Оголошення

Міні-проєкт "Стережіться - кліщ!"

| nikolay
Стережіться - кліщ
Тематика:
Автор роботи:
Литвиненко Олександра
Керівник проєкту:
Литвиненко Ольга Анатоліївна
Навчальний заклад:
МБОУ «Ташлинская середня загальноосвітня школа»
Клас:
4

На початку дослідницької роботи на тему «Стережіться - кліщ!», проведеної в рамках предмету "Я досліджую світ", учениця 4 класу виконала пошук інформації про кліщів в довідковій літературі та в мережі Інтернет, та з'ясував, чому кліщі небезпечні для людей та як потрібно берегтися від їхніх укусів.

Докладніше про роботу:

Протягом роботи над дослідницьким міні-проєктом на тему «Стережіться - кліщ!» учениця 4 класу в рамках предмету "Я досліджую світ", працюючи з довідковою літературою, дізналася, хто такі кліщі та де знаходяться їхні місця проживання, а також з'ясувала, чому укус цієї комахи може коштувати людині здоров'я, дала розгорнуте пояснення того, що таке енцефаліт та як він проявляється.

У навчальній дослідницькій роботі (міні-проєкті) на тему «Стережіться - кліщ!» учениця 4 класу початкової школи представила енциклопедійні знання про кліщів, розповіла, як можна захиститися від кліщів, а також які народні засоби існують для відлякування кліщів. Результатом учнівського проекту стала пам'ятка про послідовність дій при укусі кліща.

Зміст

Вступ
1. Хто такі кліщі?
1.1 Місця проживання кліщів.
1.2 Кліщовий енцефаліт.
1.3 Як захиститися від кліщів.
1.4 Народні засоби для відлякування кліщів.
1.5 Що робити, якщо вкусив кліщ?
2. Складання пам'ятки.
Висновок
Бібліографія
Додатки

Введення

У старовину на Русі говорили: «Поруч з лісом жити - голодному не бути. Ліс - багатшими царя. Ліс не тільки вовка, але і мужика досхочу годує».

Територія нашого села оточена лісами.

Ліс - це прекрасне місце для відпочинку і дозвілля, багато користі він приносить нам в ньому і дихається легше, і розум прояснюється, думки приходять спокійні.

Мені здається, це все пов'язано з тим, що в лісі свій мікроклімат: влітку там трохи прохолодніше, взимку трохи тепліше, і підсвідомо ми заспокоює і розслабляє. Але в ньому є і не мало небезпек, наприклад: отруйні рослини (вороняче око, вовче лико...), гриби (бліда поганка, мухомор...), небезпечні тварини (вовки, ведмеді, лисиці - часті переносники сказу), комахи (комарі, лісові бджоли) і кліщі - про них і буде розказано в цій роботі.

Хоча Оренбурзька область не входить в число клещеопасных регіонів, вірогідність виявити після риболовлі або виїзду з гриби на собі кліща досить велика. Енцефалітний він чи ні - на ньому не написано, от і думай, чим скінчиться цей укус.

Актуальність. З настанням весни багато хто з нас будуть виїжджати на природу відпочивати або працювати на присадибних і дачних ділянках, розташованих у лісовій зоні. На жаль не всі знають, що в наших лісах нас чекають маленькі кровопивці - кліщі, які є основним резервуаром і головним переносником захворювань, таких як кліщовий вірусний енцефаліт.

Наприкінці квітня, коли сніг повністю розтане, а сонечко починає приємно гріти, у лісах, садах і парках, з'являються кліщі. Активність кліщів, триває до настання морозів, і в нашому районі, їх можна зустріти навіть в кінці жовтня. Вони особливо небезпечні, в період з початку травня і до середини червня, саме в цей час, вони особливо активні.

І, звичайно ж, у ці місяці, виїжджаючи на дачу, в ліс і просто гуляючи в парках, необхідно бути особливо обережним. Саме, з травня по червень місяць, реєструється найбільша кількість постраждалих від укусів кліщів. Думаю, що кожній людині, буде корисним знати, як виглядає кліщ, який захист від кліщів найбільш ефективна, і що робити, якщо вкусив кліщ.

Об'єкт дослідження - кліщ, предмет дослідження - запобіжні заходи.

Мета дослідження - виявити всі запобіжні заходи, що не допускають присмоктування кліщів, і дізнатися, які заходи необхідно провести, якщо стався укусу кліщем.

Для досягнення цієї мети переді мною стояв ряд наступних завдань:

 1. Вивчити літературу по даній темі.
 2. Виявити місця більш частого нападу кліщів на людину
 3. З'ясувати ступінь впливу кліщового енцефаліту на здоров'я людини.
 4. Зібрати інформацію про профілактику вірусу кліщового енцефаліту
 5. Скласти пам'ятку для учнів «Як уникнути укусу кліща».

В роботі були використані різні методи:

 • Вивчення літератури з даної теми.
 • Збір інформації у мережі Інтернет.

Гіпотеза: якщо ми будемо дотримуватися всіх заходів безпеки, то захистимо себе від укусу кліщів.

Дослідницька робота проводилася в с. Ташла Тюльганского району в літньо-осінній період.

Хто такі кліщі?

Кліщі відносяться до загону павукоподібних, і за виглядом нагадують маленьких павучків, довжиною від 2 до 4 міліметрів. Шкідливі кліщів, що паразитують практично на всіх видах лісових тварин і худобу, а також на багатьох видах птахів, що годуються на землі. Основними групами прокормителей є: великі ссавці - копитні та хижі, такі як, наприклад, олені і лисиці, великі і дрібні гризуни - зайці, білки, бурундуки, полівки, бурозубки.

Дорослі особини охоче нападають і на людину. Зазвичай це тайговий кліщ. Він нападає на багатьох хребетних і людини, щоб насмоктавшись крові. [1] Після того, як кліщ насмокчеться кров'ю, він сильно збільшується в розмірах і стає добре помітним. Самі по собі, кліщі не становлять небезпеки, але вони є, переносниками кліщового енцефаліту. Кров смокчуть тільки самки (до 7-10 діб).

Відзначаються випадки "присмоктування" самців, які тільки порушують цілісність шкірних покривів, але не здатні довгостроково смоктати кров. У слині міститься секрет, знеболюючий присмоктування кліща - і людина може довгий час не відчувати прикрепившуюся самку.

Багатьох людей цікавить питання, як виглядає енцефалітний кліщ? Він, нічим не відрізняється від звичайної, за винятком того, що є переносником небезпечного вірусу. І про це можна дізнатися, тільки, дослідивши його, в лабораторних умовах.

Перші активні дорослі кліщі з'являються на початку або в середині квітня, коли починає пригрівати сонечко і в лісі утворюються перші проталини. У навколишньому світі кліщі орієнтуються в основному за допомогою дотику і нюху, очей у кліщів немає. Зате нюх кліщів дуже гостре: дослідження показали, що кліщі здатні відчувати запах тварини або людини на відстані близько 10 метрів.

Кліщі не особливо добре рухливі, за своє життя вони здатні подолати самостійно не більше десятка метрів. Підстерігають свою здобич кліщ підіймається на травинку або кущик на висоту не більше півметра і терпляче чекає, коли повз хто-небудь пройде. Якщо в безпосередній близькості від кліща пройде тварина або людина, то його реакція буде миттєвою. Розчепіривши передні лапки, він судорожно намагається схопити свого майбутнього господаря. Лапки забезпечені кігтиками і присосками, що дозволяє кліща надійно зачепитися. Недарма існує приказка: «Вчепився як кліщ».

Чисельність кліщів швидко збільшується, досягаючи максимуму до початку другої декади травня, і залишається високою до середини або кінця червня, в залежності від погоди. Потім вона різко знижується внаслідок вимирання кліщів, у яких виснажуються резервні живильні речовини. Проте поодинокі активні паразити можуть потрапляти аж до кінця жовтня.

Місця проживання кліщів

Кліщі вологолюбні, і тому їх чисельність найбільш велика в добре зволожених місцях. Кліщі віддають перевагу помірно затінені і зволожені листяні і змішані ліси з густим травостоєм і підліском. Багато кліщів по дну лісових ярів, а також на лісових узліссях, в чагарниках верболозів по берегах лісових струмків. Крім того, вони багаті вздовж лісових галявин і зарослими травою лісових доріжках.

Дуже важливо знати, що кліщі концентруються на лісових доріжках і стежках, порослих по узбіччях травою. Тут їх у багато разів більше, ніж у лісі. Дослідження показали що, кліщів приваблює запах тварин і людей, які постійно використовують ці доріжки при пересуванні по лісі.

В наш час, кліща можна зустріти не тільки в лісі, але і на своїй дачній ділянці, у парку і навіть у дворі. Він міцно чіпляється за що проходить повз людини, і шукає місце для укусу. Пошуки вдалого місця, можуть зайняти більше 3 годин. Якщо за цей час ви встигнете виявити його, то укусу, в якому криється потенційна небезпека, можна уникнути.

Основний шлях попадання кліща на людину - коли останній зачіпляє гілку, травинку, на якій сидить изготовившийся до атаки кліщ. Краще всього йти по траві в гумових чоботях - за гуму вчепитися важко. Ще можна порадити уникати сухих, мертвих гілок - сухостій кліщі люблять більше, ніж живі дерева, а в змішаному лісі, кліщі воліють листяні дерева.

Основними місцями нападу кліщів на людей є дачні ділянки і місця відпочинку, місця збору грибів та ягід. Також небезпеку становлять сільськогосподарські роботи в лісі і полі, полювання і риболовля, відвідання парків, скверів та кладовищ. [8]

Не потрібно забувати про те, що кліщі повзуть знизу вгору. Помилково думка, що кліщі нападають з дерев або високих кущів, оскільки вони підстерігають своїх господарів серед рослинності нижнього ярусу лісу. Саме в трав'нистої середовищі кліщі мають кращий захист від сонячних променів і більше шансів зустріти свою здобич.

Кліщовий енцефаліт

Тайговий кліщ є основним переносником збудника кліщового енцефаліту.

Кліщовий енцефаліт - важке захворювання, при якому уражається центральна нервова система. Хвороба може пройти безслідно, але іноді закінчується смертю або призводить до інвалідності внаслідок паралічу м'язів рук, шиї (звисання голови), розвитку періодичних судомних нападів (епілепсія), можливого розвитку слабоумства.

Захворювання носить сезонний характер. Перші симптоми кліщового енцефаліту реєструються в квітні-травні, останні у вересні.

На момент укусу кліща може розвинутися почервоніння і набряк в місці укусу. Це реакція на укус. Реакція на укус проходить за кілька днів після видалення кліща.

Симптоми укусу енцефалітного кліща дуже нагадують застуду - озноб, підвищення температури, «ломка». У цьому випадку необхідно терміново звернутися в лікарню.

Здавати аналізи крові відразу після укусу не потрібно, так як у випадку зараження обстеження дає результат не раніше ніж через 10 днів.[10]

Шляхи зараження:

 • Основний шлях зараження людини - укуси кліщів;
 • При вживанні в їжу сирого молока кіз і корів;
 • При роздавлюванні кліща в момент його видалення з тіла людини.

Від хворого здоровому людині інфекція не передається. Після укусу кліща в середньому через 1-2 тижні відзначається раптовий підйом температури до 38-39°С, головний біль, слабкість, нудота, блювання, рідше - сонливість, іноді болю в області м'язах тіла, м'язів потилиці (неможливість зігнути голову). При більш важкому ураженні порушується головний мозок з появою марення, галюцинацій, втратою орієнтування в місці і в часі. У третини хворих може розвинутися раптово слабкість в будь-яких кінцівки або поява відчуття оніміння в ній.[11]

Як захиститися від кліщів

Кліщ ніколи не впивається відразу, від півгодини до декількох годин він вибирає місце укусу. Це дає непогані шанси швидко його ліквідувати. При абсолютно мінімальному навику повзучий кліщ, що зачіпає за волосинки на тілі, відчувається моментально і його ні з чим не сплутаєш. Найпростіший вихід - щогодинні само - і взаімоосмотри, з особливою увагою до пахв, паху, внутрішньої поверхні стегон, шиї - зазвичай кліщі туди і впиваються, причому навіть прибувши до улюбленого місця довго приміряються і досить довго йде власне процес впивания. [7]

Найкращий захист від кліщів - це правильно підібраний одяг. Взуття повинна бути закрита, підійдуть чоботи черевики або кросівки, хоча останнє, не самий кращий варіант. Якщо, знизу, на штанях, немає манжеток, то краще буде заправити штанини в шкарпетки. У цьому випадку, навіть якщо у кліща, вийде зачепитися за одяг, то він, жодним чином, не зможе дістатися до тіла, а помітивши, його можна буде легко струсити.

Краще, якщо на рукавах куртки, теж будуть манжетки, а на голову, потрібно одягнути капюшон. Така форма одягу - це найбільш надійний захист від кліщів. При виборі одягу варто віддати перевагу світлим відтінкам. На світлому одязі, помітити кліща, не складе труднощів.

Для тих, хто вважає таку захист від кліщів, недостатньою, можна порадити придбати в аптеці спеціальний крем або спрей. Крем наноситься на відкриті ділянки шкіри і відлякує кліщів, комарів і мошок.

Після повернення з прогулянки, потрібно гарненько струсити одяг. Бажано прийняти душ, він змиє кліща, якщо, той зумів забратися під одяг, але не встиг присмоктатися. Після душу, уважно огляньте все тіло. Найчастіше, кліщ вибирає наступні місця: волосиста частина голови, за вухами, під пахвами і в паху, - саме з цих місць, і потрібно почати огляд.

Найбільш надійним захистом від кліщового енцефаліту фахівці називають профілактичні щеплення, які в залежності від виробника вакцини можна ставити дітям з 6-місячного віку. Схема введення у більшості вакцин приблизно однакова: перші два щеплення робляться з інтервалом в місяць, третя - через рік після другої. Повна захист від вірусу виникає після третьої вакцинації, проте, навіть після другого щеплення людина досить добре захищений.

Народні засоби для відлякування кліщів

Виявляється, існують деякі прості народні способи відлякування кліщів. Є досвід високоефективного просочування одягу вихлопними газами дизельних двигунів автомобілів і тракторів протягом 30 секунд. Після такої обробки кліщі не зустрічаються на одязі 4-5 годин. Природний ворог кліщів - лісові мурашки. Вироблювана ними кислота може бути використана для захисту від кліщів.

Мурашиний спирт, яким після розведення водою у 20-30 разів, можна обробити одяг і шкіру нижніх кінцівок перед відвідуванням лісових масивів та дачних зон. Запах мурашиного спирту відлякує кліщів. В лісовій зоні, можна вдатися до іншого способу обробки одягу і шкіри, кінцівок цим засобом. В мурашник з червоних мурашок на кілька секунд можна покласти долоні і потім обробити ними штанини, так як кліщі живуть, переважно на чагарниках і в трав'яний зоні не вище 70 см. над землею. Слід повторити прийом кілька разів, причому можна обробити рукава і комір одягу для більшої надійності захисних заходів.

Що робити, якщо вкусив кліщ?

У будь-якому разі не можна панікувати. Слід пам'ятати, що далеко не кожен з них є носієм енцефаліту. І навіть, якщо вас вкусив, енцефалітний кліщ, є шанс не заразитися цією хворобою.

Якщо ж присмоктування кліща до тіла все ж сталося, то кліща слід негайно видалити, намагаючись не відірвати занурений в шкіру хоботок. Ранку продезінфікувати розчином йоду і звернутися на діючі кабінети екстреної профілактики кліщових інфекцій (або лікувальний заклад за місцем проживання). У вихідні дні та неробочий час потрібно звертатися до приймального відділення.

Кліща, що присмоктався, у разі можливості його дослідження, слід зберігати у щільно закритому флаконі з метою визначення зараженості можливими клещевыми інфекціями. Важливо знати, що знищувати знятих кліщів, розчавлюючи їх пальцями, ні в якому разі не можна. Через садна і мікротріщини на поверхні рук можна занести ці важкі інфекції.

Потрібно мати на увазі, що чим довше кліщ сидить, тим важче його витягнути - ще один аргумент на користь регулярних оглядів.

Зазвичай він впивається в місця, де ніжна шкіра, але буває навпаки. Так що потрібно бути уважним, якщо кліщ вп'явся в місці, де шкіра товста; в цьому випадку він відразу "вгризається" дуже глибоко і витягнути його набагато важче.[7]

Для самостійного видалення кліща - ділянка шкіри з кліщем залийте рослинним (нерафінованою) або камфорним маслом (кліщ не переносить цих запахів і може вилізти сам, але може залишити хоботок), через 10-15 хвилин з допомогою пінцета обережно викрутити кліща обертальним рухом - проти годинникової стрілки. Хоботок у кліща спіральної форми, і якщо його просто витягати - хоботок може відірватися і залишитися в тілі.

У тому випадку, якщо повністю вилучити паразита все ж не вдалося, і під шкірою залишилася його частина, вдамося до допомоги звичайної продезінфікованої голки і вийміть який відірвався частина кліща, як скалку. Уражену ділянку шкіри змастіть йодом або зеленкою.

Складання пам'ятки «Як уникнути укусу кліща»

Вивчивши всі матеріали дослідження, ми склали пам'ятку для учнів. З цією пам'яткою можна познайомити і дорослих.

 1. Необхідно приділити особливу увагу своєму одязі: намагатися вибирати одяг світлих тонів тому помітити темного кліща на світлому фоні набагато легше, ніж на темному; заправити сорочку або футболку в штани під гумку або ремінь; сорочка повинна бути з довгими рукавами і коміром, що не допускає заповзання кліщів (блискавки, ґудзики тощо), застебнути манжети на рукавах; брюки доцільно заправляти в черевики або чоботи. Для походів в ліс найбільш відповідним одягом є різного роду комбінезони.
 2. Обов'язково наявність головного убору (кепка, хустку).
 3. Довге волосся бажано сховати під головний убір.
 4. Наносити на одяг препарати, що відлякують кліщів.
 5. При наявності мазі від укусів комах змастити відкриті частини тіла, комір, верх шкарпеток.
 6. Приблизно кожні 15 хвилин оглядайте свій одяг на наявність комах. Особливо ретельному огляду повинні піддаватися області паху, шию, вушні раковини, пахви. Пов'язано це з тим, що в цих місцях, шкірний покрив найбільш ніжний і тонкий, і небезпечні кліщі присмоктуються найчастіше саме тут.
 7. Необхідно пам'ятати, що найбільш активні кліщі вранці і ввечері. У спеку або під час сильного дощу кліщі малоактивні.
 8. Гуляйте на відкритих галявинах, у заплавах річок. У чистих соснових лісах та лісах паркового типу.
 9. Після походу по лісі, необхідно перевірити (скинути) як верхній одяг, так і нижню білизну.
 10. Оглянути все тіло.
 11. Обов'язково розчесати волосся дрібної гребінцем. Якщо ви виявили повзе кліща, його необхідно спалити. Кліщі дуже живучі, розчавити його неможливо.
 12. Зробити щеплення проти-енцефалітне.

Висновок

З кліщами людство знайоме рівно стільки, скільки само існує на білому світі, тому треба вміти від них захищатися. У ході своєї дослідницької роботи і міні-проєкту на тему «Стережіться - кліщ!» учениця 4 класу підтвердили гіпотезу про те, що найкращий захист від кліщів - це дотримання заходів обережності.

Припускаємо, що ми досягли мети свого дослідження і зробили наступні висновки:

 • кліщі зустрічаються не в кожному лісі і не на кожній ділянці лісу. Тільки при живленні кров'ю можлива життя кліща і його розмноження;
 • найбільша кількість кліщів у місцях скупчення птахів і ссавців, кліщі підстерігають свою здобич у землі, а не з дерев;
 • напад кліщів на людину можливо в безморозний період з травня по жовтень;
 • кліщовий енцефаліт - це серйозне захворювання, які передаються людині в основному через укуси кліщів;
 • як мінімум за чотири тижні до того, як людина планує відправитися в лісову зону, де є ймовірність укусу кліщами, йому необхідно зробити щеплення від кліщового енцефаліту. Такі заходи, на наш погляд, повинні враховувати учні та педагоги, які вирушають у дитячі оздоровчі табори, що знаходяться в лісі, відпочиваючі в будинки відпочинку тощо;
 • потрібно твердо знати: де, коли і як можна захистити себе від присмоктування кліщів.

Необхідно завжди пам'ятати, що хворобу легше попередити, ніж вилікувати і повернути людині здоров'я. Найдоступніший і дешевий прийом захисту людей від захворювань, пов'язаних з укусами кліщів - особиста профілактика.

Це говорить про те, що необхідно вести активну просвітницьку роботу не тільки з учнями, але й з усім населенням.

Результатом роботи є пам'ятка «Як уникнути укусу кліща».

Скоро у нас почнуться канікули, шкільний табір. Ми будемо ходити на екскурсії, походи за ягодами і грибами. Я обов'язково познайомлю учнів з технікою безпеки і подарую пам'ятки.

Матеріал, представлений у цій дослідницькій роботі «Стережіться - кліщ!» ученицею 4 класу може бути використаний для міні-проєктов з предметів "Я досліджую світ", "Пізнаємо природу" і Біологія, а також на класних годинах та батьківських зборах. Надалі я планую продовжити роботу по цій темі, зібрати матеріал і зробити пам'ятку «Що робити, якщо вкусив кліщ».

Бібліографія

 1. Біологія: Тварини:Учеб. Для 7-8 кл. общеобразоват. Установ/Б.О. Биховський, Є.В. Козлова, М. А. Козлов та ін ; Під ред. М. А. Козлова. - 25-е изд. - М: Просвітництво, 1997.
 2. Велика Російська енциклопедія: У 30 т. / ПредседательНауч.-ред.совета Ю.С. Осипов. Отв. Ред. С.Л. Кравець. Т. 14. Кірєєв - Конго. - М: Велика Російська енциклопедія, 2009.
 3. Велика радянська енциклопедія: Т. 21, 1953.
 4. Захаров В. Б., Сонін Н. В. Різноманіття живих організмів: Учеб. Для общеобразоват. Навч. Закладів. - 4-е изд., стереотип. - М: Дрофа, 2001.
 5. Популярно про вакцинопрофілактику. Оренбург: Обласний центр по профілактиці і боротьбі зі СНІД та інфекційними захворюваннями, - 2009.
 6. энцефалит.ру

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика