Оголошення

Проєкт "Вплив вейпінгу на організм підлітка"

| sveta
Вплив вейпінгу на організм людини
Тематика:
Автор роботи:
Любченко Ігор Іванович
Керівник:
Косолапова Ольга Іванівна
Клас:
9

Учень 9 класу під час дослідницької роботи над проєктом з біології на тему "Вплив вейпінгу на організм підлітка" вивчає історію створення вейпу (електронних сигарет), хто такі вейпери та як вейп здатен впливати на здоров'я підлітків і взагалі людей. Також учнем було проведено анкетування "Що ти знаєш про вейп?" серед учнів школи та виконано аналіз отриманих результатів.

Докладніше про роботу:

У процесі науково-дослідницької роботи з біології учень 9 (10) класу також детально вивчив міфи і реальні факти про використання вейпів (електронних сигарет), та зробив з цього питання висновки у вигляді зведеної таблиці, а також докладно познайомився зі складов рідини для вейпу, розглянув та описав погані наслідки споживання вейпу.

У ході навчального дослідницького проєкту на тему "Вплив вейпінгу на організм підлітка" учнем 9 (10) класу в рамках предмету "біологія" було визначено людей - винахідників вейпів, досліджена хімія "пару" електронних сигарет та період масового захоплення вейпами. Автор індивідуального проекту вважає, що вейпи це більш витончене рекрутування молодого покоління. На думку учня треба обов'язково заборонити паління вейпів і електронних сигарет всіх видів.

Зміст

Вступ
1. Що таке вейпи і з чого вони складаються?
2. Винахідники вейпів. Хто вони?
3. Хімія "пару" та його вплив на здоров'я.
4. Період масового захоплення вейпами.
5. Анонімне анкетування "Що ти знаєш про вейп?"серед учнів школи та аналіз отриманих результатів
Висновок

Вступ

Коли настав час вибрати тему для індивідуального проєкту, я подумав вивчити вплив паління на організм підлітка і в цьому році було підписано закон, який забороняє продаж вейпів неповнолітнім. І ось тут я вирішив, що проблема паріння куди актуальніша сьогодні серед підлітків, адже незважаючи на заборони серед моїх знайомих досить багато тих, хто вважає вейпи новомодною забавою. Куріння електронних сигарет, або вейпів моїми друзями породило в мене масу питань: «Чому все більше молодих людей підсаджується на вейпи? Чи можна з їх допомогою кинути палити? Чи правда, що шкоди від них менше, ніж від звичайних сигарет?»

Вейпери протиставляють себе курцям тютюну і називають електронні сигарети «ефективним способом відмовитися від шкідливого нікотину». Взагалі слово «куріння» вейпери намагаються не вживати, замість нього є інше слово — «паріння».

Повернуся до закону. В Україні з 01.01.2021 р. заборонили продаж електронних сигарет і рідин, що використовуються в електронних сигаретах людям, які не досягли 18 років, на рівні із традиційними тютюновими виробами. Відповідний законопроєкт Верховна рада України ухвалила 02.12.2020 р. № 3628. З 11 липня 2023 року набула чинності заборона реклами електронних пристроїв для куріння (як електронних сигарет, так і пристроїв для нагрівання тютюну) і заборона продажу ароматизованих сигарет та рідин до електронних сигарет. Це відбулося відповідно до ухваленого наприкінці 2021 року антитютюнового Закону № 1978-IX.

Автори закону вказували, що ці вироби «агресивно просуваються» як більш безпечні, смачні і бездимні альтернативи сигаретам, але дослідження показують, що ризик для здоров'я при курінні вейпів можна порівняти з курінням сигарет.

Актуальність: на сьогоднішній день вейпи закріпилися на ринку і просуваються в маси досить швидко, складно уявити, що хтось не знайомий з цим пристроєм.

Значимість: серед підлітків серйозно закріпилася мода на вейпінг, тому вважаю свою роботу значущою і корисною для пропагування здорового способу життя. У роботі над проєктом зібрані приклади шкоди паріння, з якими я ознайомлю учнів школи для того, щоб сформувати у них негативне ставлення до паління вейпа.

Гіпотеза: популярність прийшла до вейпів не відразу — швидке зростання і популярність почалися в 2012 році, а до цього їм передували десятиліття розробок ентузіастів, які хотіли знайти нешкідливу альтернативу палінню. А чи нешкідливі вейпи насправді?

Мета: Вивчити вплив парів вейпу на організм підлітка, а також створити буклет для учнів, що попереджає про небезпеку шкідливої звички.

Завдання:

 • вивчити історію появи нікотиновмісних пристроїв і причину популярності їх вживання;
 • вивчити міфи і реальні факти про використання вейпів, познайомитися з наслідками їх споживання;
 • провести анонімне анкетування серед учнів 8 -11 класів;
 • закликати людей до здорового способу життя, використовуючи готовий продукт (буклет).

Об'єкт дослідження: електронні сигарети.
Предмет дослідження: стан здоров'я людини.

Методи дослідження:

 • теоретичні: вивчення електронних джерел з обраної теми; аналіз отриманих даних; узагальнення;
 • практичні: проведення класної години, анкетування, створення буклету.

1. Що таке вейпи і з чого вони складаються

Отже, розберемося, що таке вейп. A вейп (або електронна сигарета) – це пристрій, який використовується для вдихання пару, який зазвичай містить нікотин, ароматизатори та інші хімічні речовини. Вейпи зазвичай складаються з декількох основних компонентів: акумулятора, випарника (або котушки), резервуара для рідини (або картриджа) та кнопки або датчика активації.

Коли користувач вмикає вейп, акумулятор подає живлення на випарник, який нагріває рідину, що міститься в резервуарі. При досить високій температурі рідина перетворюється в пар, який потім інгалюється через сопло пристрою. Однією з причин популярності вейпів є те, що вони вважаються менш шкідливими, ніж традиційні сигарети. Вейпи не виробляють дим, який містить багато шкідливих речовин, а тільки пар, який утворюється при нагріванні рідини. Крім того, користувачі вейпів можуть контролювати рівень нікотину в рідині або вибирати безнікотинові варіанти, що допомагає їм управляти своєю нікотиновою залежністю.

Вейпи також дозволяють людям насолоджуватися різними ароматами, оскільки рідина для вейпів доступна у різноманітних смаках та ароматах. Це робить процес вейпінгу більш приємним і цікавим для користувачів. Однак, незважаючи на деякі потенційні переваги, вейпи не є повністю безпечними. Вони все ще містять хімічні речовини, які можуть впливати на організм, і неконтрольоване або неправильне використання вейпів може мати негативні наслідки для здоров'я.

Вейпи (електронні сигарети) зазвичай складаються з декількох основних компонентів:

 • Батарея - це джерело живлення для вейпа. Зазвичай вейпи оснащені акумулятором, який забезпечує енергію для роботи пристрою. Батареї можуть мати різні ємності і типи зарядки.
 • Випарник (або котушка). Це нагрівальний елемент вейпа, який перетворює рідину в пар. Випарник зазвичай складається з спіралі (зазвичай з нікрома, канталу або нержавіючої сталі), яка нагрівається при подачі енергії від батареї. Нагрівання випарника призводить до випаровування рідини.
 • Резервуар для рідини (або картридж). Це місце, де міститься рідина для вейпа. Резервуар може бути знімним або вбудованим в сам пристрій. Він зазвичай має спеціальний дозатор (або систему заправки), яка дозволяє додавати рідину в пристрій.
 • Сопло (або дріп-тип). Це маленька трубка, через яку користувач інгалює пар. Сопло може бути знімним або вбудованим в пристрій. Воно може мати різні форми і розміри, щоб задовольнити переваги Користувача.
 • Кнопка активації або сенсор. Це механізм, що дозволяє користувачеві активувати вейп. Кнопка активації зазвичай розташовується на бічній або верхній частині пристрою і натискається користувачем для включення нагрівання і генерації пари. У сенсорних пристроях сенсор реагує на дотик користувача і автоматично активує вейп.

Крім основних компонентів, вейпи можуть також мати дисплей або світлодіодні індикатори, які відображають інформацію про заряд батареї, рівні рідини і інші параметри.

Різні види вейпу

До деяких вейпів можуть також підключатися додаткові аксесуари, такі як зарядні пристрої, додаткові резервуари і дрипки. Відповідно, вейпінг - нова течія серед молоді, курці об'єднуються в групи, купують різні пристрої для паріння, які удосконалюються з кожним днем набуваючи новий дизайн і нові ароматичні властивості (зі смаком вишні, м'яти, яблука, лимона, кави та ін.).

Пристрої виглядають як маленькі коробочки з насадкою або довгі прикрашені металеві циліндри, а можуть зовсім мати ексклюзивний дизайн. У великих містах відкриваються вейп-кафе, проходять вейп-фестивалі, змагання. А людей, які курять не звичайні сигарети, а сигарети з електронною начинкою, пропагуючи куріння електронних пристроїв як безпечну альтернативу звичайним сигаретам називають себе вайперами.

2. Винахідники вейпів. Хто вони

Перший патент на вейп або електронний випарник пари був зареєстрований в 1930 році американським вченим Джозефом Робертсоном. У той момент, сучасні медичні інгалятори ще не винайшли, тому ліки пацієнти з хворобами легенів вдихали за допомогою ручних насосів. Перед Робертсоном стояло завдання винаходу випарника рідини для лікування хвороб легенів. Через недосконалість технологій зробити працюючий пристрій не вийшло, тому патент не використовували 30 років.

Через 33 роки американець Герберт Гілберт запропонував світу альтернативний метод куріння, менш шкідливий для організму. Герберт розробляв вейпи без використання нікотину. З напрацюваннями Робертсона Гілберт створив пристрій, що нагріває повітря і ароматизуює пар, що виділяється. Для такої системи ще не було достатньо потужних акумуляторів і рецептів рідини, але з'явився найперший прототип вейпа.

Китайський хімік Хон Лік придумав свій прототип вейпа в 2003 році, зовні пристрій нагадував сучасні міні-вейпи. За основу він взяв розробки Гілберта, а літій-іонні акумулятори дозволили йому створити багаторазовий вейп. Головним досягненням стала розробка складу рідин для вейпа на основі пропілен гліколю, які використовуються в сучасному вейпінгу. У пристроях Хон Ліка навіть були примітивні вейп-плати для включення пристрою по затягуванню. Цей винахід став відправною точкою успіху для вейпінгу, тому що інвестори побачили потенціал, а електронні випарники надійшли в масове виробництво.

3. Хімія "пара" та її вплив на здоров'я

У традиційному сигаретному тютюні міститься близько 600 інгредієнтів, при згорянні яких утворюється приблизно 7000 хімічних речовин, включаючи численні отруйні похідні. Відомі і багато токсинів, які присутні в створюваних електронними сигаретами аерозолях. Наприклад, в широких діапазонах визначаються вкрай шкідливі формальдегід, ацетальдегід і акролеїн, які утворюються як результат хімічних реакцій, викликаних нагріванням розчинів.

І навіть при низькому рівні вмісту токсини у парі, який виділяється, можуть викликати погіршення стану серцево-судинної системи. Інші шкідливі компоненти, виявлені в аерозолях, включають важкі метали, наночастинки, пластифікатори та антипірени. Рідина для електронних сигарет містить розчинники та інші речовини, які відсутні в традиційних сигаретах.

Інгаляційний спосіб введення дозволяє обійти захисні метаболічні механізми шлунку та печінки, тим самим забезпечуючи безпосередню доставку вдихуваних хімічних речовин в організм людини.
Дослідники виявили, що вейпи, розроблені для отримання великих аерозольних хмар за рахунок посиленого повітряного потоку та нагрівальних спіралей з меншим опором, можуть інгаляційно доставляти в легені таку кількість пропіленгліколю, яка знаходиться в межах щоденних порогових значень GRAS для цієї речовини як харчового інгредієнта.

В ході аналізу десятків видів рідини для заправки з широким спектром смаків (в тому числі вершкові, м'ятні, солодкі, цукеркові, фруктові, тютюнові і пряні) з'ясувалося, що приблизно третина з них демонструвала цитотоксичність (здатність вбивати клітини) по відношенню до фібробластів легенів і стовбурових клітин людини. Ароматизатори для електронних сигарет посилюють запалення і знижують вироблення оксиду азоту (NO) в ендотеліальних клітинах, що пов'язано з розвитком серцево-судинних захворювань.

При нагріванні і аерозолізації рідин для вейпів відбуваються численні хімічні реакції, які незмінно призводять до утворення різних токсинів. Основні механізми реакції-це окислення і дегідратація. Найбільш часто зустрічаються молекули, визначені методом ядерного магнітного резонансу і включають відомі фактори ризику серцево-судинних захворювань.

Хімічні реакції при нагріванні і аерозолізації рідин для вейпів

Більша кількість токсичних продуктів термічного розпаду утворюється при підвищених температурах. Ефективність гніту і теплопередача є основними факторами, що визначають рівень утворення шкідливих компонентів при заданій температурі. Низька ефективність гніту може вести до перегріву рідини (сухе затягування). Відсутність достатнього часу для охолодження між затяжками знижує ефективність намотування і підсилює термічну деградацію компонентів рідини. Інші фактори включають високу в'язкість рідини та старі або неякісні котушки. Навіть використання змінних нагрівальних котушок одного і того ж дизайну і виробника, ідентичних по виду і упакованих разом, веде до широкого розкиду в кількості продуктів розкладання.

Додавання ароматизаторів призводить до підвищення рівня токсичних альдегідів у повітрі, що видихається з легких вейперів. Крім того, виділення карбонільних сполук лінійно зростає при збільшенні концентрації ароматизаторів. Дослідники розрахували 40-річний ризик пухлинного генезу через формальдегід для вейпера вагою 70 кг, який вдихає 5-відсотковий розчин з ароматизаторами, при 120 затяжках на день. Виявилося, що в цьому випадку ризик зростає в два рази щодо рідини, що складається лише з пропіленгліколю і гліцерину. Майже половина ароматичних добавок під час випаровування викликає утворення вільних радикалів, здатних пошкоджувати клітини організму, що безпосередньо залежить від концентрації запашних речовин.

Самі розчинники для вейпів теж далеко не нешкідливі. Дослідження парів вейпів виявили присутність таких небезпечних для здоров'я речовини, як акролеїн, ацетальдегід, бензол, етилбензол, толуол, ксилол і бензальдегід. Концентрація гліцерину в використовуваних розчинах істотно впливає на вміст токсичних продуктів — вона зростає при збільшенні концентрації гліцерину. Викид ацетальдегіду збільшувався в 175 разів, а акролеїну — в 28 разів при доведенні концентрації гліцерину до 80%.

Також в конденсатах аерозолів, які можуть осідати в різних частинах дихальної системи: в порожнині рота, глотці, трахеї, легенів і їх клітинах, — виявлені нафталін, дифеніловий ефір, гліцерин, нікотин, ментол і бензальдегід.

Цікаво, що деякі електронні системи доставки нікотину виробляють пар, в якому важкі метали містяться навіть у більшій кількості, ніж у звичайних сигаретах. Метааналіз переконливо довів токсичність in vitro аерозолів і рідин для електронних сигарет: зниження життєздатності клітин, підвищений апоптоз (загибель клітин), пошкодження ДНК, окислювальний стрес, порушення імунної функції і підвищення рівня запальних цитокінів, уповільнення міграції фібробластів, дефекти морфології і генотоксичність. Смакові добавки та ароматизатори, особливо кориця та м'ята, посилюють зміну морфології клітин та їх некроз. Солодка, фруктова та цитрусова ароматизована рідина завдаює більшої шкоди тканинам людини порівняно з ванільною або неароматизованою рідиною.

Діацетил та ацетилпропіоніл, штучні ароматизатори, що використовуються в рідині, пов'язані з підвищеним ризиком розвитку облітеруючого бронхіоліту — легеневого захворювання, раніше виявленого у людей, що працюють на виробництві попкорну для мікрохвильових печей.

Відомим прикладом безпосередньої шкоди вейпів є розвиток захворювання EVALI. Спалах важких і іноді смертельних пошкоджень легенів спостерігався в Північній Америці в період з середини 2019 року до початку 2020 року серед молодих людей, які курили тетрагідроканабінолові масла, забруднені ацетатом вітаміну Е. Однак 14% випадків EVALI були пов'язані з вживанням тільки нікотиновісткої рідини. (EVALI (E-cigarette or Vaping product use-Associated Lung Injury) — це форма гострого респіраторного дистрес-синдрому, який викликає утруднене дихання, задишку і біль у грудях).

Відомо вплив токсинів на чоловічу і жіночу репродуктивну функцію у курців звичайних сигарет. Хоча дослідження впливу електронних сигарет на чоловічу репродуктивну функцію людини обмежені, численні групи вивчали це питання на тваринних моделях. Виявлено, що випаровування вейпів порушують роботу гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної осі, викликаючи зміну функції гонад і якості сперми у самців щурів.

Спостерігався підвищений апоптоз в сперматогонії і сперматоцитах, зміна морфології і функції епітелію сім'яників і пороки білкової оболонки печеристих тіл статевого члена. Інші дослідження пов'язують дію парів електронних сигарет з порушенням стероїдогенезу і з глобальною дезорганізацією яєчок. Вдихання самцями щурів протягом чотирьох тижнів випарів ароматизованої рідини викликало апоптоз в сім'яниках. Сперматозоїди щурів, що зазнали впливу парів вейпа, показали підвищену тератозооспермію — зростання концентрації в еякуляті сперматозоїдів з неправильною будовою. Крім того, в спермі і сім'яниках щурів, які зазнали дії парів, виявлено підвищення ступеня пошкодження ДНК.

У яєчниках самок щурів, які зазнали впливу рідини, виявлено зменшену кількість нормальних фолікулів і зниження секреції естрогену. У самок спостерігалася затримка імплантації ембріонів, що призвело до зниження кількості потомства. Компоненти електронних сигарет діють і внутрішньоутробно: виявлена тенденція до зниження фертильності у потомства чоловічої статі і зменшення маси і довжини тіла у всіх нащадків. Ці дані свідчать про токсичність впливу парів електронних сигарет на плід, що розвивається внутрішньоутробно.

На даний момент ці висновки не підтверджені на людях, але викликають цілком обґрунтовані побоювання. Результати, отримані на тваринних моделях, вказують на те, що випаровування електронних систем доставки нікотину можуть надавати патогенний вплив на репродуктивну функцію, тому і чоловікам, і жінкам слід обмежити вейпінг як під час спроб зачати дитину, так і в період вагітності.

Дослідники підтвердили, що вдихання парів вейпа під час вагітності асоційоване з експресією запальних цитокінів і з підвищенням концентрації високочутливого С-реактивного білка в сироватці крові. Біомаркери запалення в сечі також були вищими у вейперів щодо тих, хто не користується електронними системами доставки нікотину.

4. Період масового захоплення вейпами

Сучасні пристрої досі працюють за напрацюваннями Хон Ліка і Герберта Гілберта, хоча пішли далеко вперед за споживчими якостями — автономності, силі передачі смаку і нікотину.
У 2009 році зареєстровано найперший патент на сучасний вейп. Ним став пристрій blu, вдосконалена версія якого — myblu і зараз дуже популярна на світовому ринку. Відзначимо, що myblu — пристрій нового типу і істотно відрізняється від першої версії. Це зручний і компактний міні вейп з акумулятором потужністю 350 маг.

Незважаючи на середню потужність, акумулятор досить компактний і досить ємний, тому що заряджається всього за 20 хвилин і здатний працювати цілий день в автономному режимі.
У 60-х роках здавалося неможливим, що потужні системи подачі пари будуть вміщуватися в пристрій розміром з запальничку і працювати цілий день без підзарядки, а щоб замінювати рідину для вейпа, можна просто замінити картридж.

Останній значний винахід - новий склад рідини, тепер в неї додають сольовий нікотин, який робить смак набагато яскравіше, а паріння м'якіше, при цьому значно прискорюючи насичення і максимально наближаючи вейпінг по відчуттях до звичайних сигарет.

Масове захоплення вейпомЯ розглянув деякі помилки по відношенню до вейпів своїх знайомих, представивши їх у таблиці:

Міф перший «речовини, що входять в вейп, абсолютно нешкідливі» Я зустрічав людей, які говорили, що в рідині для електронних сигарет міститься половина таблиці Менделєєва. Але вивчивши її склад я зрозумів, що рідина складається всього з 4 компонентів - це харчовий пропіленгліколь, гліцерин, ароматизатор і нікотин.

Але як поводяться ті ж гліцерин і пропіленгліколь, потрапляючи в організм людини? Вони осідають в легенях і охолоджуються до температури тіла. Щоб вивести їх назад, необхідно, щоб ці речовини знову перейшли в газоподібний стан. Для цього їх треба розігріти до високої температури. Як це можна зробити в людському організмі? На жаль, ніяк. Осідаючи, частинки пропіленгліколю і гліцерину не дають нормально функціонувати бронхіолам, це найдрібніші складові бронхів. В результаті розвивається обструктивний бронхіт.
Епідемію цього захворювання зареєстрували в 2019 році, і тоді її пов'язали з вживанням вейпів.

Міф другий «Електронні сигарети легше кинути, ніж справжні» Це неправда. Кинути палити електронні сигарети якраз важче. Ті, хто курить звичайні сигарети, відчувають дискомфорт через цілий ряд причин. Ось лише деякі з них.

По-перше, від курця і його одягу погано пахне, не всім приємно перебувати поруч з такою людиною.

По-друге, зараз багато місць, де палити заборонено, тому для того, щоб зробити хоча б одну затяжку, доводиться виходити на вулицю – в мороз це не завжди зручно.

По-третє, через паління жовтіють зуби, цей ефект не всім до вподоби.

По-четверте, під час паління утворюється попіл, його треба кудись струшувати. А ось електронні сигарети таких незручностей не створюють. Виділяється з них дим, як правило, добре пахне, курити можна прямо на робочому місці. І стимулів відмовлятися від такої звички менше.

До того ж виробники роблять все для того, щоб зробити електронні сигарети ще зручніше. Створюють наповнювачі з різними смаками, різними обсягами (щоб всім було по кишені), приділяють увагу дизайну самої СДН (системи доставки нікотину), роблять їх одноразовими і багаторазовими. Відмовитися від товару, який продається з такими зручними опціями, набагато важче. А залежність формується та ж сама.

Міф третій «Електронні сигарети коштують дешевше» Ще одна брехня. До складу рідини для паління входить психоактивна речовина - нікотин, через нього формується залежність. У цьому випадку людина не буде економити на сигаретах. Немає жодного курця, який би сказав: сигарети коштують занадто дорого, треба від них відмовлятися. Ні, від них не відмовляються, їх продовжують купувати, тільки за вищою ціною.

Ті ж електронні сигарети починають палити частіше, тому що від колишньої дози вже не вдається отримати задоволення. А чим більше людина буде палити, тим більше стане витрачати.
До того ж зараз є різна рідина для паління, багато з них набагато дорожче сигарет.

Міф четвертий: «Немає досліджень, які б довели, що вейп шкідливий. Вчених, які стверджують, що він провокує рак, підкупили». Великих серйозних досліджень насправді не було. Для того, щоб їх провести, необхідні роки, часто – десятки років. А вейп з'явився зовсім недавно.

Коли починали рекламувати сигарети, теж стверджували, що це модно, що це не так шкідливо, як курити трубку. І лише через десятиліття з'явилися дослідження, які доводять шкоду нікотину.
І головне: а хіба ті, хто пропагують вейпи, роблять це безкорисливо? Хіба їм не заплатили за рекламу у відеороликах, де вони розповідають про те, як нешкідливі електронні сигарети?

Міф п'ятий: «Електронна сигарета не така шкідлива, як звичайна, і тому її можна курити підліткам». Це неправда. Залежність залишається навіть в тому випадку, якщо людина переходить зі звичайної сигарети на електронну. А це найважливіше – зберігається механізм, при якому людина йде від своїх проблем: коли їй погано, коли вона не знає, як вчинити, вона починає диміти. Серед тих, хто зараз балується вейпами, особливо багато підлітків.

При палінні вейпа відбувається зневоднення організму, судини звужуються, і лікарі фіксують цілий спектр серцево-судинних захворювань. Існують електронні системи доставки нікотину, які використовують нагрівальні елементи. Вони, так само як і електронні сигарети, з'явилися на ринку з метою полегшити для курця момент кидання. Однак містять в собі інші небезпеки. Наприклад, температура при цьому нагріванні занадто висока, що негативно впливає на емаль зубів. Є ще один діагноз, він однаковий у тих, хто курить класичні сигарети і електронні, – психічний розлад поведінки, пов'язаний зі споживанням тютюну. Його необхідно лікувати.

5. Анонімне анкетування "Що ти знаєш про вейп?"серед учнів школи та аналіз отриманих результатів

Для проведення анонімного анкетування я склав наступні питання:

№ п/п Питання Варіанти відповідей
1 Ваш вік
2 Стать чоловіча/ жіноча
3 Чи знаєте ви, що таке вейпінг? так / ні
4 Як ви дізналися про вейпінг? від друзів
від сусідів
від батьків
від старших братів / сестер
від знайомих
реклама
інші варіанти
5 Чи пробували ви займатися вейпінгом? так / ні
6 Якщо так,то як часто ви займаєтесь вейпінгом? 1 раз на добу
1 раз на місяць
кілька разів на місяць
1 раз у житті
при нагоді (вечірки, дні народження)
7 Чому ви займаєтеся вейпінгом? знімає стрес
приносить задоволення
додає впевненості
піднімає авторитет
це - "хайп"
інші варіанти
8 Чи знають батьки, що ви займаєтеся вейпінгом? так / ні
9 Ставлення батьків до вейпінгу підтримують
толерантне
байдуже
забороняють
інші варіанти
10 На вашу думку, чи є у вас вейп-залежність? так / ні
11 Як ви вважаєте, чи можна позбутися від вейп-залежності? так / ні
12 На вашу думку, вейпінг має вплив на:
(можливі кілька відповідей)
дихальну
серцево-судинну
нервову
статеву
ендокринну системи
13 На вашу думку, які хвороби може викликати вейпінг?
(можливі кілька відповідей)
бронхіт
туберкульоз
хронічні захворювання легенів
захворювання серцево-судинної системи
гепатит С
СНІД
Ваш інший варіант відповіді
14 Чи відзначали ви погіршення самопочуття після вейпінга? так / ні
15 Якщо так, то чим виявлялося погіршення стану? першіння в горлі
покашлювання
запаморочення
втрата апетиту
погіршення сну
втрата свідомості
інші симптоми
16 Чи обговорювали з вами питання вейпінга дорослі? так / ні
17 Якщо так, то хто саме? батьки
освітяни
перехожий
друзі
18 На вашу думку, вейпінг підвищує працездатність? так / ні
19 Де ви берете гроші на вейп?
20 Скільки коштів на місяць ви витрачаєте на вейпінг?
21 Пропонували ви комусь зайнятися вейпінгом? так / ні

В анкетуванні взяли участь 50 осіб – це учні 8 -11 класів. Як показали результати опитування, 37 учнів пробували вейп, що є вагомою часткою серед школярів підліткового віку. Однак позитивним фактом є те, що велика частина з них - 29 підлітків - робили це тільки 1 раз в житті. Значне число школярів - 20 осіб займалися вейпінгом при нагоді (ситуативно — на вечірках, під час святкування Днів народжень і т.ін.). На мою думку, це обумовлено впливом друзів, старших за віком, небажанням виділятися з натовпу і страхом піддатися критиці з боку інших. Щодня займаються вейпінгом 13 школярів.

Систематизую учнів за гендерною ознакою:
Школярі, які пробували вейп:

 • хлопчики - 28;
 • дівчатка - 9.

Всього: 37

Школярі, які щодня займаються вейпінгом:

 • хлопчики - 11;
 • дівчатка - 2.

Всього: 13

Таким чином, серед опитаних школярів 8 - 11 класів 37 осіб пробували займатися вейпінгом, 13 з них використовують електронні сигарети щодня. З таблиці видно, що хлопчики займаються вейпінгом частіше, ніж дівчатка.

З анкет учнів бачу, що більшість школярів знають про шкідливий вплив вейпінга на дихальну і серцево-судинну системи, частина з них відчули на собі його негативний вплив, проте це незначно вплинуло на їх відмову від електронних сигарет.

Роблю висновок, що тема вейпінга недостатньо обговорюється дорослими, що вимагає посилення просвітницької роботи про шкоду вейпінга серед підлітків із залученням сім'ї, школи, медичних працівників, також необхідно формувати у школярів здоровий спосіб життя, тому роблю буклет, який буде закликати дітей до ЗСЖ.

Висновок

Виконавши цю дослідницьку роботу в рамках проєкту з біології про вплив вейпінгу на організм підлітка (людини), вважаю, що необхідно вживати термінових заходів щодо вирішення проблеми паріння вейпів і підтримую дії органів влади. На мою думку, вейпи — це більш витончене рекрутування молодого покоління шляхом створення якоїсь субкультури, яку сьогодні всі байдуже спостерігають. Їх також потрібно врегулювати, а простіше кажучи, заборонити паління вейпів і електронних сигарет всіх видів.

Таким чином, одним із завдань своєї дослідницької роботи (проєкту) про вплив паріння вейпу на організм людини (підлітків) я вважаю залучення людей до обговорення і вирішення актуальної проблеми. Вважаю, що електронна сигарета така ж шкідлива, як і звичайна, тому що вона теж приносить шкоду з різними захворюваннями і ускладненнями.
Паріння шкодить органам, шкодить народжуваності дітей. Багато випадків народження інваліда у курців батьків.

Провівши вивчення, я переконався в серйозності проблеми, вона приносить залежність людини від нікотину, і цю шкідливу звичку дуже важко перемогти. Також у некурящих людей спостерігається висока концентрація нікотину, після перебування в накурених місцях або знаходження поруч з курцем. Це говорить про те, що шкоду отримує не тільки вейпер, але і люди навколи нього.

Моя гіпотеза підтверджується: електронні сигарети шкідливі також, як і звичайні. Які ж я бачу шляхи вирішення проблеми вейпінга?

Перш за все це:

 • Організація доступної та ефективної медичної допомоги у відмові від куріння та інформування населення про результативні методи усунення нікотинової залежності.
 • Проведення громадських програм, що заохочують людей кинути палити, створення негативного образу курця, пропаганда здорового способу життя.
 • Формування антитютюнової свідомості у молоді, в тому числі за допомогою роз'яснювальної роботи з батьками про їх відповідальність за здоров'я дітей і необхідності відмови від куріння в їх присутності.
 • Збільшення цін на тютюнову продукцію.
 • Створення вільних від тютюнового диму зон в місцях громадського користування, поступове збільшення штрафів за недотримання закону Про заборону паління в громадських місцях.
 • Більш детальне вивчення проблеми вживання електронних сигарет, створення в суспільстві негативного ставлення до вейпів, заборона на продаж випарників неповнолітнім і ретельний контроль за виконанням даного положення.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Нові проєкти і роботи

Навчальні програми

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер сайту Обучонок в Україні
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика

Карта сайту Обучонок Україна