Публікація на сайті

Розділ 1. Жінка як еталон краси

За всіх часів існував загальний еталон жіночої краси. Те, що подобається сучасникам, кілька століть тому могло б не викликати в них захоплення. У XX столітті багато хто не розумів, чому сучасники так захоплювалися Джокондою Леонардо да Вінчі.


Нині немало молоді дивуються фурору, виробленому в середині минулого століття легендарної Мерилін Монро. Жіноча краса протягом усього перелому людської історії була хіба що однією з сильних джерел натхнення для людей мистецтва.

Усі спроби знайти канони краси, починаючи з давньогрецького "золотого перерізу" і до сучасності, будь-коли приводили, і навряд чи приведуть, до якогось загальновизнаного, математично вивіреного ідеалу. Якщо навіть брати до уваги людську суб'єктивність, ясно, що епоха і національний менталітет завжди вносять в поняття ідеалу краси свої власні поправки.


Жіночої краси це стосується насамперед. Марно думати, що ставлення до жіночої краси змінювалося послідовно, подібно порам року. У цьому сенсі історія має довгий ланцюг естетичних перетворень, Зупинимося лише на кількох, найбільш яскравих і характерних моментах, особливо тих, що знайшли своє відображення у мистецтві.

У своїх уявленнях про ідеал жіночої краси первісні люди були гранично прагматичні. Головна їхня турбота - продовження племені. Саме тому на жінку вони дивилися як на машину з виробництва і викормлювания нащадків. Тому ідеальний образ жінки-праматері, якій вклонялися наші «кам'яні» предки, був вкрай непривабливий.

Образ жінки у Давньому ЄгиптіІдеалом жіночої краси у Давньому Єгипті вважалася висока, струнка брюнетка з широкими плечима, плоскими грудьми, по-хлопчачому вузькими стегнами та довгими ногами. Риси обличчя древньої єгиптянки були тонкими, особливо виділялися очі.

Ідеальною формою очей вважалася миндалевидна — її підкреслювали, обводячи очі зеленою фарбою з вуглекислої міді, подовжуючи контур до скронь. Вважалося гарним ще й виділення синьою фарбою вен на шиї і скронях. Зображували єгиптянок в основному з пишними зачісками, якими слугували перуки.

Давньогрецька жіноча постать ширококоста, масивна, з м'якими округлими формами, великими очима, маленьким ротом, класичнм "грецьким" носом, прямою лінію чола.

Постать далекосхідної красуні мусила бути мініатюрною, тендітною. А азіатськими народами дуже цінувалася повнота. На Русі красуні скидатися на розмальованих ляльок.

Різноманітне уявлення про красу існувало в тих чи інших класах. М. Р. Чернишевський писав, що ідеал жіночої краси в селянина - здорова квітуча дівчина - кров з молоком.

Проте, як у Високе Середньовіччя (XII-XIII ст.) європейський світ знову згадав про жіночу красу. Прийшла вона зі світу мистецтва. Поступово церква втрачала свою всеосяжну владу у Європі.


Світське життя набуває дедалі більшої ваги, дедалі активніше впливає на мистецтво. Італійські гуманісти наново відкривають для Європи канони античної краси. Мистецтво Стародавньої Греції стає зразком для художників України та скульпторів.

У період бароко (кін. XVI-XVII ст.) природність знову виходить із моди. На зміну їй приходять стилізація і театральність. Жіноче тіло у період бароко, як й раніше, має бути "багатим" з "лебединою" шиєю.

На початку XVIII в. настає епоха рококо і жіночий силует знову змінюється.

З початком класицизму у моду знову стала входити природність.

Образ жінки у XIX сторіччіXIX століття — століття буржуа і технічного прогресу — докорінно позначилося на моді. Жінка епохи романтизму мусить бути мрійлива, сумна, добре, якщо в сумних блакитних очах блищать сльози. Темні кола під очима були ознакою духовності.

На межі XIX і XX століть мода надмірно екстравагантна. Ідеальна жінка епохи модерн мусить бути витонченою імпозантною натурою.

У 70-80 р. ідеалом жіночої краси є тендітна висока блондинка з великими очима, косою і тонкими бровами.

У 90-х маятник моди знову хитнувся у протилежний бік. Розкіш змінює мінімалізм. Проте ідеал жіночої краси тут постійно змінювався. Тож у 21 столітті сталося відродження давньоєгипетського ідеалу жіночої краси.

Як бачимо ідеал жіночої краси постійно змінювався, а отже це знаходило відбиток на творчості майстрів пензля. Тож спробуємо розглянути  якою  була жінка на картинах художників хоч деяких історичних періодів.

Банер сайту

Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проекти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проектів і міні-проектів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.

Банер нашого сайту
Код банера:
<a href="https://obuchonok.com.ua/" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і творчі проекти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика