, пр. Перемоги, 15, редакція газети «Програми- Панорами» - №16, 16-23 квітня 215р.
 3. Вікіпедія, Чай.
 4. Вплив чаю на організм людини.
 5. Історія виникнення кави.
 6. Кава.
 7. Сайт про чай. Біохімія чаю.
 8. Хімічний склад кави.
 9. Чайна-таун, Історія про чай – виникнення.
 10. Чай і кава: класифікація та асортимент.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна