Оголошення

Дослідницька робота "Вирощування саджанців персика"

| nikolay
Вирощування саджанців персика
Автор роботи:
Агаєва Нармін
Керівник проєкту:
Свєташова Ірина Володимирівна
Навчальний заклад:
Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2
Клас:
6

У своїй експериментально-дослідницькій роботі на тему "Вирощування саджанців персика", виконаною з предмета "Пізнаємо природу" (біологія) у 6 класі, автор з’ясувує принципи пророщення насіння та вирощування з нього саджанців дерев. Індивідуальна дослідницька робота в рамках проєкту присвячена вирощуванню саджанця персика із зернятка.

Докладніше про роботу:

Роботу над навчальним дослідницьким проєктом на тему "Вирощування саджанців персика" було виконано ученицею 6 класу в рамках курсу "Пізнаємо природу" (предмет біологія). При цьому в проєкті проведено літературний огляд з теоретичних питань теми дослідження та підібрано оптимальні шляхи отримання саджанця у домашніх умовах, наведена характеристика виду "персик звичайний (Prunus persica)" та біологічна систематика рослини.

В запропонованій науково-дослідницькій роботі (проєкті) про вирощування саджанців персика ученицею 6 класу була дана коротка історична довідка про походження рослини, а також характеристика виду Prunus persica. У практичній частині проєкту описана технологія традиційного вирощування саджанців персика з кісточки у відкритому ґрунті (природна стратифікація), на підвіконні без стратифікації, на підвіконні, застосовуючи штучну стратифікацію, та технологія вирощування саджанців персика із зернятка на підвіконні.

Зміст

Вступ
1. Характеристика виду Персик звичайний (Prunus persica).
1.1. Біологічна систематика.
1.2. Історична довідка про походження рослини.
1.3. Характеристика виду Prunus persica.
2. Технології вирощування персиків.
2.1. Технологія традиційного вирощування саджанців персика з кісточки у відкритому  ґрунті (природна стратифікація).
2.2. Технологія вирощування саджанців персика з кісточки на підвіконні без Стратифікації.
2.3. Технологія вирощування саджанців персика з кісточки на підвіконні, застосовуючи штучну стратифікацію.
2.4. Технологія вирощування саджанців персика із зернятка на підвіконні,
- застосовуючи натуральні стимулятори росту:
- водна суспензія бактерії Pceudomonas Aureeofaciens;
- водний розчин меду.
3. Вирощування та споживання персиків в Україні та Світі.
3.1. Районовані культури персика.
3.2. Цілющі властивості персика.
3.3. Продукти харчування, фармакологічна та косметична галузь застосування персиків.
Висновки
Список використаних джерел
Додатки

Вступ

Персик − один з найсмачніших літніх фруктів. Соковита, ароматна м'якоть, величезна різноманітність смакових відтінків, та й просто дуже красивий плід! Персик − це делікатес. Але головне − корисні властивості, якими природа щедро наділила його. Серед прихильників здорового харчування персик стоїть на першому місті серед фруктів (Додаток Р). Виростити персик непросто, але його, ні з чим незрівняний смак, а, головне, корисні властивості його плодів, виправдовують затрачені зусилля.

Нажаль, скорочуються площі вирощування персиків в Україні, але зростає зацікавленість цією рослиною дачників та володарів присадибних ділянок, тому ця тема є актуальною.

Отже, метою даної дослідницької роботи є визначення районованої технології та раціонального методу вирощування персиків з кісточки, як в домашніх умовах так і на присадибній ділянці.

Завданням дослідницького проєкту є всебічне вивчення та практичне дослідження різних технологій вирощування, їх порівняльна характеристика.

Об’єктом дослідження є кісточки та молоді паростки персиків.

Предметом дослідження є особливості вирощування персиків.

Робота носить прикладний характер,  основними  методами дослідження є аналіз та узагальнення теоретичних та практичних даних, експеримент. До аналізу бралися дані з різних джерел, в тому числі і власних спостережень.

Результати, отримані в ході виконання роботи, можуть бути використані  власниками присадибних ділянок та дачниками при плануванні   закладки персикового саду.

В Україні персик районований у Криму, Закарпатті, Наддністрянщині, у степовій зоні і південних районах Лісостепу. З районованих найбільш поширені ранні сорти - Майфловер, Дніпровський, Амсден, Пухнастий ранній, Київський ранній, Соковитий; середнього строку дозрівання − Червонощокий, Золотий ювілей; середньопізній − Турист. Найбільш зимостійкий з них Київський ранній.

У системі Української Академії аграрних наук в даний час удосконаленням сортименту персика (інтродукцією, селекцією та сортовивчення) займаються три спеціалізовані установи: Микитський ботанічний сад (м. Ялта), Інститут зрошуваного садівництва (м. Мелітополь). Інститут садівництва (м.  Київ ).

Характеристика виду Персик звичайний (Prunus persica)

Біологічна класифікація

Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Розові (Rosaceae)
Підродина: Мигдалеві (Amygdaloideae)
Рід: Слива (Prunus)
Підрід: Мигдаль (Amygdalus)
Вид: Персик

Історична довідка про походження рослини

Сучасна ботанічна наука, однак, наполягає на китайському походженні виду — поблизу Пекіна виявлено вид Prunus Davidiana Franchet, який може вважатись прародичем даної культури. Персик вже давно зустрічався у здичавілому стані у північно-західній Індії. У Персії й середземноморському регіоні він з'явився завдяки торгівлі Шовковим шляхом, ще у дохристиянські часи.

Персик - найдавніша культура Китаю, відомий з IV ст. до н. е. У різних країнах, у різні історичні епохи (а в деяких країнах і до цього дня) він вважався майже священним фруктом. Персикове дерево і його плоди шанувалися в Ірані, країнах Близького Сходу, Середньої Азії, де ця рослина уособлювала собою щастя подружньої пари, безсмертя і весну.

Характеристика виду Персик звичайний (Prunus persica) та екологія рослини.

Персик — листопадне дерево заввишки 5-10 м. Листя ланцетне, із зубчастим краєм, 7-15 см завдовжки і 2-3 см завширшки. Квітки двостатеві, актиноморфні, запашні, завширшки 2,5-3 см, розташовані поодинці або попарно. Оцвітина п'ятичленна, пелюстки яскраво-рожеві, рідше — блідо-рожеві, червоні, білі.

Плід — куляста кістянка з добре помітною борозенкою на одному боці та єдиною великою насіниною (кісточкою). Шкуринка плоду оксамитова і матова від короткого опушення, у культурних сортів (так званих нектаринів) може бути гладкою і блискучою. Її колір, як правило, неоднорідний і сильно міниться в залежності від сорту — від зеленого з темно-червоним до жовто-помаранчевого або суцільно червоного.

М'якуш ніжний, соковитий, солодкий, з приємним запахом, помаранчевий або зеленкуватий. Кісточка персиків коричнево-червона, вкрита глибокими звивистими борозенками, що відрізняє персик від слив та абрикос, кісточка яких відносно гладенька й легко відокремлюється від м'якуша.

Найвеликоплідніша порода з кісточкових. У багатьох сортів плоди бувають масою в середньому 150–200 г, відзначаються ароматом, приємним освіжаючим смаком і високими дієтичними властивостями. Велике розмаїття сортів дозволяє продовжити споживання плодів у свіжому вигляді до 3-4 місяців. Персики мають опушені плоди і з кісточкою, що легко відділяється, і з невіддільною від м'якоті кісточкою.

Це досить теплолюбне і світлолюбне дерево, вразливе перед сильними зимовими морозами, які ушкоджують плодові бруньки. Персик належить до самозапильних рослин, вирізняється скороплідністю і високою врожайністю. При посіві насіння виростають рослини, близькі до вихідних материнських. В культурі персикові дерева часто уражуються хворобами і шкідниками, як от серпокрилою персиковою міллю, східною плодожеркою і червчиком Комстока.

Технологія традиційного вирощування саджанців персика з кісточки у відкритому  ґрунті (природна стратифікація)

Обираємо сорт: Білий либідь – самоплідний посухостійкий сорт, що характеризується високою стійкістю до посухи і борошнистої роси.

Терміни дозрівання: середньопізній, знімальна стиглість наступає з 20 серпня.

Плоди: приємні на смак з ніжною солодкою м’якоттю. Маса одного плоду в середньому складає 150 г. Вони дещо кремового кольору з малиновим рум’янцем. Кісточки в плодів добре відділяються.

Переваги сорту: висока врожайність та транспортабельність. Плоди ідеально підходять для консервування, особливо соки з м’якоттю.

Готуємо посівний матеріал (Додаток А, В). Кісточку слід брати зі стиглого соковитого, але не зіпсованого плоду, найкраще — з кореневласного дерева. Його врожайність буде вищою, ніж у щепленого. Також, з прищепленого може вирости пустоцвіт.

Висаджувати кісточку найкраще восени у відкритий ґрунт, який потрібно перед цим добре угноїти. Глибина висадки не повинна перевищувати 8 см. Висаджувати кісточку навесні або влітку не рекомендується, бо саджанці, що утворилися з пагонів, можуть не витримати зиму. Висадка перед зимою підходить тому, що кісточки перенесуть стратифікацію (витримування при низьких температурах) і до весни залишаться тільки життєздатні.

Кісточка спочатку утворює корінець, а стебло формується пізніше. Навесні зійдуть проростки і їх потрібно дуже інтенсивно поливати. Бажано удобрювати перегноєм і кропити спеціальними засобами, оскільки молоді персики схильні до хвороб.

Влітку саджанець зросте приблизно до 1,5 м і на ньому з'являться бічні гілочки.

Формування крони майбутнього дерева необхідно проводити, коли стовбур досягне висоти 70 сантиметрів і почнуть з'являтися бічні пагони. Однак основну обрізку краще проводити наступної весни. При цьому, залишаються міцні гілки, а хворі і підмерзлі — видаляються. Також навесні можна буде пересадити дерево на постійне місце.

Технологія вирощування саджанців персика з кісточки на підвіконні без стратифікації

Обраний посадковий матеріал – кісточку персика кладемо у  горщик з добре угноєним ґрунтом – заглиблюємо на 5-8 см, поливаємо відстояною водою та накриваємо скляним куполом (Додаток Д, І).

Орієнтовний строк сходження паростка – перша половина квітня.

Технологія вирощування саджанців персика з кісточки на підвіконні, застосовуючи штучну стратифікацію

Стратифікація насіння — це передпосівна підготовка насіння з метою прискорення проростання. Застосовується головним чином для важкопророщуваного насіння деревних (плодових, лісових, декоративних) порід і деяких лікарських рослин. Насіння перешаровують вологим субстратом (пісок, ошурки, торф'яна крихта, мохи), а потім витримують при зниженій температурі (1—5 °С) і вільному доступі повітря. На 1 частину насіння беруть 3—4 частини субстрату. Стратифікація насіння триває від одного до декількох місяців[2], [4].

Стратифікувати кісточки краще в невеликій посудині, наповненій вологими тирсою або крупним піском. Восени у вологий субстрат помістити кісточки, ємність не накривати і відправити на зиму у прохолодне місце (холодильник). Період стратифікації триває 3-4 місяці, протягом яких необхідно стежити за тим, щоб субстрат не пересихав. До весни оболонка кісточок повинна розкритися, з’явиться паросток, який слід пересадити в горщик. Так можна виростити персик з кісточки холодним способом, коли паростки починають з’являтися ще в холодильнику.

Технологія вирощування саджанців персика із кісточок  на підвіконні, застосовуючи натуральні стимулятори росту:

 • водна суспензія бактерії PCEUDOMONAS AUREEOFACIENS ;
 • водний розчин меду.

