Публікація на сайті

бегонія
Тематика проекту: 
Біологія
Автор проекту: 
Статник Катерина
Керівник проекту: 
Цуркан Леонід Миколайович
Найменування навчального закладу: 
Рокитненська ЗОШ
Клас: 
6

У процесі написання дослідницького проекта з біології на тему "Вегетативне розмноження кімнатних рослин" автор береться розмножити кімнатну рослину Бегонію вегетативним способом, а також наводить багато цікавої інформації про цю рослину та вивчає особливості догляду за нею.

Докладніше про проект:


Протягом роботи над науково-дослідницькою роботою з біології на тему "Вегетативне розмноження кімнатних рослин" було проведене дослідження, у ході якого учнениця визначила, що таке вегетативне розмноження рослин та які його способи існують, а також знайшла та структурувала теоретичні дані про піддослідну рослину - Бегонію.

В учнівському міні-проекті з біології на тему "Вегетативне розмноження кімнатних рослин" описані біологічні особливості вегетативного розмноження кімнатних рослин, а також розповідається про походження Бегоній, їхні види та особливості розмноження Бегонії королівської. У роботі можна ознайомитись з особливостями догляду за цією квіткою, а також подивитися на результати дослідів, які провів автор проекту для того, щоб розмножити рослину вегетативним способом.

Зміст

Вступ
1. Вегетативне розмноження рослин, їх способи.
2. Загальна характеристика піддослідної рослини.
2.1 Походження Бегоній.
2.2 Види Бегоній.
2.3 Розмноження Бегонії королівської.
2.4 Особливості догляду за Бегоніями.
3. Дослідження.
Висновки
Література
Додаток

Вступ


Я закохана у квіти! Мені подобається займатися вирощуванням рослин. Всі квіти які я садила раніше, використовуючи при цьому молоді пагони, добре приживалися. Коли я дізналася, що є рослини, які розмножуються листовими живцями і що в класі у нас такої рослини немає, тоді я вирішила спробувати виростити цю рослину.

Вибрана мною рослина Бегонія королівська. Чому мій вибір саме ця рослина, так тому що Бегонія королівська виконує в будинку відразу декілька функцій. Вона є однією з найгарніших декоративно листкових рослин, окрім того очищає повітря від шкідливих хімічних речовин, що виділяються ДСП, пластиковими або лакофарбовими покриттями. Вона невибаглива і добре вирощується, її красиві, великі, яскраво забарвлені листки дуже цінуються квітникарями.

Мета: виявити кращі способи вегетативного розмноження росли, в умовах своєї школи, на прикладі Бегонії королівської (Begonia rex).

Завдання:

 1. вивчити способи вегетативного розмноження рослин;
 2. ознайомитися з основними способами догляду за Бегонією королівською
 3. провести досліди, що виявляють найбільш раціональний спосіб розмноження Бегонії королівської (Begonia rex) в умовах своєї школи.

Вегетативне розмноження рослин, їх способи

Вегетативне розмноження засноване на прагненні організму до відновлення втрачених частин.

Вегетативне розмноження може бути природним і штучним.

Природне вегетативне розмноження відбувається за допомогою спеціалізованих вегетативних органів: кореневих або стеблових бульб, кореневищ, цибулин, бульбоцибулин, вусів.

Штучне вегетативне розмноження проводять як спеціалізованими, так неспеціалізованими вегетативними органами, у яких відсутні органи можуть з'явитися до відділення якоїсь частини від материнської рослини (поділ кущів, кореневі нащадки, відводки), або штучно викликають їх утворення (коренів, пагонів) після відділення ( живцювання).

Одним із способів розмноження декоративних рослин є вегетативний метод.

Знання прийомів вегетативного розмноження декоративних рослин дозволяє успішно проводити розмноження рослин, особливо рідкісних екзотичних видів в домашніх умовах.

Вегетативний спосіб розмноження в деяких випадках допомагає розводити ті декоративні рослини, які не розмножуються або погано розмножуються насінням.

При вегетативному методі розмноження сформовані квітучі рослини виходять набагато швидше, ніж при розмноженні рослин насінням.

Відомо кілька способів вегетативного розмноження:

 • поділом куща;
 • розмноження цибулинами;
 • розмноження живцями;
 • розмноження листям;
 • методом щеплень.

Характеристика піддослідної рослини. Походження бегоній


Бегонії походять із тропіків і субтропіків Америки, Південно-Східної Азії, Африки, з острова Мадагаскар. Свою назву вони отримали на честь губернатора Гаїті М. Бегона. Представники роду вражають різноманіттям розмірів, форм і фарбувань. Досить сказати, що дорослі рослини можуть бути висотою від декількох сантиметрів до трьох метрів. Одні - чудово цвітуть, інші зачаровують своїми писаними листками.

Можна сміливо сказати, що Бегонії – це рослини на всі випадки життя. Деякі види й сорти добре пристосовані для умов відкритого ґрунту. Є Бегонії, які традиційно вирощують у кімнатах. А багато рослин універсальні: вони підходять як для саду, так і для будинку. Бегонія (Begonia) сімейство бегонієвих, нараховує від однієї до двох тисяч гібридних форм бегоній.

Всі Бегонії поділяють на декоративно квітучі та декоративно листкові. У всіх Бегоній є загальні ознаки. Для них характерна: наявність одностатевих (жіночих і чоловічих) квіток, м'ясисте стебло, асиметричні листки, потовщене кореневище.

Види бегоній

Найбільш популярні види Бегоній для кімнатного вирощування:

Бульбова бегонія - цей вид рослини є багаторічним, але не зимуючим в ґрунті. Бульбова бегонія має безліч сортів, в середньому рослина невисока, до 30 см з різноманітними листям і надзвичайно гарними квітами. Вся особливість бульбових бегоній полягає в їх бульбо подібному кореневищі, яке досить широке, близько 6 см в діаметрі, що дозволяє зручно селекціонувати даний вид. Квіти бульбової бегонії яскравого забарвлення і за формою віддалено нагадують розкриті бутони троянд, які плавно переходять в соковите, трав'янисте, напівпрозоре стебло.

Вічноквітуча бегонія - вона має безліч назв, наприклад, бегонія граціліси або витончена. Це багаторічна невисока рослина, до 20 см у висоту, яку найчастіше використовують лише як однорічну. Вічноквітуча бегонія є предметом активного розведення, вже на теперішній час зареєстровано більше 650 сортів. Відмінною особливістю бегонії є різноманітна колористика листя - від світло-салатових до пурпурних і сріблясто-перламутрових. Особливу увагу привертає така риса рослини, як цвітіння цілий рік.

Королівська бегонія - відрізняється від інших видів своїми широкими великими листками близько 30 см в довжину, які знаходяться на покритому ворсинками, волохатому стеблі. Це багаторічна рослина, що досягає 0,5 м у висоту, засіяна множинними листками цікавого забарвлення з прожилками. Цікавою відмінністю королівської бегонії є і той факт, що вона росте цілий рік і не вимагає великого простору в кімнаті.

Розмноження Бегонії королівської


Бегонію королівську можна розмножувати такими способами:

Поділом куща при весняній пересадці, розділивши дорослу рослину на 2-3 екземпляри; горщики вибирають невисокі і широкі, так як коренева система поверхнева. Землесуміш : листкова земля, перегній, торф 2:2:2.

Розмноження бегонії листком або його частинами.

Цей метод є незамінним коли потрібно отримати велику кількість посадкового матеріалу . Для цього зрізують листок, на його ніжній стороні надрізують товсті жилки , трохи вище того місця де вони роздвоюються. Після чого листок кладуть нижньою стороною на вологий пісок і зубочистками чи скобами прищеплюють до субстрату (піску). Зверху посудину накривають склом чи поліетиленом і кладуть у світле, тепле місце. Необхідно підтримувати вологість і лише зрідка провітрювати листок. Через місяць на місцях надрізів повинні утворитися молоденькі рослинки. Коли вони підростуть до 5см рослини необхідно висадити в невеликі горщики з легкою землесумішшю.

Такі ж рослинки можна отримати із трикутних шматочків листка. Листок розрізають таким чином, щоб в місці гострого кута виявилось розгалуження жилок. Цим місцем шматочок листка втикають у вологий пісок, накривають його поліетиленом чи пластиковою пляшкою і кладуть у світле і тепле місце. Коли рослинки викоріняться і підростуть до 5 см їх саджають в окремі горщики, в легку землю. Через 15-20 днів, хоча буває й довше, живці повинні вкоренитися. Увага: не знімати укриття і не чіпати живці до тих пір, поки молода рослина не з'явиться. Тільки після цього укриття можна зняти для короткого провітрювання. Перший раз живці провітрюють 30 хвилин, а в наступні дні час поступово збільшують.

Листові черешки бегонії добре вкорінюються, навіть якщо їх просто помістити у воду, але в даному випадку черешок листка, який потрібно вкоренити, повинен бути довжиною 7-10 см. Для розмноження листком або його шматочками підходять тільки бегонії, які мають опушення в нижній частині листка і домашні бегонії, які мають повзучий стебло.

Розмноження бегонії стебловими живцями.

Для розмноження стебловими живцями переважно вибирають бегонії кущового виду. Держак, вибраний для вкорінення, повинен має дві і більше вузлів . Нижній зріз робиться під самим нижнім вузлом. Якщо в черешка немає верхівки, то верхній зріз необхідно робити, відступивши на 5 мм від вузла. Наявні на черешку великі листи необхідно наполовину зрізати. Ось наш держак і готовий до посадки.

Для того, щоб держак посадити, в субстраті роблять лунку, куди акуратно вставляємо держак. Висаджений живець, як і при іншому способі розмноження, необхідно накрити або пакетом, або прозорою посудиною. Один раз на два дні живці необхідно провітрювати. Замість пакета або скла, можна використовувати пластикову пляшку.

Відрізаємо у неї дно і накриваємо держак. Через добу дивимося: якщо на стінках немає конденсату (пари), шийку буде необхідно закрити пробкою. І ще один невеликий нюанс. Більшість з живців дають коріння через 15-30 днів. Однак при такому виді розмноження навіть живці, взяті у однієї рослини, можуть вести себе по різному: утворення кореневої системи може відбутися швидко, або просто застигнути на деякий час.

Особливості догляду за Бегоніями


Королівська бегонія - вимоглива до догляду. У домашніх кімнатних умовах бегонію королівську необхідно вирощувати в горщиках діаметром 8-20 см залежно від розмірів рослини.

Для забезпечення гарного зовнішнього вигляду бегонії королівської слід протирати листя вологою ганчіркою, однак будь-які засоби з поліруючим ефектом категорично заборонені, так як хімічні речовини, що входять до їх складу, можуть спровокувати появу опіків. Щоб уникнути гниття і виникнення плямистості великі нижні листки своєчасно потрібно видаляти.

Цей вид бегонії теплолюбивий і тіневитривалий. Влітку рослину можна винести на балкон, або в напівтінисте, захищене від вітру місце. Ґрунт для бегонії повинен бути легким, складатися з прілого листя з додаванням торфу, піску й перегною. Рослина любить освітлені місця, проте слід захищати бегонію від впливу прямих сонячних променів. В темних куточках кімнати рослина втрачає яскраве забарвлення, листя стає невиразним.

Поливають рослину тільки теплою відстояною водою, бажано через піддон. Бегонію королівську пересаджують щорічно .

Для нормального росту бегонії королівської температура не повинна опускатися нижче 15-16 ° С, а оптимальна температура становить 18-25° С.

Дослідження

Перечитавши багато літератури я вирішила спробувати вегетативно розмножити Бегонію королівську. Мене дуже зацікавив метод розмноження за допомогою листка і я почала з нього:

Дослід №1. Розмноження за допомогою листкової пластинки

У бегонії яка мені дуже сподобалася (материнська рослина), я відрізала гострою бритвою великий, гарний, здоровий листок, поклала його на чисте скло і уважно роздивилася всі жилки. З нижньої сторони листка трішки вище того місця де розходяться жилки, бритвою зробила невеличкі надрізи, у мене вийшло 12 надрізів ( мал.1). Після чого листок (жилками вниз), помістила у підготовлену посудину з вологим піском, зубочистками прикріпила до піску. Зверху посудину накрила шматком скла і поклала на підвіконник. Там тепло і світло так, як дослідження проводила весною. Кожного дня піднімала скло, для провітрювання.

На 27 день над листком появилися маленькі яскраво зелені листочки, нові рослинки. З 12 надрізів виросли 9 рослинок.

Через місяць, як рослинки трішки підросли я висадила кожну в окремий горщик.

Дослід №2. Розмноження за допомогою листкового черешка (держака)


Для посадки вибрала хороший листковий черешок королівської бегонії, щоб він був не старий і не жовтий, з характерним малюнком для даного сорту.

бегонія 1

Черешок мав довжину 4 см, гострим лезом зробила кінці косий зріз на його кінці.

бегонія 2

Для посадки листочка королівської бегонії в землю, взяла одноразовий стаканчик, насипала на 2/3 землі( торф і листкова земля). Субстрат був рихлим, легким. Землю злегка полила.

бегонія 3

Листочок посадила в землю під невеликим нахилом, заглиблюючи кінчик черешка на 1,5-2 см.

бегонія 4

Стаканчик підписала, вказавши назву і дату посадки рослини.

бегонія 5

Помістила стаканчик в поліетиленовий пакет і поклала на підвіконник, там тепло (20° С) і світло.

бегонія 6

Перші ознаки проростання рослини з’явилися на 58-й день після посадки. За цей час я рослину поливала лише два рази, земля була вологою, і більшої необхідності для поливу не було.

Дослід №3. Розмноження за допомогою шматочків листка


Як і в двох попередніх дослідах, брала добре розвинений листок, у основі бритвою відрізала черешок (держак);

бегонія 7

Розрізала листок на шматки-трикутники, таким чином щоб на кожному залишалося шматочок основи;

бегонія 8бегонія 9


Після чого посадила в підготовлену землесуміш ;

бегонія 10


Накрила одноразовими стаканчиками, на дні яких зробила дірочки, для того щоб рослини дихали, і поклала на тепле вікно;

бегонія 12

На 41-ий день з’явилися перші проростки молодих рослин (за цей час полила три рази) .

бегонія 13

Висновок

Провівши дані дослідження, по розмноженню Бегонії королівської, я виявила що всі способи вегетативного розмноження є раціональними, і дають високий відсоток нового посадкового матеріалу за незначний проміжок часу. Відмінність між цими трьома проведеними дослідами лише в тому, що при розмноженні листковою пластинкою нові рослинки з’явилися на 27-й день, при розмноженні листковим черешком на 58-й день, при розмноженні частинками листка на 41-й день. Отже, різниця тільки в часі.

Я дуже задоволена тим, що мені вдалося отримати нові рослинки, за допомогою вегетативного розмноження, я старалася дотримуватися всіх правил розмноження ( потрібного освітлення і температури), і в результаті у моєму класі з’явилися нові рослини Бегонії королівської.

Література

 1. Энциклопедия комнатного цветоводства. - Харьков: Книжный клуб «Клуб Семейного Досуга», 2006. – 512с.
 2. Любовь Петрова. – Энциклопедия. Комнатные растения в вашем доме: 5500 полезных советов цветоводам. – Донецк: ООО ПКФ «БАО», 2005. – 368с.
 3. Інтернет-ресурсі.


Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проекти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проектів і міні-проектів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.

Банер нашого сайту
Код банера:
<a href="https://obuchonok.com.ua/" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і творчі проекти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика