Оголошення

"Свято-юріївський монастир на вірлі"

| nikolay
"Свято-юріївський монастир на вірлі"
Тематика:
Автор роботи:
Дмитрів Олег Іванович
Керівник проєкту:
Дмитрів Іван Васильович
Навчальний заклад:
ДНЗ «Кременецький професійний ліцей»
Клас:
9

Автор проекту з історії "Свято-юріївський монастир на вірлі" вирішує на основі зібраних матеріалів описати історію хутора Вірля та Свято-Юріївського монастиря у всіх аспектах.

Запропонована дослідницька робота з історії "Свято-юріївський монастир на вірлі" підіймає актульні проблеми, так як історична доля Волинського краю склалася так, що значна частина давньоруських міст поступово занепала і до нашого часу збереглися кілька старовинних святих місць. Серед них особливе місце займають святині Кременеччини, зокрема урочище Вірля.

Також, матеріали проекту можуть використовуватися вчителями історії та краєзнавства для підготовки до уроків на краєзнавчу тематику та учнями для поширення знання про рідний край. Матеріали можна використати для написання статті по даній темі, для інтегрованого вивчення суміжних тем із історії України, релігієзнавства, при проведенні екскурсій.

Зміст

Вступ
1. Походження і сутність чернецтва
2. Свято-Юріївський чоловічий монастир
Висновки

Вступ

Актуальність теми Історична доля Волинського краю склалася так, що значна частина давньоруських міст поступово занепала, а протягом XVIII—ХІХ століть перетворилась у звичайні села. Цей процес негативно позначився на святинях, які були гордістю цих міст. До нашого часу збереглися кілька старовинних святих місць. Серед них особливе місце займають святині Кременеччини, зокрема урочище Вірля.

У своєму дослідженні я використав ряд досліджень представників української історичної науки, зокрема В. Рожко, Г. Івахіва, П. Гонтарука , Т. Сеніної також Біблію, Житія святих.

Мета дослідження: на основі зібраних матеріалів описати історію хутора Вірля та Свято-Юріївського монастиря у всіх аспектах.

Об’єктом дослідження є матеріали досліджень та наукові праці, які присвяченні історії Свято-Юріївського монастиря.

Предметом дослідження є історія урочища Вірля, зокрема храму Святого Юрія.

Завдання дослідження:

  • навести погляди різних дослідників про вплив святості урочища Вірля на духовний стан вірних;
  • охарактеризувати історію і природу хутора, зокрема розкрити історичні джерела та легенди про Ганну Гойську;
  • дослідити історію монастиря Святого Юра.

Практична значимість роботи полягає у тому, що її матеріали можна використати для написання статті по даній темі, для інтегрованого вивчення суміжних тем із історії України та всесвітньої історії, релігієзнавства, при проведенні екскурсій.

Походження і сутність чернецтва

чернецтво

Слово «монах» означає усамітнений. На православному Сході ченці називаються по-іншому – калугерами (добрими старцями). Чернецтво – особливий стан у Церкві, але воно не являє собою третього, поряд із кліриками і мирянами, стану в церковному народі, оскільки одні ченці належать до чину кліриків, а інші, як і прості миряни, не мають сану.

У всіх християнських державах світу є багато монастирів, засновані в різні часи. Не винятком стала і наша країна, в якій на даний час налічується кілька сотень монастирів. Найбільше їх зосереджено на Західній Україні, зокрема на Волинській землі. Деякі з них були засновані: у IX – X столітті (монастир на Божій горі, який не зберігся); у ХІІІ – ХІV столітті (Почаївський монастир – духовна перлина України; Жидичинський монастир); у ХV столітті (Загорівський монастир); у ХVІІ столітті (Білостоцький монастир, монастир Різдва Христового, м. Володимир-Волинський); у ХХІ столітті (Свято-Юріївський монастир, хутір Вірля).

Історична Кременеччина

«Маленькою Волинською Швейцарією» називають Кременець.

вірля

ХУТІР ВІРЛЯ - перша згадка датується XVI століттям.

анна гойська

Ганна Гойська (?-1617)

Святість місця на Вірлі зберігали не лише пам’ять народна (усні перекази), а й документальні, історичні джерела. На пагорбі, схожому на прадавнє городище, - давні нагробні плити і великий кам’яний хрест. Подейкували, що тут похоронена сама Ганна Тихонівна з Козинських Гойська, опікунка Почаївського монастиря.

Свято-Юріївський чоловічий монастир

1995 року силами місцевих мешканців, благодійників з української діаспори з-за кордону розпочалось будівництво Свято-Юріївського храму. Ініціаторами його спорудження стали Анатолій та Надія Чоповські, Микола Ксьондзик, Федір та Микола Грушицькі голова Кременецької районної «Просвіти» Ліля Адамівна Антонюк та інші українські патріоти.

монастірь

Спочатку будувався храм, який постав у всій красі наприкінці 2012 року. Саме завдяки жертводавцям 2013 року було закінчено будівництво храму та побудовано монастирський будиночок для ченців. Сучасна споруда має розміри 10 на 7 метрів. Згідно православної традиції храм повернутий вівтарною частиною на схід, має форму хреста. Святиня складається з трьох частин: вівтаря, середньої частини та притвору. Вівтар відділений від храму невеликим іконостасом

Монастирський храм розмальований Святими образами іконописцями: Валентина Сімащук, Марія Шаповал.

9 травня 2013 року було освячено престол в ім’я Св. Юрія Переможця високопреосвященнішим архієпископом Тернопільським і Крем’янецьким владикою Нестором, якому співслужили кілька десятків священиків при великому зібранні вірних
Намісником (настоятелем) монастиря є ігумен Полікарп (Касько).

Весною 2017 року до монастиря завітали гості з Донецької області – скаутська організація «Пласт».
З благословення Святійшого Патріарха Філарета кожного року, починаючи з 2012, на хуторі Вірля проходить Всеукраїнський молодіжний православний табір «Вірля», який збирає молодь не тільки з Тернопільщини, а й з усієї України

Висновки

Опрацювавши матеріали, пов’язані із історією хутора Вірля та Свято-Юріївського монастиря , я зрозумів святість і важливість цього місця не тільки для Кременеччини, а й для всієї України. Перша згадка про урочище датується 16 століттям. Храм будувався силами місцевої громади, діаспори з-за кордону, депутатів.

У 2013 році відбулося освячення престолу і сьогодні ця святиня закликає вірних прийти і помолитися за мир і спокій у нашій державі.

освячення

Монастир на Вірлі знаходиться в центрі ідеологічного впливу Москви на православний народ Кременеччини, витримуючи всі утиски і напади вірних Російської церкви. Ченці Почаївської лаври не благословляють паломницькі поїздки до Свято-Юріївського монастиря, мотивуючи це власними амбіціями.

поломниство

Але з кожним роком кількість паломників на Вірлю збільшується, особливо влітку, майже кожного дня можна побачити групи людей, які приїжджають скласти свої молитви у цій українській святині. Впевнені, що дуже скоро світло Української церкви від монастиря на Вірлі пошириться на навколишні села та містечка, які все ще перебувають в юрисдикції Московського патріархату.

Повернутися до змісту:
"Проекти учнів з історії "
Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика