Оголошення

Вирощування рачків Артемії саліни в домашніх умовах

| sveta
Рачки виду Artemia Salina
Тематика:
Автор роботи:
Безлепкин Кирило Андрійович
Клас:
9

Учнівська науково-дослідницька робота з біології на тему "Вирощування рачків виду Артемія саліна в домашніх умовах" створена учнем 9 класу для того, щоб вивчити будову та життєвий цикл Artemia salina, а також її ареал проживання. Автор науково-дослідної роботи намагається довести те, що вивести рачків в домашніх умовах зовсім не складно.

Докладніше про роботу:

Навчальний дослідницький проєкт з біології на тему "Вирощування рачків виду Артемія саліна в домашніх умовах" розкриває учням 9 класу цікаві факти про Artemia Salina, області її застосування, розповідає поетапно про догляд за рачками в процесі вирощування. Учень у проєктній роботі визначив також, що процес розведення рачків вимагає щоденної роботи, що не так зручно, як купити готовий корм.

Висновки дослідницької роботи (проєкту) про вирощування рачків Artemia Salina в домашніх умовах містять інформацію про те, що при дотриманні всіх вимог до кількості і температурі води, до кількості солі без йоду у воді, періодичної годівлі - рачки Артемії можуть вилупитися і прожити повний життєвий цикл у звичайних домашніх умовах

Зміст

Вступ

 1. Опис і будова Artemia salina
 2. Життєвий цикл Artemia salina
 3. Ареал проживання Artemia salina
 4. Цікаві факти про Artemia salina.
 5. Застосування Artemia salina.
 6. Догляд за Artemia salina.
 7. Вирощування рачків Artemia salina.
 8. Початок науково-дослідної роботи.

Висновок
Література та джерела інформації

Вступ

Я дізнався, що для годування акваріумних рибок може використовуватися корм з живих рачків, вирощених в домашніх умовах. Тому, порадившись зі своїм педагогом з біології, я вирішив придбати Набір для вирощування живих рачків «Морські мавпочки» (Artemia salina).

Актуальність: вирощування живих організмів-рачків Artemia salina, в домашніх умовах. Це, по-перше, дуже цікавий процес в пізнавальному плані. По-друге, я навчуся отримувати живий корм для своїх акваріумних риб. По-третє, це доступне і безпечне заняття для самостійної діяльності.

Мета: вивести рачків Artemia salina "Морські мавпочки" в домашніх умовах і поспостерігати за періодами їх розвитку.

Основними завданнями роботи є:

 1. Вивчення інформації про рачків, їх будову, розвиток, умови життя.
 2. Створення оптимальних і сприятливих умов для виведення рачків в домашніх умовах.
 3. Дослідити зовнішні фактори: освітлення, температура води на ріст і розвиток рачків.
 4. Поспостерігати життєвий цикл рачків.

Матеріал та обладнання для проведення роботи:

 • цисти Artemia salina сухі 4г;
 • пластикова прозора ємність з широким горлом об'ємом 7 л;
 • збільшувальне скло (лупа);
 • настільна лампа;
 • відстояна вода 5л t 24-26°c;
 • градусник;
 • морська сіль 120г;
 • пісок 200г.

Правила техніки безпеки при проведенні наукової дослідницької роботи:

 • Видалити всі пластикові пакувальні матеріали перш, ніж приступити до роботи.
 • Не вживати в їжу.
 • При попаданні на слизові носа і очей - акуратно промити великою кількістю води.
 • Рачки Artemia salina не є небезпечними, однак, через маленькоий розмір, при попаданні в очі, можуть травмувати їх, також як сіль і пісок.
 • При перших симптомах алергічної реакції - негайно звернутися до лікаря.

Опис і будова рачка Artemia salina

Артемія саліна (лат. Artemia salina) - вид зяброногих ракоподібних родини Artemiidae. Мешкає тільки в озерах і водоймах з солоною водою. Досягає в довжину 2 см. Харчується ще більш дрібними організмами, ніж вона сама: бактеріями, мікроводоростями і маленькими найпростішими організмами. Середня тривалість життя 4-6 місяців.

Рачки Артемія здатні виживати при найнесприятливіших умовах. Їх яйця не гинуть при температурі -200 ° С. Випробування проводили в лабораторії і яйця не загинули. А інші яйця ненадовго занурювали в окріп, навіть в цьому випадку кілька яєць вижило, і з них вилупилися рачки. Пролежавши 50 років, яйця «оживають», потрапивши в сприятливе для них середовище.

Сама назва "Artemia" з грецької означає "здорова", тобто натуральна, природна.

Будова рачка:

 1. Тіло Артемій складається з трьох частин: голова, груди і черевце. З боків є 11 пар ніг, за допомогою яких рачок не тільки пересувається у воді, але і допомагає собі харчуватися.
 2. На голові є дві пари вусиків (антен) і три ока.
 3. Різностатеві істоти. Відрізнити самця від самки можна по "клешням" біля голови у самців і яєчному мішку у самок.

Життєвий цикл Artemia salina

 1. Життя будь-якої Artemia salina починається після відкладання самкою яєць – цисти.
 2. У відповідних умовах (температура води, солоність, освітленість) цисти активно поглинають воду і роздуваються в невеликі кульки – стадія парашутиста, через кілька днів оболонка проривається і на світ з'являється молода Артемія.
 3. Науплія - має невелике довгасте тіло і дві антени - вусики з боків голови, за допомогою яких плаває і проштовхує їжу до ротового отвору. На голові розташовані примітивні очі, що розрізняють світло від тіні.
 4. Молоді особини Артемії саліни мають грудні ноги-весла, які стають повністю функціональні і починають виконувати функції пересування, годування і дихання. Вусики-антени зменшуються і втрачають своє початкове значення. Розвиваються ще два повноцінних ока, але початкове око також залишається, в результаті чого виходить триокий організм.
 5. Дорослі артемії - у міру дорослішання починають проявлятися статеві відмінності: самки трохи більші, а їх яєчний мішечок добре видно неозброєним оком. Самці не мають подібного мішечка, проте мають значні кліщі на голові.

Артемії можу розмножуватися як статевим, так і безстатевим шляхом. Самка виношує в спеціальному мішку на череві близько 200 яєць, хоча вилуплюється і живе найдалі близько 50-60 дитинчат. Протягом життя самка має дітей 15-18 разів (послід відбувається кожні 5-7 тижнів). З яєць вилуплюються науплії артемії. У них лише одне око, яке не бачить, але відчуває світло. Статевозрілою особина стає приблизно через місяць після появи на світ. В цілому, рачок живе близько півроку.

Іноді можуть зустрічатися живородні особини, які не відкладають яєць. Це відбувається, якщо артемії не вистачає хлорофілу в їжі або погано утворюється гемоглобін.

Новонароджений рачок або науплія в довжину всього близько 0,5 мм, Дорослий самець – 8-10 мм, а самка – 10-12 мм.

Ареал проживання Артемія саліна

Живуть представники виду Аrtemia salina в солоних озерах або океанічних затоках, присутні на всіх континентах. Вони терпимі до більшості хімічних елементів і солей, розчинених у солоній воді. Майже ніколи не зустрічаються у відкритому морі, через брак корму і відносну беззахисність. Солоні водойми, в яких мешкає рачок, мають рожевий відтінок води за рахунок кольору рачків.

Ці рачки - ендеміки Середземного моря. Також можна зустріти їх в Аральському морі або Каліфорнійській затоці.

Цікаві факти про Artemia salina

Artemia salina або морська Мавпа – вкрай маленький рачок з сімейства артемії (клас Зяброногі), яка має досить незвичайний вигляд: у них довгий хвіст, дві пари вусиків, три ока і лапки, схожі на бахрому. Цікавий і той факт, що артемії плавають догори черевною частиною. При народженні у них всього одне око, а при подальшому розвитку виростають ще два.

За історію своєї еволюції ці тварини практично ніяк не змінилися і виглядають також, як і мільйони років тому. Їх навіть можна назвати "вихованцями Юрського періоду". Забарвлення особини залежить від кількості солі у воді і варіюється від зеленого до червоного. Чим більше солі, тим червоніше. У крові Артемій міститься гемоглобін, що нетипово для рачків.

Застосування Artemia salina

Застосовується рачків Артемія саліна в різних сферах життя і господарської діяльності. У біології - цисти є важливим джерелом нуклеотидів. Артемія володіє дивовижними поживними властивостями. Індіанці здавна вживали їх в їжу, замінюючи цим м'ясо. Померлі рачки змішуються на дні водойм з мулом, і виходить цілюща грязь, що володіє особливими лікувальними властивостями. Вона використовується для лікування і профілактики захворювань шкіри, опорно-рухового апарату, сечовидільної та статевої систем органів.

Фармацевтичні препарати, виготовлені з рачків артемії, сприятливо впливають на обмін речовин людини і тварин. Також вони використовуються в якості джерела нуклеїнових кислот для людини.

Косметичні препарати, зроблені з використанням цист артемії, покращують ефект косметичних засобів, підвищують регенеративну здатність шкірних покровів. У науці Артемія використовується як головний "піддослідний" під час тестування токсичних речовин.

Акваріумісти використовують рачків в якості дуже поживного і якісного корму для риб. Науплії артемії, що входять до складу їжі для риб, підвищують життєздатність і активність останніх. У природі артемії служать чудовою їжею для безлічі тварин, наприклад деякі риби, фламінго. Вони - джерело незамінних амінокислот і вітамінів для тварин. Яйця Артемій, багаті хітозаном, часто використовуються як органічне добриво для великої кількості рослин.

Догляд за Артемія саліна

Для життя Артемій просто необхідно підтримувати початкові умови, а саме оптимальну температуру (t 24-26°C) і солоність (концентрат солі не менше 25-30%). Також акваріум з цими рачками повинен яскраво і цілодобово висвітлюватися прямими променями.

Для годування підійде звичайний корм для риб, але тільки обов'язково перетертий в пил. Також можна використовувати дріжджі, сухі молочні суміші, сухі суміші рослинного походження, яєчний порошок, зелені мікроводорості.

Для переміщення рачків куди-небудь, наприклад, в інший акваріум, використовують пучок світла. Всі живі особини підуть за променем світла. Так можна відокремити живих Артемій від мертвих або тих, які ще не вилупилися.

Вирощування Artemia salina в домашніх умовах

Для вирощування Артемій знадобиться наступне обладнання і матеріал:

 • цисти Artemia salina сухі 4г;
 • пластикова прозора ємність з широким горлом об'ємом не менше 7л - для більшого доступу кисню - щоб вилупилися артемії мали вільний доступ і достатню кількість кисню для дихання;
 • збільшувальне скло (лупа);
 • настільна лампа;
 • відстояна вода 5л без добавок t 24-26°c;
 • градусник;
 • морська сіль 120г;
 • пісок 200г.

При проведенні досліду в холодну пору року спочатку необхідно помістити цисти Артемій в тепле місце при t 24-26°c на 24 години.

29.01.24 р почалася моя науково-дослідна робота. Ознайомившись з інструкцією і технікою безпеки, я приступив до роботи. Перше, що необхідно зробити – це підготувати воду. У пластиковий контейнер з широким горлом наливаємо кип'ячену відстояну воду, додаємо весь вміст пакетиків: пісок і сіль. Акуратно перемішуємо і залишаємо на 24 години. За цей час сіль розчиниться у воді, а пісок осяде на дно контейнера.

30.01.2024 р пройшло 24 години. Пісок осів на дно контейнера, сіль розчинилася. Я акуратно перемішав чистою ложкою воду, не зачіпаючи при цьому пісок. Так вода насититься киснем. Сприятливі умови для цист артемії створені, можна помістити ікринки в воду. Ставимо "акваріум" в тепле місце, уникаючи попадання прямих сонячних променів, включаємо лампу.

Ємність з водою і цистами повинна постійно перебувати під освітленням. У темряві цисти не будуть вилуплюватися, так як відчують, що умови несприятливі.
Якщо я все зробив правильно, то протягом наступних 48 годин почнеться вилуплення з цист ембріона, а потім - стадія парашутист і науплій. Вони будуть мікроскопічними, але їх ворушіння буде чітко видно.

02.02.2024 р пройшло 48 годин. Цисти осіли на дно. Змін у розвитку рачків немає. Вода випарувалася. Акуратно доливаю 1л відстояної води, попередньо розчинивши в ній 20г харчової солі. Переставляю акваріум ближче до батареї на стіл (більш тепле місце), ставлю лампу. Продовжую спостереження.

05.02.24 р нарешті почалося вилуплення рачків. Я помітив ворушіння в акваріумі. Це перша стадія вилуплення - парашутист. У перші 2 доби рачків не потрібно годувати, вони отримують все необхідне з жовчного мішка, який залишається після вилуплення. Він повинен зникнути через 48-72 години. Продовжую спостереження.

06.02.2024 р. я звернув увагу, що вода знову випарувалася. Акуратно додаю в акваріум 1л чистої відстояної води, попередньо розчинивши в ній 20г харчової солі.

08.02.2024 р Сьогодні я побачив кілька блідо - рожевих рухомих маленьких точок, розміром приблизно 0,5 мм. Розглянувши їх під лупою, я зрозумів, що це новонароджені особини - науплії. Вилупилася науплія (личинка артемії) досить бліда, бежево-рожевого кольору. Новонароджені рачки нічого не їдять, тому що їх рот ще не до кінця розвинений. У них сформовані три пари «кінцівок»: антенули, якими вони все обмацують, антени, за допомогою яких вони рухаються, а також мандибули, необхідні для харчування.

Науплія має лише одне око, розташоване на голові між антенулами. Вона відчуває лише присутність і напрямок світла. У міру зростання будуть розвиватися ще два ока, але і первісний очей теж збережеться.
09.02.2024 після того, як я переставив акваріум ближче до батареї, вода стала швидше випаровуватися. Доливаю 1л чистої відстояної води вже без солі, як написано в інструкції.

12.02.2024 р я почав годувати рачків кормом для Артемій - подрібнені водорості. Також можна використовувати сухі дріжджі. Кількість становить не більше 0,05 г/3л обсягу акваріума. Або взяти варений яєчний жовток об'ємом 1 кубічний см і розчинити його в 5 столових ложках води. Розчин зберігати строго в холодильнику і додавати по 0,5 чайної ложки в акваріум. Підгодовувати необхідно 1 раз на 2 дні.
Від корму вода мутніє і випаровується. Тому, я постійно стежу за її рівнем і додаю по мірі випаровування.

19.02.2024 р У підрослої науплії стає видно розподіл тіла на голову, груди і черевце, також я виявив появу бічних повноцінних очей, формування грудних ніжок. Це стадія - молоді особини.

24.02.2024 р артемії досягли величини 15-20 мм . Це стадія - дорослі артемії. Мені вдалося вивести 5 рачків Artemia salina.

29.02.2024 Р Я виявив у 3-х рачків яєчний мішечок - це самки Artemia salina. У двох інших - на голові з'явилися клешні - це самці. Артемії досягли статевої зрілості.

Висновки

 1. Вивчивши літературу про рачках Artemia salina, я дізнався, що це стародавні і дуже цікаві тварини, які володіють унікальними особливостями.
 2. Цих рачків можна вивести в домашніх умовах з цист, як корм для акваріумних рибок. Мені вдалося переглянути всі стадії розвитку.
 3. Однак, як корм, ці рачки можуть бути тільки частиною раціону мешканців акваріума.
 4. У цього корму є свої плюси і мінуси.

Плюси:

 • високий вміст білка і протеїну;
 • найчистіший корм в екологічному сенсі;
 • хороша засвоюваність;
 • прискорює ріст і розвиток мальків.
 • Для виведення і розвитку рачків необхідно створити сприятливі умови: солоність води, дотримання температурного режиму t 24-26°c, достатню освітленість і насиченість води киснем.
 • Знання, отримані мною в ході дослідження по вирощуванню рачків, знадобляться в догляді за акваріумними рибками.

Мінуси:

 • розведення рачків вимагає щоденної роботи, що не так зручно, як купити готовий корм;
 • висока калорійність корму може привести до проблем у риб з травленням.

В ході проведення експерименту в рамках проєкту "Вирощування рачків виду Артемія саліна в домашніх умовах" я дізнався, що Artemia salina поширена майже на всій земній кулі. Живуть представники цього виду в солоних озерах або океанічних затоках. За рахунок високої біохімічної цінності, рачок знайшов широке застосування в якості живого корму в аквакультурі при вирощуванні риб і цінних безхребетних, а так само у фармацевтичній галузі та медицині.

При дотриманні всіх вимог до кількості і температурі води, придбання яєць рачків в спеціалізованих магазинах, до кількості солі без йоду в воді, періодичного годівлі - рачки Artemia salina можуть вилупитися і прожити повний життєвий цикл в домашніх умовах.

Для мене це було цікава науково-дослідницька робота на тему "Вирощування рачків виду Артемія саліна в домашніх умовах" і я самостійно навчився отримувати живий корм для моїх акваріумних рибок. Я вважаю, що мета мого експерименту досягнута і поставлені завдання всі виконані.

Література та джерела інформації

 1. Вільна енциклопедія Вікіпедія
 2. Сайт акваріумістики - Жива вода
 3. Сайт акваріумістики - Акваріум будинку
 4. Велика ілюстрована енциклопедія живої природи - Москва "Махаон" 2006.
 5. Методичка по вирощуванню Артемій в домашніх умовах.
 6. І. І. Ванюшин. Ця дивовижна Артемія / / Акваріум: журнал. — 1996. — № 4
 7. Акваріумні рибки і домашні тварини.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика