Оголошення

Проект "Набір кухонних дощечок"

| nikolay
Проект "Набір кухонних дощечок"
Автор роботи:
Буряченко Олександр
Керівник проєкту:
Бєлоусов Іван Васильович
Навчальний заклад:
Баратівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Клас:
8

Автор творчого проекту з трудового навчання на тему "Набір кухонних дощечок" вивчає історію кухонних дошок та розглядає, які варіанти дощечок запропоновані на сучасному ринку товарів для кухні, та вирішує самостіно виготовити кухону дощечку з дерева.

Докладніше про роботу:

У процесі творчого проекту з трудового навчання "Набір кухонних дощечок" учень 8 класу розробив ескіз майбутнього вироба та визначив, яким вимогам повинна відповідати дошка. Самостійно автором проекту було проведено підбір матеріалів, інструментів та обладнання для виготовлення дошки для нарізання.

У ході творчого проекту з трудового навчання по виготовленню кухонної дошки автор спроектував майбутній виріб та виконав роботу по втіленню задумки у життя. У технологічній карті роботи над проектом представлена технічна послідовність виготовлення дощечки. Ученем було визначено, наскільки економічно та екологічно вигідно створювати такі речі власноруч. Користуючись наведеними у роботі порадами, можно виготовити подібний виріб самостійно у домашніх умовах.

Зміст

Вступ
1. Обґрунтування вибору об’єкта.
2. Аналіз моделей-аналогів.
3. Конструювання виробу.
4. Інструменти й обладнання.
5. Ескіз проектованого виробу.
6. Розробка технологічної послідовності виготовлення виробу.
7. Технологічна картка на виготовлення кухонної дошки.
8. Економічні розрахунки собівартості та прибутковості -виготовленого виробу.
Висновок
Рекламний проспект
Підбиття підсумків роботи над творчим проектом

Вступ

Творче ставлення до праці – важлива риса сучасної людини. Можна навчитися чітко й правильно відтворювати художні вироби, бездоганно виконувати оздоблення, які вже десь бачили. Це не так складно. Набагато складніше опанувати мистецтво, розвинути смак, засвоїти традиції. На заняттях трудового навчання учні нашої школи відчувають себе не просто виконавцями роботи, а її творцями.

Ми не просто виконуємо роботу, запропоновану вчителем, а самі ставимо перед собою завдання, які збуджують творчу думку, розвивають технічне мислення і конструкторські здібності. Тому наша праця є цікавою й ми  отримуємо задоволення не лише від результату, а й від самої роботи. Усі наші задуми втілюються у творчих проектах. Такий вид роботи дає змогу самостійно обрати об’єктпраці, створити його у своїй уяві, відобразити у вигляді ескізу, розробити конструкцію та технологію виконання і виготовити виріб за власним задумом. Тільки так можна відчути себе творцем.

У процесі розробки та виконання проектів кожен учень стає активним і самостійним. Під час пошуку необхідної інформації з’являється бажання поповнювати й удосконалювати здобуті знання і вміння, аналізувати, контролювати та оцінювати результати власної діяльності.

Метою мого проекту є створення оригінального декоративного набору кухонних дощечок, який може прикрасити інтер’єр сучасної оселі, задовольнити вимоги споживача і разом із тим стане справжнім витвором декоративно-ужиткового мистецтва. Для досягнення цієї мети ставлю перед собою такі завдання:

 • ознайомитися з моделями-аналогами та проаналізувати їх;
 • вивчити додаткові джерела інформації, які допоможуть мені досконаліше виконати поставлені завдання;
 • сконструювати та виготовити виріб;
 • провести випробування виробу;
 • розробити конструкторсько-технологічну документацію для виготовлення виробу, підібрати конструкційні матеріали, інструменти й обладнання, необхідні для роботи;
 • зробити економічні розрахунки собівартості виготовленого виробу, а також дати йому екологічну оцінку;
 • придумати рекламу виготовленому виробу й підбити підсумки роботи над проектом.

У результаті роботи я планую виготовити набір дерев’яних дощечок, який потрібний в побуті та незамінний для кожної господині, який буде прикрашати нашу навчальну майстерню, а також стане зразком для вивчення декоративно-ужиткового мистецтва на заняттях трудового навчання.

Разом з цим я планую створити пояснювальну записку до творчого проекту. Цей документ буде слугувати навчальним посібником для учнів, які створюватимуть нові проекти.

Обґрунтування вибору об’єкта

Декоративно-ужиткове мистецтво є невід’ємною частиною культури нашого народу. З ним пов’язана історія українського народу, його творчі пошуки. У глибинах свідомості українських людей живе й передається від покоління до покоління інформація про найбільш доцільне і прекрасне. Зберігаючи і розвиваючи традиції минулого, сучасні майстри виготовляють предмети декоративного призначення з урахуванням нових естетичних вимог.

Дім, у якому ми живемо, повинен бути затишним. Головний принцип, яким потрібно користуватися при обладнанні своєї оселі, - зробити перебування в ньому зручним і приємним, адже тут ми працюємо і відпочиваємо. Багато красивих та корисних речей можна виготовити, використовуючи надбання декоративно-ужиткового мистецтва.

Нині народне декоративно-ужиткове мистецтво розвивається у вигляді домашнього ремесла та художніх промислів. У результаті творчої діяльності людей воно тісно пов’язане з побутом , тому й має, головним чином, прикладний характер.

Чи можна уявити українську оселю без чогось оригінального, самобутнього? Кожна господиня і господар прагнуть зробити свій дім затишним і красивим.

Наші бабусі прикрашали свої домівки вишитими рушниками, фіранками, скатертинами, серветками. Наші дідусі виготовляли полички для рушників, шкатулки, точені вироби, кухонні дощечки і багато інших речей.

Декоративно-ужиткове мистецтво все більше входить у побут, адже це найпоширеніший вид оформлення речей, який також є невід’ємною частиною задоволення естетичних потреб людини.

Як об’єкт для проектування я обрав набір кухонних дощечок.

Великий тлумачний словник трактує, що дошка – це:

 • плоский невеликої товщини шматок дерева, випиляний із колоди;
 • шкільний прилад у вигляді темної площини, на якій пишуть крейдою;
 • пристосування для чого-небудь у вигляді плити, пластини і т. ін.

Підручник з трудового навчання для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів дає визначення: Дошки – пиломатеріал, товщина якого до 100 мм, ширина – більша за подвійну товщину. Дошки бувають необрізні, обрізні, обрізні з тупим обзолом, обрізні з гострим обзолом.

Кухонні дошки мають давню історію. Вони мало змінилися, коли мова йде про дерев’яні дошки. Дошки також виготовляють із сучасних матеріалів: пластиків, скла тощо.

Основним призначенням є нарізування різноманітних продуктів. Однак є дошки для сервірування столу та подачі готових блюд (піцца ).

Окремо виділяють групу декоративних дощок. Одна зі сторін в них різьблена, випалена, інкрустована, розписана, лакована.

Для виготовлення кухонних дощок слід підбирати тверді листяні породи. В нашій місцевості можна знайти матеріал для дощок з дуба, берези, акації.

Дошки з деревини не туплять ножі. Розміри дощок та пропорції можуть бути різними. Побутові дошки мають найчастіше розміри від 10-15см до 30-40см. Товщина не перевищує 20-30мм.

Дошки з хвойних порід та м’яких листяних мають дуже обмежений термін експлуатації. Тому найчастіше їх використовують для виготовлення сувенірної продукції.

Для збільшення терміну служби дошки з масиву деревини слід просякнути олією. Дошку слід нагріти в духовці до температури 70-80 градусів за Цельсієм але не більше. Потім за допомогою пензля наносять олію декілька разів. Так можна повторити 3-4 рази. Оброблені таким чином дошки не бояться вологи, не всмоктують запахи.

Найбільш поширеними формами дощок є круг, прямокутник, яблуко, риба.

Круг – символізує вічність. Рух по колу – це постійне повернення до себе. Коло – це перший символ об’єднання і нескінченності. Це небо.

Яблуко – символ життя, життєвого успіху і задоволення від нього. Яблуко або груша – символи зрілого плода, чогось досягнутого і реалізованого.

Прямокутник або квадрат – символи землі. Вони стійко стоять на одній зі своїх граней і, можливо, допоможуть і вам придбати стійкість.

Риба – один із символів достатку, а також символ поглибленого внутрішнього життя, що ховається під поверхнею речей. Рибу асоціюють і з глибокими потоками, що піднімають  життєві сили.

Свинка – говорить про статок, багатство і великий приплід.

Дошка – це не тільки чисто функціональний виріб, а й витвір мистецтва.

Аналіз моделей-аналогів

Розглянувши дуже велику кількість кухонних дощечок, я звернув увагу на різноманітне використання матеріалів та оздоблення. Для прикладу, я обрав п’ять моделей дощок із колекції учнівських робіт, шкільної майстерні.


п/п
Моделі-аналоги Опис моделі
1 дошки 1 . Кухонна дощечка у формі круга, виготовлена з деревостружкової плити покритої пластиком. Дощечка круглої форми буде як аксесуар на кухні, доповнюватиме інтер’єр. Проте не зручна у використанні. Виготовлення дошки є складним і довготривалим.
2 дошки 2 Кухонна дощечка у формі яблука, виготовлена з деревостружкової плити.. оздоблена фарбуванням.  І хоча матеріал, з якого виготовлена дошка, добре обробляється  різальним інструментом, виготовлення  такої дошки  є достатньо складним. Дошка важка та і застосування її для нарізування продуктів краще уникати
3 дошки 3 .
Кухонна дощечка у формі риби, виготовлена з пластику. Дошка не оздоблена. У порівнянні з попередніми моделями ця дошка є найлегшою. Функціональна , та не  дуже приваблива. Складна у виготовлені.
4 дошки 4 . Кухонна дощечка  у формі свинки, виготовлена з фанери. Оздоблена випалюванням. Дошка легка, однак зовнішній шар шпону за невеликої товщини буде швидко пошкоджуватися ножем. Тому з часом пошкоджений шар слід повністю видаляти. А така операція зменшує термін служби дошки. А ще виготовлення такої дощечки є дуже складним і довготривалим.
5 дошки 5 . Кухонна дощечка прямокутної форми. Оздоблена геометричним різьбленням.
Виготовлена з м’якої породи деревини – липи. Гарна на вигляд, зручна у користуванні. Виготовлення дошки є середньої складності.

Аналізуючи моделі-аналоги, я звернув увагу на те , що вони всі різні за формою, матеріалом, з якого виготовлені. Потім розробив власні вимоги до виробу:

 • функціональні – має бути декоративним;
 • естетичні – має бути красивим, сучасним, виразним, але спокійним за кольоровою гамою;
 • ергономічним – зручний у використанні;
 • технологічні – не занадто складний у виготовленні; підібрані матеріали легкі в обробці; правильно обрані інструменти та методи обробки;
 • економічні – матеріали недорогі та доступні, затрати часу на виготовлення виробу – не більше 12 год.

За основу для проектування виробу я обрав модель №5, тому що цей виріб за результатами аналізу набрав найбільше балів. Ця дощечка за формою, технікою виконання та оздоблення відповідає сучасним вимогам, поставленим до виробів інтер’єрного  призначення, не потребує особливого догляду та великих матеріальних затрат.

А головне, що проектована дощечка має сучасний вигляд, оригінальна у виборі кольорової гами, техніки виконання та оздоблення. Дощечка має прямокутну  форму, що дасть змогу ширше її використовувати. Кольорова гама підходить до будь-якого інтер’єру. Отже, за результатами аналізу для проектування я беру модель №5.

Аналіз моделей-аналогів виробу відповідно до поставлених вимог


п/п
Характеристика виробу Модель1 Модель2 Модель3 Модель4 Модель5
1

Відповідність призначенню

Для декорування житла
+
Для декорування житла
+
Для декорування житла
+
Для декорування житла
+
Для декорування житла
+
2 Сучасність Сучасна
+
Сучасна
+
Сучасна
+
Сучасна
+
Сучасна
+
3 Кольорова гама Білий фон, зелений кант
-
На жовтому фоні червона тінь
+
Білий фон з темним рисками
+
Чиста фанера
_
Горіхова морілка
-
4 Форма виробу Кругла
+
Овальна
+
Риба
-
Свинка
-
Прямокутна
+
5 Матеріал ДСП
-
ДСП
-
Пластик
-
Фанера
+
Деревина
+
6 Складність виготовлення Не дуже складно
+
Складно
-
Складно
-
Дуже складно
+
Середньої складності
+
7 Економічність Не дуже дорога
+
5
Недорога
+
5
Не дуже дорога
+
4
Недорога
+
5
Недорога
+
6

Конструювання виробу

Конструювання – це процес розробки конструкції виробу. У процесі конструювання необхідно визначити габаритні розміри виробу, його форму, а також дібрати матеріали для виготовлення.

Остаточно все обміркувавши та порадившись із учителем щодо наявності необхідних інструментів і матеріалів, я вирішив виготовити кухонну дощечку, взявши за основу варіант №5., удосконаливши його.

Наскільки людині дозволять фантазія, стільки ж вона може зробити різних форм. Прямокутна форма. Форма, яка, на мою думку, найбільше мені підійде.

Геометричне різьблення найчастіше сприймають саме як поєднання різних геометричних фігур між собою. Це можуть бути кола ( розетки ), квадрати та прямокутники ( сяйва ), стрічкові орнаменти. Із цього простого різання, що виконують одним інструментом, - ножем-косяком, створюють багатющі за формою і ритмами візерунки, вживані для прикраси різні предмети домашнього вжитку.

Для дощечки, яку я робитиму, треба тільки декілька схем різьблення: для тіла дощечки

дошки 6

Боки, рама дощечки

дошки 7

Схеми різьблення не складні, але вони відіграють велику роль у конструюванні.

Інструменти й обладнання

Обираю такі види опорядження: покриття морилкою і лакування.

Для виготовлення кухонної дощечки я вирішив взяти м’яку породу – липу, бо  її легко обробляти й оздоблювати.

Для роботи над виробом потрібні такі інструменти:

 • розмічальні й вимірювальні: лінійка, олівець, кутник, циркуль:
 • різальний: лобзик, ножівка, рубанок, рашпіль, наждачний папір.

Ескіз проектованого виробу

дошки 8

Розробка технологічної послідовності виготовлення виробу

Будь-який виріб неможливо виготовити без планування послідовності роботи. Мною була визначена така оптимальна технологічна послідовність процесу виготовлення кухонної дощечки для нарізування різноманітних продуктів. Технологія виконання дошки відображена у технологічній карті.

Технологічна картка на виготовлення кухонної дошки

дошки 9

№ п.п. Послідовність операцій Поопераційні ескізи Інструменти і пристрої
1 Узяти заготовку. Розмітити габаритні розміри. Відрізати заготовку згідно з розмірами Кутник, лінійка, олівець, пилка
2 Розмітити заготовку за ескізом дошки 10 Кутник, лінійка, олівець, циркуль
3 Випиляти заготовку по розмічених рисках дошки 11 Лучкова
пилка або ножівка
4 Вистругати широкі площини дошки і бічні грані дошки 12 шерхебель, рубанок
5 Обпиляти торці. Закруглити верхні краї заготовки. дошки 13 Рашпіль, шліфувальна шкурка
6 Розмітити місце для свердління отвору на рукоятці, намітити місце свердління отвору дошки 14 Лінійка, олівець, шило, косинець або кутник
7 Просвердлити отвір на рукоятці кухонної дошки дошки 15 Дриль або коловорот, свердло 8мм
8
9
10
Зачистити, пошліфувати поверхню і торці кухонної дошки
Оздобити. Прикрасити малюнком, орнаментом, випалюванням
Виконання геометричної різьби шляхом поєднання різноманітних комбінацій                                                          

дошки 16дошки 17дошки 18

Брусок для кріплення шліфувальної шкурки, шліфуваль-
на шкурка         
Калька або копіюваль-    
ний папір, збільшення клітинками
різак або ніж-косяк, різноманітні долота і стамески
11 Опорядити виріб, покрити шаром фарби або лаку дошки 19 Пензлі, фарба або лак
12 Проконтролювати точність виготовлення виробу дошки 20 Лінійка, кутник, циркуль

Економічні розрахунки собівартості та прибутковості виготовленого виробу

Виріб складений із 1 деталі. Але щоб із цієї деталі зробити дощечку, треба докласти деяких зусиль.

Для виготовлення дощечки потрібні заготовки таких розмірів:

Довжина Ширина Товщина
300-350мм 160-210мм 15-25мм

Розрахунок витрат матеріалів

Матеріали Ціна за 1 кг, м, шт.. (грн.) Витрати матеріалів
( кг, м, шт.)
Вартість витрат
(грн.)
Деревина ( обрізна ) 400 0.12915м.кв. 51.66
Фанера 80 0.0799м.кв. 6.39
Морилка 35 0.005л 0.18
Лак прозорий 40 0.01л 0.4
Папір наждачний 1 7шт 7
Пилочки для лобзика 0.1 10шт 1
Разом 66.63грн.

Розрахунок витрат електроенергії

Усю роботу виконував удень, тому не враховую витрати електроенергії на освітлення. Електрифікованих знарядь праці  ( споживачів електроенергії ) не застосовував. Тому вартість спожитої електроенергії рівняється 0.0грн

Розрахунок витрат на оплату праці (Воп)

Оп – умовна оплата праці робітника за 1годину = 5 грн/год

На створення дощечки я витратив 16 уроків, по 45 хвилин -  це 12 годин якісної, завзятої роботи..

Чв – час, витрачений на виготовлення виробу = 12год.

Воп= Оп х Чв = 5 х 12 = 60грн

Податок на заробітну плату

Податок на заробітну плату становить 15%, відтак:

Пзп = Воп х 15 : 100% = 60 х 15 : 100 = 9грн.

Собівартість виробу (С)

витрати Вартість витрат
Матеріальні витрати
Витрати на електроенергію
Витрати на оплату праці
66.63
0.0
60
Разом  126.63грн.

Визначення величини прибутку (10%)

П = 0.1 х 126.63 = 12.66грн.

Загальна вартість виробу

З = С + П = 126.63 + 12.66 = 139.29грн.

Висновок

Проводячи розрахунки вартості матеріалів, я брав до уваги те, що кухонну дошку виготовлено в двох екземплярах  За масового виробництва виробу затрати на матеріал будуть дещо знижені за рахунок оптової їх закупівлі, але при цьому підвищені витрати на амортизаційні відрахування, які є мізерними для одного виробу й у одиничному проекті не враховані. У кінцевому результаті ціну готового виробу принципово не змінено.

Проаналізувавши цінову політику подібного кухонного інвентарю, а також ураховуючи технічні якості та функціональність мого виробу, я вважаю, що загальна вартість виробу є нормально допустимою.

Тож я задоволений своєю роботою. Виконання проекту допомогло не лише зекономити гроші, а й додало впевненості в собі, віри у власні сили й здібності. Крім того, готовий виріб здебільшого стандартний. А я зробив так, як мені подобається, як вважаю за потрібне

Рекламний проспект

Виріб свій зробив із липи,
М’якої на диво,
Старанно різьбу наніс я,
Щоб було красиво.
Зовні – це кухонна дошка,
Проте силу має;
Готувати нам обіди
Щодня помагає.
Чи капусту подрібнити,
Чи порізати буряк,
Без кухонної дощечки
Не обійдешся ні. як.
Бо дощечка, ніби диво;
Проста, зручна і красива.
Зовні вона симпатична,
Є різьба геометрична.
Тут трикутнички й квадрати –
Вони спокій мають дати.
Навчимося ще гадючок,
Зубчиків і різних штучок.

Підбиття підсумків роботи над творчим проектом

Реалізація кожного творчого проекту приносить мені неабияку насолоду та покращує мої практичні вміння та навички. Саме так було й цього разу. За творчою практичною діяльністю непомітно сплинув час. І мені знову спало на гадку: недаремно люди говорять, що якщо тобі подобається те чим займаєшся, то часу в такому випадку ти не помічаєш. А тим паче проблема, яку я поставив перед собою на початку виконання проекту, була для мене надзвичайно актуальною!

Мета реалізації мого проекту полягала в тому, щоб на основі отриманих на уроках трудового навчання знань, набутих умінь виконання основних технологічних операцій і навичок роботи з різними конструкційними матеріалами, інструментами й обладнанням, а також використовуючи власний життєвий досвіт та врахувавши особисті потреби, сконструювати й виготовити набір кухонних дощечок. Що я успішно, на мій погляд, і зробив.

За допомогою різноманітних методів досліджень було з’ясовано, які конструктивні особливості й технологічні вимоги  необхідно врахувати під час створення проекту. Користуючись різноманітними інформаційними джерелами, я підготував довідку про об’єкт проектування.

Один із важливих етапів проекту – це визначення та детальний аналіз виробів-аналогів, що були фундаментом для мого майбутнього виробу, адже багато з того, що я опрацював, виявилося для мене новим і поглибило мої загальні знання.

Захопливим процесом для мене стало створення конструкторсько-технологічної документації, зокрема ескізу для виготовлення виробу.

Важливим для власного досвіду вважаю також вдалий підбір конструкційних матеріалів, що відповідають заявленим для мого виробу вимогам, а також інструментів і обладнання, необхідних для роботи. Адже я усвідомлював, що від того, наскільки вдало реалізую конструкторський етап, залежатиме зовнішній вигляд мого виробу.

Під час технологічного етапу проекту я визначив і застосував у певній послідовності доступні технології обробки конструкційних матеріалів: ручну обробку деревини (пиляння ножівкою та лобзиком, свердління отворів малого діаметра, обпилювання рашпілем, шліфування та оздоблення різьбленням й лакофарбовими матеріалами).

Виконуючи проект, мені вдалося врахувати й оптимально поєднати технологічні вимоги до виробу, час, відведений на його виготовлення, і необхідні знання та вміння. Здійснивши економічні розрахунки собівартості та прибутковості виготовленого виробу, я дійшов висновку, що мій виріб є конкурентоспроможним  та може мати свого споживача.

Якщо сторінка Вам сподобалась, поділіться у соціальних меражах:

Банер сайту

Сайт Обучонок містить дослідницькі роботи і творчі проєкти учнів шкіл України, теми дослідницьких робіт, проєктів і міні-проєктів з різних предметів, правила і вимоги оформлення.
Будемо вдячні, якщо встановите на своєму сайті наш банер!

Банер нашого сайту
Код банера:

<a href="https://obuchonok.com.ua" target="_blank"> <img src="https://obuchonok.com.ua/obuchua.gif" width="88" height="31" alt="Обучонок - дослідницькі роботи і проєкти учнів України"></a>

Інші банери...

Статистика