Порядок виконання експерименту:

 • посадковий матеріал замочується на 2 тижні у воді;
 • після цього кісточки акуратно розкривають ножем на 2 половинки;
 • ядерця виймаються з шкаралупи і замочуються знову на пару діб у стимуляторах росту (Гуапсин, мед);
 • набряклі ядра треба помістити в горщики з землею на глибину 3-4 см.

Такий метод дозволить дочекатися появи паростків набагато раніше, ніж перші два, щоб цей процес прискорити, горщики можна накрити плівкою або скляним куполом ( Додаток Д), періодично знімаючи для провітрювання[5].

Через два тижні з’явилися  паростки  (у літературних джерелах – через два місяці) (Додаток Г,Е,Ж).

Температурний режим: +22- 24С цілодобово.

Світло: 4-6 годин підсвічування  ультрафіолетовою лампою FLLORA (Додаток К)

Полив: 2 рази на тиждень (Додаток І)

Оприскування: розчин «Гуапсина» 0,5% (профілактика від кліща, вірусних та бактеріальних захворювань, зволоження повітря) (Додаток  Л).

Районовані культури персика

В Україні персик районований у Криму, Закарпатті, Наддністрянщині, у степовій зоні і південних районах Лісостепу. З районованих найбільш поширені ранні сорти - Майфловер, Дніпровський, Амсден, Пухнастий ранній, Київський ранній, Соковитий; середнього строку дозрівання - Червонощокий, Золотий ювілей; середньопізній --- Турист. Найбільш зимостійкий з них Київський ранній[7],[8].

У системі Української Академії аграрних наук в даний час удосконаленням  асортименту персика (інтродукцією, селекцією та сортовивчення) займаються три спеціалізовані установи: Нікітський ботанічний сад (м. Ялта), Інститут зрошуваного садівництва (м. Мелітополь). Інститут садівництва (м.  Київ)[9].

Цілющі властивості персика

Плоди цієї рослини − просто криниця корисних речовин, необхідних організму, не дарма ж персик в Китаї називали деревом життя, а в Японії вважали деревом безсмертя.

У плодах персика міститися:

 • вітаміни А, С, групи В, РР, К;
 • мікро і макроелементи: калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, йод, мідь та інші;
 • органічні кислоти;
 • пектини і харчові волокна;
 • ефірні олії.

Плоди персика корисні:

Плоди персика сприяє виведенню токсинів з організму. У цьому допомагають пектини і клітковина, у великій кількості наявні в його м'якоті.

Персик покращує роботу серцево–судинної системи. А все тому, що в персиках багато калію, який необхідний для нормальної роботи серцевого м'яза. Цей фрукт рекомендують хворим з різного роду аритміями.

Плоди персика використовується як загальнозміцнюючий засіб для хворих і ослаблених. Набір вітамінів, мікро і макроелементів, що міститься в ньому, надає комплексний вплив на організм і допомагає швидкому відновленню.

Персик потрібен людям зі зниженим гемоглобіном. Так як в цих плодах багато заліза, їх регулярне вживання стимулює утворення гемоглобіну. Велика кількість магнію і фосфору в персиках покращує роботу нервової системи і допомагає пережити стреси[10], [11].

Продукти харчування, фармакологічна  та косметична  галузь застосування персиків

Корисніше всього є персик в сирому вигляді, у цьому разі в ньому максимально зберігаються всі корисні речовини. Але крім того з персиків можна готувати сік, варення, компоти, джеми, а також сушити. Всі ці варіанти корисні для здоров'я, до того ж все це дуже смачно!

Додаткова користь:

 • Не тільки плоди, але й інші частини цієї рослини можуть приносити користь людині в справі лікування хвороб. Лікарськими властивостями володіють також квіти, листя персика, його кісточки і навіть кора.
 • Настій з листя і квітів застосовують при запорах, а також як сечогінний засіб при наявності каменів і як засіб, що стимулює перистальтику кишечника.
 • У кісточках персика міститься досить багато олії. Його використовують у фармацевтичній промисловості для приготування мазей, а також як розчинник при ін'єкціях деяких лікарських препаратів.
 • Давайте користуватися натуральною аптекою, наданою нам природою і по максимуму використовувати корисні властивості персика для поліпшення стану здоров'я!

Висновки

У ході проведення даної експериментально-дослідницької роботи (проєкту) з біології на тему "Вирощування саджанців персика" була досягнута мета та виконані поставлені завдання.

Провівши всебічний аналіз технологій вирощування саджанців персика з кісточки можна дійти наступних висновків. Можна виростити  саджанець персика з кісточки, як на присадибній ділянці, так і на підвіконні.

Якщо говорити про швидкість проростання кісточок персика – це технологія  застосування природних стимуляторів (бактерій та меду). В нашому експерименті вже через два тижні з’явився перший паросток ( до 70% від кількості кісточок). Цю технологію застосовують великі тепличні господарства комерційного спрямування, з метою отримання швидких прибутків за короткий час.

Саджанці персика вирощенні за такою технологією, при висадженні весною у ґрунт, треба оберігати від сонячних опіків, від весняних заморозків, від посухи і т.п.

Саджанці персика, які виросли у відкритому ґрунті (85% від кількості кісточок), зазнавши природної стратифікації, набагато краще адаптовані до природного середовища, хоча сходи паростка з’являються в кінці весни – на початку літа.

Кісточки персика, які пройшли штучну стратифікацію, при висадженні в горщик  на підвіконні - вірогідність отримати паростки – 30- 50% .

Кісточки персика, які не пройшли штучну стратифікацію, при висадженні в горщик на підвіконні, вірогідність отримати паростки – 10- 15% .

З чотирьох  технологій застосованих в експериментально-дослідницькій роботі,  тільки дві показали непоганий результат, це:

 1. 85% паростків - технологія із застосуванням природної стратифікації;
 2. 70% паростків – технологія із застосуванням природних стимуляторів.

Практичне застосування обох технологій:

 • Вирощування персиків, із застосуванням природньої стратифікації, у відкритому ґрунті
 • Вирощування персиків, із застосуванням стимуляторів росту , на підвіконні у горщику.

Ці технології можливо застосовувати, як господарями присадибних ділянок так і сільськогосподарськими підприємствами. Для кожного, хто хоче виростити персики, це цікава та захоплююча справа, треба тільки запастися терпінням. Рослини віддячать смачними  та запашними, а головне корисними  плодами.

Список використаних джерел

 1. Інтернет-ресурси.
 2. Галузева програма розвитку садівництва України на період до 2025 року.
 3. Алексєєва О.М. Вирощування інтенсивних насаджень персика на півдні України / О.М. Алексєєва // Садівництво: Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – 1988. – Вип. 47. – С. 98–103

Додаток А

персик 1

Посадка кісточок персика (01.12.2023)

Додаток В

персик 2

Перші паростки персика, зернятка яких були під дією природних стимуляторів росту (15.12.2023)

Додаток Г

персик 3

Міні-тепличка під скляним куполом

Додаток Д

персик 4

Поява справжніх листків, висота паростка 6 см (29.12.2023)

Додаток Е

персик 5

Саджанець висотою 10 см (22.01.2024)

№ п/п Періоди росту Дата
1 Посадка 1.12.2017
2 Поява сім’ядольних листків 15.12.2017
3 Поява справжніх листків 29.12.2017
4 Висота саджанця 6 см 29.12.2017
5 Висота саджанця 15 см 22.01.2018
6 Пересадка  (діаметр горщика 20 см) 22.01.2018

Періоди росту саджанця

1. Горщик № 1 Д=15см
2. Горщик  № 2 Д=20см
3. Ґрунт Добре угноєний
4. Вода для поливу Водопровідна відстояна
5. Полив При підсиханні верхнього шару ґрунта
6. Лампа для освітлення: Комбіноване освітлення:
- природне
- ультрафіолетове (4-6 годин)
7. Обприскувач Профілактичне, розчином «Гуапсину»
8. Скляний купол Захищає від сухого повітря

Харчова цінність персика на 100 г

персик 6

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика